Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Yerleşme ve İş Bulma Aşamaları

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby kozgur » Fri Sep 05, 2008 7:43 pm

Merhaba Arkadaşlar,

Şu an Türkiyede'yim. Bulgaristan vatandaşlığı ile birlikte çift vatandaşlığım var. Londra'ya gelip orda çalışmak istiyorum.
Yazılım Geliştirme işinde 6 yıllık tecrübem ve birtakım sertifikalarım var. İnternet üzerinden birkaç recruitment şirketine başvuruda bulundum fakat orda olmadığım için başvurularım başarısız olarak sonuçlanıyor. Buna istinaden oraya gelip, ilk geliş aşamasında mesleğim dışında işlerle başlayıp (ne iş olursa yaparım :) ) ilerleyen zamanlarda bir yandan dil kursuna gidip bir yandan da profesyonel iş arama çalışmaları yapmayı düşünüyorum.
Bu aşamada nerden başlamak gerekir? Bulgaristan vatandaşlığı sayesinde oturum iznim var, ama çalışma iznim yok. Orada örnek: garsonluk işi bulduğum zaman çalışma izni alabiliyor muyum? Bu süreçler nasıl olmaktadır? Bu aşamada profesyonel, güvenilir hizmet verecek bir danışman bulabilir miyim?

Sizin deneyimleriniz nelerdir?

Saygılar,

Kadir.
kozgur

New postby baris » Fri Sep 05, 2008 8:33 pm

Benim hanim gibi macirsin demekki, hosgeldin foruma :)
Bu konuda tek deneyimli sanirsam benim, ben cevapliyim.
Bulgaristan pasaportunun burda neredeyse hic bir degeri yok. 6 ay sonra ne olur bilemem, kurallar her sene degisiyor. 4 senelik bir okuldan mezunsan tier1`e basvurup gelmeni tavsiye edebilirim. Eger 4 senelik okul mezunu degilsen ingiltereden bir sirketin sana sponsor olup en az 23000 pound yillik maas vermesi gerekiyor (tier2).
Danismanin sana bir faydasi olmaz. Siteden okuman gerekiyor kurallari.
Ingilizcen pek iyi degilse o zaman durum degisir tabi.. biraz daha bilgi verirsen daha derinlemesine anlatiriz bildiklerimizi.
baris
ROGER WATERS

New postby kozgur » Fri Sep 05, 2008 8:46 pm

Evet macirim:)

Oturma hakkı veriyor diye biliyorum bulgaristan pasaportu olmanın, iş konusunda da 4 yıllık değil 2 yıllık mezunuyum. ayrıca sektörde de 6 yıllık bir tecrübem var. Tüm bunlara rağmen alanımda iş bulmanın ne kadar zor olduğunu farkettim bende ama belki ilk başlangıçta garsonluk falan yapıp, kendimi geçindirecek kadar bi kazanç ile kurslara falan gitmek mantıklı olur diye düşünüyorum.
Bu ilk başlangıçta orada bu tip işler bulabilir miyim? Aramak nasıldır? Bulduğumda çalışma izni alabilmek kolaymıdır?

Saygılar,

Kadir.
kozgur

New postby baris » Sat Sep 06, 2008 10:15 am

BR3 diye bir form var galiba onu doldurman gerekiyor. Bir zahmet arastirip bize de soylesene, 1.5 sene sonra uzatmamiz gerekecek de :)
Kurallar degisir heralde yakinda bulgaristan vatandaslarina. Pesinden asker kosmuyorsa bekle yilbasina kadar :)
baris
ROGER WATERS

New postby kozgur » Sat Sep 06, 2008 3:06 pm

O formu doldurduğumuz zaman çalışma iznine mi sahip olmuş oluyoruz?
2009.01'den sonra çalışma iznine gerek kalmayacak diye birtakım haberler çıktı ama, tam kesinleşmedi, 2009'dan ileri bir tarihe de uzayabilir.
Bu sene son ertelemeye giriyorum, o yüzden bu yıl elimdeki projeyide bitirip gelicem sanırım oraya.

Saygılar,

Kadir
kozgur

Return to der Karrierismus