Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Contract vs Permanent / Recruitment Agencies

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby diyab » Wed Jan 19, 2011 11:52 am

Agency'i anlayisla karsilamak lazim. Eger adamin calisma izni yoksa yada bitmeye yakinsa agency zor durumda kalir. Birkac defa bu olay baslarina gelmisse isi sIkI tutoyor olabilirler.
Uyanık TV şimdi App Store'da! Kullanın kullandırın efenim...
http://itunes.apple.com/tr/app/uyan-k-t ... 70868?mt=8
diyab
ROBERT PLANT

New postby HSAG1D » Wed Jan 19, 2011 12:01 pm

@diyab, orasi acik da, bu ulkede polis bile soramiyor kimligi. Var mi yok mu diye sormayi birak, veya agency ile yuzyuze gorusme yaparken bakmak istemisini birak, adamlar vizeni scan et bana kopyasini gonder diyor. Feci halde gumtree scamlerine benziyor ve cok asalayici bir ucuncu dunyacilik/oryantalizm kokuyor.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby olamalam » Wed Jan 19, 2011 12:16 pm

Eger basvuran kisinin CV'sinde calisma izninin olup olmadigi ve varsa ne kadar gecerli oldugu yazmiyorsa bunu sormak agency'nin hakki tabiki. Aday, calisma izni olmadigi halde calisma iznim var diyorsa; ingiliz vatandasiyim da diyebilir. Bu durumda calisma iznim var diyen herkesten nasil vize kopyasi isteniyorsa ingiliz vatandasiyim diyen herkesten de kimlik fotokopisi istemeleri gerekecektir. Ikincisini yapamayacaklarina gore birincisini de yapmamalari gerekiyor.

Kisacasi, ozur dileceyeksin agency! :P
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby silvertr » Wed Jan 19, 2011 1:08 pm

Vize ne zaman bitiyor diye sorun cok olduda scan olayı ilk defa .. neyse tersledim kadını baya bir ama kuzu gibi de gonderdim :) Dere ayı dayı üçlemi geldi aklıma.. scam gibi durmuyor Linkinden filan kontrol ettim kadını..
silvertr
ROBERT PLANT

New postby rambo » Wed Jan 19, 2011 8:49 pm

bana da sormuslardi bikac sene once (construction industry deyim)..
meshur-international agency bide, oluyo soruyorlar benimde bildigim.

Tabi kendileri scan edip dosyaya koydular, ben gondermemistim.
rambo
ROBERT PLANT

New postby abbulu » Thu Jan 20, 2011 12:12 pm

@silvertr

Belli bir safhaya geldiginde (kontrati imzalama safhasi) calisacagin sirket/agency isteyebilir.
Last edited by abbulu on Mon Oct 22, 2012 10:30 pm, edited 1 time in total.
abbulu
ROGER WATERS

New postby foofighter » Fri Jan 21, 2011 6:53 pm

beni de dun biryerden aradılar. istediler benden de scan. Seni Onerecegim yerler istiyor fln dedi. sizinle gorusmeye geldigimde yanımda getiririm siz scan edersiniz dedim. Yuzyuze daha iyi olur dedim. Ok no problem dedi
foofighter

New postby skywalker » Sun Jan 23, 2011 9:46 am

Benden de vaktinde istemişlerdi ve yollamıştım, sonuçta işin ucunda iş bulmak var.

Contract olayında ise; gördüğüm kadarıyla contractor olarak işe alınmak için tecrübenin o iş ile %100 uyumlu olması lazım, yani işin ehli olman lazım - 2 3 aylık işe alışma süresi vermezler sonuçta, ve sürenin sonunda şirkete ölçülebilir değer katman/kar getirmen lazım, öyle olunca da genelde yeniliyorlar.

Contractor olmanın uzun vadedeki parasal karı ise sanırım tartışılır; permanent'ken kariyerde belli bir noktadan sonra yönetici olurken contractor'larda öyle bir şey yok, yani contract ile yönetici arayan şirket en azından görmedim ben.
skywalker

New postby abbulu » Sun Jan 23, 2011 11:41 am

UK de kariyer planiniz varsa, skywalker in dediklerine tumuyle katiliyorum. Contractor olarak devam edip burada kariyer sahibi olmak oldukca dusuk bir ihtimal.
abbulu
ROGER WATERS

New postby kharon » Mon Jan 24, 2011 3:46 pm

yukaridaki tartismalara fayda saglamasi amaciyla kisa notlar:

*belli-basli agencylerde contract departmani ile perm departmani ayridir; perm icin arandiginizda contract bazli bir is aradiginizi soylerseniz sizi paslamalari normaldir.

*is basvurusu yaptiginiz sitelerin bazilarinda CVnizi upload etme ozelligi vardir ki bunu kullanirsaniz CVniz her turlu is icin aramaya acik hale gelir. Boylece istemediginiz bir is icin de aranabilirsiniz.

*Contract isleri ikiye ayirmak gerekir; birincisi gercekten bir alanda specific-yogun tecrubeniz varsa yuksek ucretlerle piyasada kendi sirketiniz uzerinden is yapabilirsiniz ve perm bir rolde kazanamayacaginiz kadar cok para kazanirsiniz. Ikincisi ise temp bir is icin piyasada cokca bulunabilecek bir skill ile yapilan islerdir ki bunlar tabiyatiyla daha az kazandirir ve bu isleri yapabilecek daha cok kisi vardir piyasada.

*Contract bazli islerde de Agencyler guzel para kazanir, ozellikle yukarida anlatilan 1.tip islerde uzun contractlarda perm islerden daha fazla para kazanirlar rahat rahat.

*Verilen ilanlarin bazilari sahtedir. Agency "Fishing" denen seyi yapiyordur; CVnizi alir, sizi arar ve mumkun oldugunca cok bilgi edinmeye calisir. "Baska nerelere basvurdunuz ?" sorusu en tehlikeli sorudur, tek amaci acik olan pozisyonu ogrenmek ve o firmaya kendi adaylarini satabilmektir. Aman dikkat.
kharon

New postby hcho » Tue Jan 25, 2011 8:33 am

Contractor olmanin uzun vadedeki karini hesap ederken burada yonetici maaslari ile muhendis maaslari arasinda Turkiye'deki gibi bir ucurum olmadigini goz onune aliyorsunuz degil mi? Tecrubeli bir muhendisin aldigindan %25 civari fazla aliyor proje yoneticileri.

Orta duzey yoneticilik noktasina gelinmeden oyle 2-3 kat paralar kazanma durumu yok. O pozisyonlara da ulasmak icin bayagi sebat etmek gerekiyor.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby loftzone » Sun May 11, 2014 11:06 am

@hcho
Maaşlar arasında o kadar da çok fark olmamasına sevindim. O yüzden zaten daha adil bir devlet ya. O yüzden sosyal adaletsizlik yüzünden UK ye taşınmaya çalışıyoruz ya.
loftzone

Previous

Return to der Karrierismus