Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

En iyi is arama zamani

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby based » Thu Aug 21, 2008 1:05 pm

En sonunda HSMP başvurum olumlu sonuçlandı. Bugün belgelerin gönderildiğini söylediler.
Şimdi EC ve gidiş tarihini belirlemem lazım. En kötü ihtimalle yılbaşına kadar gitmek istiyorum. Acaba IT sektöründe iş aramak için en iyi dönem ne zaman olur?
based

New postby haphazard » Thu Aug 21, 2008 3:09 pm

@based

tebrikler. yil basina dogru chirstmas hazirliklari basliyacagi icin olu donem olabilir, ozellikle aralik ayi. bu sebep ile yil basindan sonra biraz daha randima yakaliyabilicegini dusunuyorum..
haphazard
ROGER WATERS

New postby based » Thu Aug 21, 2008 3:43 pm

teşekkürler, darısı diğer arkadaşların başına.

@haphazard
Eylül ortası gibi gelmek istiyorum aslında. Ama bu durumda Aralık'a kadar iş bulamazsam, yılbaşından sonraya kalma ihtimali doğar gibime geliyor, Ne dersiniz?
based

New postby haphazard » Thu Aug 21, 2008 4:07 pm

based,

is bulma performasin, tecrubene, kendini pazarlama kabiliyetine, aradigin spesifik is alanina gore degisebilir. gelip hemen de is bulabilirsin 2 ay sonrada bu tamamiyle sana bagli. ama zaten aralik ayina kalirsa kafadan 1 ayi unut gitsin derim. anlasilan o ki bu insanlar chirstmas zamani calismayi pek sevmiyorlar, biz de ki ramazan donemi tribi. sahsen benim sirket aralik 24 ile ocak 5 arasi kapali. muhtemeln bir cok sirkette ya saliyor yada kapali olucaktir.

ama eylul ortasi gibi gelirsen 2 aylik bir surecin var o vakte kadar. az buz bir zaman dilimi degil 2 ay.
haphazard
ROGER WATERS

New postby abbulu » Fri Aug 22, 2008 11:55 am

@based

Şu aralar iyi bir donem. Çalışanlar tatilden donduler/donuyorlar, dolayısıyla şirketler yeni iş ilanlarını acıyor. agustos sonu -eylul basları muhtemelen en iyi donemlerden biri. Yaz boyunca cok az ilan oluyor cunku sonra bir anda cosuyor.

Haphazard ın dedigi gibi, sene sonu ölü bir donem olur buyuk iht. haziran-temmuz aylarıda yaz oldugu icin cok sakin oluyor.
abbulu
ROGER WATERS

New postby based » Mon Aug 25, 2008 8:10 am

Eşimin iş değiştirme durumu olmazsa Eylül başı, olursa da Ocak'ta gelmek kafama yattı gibi. Cevaplarınız için teşekkürler.
based

New postby oglakci » Mon Sep 01, 2008 8:24 pm

selamlar, ben de 30 haziran'da geldim ingiltere'ye. aradığım iş, bilişim alanında olup, özellikle veritabanı yöneticiliği (DBA) idi. DBA pozisyonlarının, developer'a kıyasla markette çok daha az olması ve benim de bu alanda sadece 2 senelik deneyimim olmam ve dönemin de yaz kuraklığı olması beni biraz zora soktu diyebilirim ve hali ile koca 44 gün içinde topu topu iki adet yüz yüze mülakata girmiş oldum. İlkincisinden red cevabı aldım, ikincisinden de maaşı düşürülmüş teklif geldi, onu kabul ettim ve şu anda mutlu mesut bir şekilde orada çalışmaktayım.

Tavsiyem arkadaşlara, özellikle mümkünse temmuz, ağustos aylarında iş arama olayından uzak durun, benim pek fazla seçeneğim yoktu. yukarıda belirtildiği gibi yaz ve noel sonrası dönemlerinde marketin daha canlı olacağını tahmin ediyorum. Ha bir de eğer ki çalıştığınız alanda/teknolojide şöyle 4-5 senelik deneyiminiz varsa, ingilizceniz de rahatsa ki bu çok önemli(!), istediğiniz vakit göğsünüzü gere gere gelebilirsiniz. londra böyle adamlara yaz kış demeden her daim güzel fırsatlar sunuyor.
oglakci

New postby baris » Tue Sep 02, 2008 1:10 pm

aynen katiliyorum ve ekliyorum.
Eger Turkiyede aranan adamsaniz ve asagidaki listede mesleginiz varsa(yoksa da cok farketmez), Ingilterede fellik fellik aranan adam oluyorsunuz.

http://www.workpermit.com/uk/work_permi ... ations.htm
baris
ROGER WATERS

Return to der Karrierismus