Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Hangi iş?

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby erkankarakas » Thu Sep 11, 2008 1:49 pm

baris söylediklerine %100 katılıyorum kesinlikle para ile ölçülemiyecek artıları var zaten o cepte :D .

Ya şimdi maaş konusunda tabi uluorta söylenmiyor hani haklısınız ama genelde herkesin bir nicki :) var beni ki biraz afişe etsede :P . o nedenle sordum. Zaten ikide birde monster.co.uk den bakıyorum firmalar ne arıyor neleri bilmemizi istiyor. Bir de Türkiye de herşeyden az bilen adam arıyorlar ama sanırım yurt dışında bir konuda uzman arıyorlar

Örneğin ben:
Oracle reports , forms , workflow, OAF(Oracle Application framework, Alerts, Api çağırma, basic apps bilgisi .., PL-SQl, Java,C#) diye uzayan bir bilgi topluluğuna sahibim ama hangisinde uzmansın çoook iyi biliyosun dediklerin de aralarından 3-4 tanesi çıkar. Hani hepsiyle proje yaptım ve C# dışındakilerle hala proje yapıyorum ama uzman seviyesi bilmek apayrı birşey sanırım hep özenmişimdir süper javacı adamları :))
erkankarakas

New postby mindbender » Thu Sep 11, 2008 3:18 pm

maas konusunun turklere ozgu bir sey oldugunu dusunmuyorum,
birlikte calistigim insanlar (ingilizler) isten ayrildiktan sonra / yakin bir munasebet kurduktan sonra bile telafuz etmekten kacindilar benimkini sormalarina ragmen.
bazi sirketlerde boyle bir zorunlulukta var

genelde maas seviyelerini ogrenmek icin, cwjobs gibi kariyer sitelerindeki verilere bakilmasi tavsiye ediliyor ama ben oradaki verilerin gercekci oldugunu dusunmuyorum
bunun sebebi de recruitment agency`lerin cv databaselerini gelistirmek icin verdikleri fake ilanlarda maas araligini cok genis tutmalarinin bu veritabani olusumuna olumsuz katkisi oldugunu dusunmem (bu kariyer siteleri bu hesaplamayi yaparken bu verileri kullandiklarini var sayiyorum)

Bunun disinda, genel olarak ortalamanin ustunde bir turk IT'cinin buradaki herhangi bir `iyi` IT'ciden daha iyi birikime sahip oldugunu dusundugumden, biraz basvurulari yaparken kendinize guvenmenizi oneririm. Ben bir is bulayim da 20.000`e ne olursa olsun tadinda dusunmemek lazim, genel de yeni mezunlarin aldigi ucretler bu seviyede oluyor
mindbender
ROGER WATERS

New postby abbulu » Fri Sep 12, 2008 9:23 pm

Para konusunun gizli tutulması sadece bize ozel birsey degil, burdaki isyerimde de gayet alınan maaslar gizli. Kimse kimseninkini bilmiyor ve bilmemesi de mantıklı.

Maaslar tamamen ortada olsa idi; "Bana x veriyorsunuz ona niye y veriyorsunuz" gibi diyaloglar ulkeden bagımsız olarak heryerde olabilir. Burası da dahil.

mindbender in de dedigi gibi kariyer sitelerine goz atmak maas konusunda fikir verecektir ama yine mindbender in dedigi gibi fake ilanlarinda varligini unutmamak gerek.

£32000 brut ~= aylık £2000net cıvarında yapıyor permanent isler icin.

Tr de 3000 net alıosan eger, tahminen burda da 1800-2500net arası bir maas alırsın die tahmin ediyorum. Skalanın orta kısmı en olası kısım ki 2150 ediyor, dolayısıyla 2000 net e is bulmak cok zor olmaz diye tahmin ediyorum.

Yaptıgın iş ve deneyimin onemli.
Hangisini cok iyi biliyorsun, uzmansın? dediklerinde 3-4 tane soyleyebilirsan gayet iyi. Burda her telden anlayan adamdan daha cok belli konuda cok iyi olanlar aranıyor. En azından ilanlar o sekilde .

Aslında da tr de de asıl parayı kazananlar her isi yapanlar degil, tek isi cok iyi yapanlar.
abbulu
ROGER WATERS

Previous

Return to der Karrierismus