Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Kriz ve is durumu

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby rambo » Mon Aug 02, 2010 3:26 pm

su son iki sene hersey cok yavas ilerliyor, aklim almiyor. ekonomi yavas degil, "death" sanki komple.
rambo
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Tue Aug 03, 2010 8:53 am

Var mi hala yazilim (Java) alaninda is ariyan? CV'mi guncelleyip yukledim cwjobs'a 2 gundur afedersiniz genel ev telefonuna dondu telefon. Gerci ariyanlar genelde ayni roller icin ariyor hep. Bunun yaninda piyasada hala resesyon mantalitesi gecerli - adamlar her alanda uzman olmanizi istiyor, iyi akademik egitim vs vs..
haphazard
ROGER WATERS

New postby attollos » Wed Aug 04, 2010 7:25 pm

Bir kac hafta once buraya yazmistim is ariyorum Java Developer olarak diye. Bugun gelen tekliflerden birini kabul ettim. Genel olarak piyasa hakkinda izlenimlerim;

--> Cwjobs tarzi sitelerde CVnizi aktif hale getirdiginiz anda ilk birkac gun 8 - 10 farkli ajans tarafindan araniyorsunuz. Sonraki hafta bu kadar yogunluk olmuyor resmen bilgisayar basinda mail bekler hale geldim.

--> Ayni is ilani farkli bicimde yazilmis sekilde birkac tane ajansta olabiliyor. Piyasa kriz zamanina gore iyi olsada yine de is ilani sayisi / 4 daha gercekci bir rakam verecektir.

--> Hala en etkili yontem birinin referansiyla bir sirkete direk basvurmak girdigim 8 gorusmenin 6'si eski is yerimden arkadaslarin referansiyla oldu.

--> Buyuk firmalar (yatirim bankalari mesela) cok yavas isliyor. Belki yaz diye boyledir ama referansim olmasina ragmen cogu ortalama 10 gun gibi bir surede ilk gorusme davetinde bulundu.

--> Piyasada cok fazla "mediocre" is var eger "high profile" bir ise girip kariyerinizde bir sicrama yapmak istiyorsaniz gorusmelerde fark yaratmaniz sart. Ben su kitaplardan calistim :

http://www.amazon.co.uk/Puzzles-Programmers-Pros-Dennis-Shasha/dp/0470121688/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1280948996&sr=8-1

http://www.amazon.co.uk/Programming-Interviews-Exposed-Secrets-Programmer/dp/047012167X/ref=pd_bxgy_b_img_b

http://www.amazon.com/gp/product/145157827X?ie=UTF8&tag=care01-20&linkCode=as2&camp=1789&creative=390957&creativeASIN=145157827X

Bircok interview'de cok iyi cevaplar verdigimi dusunmeme ragmen bir sonraki asamaya cagrilmadim sebebiyse genelde benim kadar iyi cevap veren ve daha fazla UK deneyimi olan ya da top tier bir universiteden mezun olan adayin cok olmasi idi.

--> Son olarak; bunu daha once cok tembihlemislerdi de hadi leeeen demistim icimden hep; yeni maas teklifinde kesinlikle bir onceki ucret baz aliniyor. Ben bir onceki isime gerek kriz yuzunden gerekse fazla sorumluluk almak istemedigim icin ilk senemde Londrada ederimden dusuk bir ucretle baslamistim. Bu maas beni resmen ocu gibi takip ediyor. En az bir bir bucuk sene kayip ettirdigini dusunuyorum. Alternatif olarak ajanslara maasiniz konusunda yalan soyleye bilirsiniz kucuk rakamlarla 5K gibi mesela ama ortaya cikarsa cok zor bir durumda kalirsiniz diye dusunuyorum.

Biraz uzun oldu, ama forumda benim gibi kriz zamaninda temporary olarak dusundugu bir ise girmis ve biti coktan kanlanmis cok IT'ci arkadas oldugunu dusunuyorum, umarim yardimci olur deneyimlerim.
attollos

New postby silvertr » Fri Oct 08, 2010 9:43 am

Selam Arkadaşlar;

İş durumları için feedback verirseniz sevinirim..Ozellikler software programming işleri ile ilgileniyorum. C / C++ , Telekom sektorü..
silvertr
ROBERT PLANT

New postby skywalker » Fri Oct 08, 2010 10:01 am

Örnek veriyim hemen, önceki gün JobServe'e girdim, sanırım 100'e yakın işe başvurdum :) Dün yaklaşık 20 kişi aradı, haftaya 3 interview var.

Baya canlı yani sektör, insanlar işe giriyor bu aralar.
skywalker

New postby silvertr » Sat Oct 09, 2010 1:27 pm

wuuuu cool :)
ne guzel işallah gönlüne göre bir iş bulursun skywalker..
silvertr
ROBERT PLANT

New postby hcho » Wed Nov 24, 2010 4:26 pm

En son 3.5 sene once CVmi bir yerlere upload etmistim. Kriz cikana kadar haftada 1 recruiter ariyordu. Kriz cikti arkasi kesildi. Sonra bir ara cep telefonu numarami degistirdim ve CVmi guncellemedim hali ile.

Son 2-3 aydir recruiterler surekli mail atip, aradik ulasamadik, beni su numaradan arar misiniz tipinde mailler atiyor. Olay 3-4 sene onceki CVlerin pesini kovalamaya kadar geldi ise yazilim piyasasi bayagi acilmis olmali.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby semsure » Thu Nov 25, 2010 6:57 am

merhabalar,
ben de istanbuldan yeni 2 yıllık vize aldım.
genel olarak yazılım, Java uygulama geliştirme, üzerine iş arıyorum.
uk de olanlara özgeçmişimi gönderebilirim. 7+ yıl üzeri tecrübem var.

ayrıca tavsiye ettiğiniz iş arama siteleri nelerdir.
semsure

New postby semsure » Tue Nov 30, 2010 12:23 pm

ben de internetten bi sürü java iş ilanına başvurdum, ama bırak aramayı yanıt veren bile yok.
telefon numarası olarak türkiyedeki cep telefonumu özgeçmişmde belirttim.

Türkiyeden iş aramak ve TR bazlı telefon numarası dezavantaj mıdır ?
semsure

New postby cazkedisi » Tue Nov 30, 2010 12:51 pm

bazen dezavantaj olabiliyor. skype'tan bir ingiliz sabit hat numarası alabilirsin cüzi bir fiyata. yüzyüze görüşmeden kabul etmeyen firmalar da oluyor, telefon görüşmesiyle karar veren de.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby silvertr » Tue Nov 30, 2010 8:02 pm

@semsure forumda dezavantaj oldugu hakkında onlarca konuşma geçmiş diye gördüm.. neden bir Uk numara almıyorsun ? Belki işler daha çok kolaylaşır..
silvertr
ROBERT PLANT

New postby silvertr » Tue Nov 30, 2010 8:04 pm

@sky monster.co.uk ? onu yazmamana sasırdım bak .. iş cıkmıyor mu ordan ?
silvertr
ROBERT PLANT

New postby hcho » Wed Dec 01, 2010 9:15 am

Monster'in pek pazar payi yok. Amerikan sirketi neticede, yerel rakipleri gecmesi zor.

Buyuk recruiterlar pazarladiklari isleri tum sitelerde yayinlatiyorlar, o islerden birine Monster'dan da denk gelinebilir tabi.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby erdalax » Thu Dec 23, 2010 10:19 pm

cwjobs'da is ilani sayisi bir haftada 10.000'den 16.000'e cikti. Christmas donemi is piyasasi durulacak zannediyordum. Sene sonu icin beklenen bir durum mudur yoksa ?
erdalax

PreviousNext

Return to der Karrierismus