Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Skype ile UK telefon numarası almak

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby baris » Thu Nov 20, 2008 10:59 am

cin'li gocmenler isimlerini bile yalan soyluyor. bu kadarcik yalandan bir sey olmaz. cekik gozlu "jack" mi olurmus?
baris
ROGER WATERS

New postby mindbender » Thu Nov 20, 2008 8:51 pm

@erdalax,
eger burada calismak icin bir vizen var ise (hsmp vs)
burada bir adres sallamanin bir zarari olmaz $oyle ki;

1- seninle irtibata gecicek kisiler acentalar, dogrudan i$ veren cok cok nadir irtibata gecer
2- yasadigin yerden 2-3 saat uzaklikla yerlerde i$ imkanlari cikicak, acenta aldigi komisyona bakar nerede yasadiginin bir onemi yok
3- contractor denilen, sozlesmeli calismalarda evden ya da yerinde calisip calismayacagini, calisacagin gunleri (isverenle konusarak) sen ayarlarsin, contractor olarak calisan insanlar degil londra, iskocyadan ya da brighton'dan evden bile calisiyor. (IT sektoru icin konusuyorum)

Pasaportta ki giris cikis tarihin de problem olmaz, is verenler bu tip seylerle ilgilenmiyor normal sartlarda, unutmayin ki burada cok cok cok fazla yabanci calisiyor.

Mulakat soz konusu ise,
1- ulkende tatilde olabilirsin (cok cok cok normal bir durum), x zamandir bir yerde calismissindir sozlesmen bitmistir o firsattan istifade ulkene gitmissindir

2- sozlesmen baska bir firma ile devam ediyodur 2 hafta / 1 ay sonra bitecektir

Sonuc itibariyle burada calismak icin yasal iznin oldugu surece is veren acisindan basvuru esnasinda nerede oldugunun bir onemi yok

Burada tek problem su olabilir. Ingiltere'de yasamamis bir insan olarak ingilizce dil seviyeniz konusunda bir soru isareti yaratabilir ki bunu da zaten telefonda gorusurken atlatma sansiniz yok ancak burada ki yabancilarinda yabanci dil seviyesi dusuk oldugu icin ben bir problem olucagini dusunmuyorum (pozisyonuna gore). Calistigim yerde bir suru yabanci milletten insan var ve dertlerini bir sekilde anlatiyorlar, grammer vs bir problem olmuyor...
mindbender
ROGER WATERS

New postby deep » Thu Nov 20, 2008 10:10 pm

Madem konusu acildi, ufak bir detay paylasayim:

Aldıgınız numara oncelikle bir cep numarası degil, bizim 0212.. 0216 numaralarımız gibi bir numara. Ingiltere'ye geldiginizde bir cep telefonunuz ve numaranız olacak muhakkak, bu durumda eski numaraya ihtiyacınız kalmayacak, para da odemek istemeyeceksiniz. Bu durumda tum CV'lerinizi guncellemeniz gerekecek.

Skype'den bir numara almaktan daha güzeli, eger UK'da bir arkadasiniz varsa vodafone'dan* 10 pounda bir pay-as-you-go sim kart alip gondermesini isteyin. Herhangi bir form doldurmuyorsunuz, hic bir bilgi vermiyorsunuz, hic bir yeri arayip kaydolmuyorsunuz, aynen adi gibi, SIM kartı takıp Türkiye'den veya UK'dan konusmaya baslayabiliyorsunuz anında. 10 poundluk kontorünüz de olmus oluyor (bu durumda sim kart ucretsiz diye dusunebilirsiniz).

Boylece UK'ya geldiginizde telefonunuzu degistirmek, CV'nizi de güncellemek zorunda kalmazsınız.

*Sadece bu markayı bildigim icin onu yazdım.
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby zerone » Fri Nov 21, 2008 6:30 am

@ mindbender

Öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Mülakata çağrılma durumunda x zamandır Londra'da bulunduğumuz yönünde beyan vermenin sorun olmayacağını bilmek rahatlatıcı. Post'unda bu x zamandır halıhazırda UK'da sırf yaşadığımızı değil aynı zamanda çalıştığımızı da söyleyebileceğimizi yazmışsın.

Peki bu durumda en azından burda (TR) yapıldığı gibi eski işyerinle referans alma ayağına bağlantı kurmuyorlar mı? Burdaki bir arkadaşımın Londra'da bulunan ortağı'nın mekanında örneğin bir proje için 6 ay çalışmış olduğumu cv'me yazsam ve bu elemanı arandığı takdirde bunu onaylaması yönünde tenkit etsem foyamın ortaya çıkma riski var mıdır(yine sigorta vs. gibi mevzuatlardan). Malum 6 ay da olsa UK tecrübesi CV'de işe yarar. İmkan varken kullanayım diyorum. Ne de olsa Türküz :) Biz bu işlerde ustayızdır
zerone

New postby erdalax » Fri Nov 21, 2008 9:31 am

Fikirlerini paylasanlara cok tesukkurler, Skype'tan bir numara alip bunu cep telefonuma yonlendirdim. CV'imde de yasadigim yeri Londra olarak degistirdim detayli adres yok. Telefonda ki gorusme esnasinda muhabbeti olursa, Londraya tasindigimi, su anda calistigim projenin bitmesine 1 ay kaldigini bu sebeple su anda Londra'da olmadigimi soylemeye karar verdim.

deep'in onerdigi Pay and Go isini ben de dusunmustum ancak Pay and Go alip UK disinda cagri alirsaniz Roaming ucreti ile kredi surekli tukeneceginden yeniden doldurmak gerekecektir.

zerone, CV'ye olmayan bir is deneyimi hele baska bir ulke'de yazmani tavsiye etmem, ise giris islemleri sirasinda bu kesinlikle ortaya cikacaktir.
erdalax

New postby abbulu » Fri Nov 21, 2008 11:13 am

@zerope

Bence 3kagitcilik yapmayin, anlarlarsa ve ilgili makama olurda sikayet ederlerse tum haklarinizdan feraget etmek zorunda kalabilirsiniz. Referans olarak mutlaka isim numara isteyeceklerdir. Genelde en az 2 tane isterler ve bu kisilerle baglantiya gecip sorarlar.

Kaldiki londrada calisyorsaniz eger vergi oduyor olmaniz ve Insuirance numberiniz olmasi lazim gibi seyler var, yani yalan soylediginizi anlamari fazla surmez. Butun bunlarda hanenize - puan olarak yazilir. Ileriki zamanlarda da unutacaklarini sanmam.
abbulu
ROGER WATERS

New postby zerone » Fri Nov 21, 2008 12:43 pm

Evet haklısınız arkadaşlar. Zaten sadece bir anda akla gelen sorulası uç bir düşünceydi. Olayı bir Londra telefon numarası ve adresiyle sınırlandırmak en mantıklısı.
zerone

New postby mindbender » Sat Nov 22, 2008 12:21 am

konu disinda cok cikiyoruz bu baslikta bu vesileyle bilmiyorum sitememuru bu mesajlari baska yere tasir mi ama...

ben uc kagatcilik yapin manasinda soylememistim onceki mesajlarda anlattiklarimi, referans konusuna gelince benim acenta ile dialoglarimda benden referans istediklerinde is verenin istemesi durumunda bu referanslari verebilecegimi soyledim, bunun sebebi cok basit, referanslarimin acenta`nin eline dusup aranmasini istememek ki bunu kendilerine de soyledim cunku burada bilinen bir yerde calistiginiz da bu sefer verdiginiz referanslari arayip onlara ilgili pozisyonlarla ilgili telefon acilabilir...

suana kadar 2 firma ile calistim londra'da, biri buyuk ve cok bilinen bir firma digeri ise contractor olarak baslayip, permanent calismaya devam ettigim orta-ufak olcekli bir firma, iki yerde de benden referans istenmedi. Acentalara da sorduklarinda yukarida yazdigim seyleri belirttim, is veren bir referans isterse, referans verebilceginiz kimsenin olmadigini soylersiniz. Keza ilk calistigim yer icin acenta referans sordugunda, menejer seviyesinde ki insanlarin almanya ve amerika da ikamet ettiklerini ve bende e-mail disinda bir iletisim bilgileri olmadigini ya da olanlara once mail atip izin almam gerektigini soyledim.

National Insurance numarasina gelince, bunu calismaya baslamadan once basvurarak almaniz mumkun diye biliyorum, onceki calistiginiz yerlerle ilgili bilgilerde bir sekilde yeni calistiginiz firmaya aktarilmiyor (benim bildigim/gozlemledigim kadariyla).

Bir ek bilgi daha, referanslarinizi CV`nize yazmamanizi tavsiye ederim, CV`nize duseceginiz `istek uzerine ilgili referans bilgileri verilir` ibaresi daha iyi olucaktir. Bunun aciklamasini CV yazma konusunda bilgi veren sitelerden birinde okumustum ama suan hatirliyamiyorum en basitinden CV`nizi internette kariyer sitelerine koydugunuz da o kisilerin iletisim bilgilerini sakli tutmus olursunuz. Ayrica yine bu referans konusuyla ilgili olarak linked-in isimli site cok kullaniliyor oraya da bir bakarsaniz ingilizce referanslarinizi oraya yazdirmaniz bu asamayi kolaylastirabilir.

Bunlar disinda, UK disindaki is deneyimleriniz cok fazla goz onunde tutulmuyor ancak bu demek degildir ki mulakat sirasinda bilginizi gosterirseniz, referansin birinci dereceden onemi olsun.
mindbender
ROGER WATERS

New postby abbulu » Sat Nov 22, 2008 12:35 am

Ben aslinda zerone ve erdalax in kurgusuna yazmistim ama sadece zerope diye baslamisim. :)

Referans konusunda haklısın, zaten bircok head hunter referans istemiyor. İsveren ile gorusmelerde belli bir seviye kadar gelinirse ve isveren isterse soruyorlar genelde. İstisnai durumlar da olabilir ama benden simdiye kadar agent referans istemedi hic. (Baya is gorusmesi yaptım ) Ilk veya ikinci gorusmeden sonra durum olumlu olursa referans istiyorlar.

CV lerde referansları direk yazmayın, "available upon request" gibi bişey yazin. Kimse contact bilgilerinin elalemin elinde olmasini dolasmasini istemez , mindbender in dedigi gibi.

NI calismadan da alinabiliyor ama tax kodu farklı oluyor diye hatırlıyorum. Yatırılan primleri fln sorgulayabilirlar mı, bilmiyorum.

Yine mindbender den alinti yapiyorum:
UK disi deneyimi cok fazla sallamiyorlar (Hintlilerden kaynaklaniyor diye tahmin ediyorum, geneli kotu denilecek seviye de cunku), kendinizi iyi anlatmaniz gerekiyor.
abbulu
ROGER WATERS

New postby munu » Wed Jan 14, 2009 3:04 pm

Sonunda ben de skype dan numara almaya karar verdim.

Gecen hafta bir yerle maillestim ve bana Londra'ya gelme ihtimaliniz yoksa telefon interview yapabiliriz diye mail attı. Ben de doğal olarak Istanbul numaramı verdim. Cevabı "sizi ancak UK icindeyseniz arayabiliriz" oldu. Ben arayayım dedim ama bir daha cevap vermediler :(

Bu arada yukarıda bahsedilen telefonda soylenecek herseyi okudum ama ben CV de hala Istanbul'da calistigimi belirtiyorum ve adres kısmında da Istanbul ve Londra adresim, telefon olarak ta UK ve TR cep numaram var.

Neyi nasıl değiştireyim, ne tavsiye edersiniz?

Teşekkürler
munu
ROBERT PLANT

New postby erdalax » Wed Jan 14, 2009 4:27 pm

benim CV'imde ustte skype'tan aldigim UK numaram altta Belcika numaram var. CV'im de adres yok ama son calistigim yer Belcika ve bu is deneyimin yaninda bitis tarihi yok. Su ana kadar skype numaramdan da Belcika numaramdan da arayan oluyor
erdalax

New postby deep » Tue Jan 20, 2009 11:55 pm

Yanlis baslik ama yazayim.

Bence temel kural su: Ne kadar dogal, ne kadar 'az' farkli gibi gorunmeyi basarirsaniz, sansiniz o kadar fazla.

Londra adresi yazin (arkadas, tanıdık, olmadı hostel), Skype numarasi alin, Ingiltere telefonu diye cevirirler, Istanbul'dan konusursunuz. Bu kimseyi kandirmak, aldatmak degildir. Illa bilmek ister de sorarlarsa evet Istanbul'dayım su an, yakinda gelecegim dersiniz gider.

Onlarca CV icinden, icinde Istanbul adres ve telefonu olan farkli bir CV ile zaman kaybetme riskini goze alsinlar, hizlica bir sonraki CV'ye gecmek varken ?
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby merope » Wed Jan 21, 2009 6:50 am

Skype den numara aldım, 2 haftadır basvuru yapıyorum -ki günde 4 basvuru diyelim ilan sayısı ciddi derecede az bence geçen senelere göre.-
sadece 3 kere arandım, onlar da direk nerde oldugumu sordular, türkiyede oldugumu söyledim, sonra ses seda çıkmadı.

benim cv lerimde ve jobserve ,cv jobs, reed, totaljobs vs. gibi sitelerdeki profilimde hep turkiye adresim var.. zaten suan türkiyede çalışıyor gözüküyorum cv de :).1 ay notice oldugunu da belirtiyorum..

yine de bir londra adresi koyup denemeyi düşünüyorum, geri dönüş olacak mı merak ettigimden aslında! işi bırakıp londraya geldigimde de kimse arayıp sormayacaksa bosuna gelmiyim :)
merope
ROGER WATERS

New postby dean777 » Wed Jan 21, 2009 8:13 am

UK ucak biletimi aldim modundayim bende, baktim 1-2 yere aldim diye yalan soyluyorum, sonra gittim easyjetten ciddi ciddi aldim bileti, bence oradan is bulmak cok daha mantikli gibi duruyor.

Yani evet kabul ediyorum 1-2 ay gecis sureci sikinti yaratacak ama su gercegi unutmamamiz lazim : 22 yasindan buyuk Full time calisan bir insana yasal olarak verebilecekleri en dusuk para: saati 5.7 GBP (homeoffice) yani burda ortalama bir hesapla 1100GBP ye gelir ayda ve zaten aylik gideriniz de bu civarda olacaktir.

Yani ac kalirim acikta kalirim korkumuz yok bence.
Ikincisi ise evet biz highly-skilled iz, kendi isimizi yapmamiz ve 25000-40000 civari kazanmamiz gerekir, nitekim 1-2 ay icinde buluruz diyorum.
dean777

New postby dean777 » Wed Jan 21, 2009 8:20 am

skype telefonu ile ben de once test yaptim sonra arandim vs,

avantaji: cogu yerden local numara aramak ucretsiz gibi birsey.
yani eleman sizi ararken cekinmiyor. ingiltereye gidince update etmenize gerek yok cv leri, skypetan call forwardi ingiliz cebinize yaparsiniz, ya da skype i acik tutmaya devam edersiniz, sonucta bilgisayar basinda olmadiginizda da call historysi var, cogu zaman numaralar gozukuyor.

dezavantaji: tam 11 kere caldirmasi gerekiyor karsi tarafin benim turkiyedeki cebime yonlenmesi ve bir kere calmasi icin, sirf bu yuzden skype i devamli acik tutmaya calisiyorum ki ilk calista calsin, ve bilgisayardan konusayim. (evet skype aciksa yonlendirme yapmiyor.)
dean777

PreviousNext

Return to der Karrierismus