Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Contract vs Permanent / Recruitment Agencies

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby mindbender » Tue Jun 24, 2008 10:52 am

Arkadaslar gunler ve gecelerdir kafa patlatmama ragmen bu konu da cozemedigim seyler var.

Contract is pozisyonlari icin IT web sayfalarinda bilimum ilan var, ucretlerinde Permanent pozisyolardan daha yuksek olmasida anlasiliyor, firmalar bir sure icin sirket bunyesinde olmayan yetenek/bilgi'ye sahip insanlari kiraliyorlar ya da gecici isler icin bu yol tercih ediliyor.

Ancak benim anliyamadigim, CV`nizi bir kac web sayfasina submit ettiginizde, bu adamlar israrla permanent roller icin ariyorlar.

- Permanent rollerden aldiklari komisyon ucreti daha mi yuksek ki bu kadar ustune dusuyorlar?

- Igili skill'lere sahip olsaniz hatta daha fazlasi olsaniz, tam aradiklari adamin siz oldugunu dusunseniz bile %90'i geri donus yapmiyor ozellikle buyuk recruitment agency'ler. Contract alaninda is ariyan insan sayisi cok mu fazla da adamlar ya pozisyona ilgili kisiyi cabuk buluyorlar ya da elimi sallasam ellisi durumu var?

- Ilgili is tecrubesine sahip olup, duzgun bir CV hazirlamak ve ilgili is ilanlarini bulup basvurmak disinda ne yapmak gerekiyor?

Sanki aradiklarinda konusurken ya da CV`de gecmis is tecrubelerimden anlayabilcekleri uzere yabanci olmamin bunda etkisi ne olabilir? Zira konusmanin basinda Contract pozisyonlarla ilgilendigimi belirttigimde, detaylarimi Contract departmanina ileticeklerini soyluyorlar ve konusma cok kisa surede bitiyor, sonrasinda ise o departmandan herhangi bir geri donuste olmuyor.

- Contract pozisyonlar icin benzer is ilanlarinin bazilarinda gunluk 200 pound`dan 450 pound`a kadar maas belirtiliyor. Kabaca baktigimiz da hemen hemen ayni isi yaptirmak isteyen ilanlar bunlar. Bir recruitment agency aradiginda, maas beklentimi sordugunda her seferinde rakamlar arasindaki ucurum yuzunden net bir sey soylemek cok zor oluyor. Buna istinaden eger alt limiti soylersem adamlarin ilgili is icin yeterli olmadigim icin boyle bir ucret talep ettigimi dusunurlermi endisesi sariyor ve bu yuzden listeden eleniyor muyum acaba diye dusunuyorum, ust rakami soyleyince ise daha sonra bir is cikarsa arayacaklarini vs soyluyorlar basitce gecistiriyorlar.

Genel olarak bu adamlarla ugrasmak icin dogru taktik/yontem nedir? tecrubelerinizi paylasirsaniz sevinirim.
mindbender
ROGER WATERS

New postby baris » Tue Jun 24, 2008 11:45 am

bu recruitment sirketleri senin alacagin yillik maasin %20`sini sirkete fatura eder. Sirket calisani da bu %20`nin %10`unu bonus olarak alir. Kabaca yillik 30.000 alan birine is bulursa 6.000 pound para alir. 600 poundu da eleman alir. Sirkete 5400, calisana 600.
Piyasada contractla calisan adamlar zaten bellidir. Kontratin bitmesine 3-5 ay kala bu elemanlar acentalara (genelen 1 veya 2 acentayla calisirlar) gidip bunu belirtir. Acentanin en sevdigi adam budur zaten. Her sene gelir adamin cebine kolay yoldan parayi koyar. 50 tane boyle adamin olsun 1 milyon borcun olsun.
Bu pozisyonlar icin aranmama nedenin de buyuk ihtimal budur. Bu adamlar zaten otomatige baglamis isleri aliyorlar. Acenta ilani aciyor ama ise kimi alacagi belli. Bak diyor sirkete, sana tas gibi adam buldum 2 gunde. Ama diyor 40 gun sonra isbasi yapar :)
Ben ilk is olarak permanent oneririm cunku burda biraz "ingilterede isler nasil yurur" egitimi alman gerekecek. 1-2 sene sonra zaten yolunu cizersin kendi kendine.
baris
ROGER WATERS

New postby mindbender » Tue Jun 24, 2008 11:49 am

ogrenci oldugum icin max. 3 aylik full time contract ya da uzun donem part-time islere bakiyorum o yuzden permanent suan icin mumkun degil.

Gercekten ilginc bir durum ama aciklaman faydali oldu, sanirim 1-2 tane firma ile iyi iliskiler kurup uzun vadede yoluna sokmak gerekicek.

x aylik kontratlarda yine yil uzerinden mi komisyon aliyorlar yani 3 ay kontratli bir is ilani icin, komisyolari bu 3 ay uzerinden mi hesaplaniyor (bu durumda pek bir para kazandiklari soylenemez ve olayin ustune dusmemelerini de aciklamis olur gibi geldi)
mindbender
ROGER WATERS

New postby abbulu » Tue Jun 24, 2008 7:17 pm

Bence contract bazlı işler için deneyimin buyuk katkısı var. Yani bir konuda çok çok iyi isen o konuda contract işler alma ihtimalin daha yuksek. Ogrenci oldugun için contract bazlı işlerin verilme ihtimali düşük diye tahmin ediyorum.
abbulu
ROGER WATERS

New postby MaxLibertas » Tue Jun 24, 2008 10:39 pm

Isin ehli insanlar permanent posizyonlari kabul etmeyip contract li calismayi tercih ettiklerinden, kafa avcilari permanent rol leri empoze ediyorlar genelde
MaxLibertas

New postby hcho » Wed Jun 25, 2008 8:09 am

@mindbender
Kucuk acentelere yogunlasmani oneririm, buyukler isi fabrikasyona doktugu icin o anda aradiklari kriterlere uymuyorsan seni sallamiyorlar. Ne de olsa ellerinin altinda belki bir milyondan fazla CV, binlerce isveren var.

Ama kucukler oyle degil, hem CV bankasi olusturma hem de seni bir yere sokup isveren ile bir baglanti kurma adina cok daha ilgili ve cevval oluyorlar.

Peki buyugu kucugu nasil ayrilir? Is ilani sitesine baktiginizde bir milyon pozisyon icin ilan cikmislarsa, oradan uzak durun derim.

Bir de sadece bazi uzmanlik alanlarina yogunlasmis acenteler var, onlari da zorlayabilirsin.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby baris » Wed Jun 25, 2008 3:35 pm

mindbender: sen adamlarin kac para komisyon aldigina niye takildin? Gozun mu var paralarinda :D
Heralde 3 aylik kontrat olunca maas*3/12*0.2 aliyorlardir.
hangi sartlarla geliyorsun ingiltereye? HSMP degil mi yani?
baris
ROGER WATERS

New postby mindbender » Wed Jun 25, 2008 5:41 pm

baris:
adamlarin ne kadar komisyon aldigini sormamin nedeni, acentalar uzerinde bi strateji gelistirmeye calisiyor olmam :) onlarin beklentilerini bilirsem, konusurken faydali olur diye dusundum. cunku 1 aylik kontrat isleride var adamin 1 aylik kontrat isine ne kadar onem verip vermedigini kestiremedigimden konusurken bocaliyorum.

ingiltere'deyim zaten, londra da. Ogrenci vizem var ama yaz donemi tam zamanli calisma imkanim var.

Sektor de onemli bir firma da 6 ay calisma (kontrat) sansim oldu, direkt basvuruyla ise girmistim acentalar konusunda nasil bir yol izlenir bilemedim ondan yazdim :)

hcho: ufak acentalar konusunda daha once de mevzusu gecmisti haklisin ama adamlar is ilani pek gondermiyorlar ozellikle kontrat isleri.
mindbender
ROGER WATERS

New postby baris » Thu Jun 26, 2008 7:40 pm

mindbender: actirdin kutuyu soylettin kotuyu diyorum o zaman ve devam ediyorum :)
ne yazikki isveren musteri oluyor, acenta satici oluyor, sen de mal oluyorsun.
satici elindeki mali en uygun aliciya satmaya calisiyor. Tabi senin burda gorevin saticiya kendini en dogru sekilde tanitmak ki bu adam da senin alicini kolayca bulsun. Kabul edilmeyecegin gorusmelere yollayip canini sikmasin.
baris
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Tue Jul 01, 2008 9:23 am

Kontrat işlerinin azlığı benim de dikkatimi çekti. Birkaç ajansla konuştum. Ekonomideki genel durgunluğa, credit crunch'a bağladılar. Kontrat işleri geçen seneye göre çok azalmış. İşini iyi yapana iş her zaman var, orası ayrı.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby silvertr » Sun Jan 16, 2011 10:58 pm

ufak ufak iş ilanlarına başvurdum.. Yaklaşan rec.lerden contract veya permanent ayrımcılıgı ile karşılamadım.. Genelde contract mı yoksa perm. mi istersin pozisyonu filan diye soruyorlar ... bakalım saat tutuyorum ne kadar surede iş bulucam :P
silvertr
ROBERT PLANT

New postby silvertr » Tue Jan 18, 2011 12:23 pm

Selamlar,
Bir agency benden Tier 1 vizemi scan edip gondermemi istedi? Bu ne kadar dogru bir uygulama acaba? Bana biraz sacma geldi de .. Size danışmak istedim.
silvertr
ROBERT PLANT

New postby hcho » Tue Jan 18, 2011 12:28 pm

Hakikaten sacmaymis, ben olsam gondermezdim. Agencylere cok da ihtimam etmenin geregi yok.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Tue Jan 18, 2011 4:12 pm

Ingilizler'den de nufus kagidi fotokopisi mi istiyorlar acaba?
Ben olsam popomu scan edip yollardim.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby silvertr » Tue Jan 18, 2011 4:42 pm

biraz kibarca sordum bende bayaana bana verdigi cevap
We have to have evidence all candidates we place can work in the EU ...

Most of my clients ask if I have seen proof of eligibility to work in the UK when I have sent their CVs.

Sanki kapıdan gecene kimlik soruyor cidden.. Saka gibi..
silvertr
ROBERT PLANT

Next

Return to der Karrierismus