Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Ankara anlaşması için iş kurma

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby yasartahir » Mon Sep 08, 2008 3:08 pm

Abilerim,applalarım

Ankara anlaşmasıyla ilgili olarak yardıma ihtiyacım var hemen hemen bulduğum butun kaynakları okudum fakat teoriyle pratik farklı oldugundan izlenimlerine gorede İngilterede ki burokrasinin ''bugun git yarın biz sana postayla gondeririz 3 yada 6 hafta sonra elinde olur istediğin evrak'' şeklinde işlemesinden dolayı derin derin düşünür oldum .

Amacım ''umut tacirlerinin''avukatların eline düşmemek zira okuduklarıma dayanarak gördüm ki gözle görülür bir faydaları olmadıkları halde en az 1000 poundu indiragandi yapıyorlar. Bununlada kalmayıp vaktinizi çalıyorlar.

şimdi teoride bu iş şöyle olması gerekiyor diye biliyorum .

-- x sitesinden bir şirket acıp ,şirket kaydının yapıldıktan sonra evrakların size ulaşması
-- maliye bakanlığından sosyal sigorta numbresu alınması .
--muhasebeci bulunarak iş planı hazırlanması gerekli evrakların doldurulması
--banka hesabı açtırma vs vs.
-- home office e basvurarak boyle boyle ben sunları sunları yaptım .ankara anlaşmasına basvurmak istiyorum deyip pasaportun onlara verilmesi

sonrada pasopaort onlarda oldugu için işlem ne kadar surecekse maksimum 6 ay pasaportsuz gezilmesi şeklinde işleyen bir süreç var .

Şimdi ben solo trader şeklinde olan şirketten açmak istiyorum .Basit düşünmenin faideli olucagını düşündüğüm için alanım dış ticaret olmasına rağmen ithalat ihracat üzerine bir şirket kurmayı düşünmedim bile . (gümrük ,mümrük gibi mevzuatların ingilterede nasıl işlediğinide bilmiyorum şimdilik -aslında bilsemde cok bulaşmayı istemiyorum .Tırsıyorum bu ingiliz burokrasisinden .)

Şöyle bişey yapmayı düşünüyorum .Bir pazar yeri kiralayarak orayı işyerim gibi gosterip (göstermeye gerek yok zaten oyle olucak ) satış yapmak istiyorum .

örneğin camdenlockmarkette (http://www.camdenlockmarket.com/flash_main.htm) bir tezgah kiralamayı düşüyorum .

sonrası belli al gülüm malı, ver sterlini şeklinde bir ticaret .

şimdi sorum şu nasıl bir yol izlemeliyim . hangi kaynakları okumalıyım ?. nasıl bir muhasebeci bulmalıyım . işlemlerimi nasıl hızlandırabilirim . özetle kurulusundan işletmesine kadar her konuda pratik çözümlere ve yardımlarınıza ihtiyacım var .

misal şurdan başla o zaman boyle yapmak istiyorsan diyen birilerine ihtiyacım var .

forumda ankara anlaşmasıyla ilgili hemen hemen herşeyi okudum .Ama bir kişi hariç (outsider) kimse baslangıcından kurulusuna ordan nasıl işletilmesi gerektiğine dair hikayesini özetle anlatmamış bile .

bakıyorum hintlilerin forumlarında yardımlaşma hat safhada ,İngilteredeki turkler için 2 - 3 forum var ama bilgi düzenli bir şekilde paylaşılmıyor .

Abilerim ablalarım heyecanımı mahzur gorun yazdıklarımdan lütfen alınmayın ama yardımda edin bi' yerde yani .

Bizde yurtdısında iş basarmış ,zengin olmuş şirket acıp basarılı oolmuş Türklerde böyle bir şey var sadece kendilerinin o işi yapabileceğine inanıp yeni bir iş kurmak için yardım isteyenlere ''bırak bu işleri bunlar zor iş herkes yapamaz ''şeklinde cümleler kurup kendilerini üstün görmek mi diyiyim böyle puşt gibin faşo gibin bişiy mi olmuş boyle bir burnu havadalık efenime soyleyeyim tempra modunda gezinmeler ,küçük dağları ben yarattım havaları ,falan filan cümle cok uzun olunca baglayamadım . ama aranızda bu tipte birşeyler soyluycek olan birileri varsa soylemesin. yani bırak bu işi ,bu iş zor iş, hiç kasma kendini, eskisi kadar kolay değil zart zurt şeklinde cümleler kurup mesaj verme kaygısı içine girmeyelim .yanlış, yani yardım edicekseniz edin etmeyecekseniz etmeyin insanın şevkini hevesini kırmayın . Hayır daha önce yaşadım ben bunu misal ingiltereye gelmeden once bi kaç öğretim gorevlisi lavuk vardı yurt dısına gelmiş gitmiş dedik ki bunlara bi danısalım gitmiş gelmiş adamlar bi yardımları dokunur iki haspihal ederiz ne bileyim bişeyler ogreniriz diye ..seni almazlar oraya biz gittik ama kafamız calısıyodu şeklinde cümleler kurup şevkimi kırmıstı hayat kadını satıcıları .(p ile başlayan küfür yazıcaktım ama şimdi foruma uygun düşmez dedim )sizdeki notron kadar bende proton var demiştim bende arkadaşlara . onlarda hakaret olarak algılamışlardı halbuki alakası yok .(kendime not: rakı içerken forumlara yazı yazma şaçmalıyosun sonlara doğru,hayır yaptıgın esprilerde iğrenç,yazık değilmi seni okuyan dimahlara )

neyse diyeceğim bu işler zor gibi gozukuyor .. ama nasıl oluyorda her tarafa donerci açmış bizimkiler .

canı gonulden yardım etmek isteyen arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum .

Site Memuru'nun notu: Basligi biraz degistirdim. Soru Ankara Anlasmasindan cok nasil is kurulacagi ile ilgili. Son donemde yanlis yere konu acan bir cok yeni uyemiz var, bana haybeye is cikariyorlar. Baslik dogru mesaji versin ki sonra Yasar'in basligini tasimadin, benimkini tasidin olmasin.

Bir de burada bilginin duzenli paylasilmadigi konusundaki elestirine katilmadigimi belirtmeliyim. Olan bilginin en iyi sekilde paylasilmasini sagliyoruz. Ankara Anlasmasi ile burada olan cok uyemiz olmadigi icin o konuda bilgi fazla mevcut degil.
yasartahir

New postby baris » Tue Sep 09, 2008 9:07 am

Hintlilerle aramizda bir fark var.
Onlar acliktan olmemek icin ingiltereye kacmaya calisiyor, biz daha iyi hayat sartlari icin.
Izin ver de forumlarimiz da biraz farkli olsun. Dikkatini cekmistir hepimiz hayatimizdan memnun, geyigimizi yapiyoruz.
baris
ROGER WATERS

New postby yasartahir » Mon Apr 06, 2009 3:15 pm

6 ay once yazmısım bu mesajı .. genelde forumdaki arkadaslar tier 1 le geldikleri icin baslıga ilgili alakada az olmus .. ilk mesajı yazdıgımda- ki o zaman yeni uye olmustum forum- site memurunun kırmızıyla yazdıgı mesajı anlamamıstım ..ama simdi hak veriyoru kendisine .. (site memuruna ovgu :arkadas ben boyle iyi yonetilen forum gormedim ..)

konuya donucek olursak 24 subata kadar herseyi halledip basvurumuzu yaptık ..30 mart itibariyle vizemizi aldık (esim + ben)...ocak 2009 da cıkan mahkeme sonucuna gore 35 gun icerisinde cevap vermeleri gerekiyor artık ..

vizeyi alma surecinde cıkardıgım dersler sunlar ..

--kimseye akıl danısma..ozellikle senden once bu vizeyi almıs birine ..herkes yontem olarak farklı bir sey kulandıgı icin ..ve pratikte 1 sayfaya sıgıcak sureci ..kendi bakıs acılardan anlatarak kitap kıvamında bilgi verenler ..sen yapamazsın ben aldım sadece kıvamında gorus bildirenler agrı dagını everest dagı gibi gostermeye calısanlar
oldugu icin gereksiz ..

--bir dunya web sitesi var yardımcı olucak..onlardan yararlanmak lazım. birincisi businesslink ..butun dokumanları kitap halinde ucretsiz olarak talep etmeniz mumkun ..ayrıca inland revenue da her ayın 24-30 u arası ucretsiz seminerler veriyor .. (hangi sırket turu ,vergilendirme,muhasebe gibi konularda )onlarada katılmakda fayda var .. british library de cesitli kurumların verdigi ucretsiz seminerlerde mevcut ..dokumantasyon informasyon deyince uk nin ustune tanımam metroda bile 30 metrelik yolda onlarca way out yazısı var .. is kurmayla ilgili rehberleri siz dusunun dolayısyla bunları kullanarak cıkıs yolu bulmanız mumkun.. ozetle su yerel kaynaklardan yararlanmak gerekiyor ..

simdilik bu kadar .. konuyla ilgili arkadaslar basvuru surecinin basında olanlar konuyla ilgili sorularını forum aracılıgıyla sorabilirler ..kısa ve oz olmak sartıyla cevaplayabilirim .. ama seytan ayrıntıda gizli onuda bulmak basvuru sahibinin isi ..

hakkımızdı aldık --sadece hakkımız olanı aldık ..Ankara anlasmasıyla ilgili tarihi bilgi sahibi olan arkadaslar sanırım ne demek istedigimi anlamıslardır..

ha unutmadan ..bekleme sureci icerisinde sıkıntıdan www.ankaravizesi.co.uk adlı birde web sitesi olusturduk ... yavas yavas vakit oldukca duzenli ve guncel bilgiler eklemeye calısıcaz ..

herkese kolaylıklar ..
yasartahir

New postby davsan » Thu Apr 09, 2009 4:48 pm

bu ankara anlasması sadece UK kapılarını mı acıyor? yoksa tum avrupa birligi ulkeleri icin kullanılabilecek bir anlasma mı?
davsan
BAŞKAN

New postby merci » Sun Apr 12, 2009 10:21 pm

Ankara anlasmasi temelde o donemde
AET'ye uye olan tum ulkeleri kapsayacak sekilde Ismet Inonu tarafindan imzalanmis- Imzalarken Italya da o donemde cok yuksek issizlik varmis, bunlar acaba Turkiye'ye gelir mi, paramiz kiymetli tabi, o zamanlar diye az dusunmemis-
AVrupa birligi ulkelerinin tamamini degil ama AET ulkelerini kapsiyor diye biliyorum.
merci
ROBERT PLANT

New postby 386-DX » Thu Apr 16, 2009 3:28 pm

386-DX
ROBERT PLANT

New postby onders » Sun Oct 30, 2011 11:48 am

Merhabalar,

Ben de Ankara anlaşması ile İngilltere'ye geldim ve IT alanında aslında iş bakıyorum.
Yani contract iş kovalıyorum aslında bir nevi.
Benim merak ettiğim konu fixed term contract yapabiliyor mu Ankara Antlaşması ile gelenler.

Teşekkürler.
onders

New postby quasimado » Sun Nov 20, 2011 3:01 pm

Merhaba,

Ankara anlasmasi vizesi alindiktan sonraki surec ile ilgili bilgiye ihtiyacım var. Vize alindiktan 3 ay icerisinde Ingiltereye giris yapilip sirket kurulmasi polis vb... gibi islemlerin tamamlanmasi gerekiyormus sanırım. 3 ay icerisinde yapilmasi gereken islemler neler , ne kadar surebilir ve Turkiyeden goturulmesi gerekli belgeler ile ilgili bilgi verebilirseniz gidis tarihimi ona gore degistirmem gerekecek.

Tskler,
quasimado

New postby based » Mon Nov 21, 2011 9:57 am

@onders

Fixed term contact yapacagin sirketin bordrolu elemani olacagin icin Ankara Anlasmasina uygun bir durum degil bu.
based

New postby Nova » Thu Nov 24, 2011 9:48 pm

@quasimado

Bu 3 ay nerde yaziyormus acaba sorabilir miyim? Bir de siz vizeyi aldiniz mi su an? Iki soruyu da sadece meraktan sordum. Yoksa verecegim cevaba hizmet etmiyorlar. Polis'e UK ye ayak bastiktan sonra 7 gun icinde kayit olacaksin. Muhtemelen vizenin uzerinde yazar bu. Sehirden sehire hergun degismekle birlikte benim yasadigim sehirde haftanin sadece 2 gunu acikti ilgili ofis en son. Bir de ayakbasti parasi veriyorsun o da yanlis degilsem 30 pound civarlarindaydi. Sirket kurulusu ile ilgili olarak once National Insurance Number alacaksin bildigim. Onu bir telefon ile basvuru yapip aliyorsun. Once bir yazi (en gec 1 hafta icinde) sonra da numaranin ve adinin uzerine basili oldugu kartin geliyor. Ben bir muhasebeci ile anlasmistim o zaman sirket kurulusu icin ama bildigim bir form doldurup gonderiyorsun aslinda hepsi o. Ben hemen ticarete ve fatura kesmeye basladigimdan ve kagit kurek islerine o an hic vaktim olmadigindan bu yolu secmistim. Kimisi tum self employed muhasebesini kendisi tutuyor. Sonra aklima gelen DVLA ya gidip Learner ehliyetine basvurmustum. Ama o surecte pasaport aslini verdigin icin ve 3-4 haftada geri gonderdikleri icin problem olabilir en sona birakmakta fayda var. Ben asil en buyuk problemlerden birini banka hesabi acarken yasamistim. Bankalar personal account kolaylikla acarken business account konusunda zorluyorlar. Ayrica banka sistemi bizdeki gibi catkapi gir hesap ac seklinde olmuyor buralarda. 1 hafta sonrasina hesap acilisini gorusmek icin randevu verdiklerinde ne oluyoruz demistim. Resmen ise alim mulakati gibi 1 saate yakin surmustu HSBC'de hesap acilisi. Baska aklima bir sey gelmedi. Ilave sorular sorarak siz beni yonlendirin. Saygilarimla.
Nova

New postby Sylvan » Mon Apr 16, 2012 11:51 am

Sorulara yenilerini de ekleyeyim;

Soyle bir senaryo var;

Bir arkadasim burada master egitimini tamamladiktan sonra Post-Study Work vizesi ile su an hali hazirda calistigi sirkette full-time employee olarak devam etmekte. Post-Study work vizesini aldiginda kendine bir de sirket acmis fakat sirket aktif olarak calismiyor.

Simdi ise post-study vizesi bitecegi icin calistigi sirkette sponsora gerek olmadan kalma yontemi olan Ankara antlasmasinin ikinci ayagina gecmeyi istiyor. Sirketi de onaylamis durumda.

Peki bu durumda;

Ankara anlasmasinin bu ikinci ayagina gectiginde, daha onceden sirketi oldugu icin, hem bir calisan gibi kalabilecek, hem de kendisine ait bir sirketi de hali hazirda bulunacak, aktif hale getirilebilinecek.

Bu karisik durumla ilgili gorusu olan var midir?
Sylvan

New postby Volkan » Fri Nov 02, 2012 4:29 pm

...
Last edited by Volkan on Tue Nov 13, 2012 12:50 pm, edited 1 time in total.
Volkan

New postby Volkan » Wed Nov 07, 2012 9:34 am

Soyle bir site buldum:

http://www.ukbusinessforums.co.uk/

Oldukca aktif ve faydali bilgiler var. Tavsiye ederim.
Volkan

New postby gokhandemirtas » Mon Apr 08, 2013 1:34 pm

Selamlar.

Foruma yeni katildim, adim Gokhan Demirtas. Website development ve design uzerine is kurmayi planliyorum.

Avukat araciligiyla Ankara anlasmasi basvurusu yapacagim, ve su an hazirlik asamasindayim.

Business plan'e koymak icin piyasa arastirmasi vesaire yapmam gerekiyor. IT sektorunde olan arkadaslar, bu konuyla ilgili istatistik, arastirma, study survey falan tarzi hizmetler sunan, ucretsiz kaynaklari paylasabilirlerse cok sevinirim.

Simdiden tesekkurler
gokhandemirtas

New postby BurSamet » Sat Jul 13, 2013 2:10 pm

yaşar arkadaşımız çok güzel bi konu açmış. simdi bende Turkiye'den başvuru yapmak istiyorum. benim ogrenmek istedigim; ortalama olarak masraflarimiz ne kadar olur? tabiki yapacagimiz işle ilgili değişir farkındayım. ben sadece tahmini bir rakam istiyorum.
BurSamet

Next

Return to der Karrierismus