Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Kriz ve is durumu

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby blank » Mon Mar 16, 2009 6:11 pm

Öncelikle site kurucusuna teşekkür ediyorum ne zamandır böyle bir forum arayışındaydım. Ben de 2008 sonuna doğru Tier-1 e başvurup Londraya kapak atmak isteyen fakat krizin patlamasıyla birlikte bu arzuyu sineye çekenlerdenim:(

Sorum IT sektöründe çalışan arkadaşlara olacak, bildiğiniz gibi Cisco CCIE sertifikalı arkadaşlarımız yüksek maaşlarla y.dışında çalışıyorlar. Özellikle ortadoğu ülkelerinde askerlik gibi 12 15 ay çalışıp 100K $ yapıp geliyorlar. Başlangıçta ben de bu yönde düşünüyordum ama daha sonra Londra beni büyüledi ve tüm planlarımı değiştirdim.

Şimdilerde CCIE arkadaşlar bile UK'deki resesyondan dolayı sıkıntıdalar. Özellikle güvenlik alanında çalışan arkadaşlar durumu özetleyebilirler mi? Ben 2008 sonu planını 2009 sonuna kaydırdım ama bazıları 2011 de ancak toparlanma olur diyorlar?

Sektörden haber verebilir misiniz?

Herkese teşekkürler,

New postby mindbender » Tue Mar 17, 2009 3:11 pm

blank,
kriz her ne kadar etkilemis olsa da izlenimlerim IT sektorunde, az bulunan elemanlarin is sansinin her zaman oldugunu dusunuyorum. Krizin en buyuk etkisi maaslarin dusmesine sebep oldu, Londra'da 12-15 ay calisip 100K $ kazanmak hele yeni gelen biri icin imkansiz gozukuyor bana.
mindbender
ROGER WATERS

New postby davsan » Sun Mar 29, 2009 5:14 pm

15 ayda 100K $ belki belki yatabilir hesabiniza (calistiginiz iste 9-10 yil tecrubeliyseniz mesela, ya da saglik bilimlerinde calisiyorsaniz ya da finans sektorundeyseniz), ama ondan da sadece 60K$ elinize gecer, net, onun da ne kadarini harcarsiniz, ne kadarini biriktirirsiniz hic bilemiyorum.
davsan
BAŞKAN

New postby baris » Tue Apr 14, 2009 9:49 am

Gecen hafta patronla konustum. Her an seni kovabilirim dedi. Is bak kendine bizde para tukeniyor gibi bir konusma oldu. Hemen 3 agencye mail attim. 2 si geri dondu ve muhtemelen bir kac gorusme yapacagim ama maaslarda %20 gibi bir dusus oldugunu soyluyorlar.
baris
ROGER WATERS

New postby merope » Tue Apr 14, 2009 10:26 am

geçen hafta londradaydık eşimle, 1-2 yüzyüze görüşme yaparız umudundaydık ama malesef..

gözlemim şu ki türkiyeden iş aramakla londradan aramak arasında fersah fersah fark var. londradayken sürekli olmasa da arandık, burda haftada 1 kez bile aranmıyoruz.

yalnız konuştugum agentlardan bütçe oluşturulamadığı için pozisyon kapandı gibi bilgiler duymak şaşırttı beni.

vizemin 6 ayını geride bıraksam da, tekrar almak pahasına bu krizde,en azından bu sene gitmemeye karar verdim gibi bir şey..
merope
ROGER WATERS

New postby dnz » Tue Apr 14, 2009 11:04 am

gecmis olsun merope, ben de haziranda gelmeyi dusunuyorum. cok fazla umudum yok acıkcası. vizemizin gecerliligini yitirme gibi bir durum var mı gidememe durumumuzda? (bu konu baska bir yerde tartısılıyor mu bilmiyorum ama is bulamamamız sebebiyle su an bu soru cok buyuk onem tasıyor)..
There are 10 types of people: those who understand binary and those who don't.
dnz

New postby merope » Tue Apr 14, 2009 11:30 am

hayır deniz, öyle bir problem yok. hatta ben havalimanındaki görevliye de sordum, hiç bir problem olmayacagını söyledi. uzatırken sorun olur mu bu kadar cok dışarda kalmam dedim, qualificationları saglıyosan ve puanın tutuyorsa uzatmada sorun olmaz sadece ilr veya vatandaslıga basvurduguna kadar 1 degil 2 defa uzatma alman gerekir dedi.. yani o konuda için rahat olsun.
merope
ROGER WATERS

New postby attollos » Tue Apr 14, 2009 11:42 am

http://www.cwjobs.co.uk
ben bu siteyi yaklasik iki senedir duzenli olarak takip ediyorum IT alaninda en genis ilan potansiyeli burada sanirim...

iki sene once 27 bin civarinda ilan vardi, 2008 yazinda 20 bin, 2008 sonbahar ve kis 10 bin ve su an 6 bin seviyesine dusmus durumda ilanlar...

Job marketin ne kadar daraldigini kanitlar nitelikte bir dusus yasanmis...
attollos

New postby incorg » Tue Apr 14, 2009 11:44 am

Ben 10 şubat'tan beri Londra'dayım ve geçen haftaya kadar bir tane bile görüşmeye çağırılmadım. Arayan soran oldu ama onlar da fazla bir yere varmadı. Bin türlü yere ve gördüğüm iş ilanlarına CV yolladım. Adamlar cevap verme zahmetine bile girmiyorlar çünkü şu dönem employer's market. Recruiter'a CV gönderiyorum, bir gün sonra da arıyorum ve tipik tepki şu: "hm, almadım CV'nizi bir daha gönderin. Gönderip tekrar aradığım, konuşurken CV'imi gönderip, hah geldi diyen ve sonrasında bana olumsuz da olsa bir cevap dönmeyen bir çok recruiter oldu. Belli ki eleman bolluğundan şımarmış durumdalar.
Son iki senem JSF/Seam/Richfaces ağırlıklı geçti. Struts'ı hiç öğrenmeden üstünden atladım çünkü o dönem Swing tabanlı bir projede çalışıyordum. Spring'i biliyorum ve kullandım ama MVC modülü hariç. Burada JSF ile ilgili hiç iş ilanı çıkmıyor neredeyse. Yani özetle benim bildiğim ve iyi olduğum konular buralara henüz gelmemiş durumda. Piyasadaki işsiz eleman bolluğu, UK deneyimi olmayışı ve istenilen teknik yeteneklerde biraz bir eksiklik ya da eskilik varsa doğrudan eleniyorsunuz gibi hissediyorum.
Son iki haftadır bana uygun 2-3 iş ilanı çıktı ve bunlarla uğraşıyorum. Şansım yaver giderse ne ala. Gitmezse geri döneceğim. Nasıl olsa cep telefonu numarası, polis kayıdı, bir İngiltere adresi ve banka hesabı gibi temel işleri hallettim. Telefon ve e-mail ile yürütülebilecek tüm iletişimi Türkiye'den de Londra'daymış gibi yürütebilirim. İş ciddiye binerse de atlar gelirim diye düşünüyorum. O açıdan düşününce arada çok fark olmayabilir.
Bakalım, bu gün dananın kuyruğu kopabilir.
incorg

New postby Leon » Tue Apr 14, 2009 11:47 am

ben 29 Mart'tan beri londradayim. Southwest taraflarinda, wimbledon'a yakin.
Benim is durumu konusu su sekilde.
2 Nisan'da kariyer sitelerindeki cv'mi guncelledim. Bayag da bir is basvurusu yaptim tabi bir cv guncellemesinden sonra. Hemen ertesi gun bi kac tane arayan oldu. Ancak o gorusmelerden bir sey cikmadi. Gecen hafta da her gun en az bir tane arayan oldu. Ancak sadece bir tanesinden bir sey cikarsa cikacak. Yani bi tanesi biraz daha ciddiydi iste. Bakalim hayirlisi.
Ama o kadar hareketli degil yani burda is olayi. Yillardir burda olan arkadaslar, IT sektorunde olanlar yani benim arkadaslar hep, 2007'de cv'yi guncelledigin anda 10-15 tane arayan oluyordu sonraki 20 dakika icinde diyorlar. o kadar hareketliymis yani. ekim basindan beri kotuymus ama, su siralar biraz bi kipidama var deniyor.

Ben daha 2 ay kadar daha burda olacagim, en azindan mayis sonuna kadar burdayim bi aksilik olmazsa. Is bulamama gibi bir seyi pek dusunmuyorum ama oyle olursa da gocunmayip donecegim yani o yonden de rahatim aslinda.

Bir de burda gecen hafta cuma gunu, ve dun yani pazartesi gunu tatildi. Yani cuma gunu aranma ihtimaliniz yoktu acikcasi merope.
Leon

New postby merope » Tue Apr 14, 2009 11:56 am

ben yanlış mı anlamışım bilmiyorum, ama benim ingiltere ve hollandada yaşayan arkadaşlarımdan aldıgım izlenim, 2007 ve öncesinde bu ikcı agentların, gel görüşelim, karşılıklı konuşalım tanışalım modunda takıldıgıydı. şu an ise yüzyüze görüşmeyi kesinlikle kabul etmiyorlar. bu iş ilanı azlıgından da olabilir tabi.

ben oracle ve sharepoint işlerine bakıyorum, özellikle oracle ile ilgili geçen sene birsürü iş varken şu an sürekli aynı ilanlar, her gün 2-3 ilan çıkıyor ancak..
zaten az olan işlerde, işsiz kalmış ama oraya yerleşik ve benden çok daha akıcı konuşup anlayan insanların daha çok şansı oldugunu düşünmemi saglıyor, benim krizin geçmesini bekleyişimin asıl sebebi de bu aslında.
işimi bırakıp kaç ay sonunda iş bulacagımı bile bilmeden gelmek mantıksız geliyor şu an için. ama işsiz olsam bi dakka durmaz gelirdim o ayrı mesele.
merope
ROGER WATERS

New postby dnz » Tue Apr 14, 2009 12:31 pm

tesekkurler merope! bu cok faydalı bir bilgi oldu!. bence acele etmenin manası yok bu durumda. sadece vizemizin bir yılı gectiginde ve geriye 2 senelik bir calısma iznimiz kaldıgında isveren daha az olumlu bakabilir diye dusunuyorum...
bu arada su an calıstıgım sirketin londra ofisini yakından takip ediyorum isler gercekten sıkıntılı arkadaslar.. herkese bol sans!
There are 10 types of people: those who understand binary and those who don't.
dnz

New postby baris » Wed Apr 15, 2009 3:00 pm

merope; dogru gozlemlemis arkadaslarin. Gecen sene herkes yuz yuze gorusmek istiyordu. Bu sene de ayni sekilde telefon yagmuruna tuttular ama yuz yuze gorusmek isteyen cikmadi.
Bazi is ilanlari var, adamlar resmen bana acilen muhtaclar ama gorusmeye cagrilmiyorum. Demekki piyasada cok issiz geziyor, benim gibi adam cok var. Gariptir, gecen sene hic yoktu benim gibi eleman.
Ote yandan Birmingham, Manchester gibi yerlerde durum daha iyiymis. Kovulanlar agirlikla Londrada gibi gozukuyor.
Hertford, Stevenage gibi yerlere de bakmanizi oneririm.
baris
ROGER WATERS

New postby theK » Thu Apr 16, 2009 3:12 pm

Bende yaklasik 1 senelik bir surec sonunda gecen hafta vizemi aldim ve is bakma olaylarina girdim aslinda suanki isimden ve hayatimdan memnunum. 1 sene once hsmpye basvurmayi dusundugumden bu yana cok sey degisti ve kriz olayi iyice kafami karistirdi. Ve bu yuzden Iyi bir teklif olmassa acikcasi bu kriz ortasinda risk alip duzenimi bozmak istemiyorum. Ve sizlerin yazdiklarinizi okuduktan sonra kriz duzluge cikana kadar beklemeyi dusunmeye basladim.
Ancak kafama takilan konu Uk giris yapma suresi nedir vizeyi aldiktan sonra en gec nezaman kadar bekleyebiliriz? Bu sorunun tam net cevabini bulamadim, eger bu konu hakkinda bilgisi olan varsa paylasirsa sevinirim.
theK

New postby merope » Thu Apr 16, 2009 4:29 pm

aslında burası bununla alakalı bir başlık degil, ama nasıl taşıyabilirim? o yuzden yanıtı buraya yazıyorum theK. bana home office e attıgım mail e karşılık, bu sürenin hiçbir önemi olmadıgı 3 yıl içinde "anytime" oldugu şeklinde bir yanıtla geldi. tabi mantıksal olarak uzatabilmen için son 1 seneni orda çalışarak geçirmen lazım! :)

yine de ben gene ne olur olmaz diye altı ay içinde gidip police registration yaptırdım..
merope
ROGER WATERS

PreviousNext

Return to der Karrierismus