Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Kriz ve is durumu

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby baris » Fri Jan 23, 2009 1:19 pm

ben de aynen deep gibiyim. ne zaman piyasaya baksam, 2 hafta sonra istifa etmis oluyorum. Bir defasinda cuma aksami piyasaya bakiyim dedim, cumartesi sabah 11 gibi yeni sirketle anlastim. (tamamen duygusal sebeplerden)
Aman diyim fazla kurcalamayin. Sonra yeni isinizi begenmezsiniz, eski ise de donemezsiniz. Uyuzlarla calismaktansa 3 kurus dusuge calismakta fayda var. 5 kurus olursa uyuz tarafina kayabilirim o ayri.
baris
ROGER WATERS

New postby attollos » Fri Jan 23, 2009 5:05 pm

4 senelik Java developerıyım, daha önce hiç yurtdışı tecrübem yoktu, inglizcem şöle böle (telefonda konuşurken adamlara 10 defa tekrar ettiriyorum deli oluyolar), İstanbulda büyük bir uluslararası firmanın yazılım deparmanında 2 senedir iyi bir ücretle çalışıyordum işimden ayrıldım deli gibi, bu resesyon ortamında ingiltereye geldim :)

Sonuç; 22'sinde CV'mi www.cwjobs.co.uk sitesine yükledim bugün 4 farklı ajansdan aradılar. Büyük bir koşuşturmaca içinde dördüylede aynı gün içinde görüşmeyi başardım :)

2 tanesi aynı gün içinde tekrar görüşme talebinde bulundu bir tanesiyle aynı gün içinde 3 görüşmeyi yaptım :)

Haftaya büyük olasılıkla son görüştüğüm ile anlaşmış olacağım.

Ajanslara şaşkınlığımı ifade ettim yani ingiltereye nasıl tedirgin bir şekilde geldiğimi söyledim, "akmasa da damlıyo be abi" diyerek esnaf tadında bi cevapla karşılaştım

Du bakalım...Gelişmeleri daha sonra tekrar yazarım...
attollos

New postby dnz » Mon Feb 02, 2009 4:58 pm

3 haftadır Londra'dayım. Ingiltere tel no ve adresim var, CVim bir cok websitede aktif durumda. Vize cıkmadan once Turk telefon numarası ile olusturmus oldugum CV basvuru yapmamıs olmama ragmen daha cok ilgi goruyordu. Geldigimden beri basvuru yapmadım fakat arayıp soran yok.
TR'de globalde iyi bilinen bir IT danısmanlık sirketinde calısıyorum. Danısmanlık sektoru genel anlamda pek ic acıcı degil su an UKde.. Ona baglıyorum.. Bildigim buyukce bir sirket yeni alım yapsa da ise baslangıc tarihi olarak October 2010 veriyor.
Planlar yaza kaldı... Umarım biraz da olsa duzelir durumlar yaza kadar..
There are 10 types of people: those who understand binary and those who don't.
dnz

New postby haphazard » Mon Feb 02, 2009 5:20 pm

dnz,

Neden basvuru yapmadin? Basvuru yapmadan aranmak biraz olsun CV veritabanini guncelleme bazli bir olay gibi geliyor bana. Dolayisiyla basvuru yapiyor olman lazim.

Ayrica eger telefon gelmiyorsa CV'inde bir takim degisiklikler yapman gerekiyor da olabilir. Buyuk degisiklikler yapmasanda ufak degisikler yaparak hergun is sitelerine CV ni tekrar yuklersen is aramalarinda CV'in en ust siralarda cikacaktir bu da calisan bir yontem..

3 hafta cok kisa bir sure degil cok uzun da bir sure degil. Onemli olan moralleri iyi tutmak.

Bol sans
haphazard
ROGER WATERS

New postby dnz » Mon Feb 02, 2009 5:30 pm

etraftan bu sıralar is degistirmek pek akılıca degil diye duydukca riske atmak istemedim. ayrıca calıstıgım sektorde kendi profilime uygun pek pozisyon goremedim. yazın yeniden gelecegim. moralleri yuksek tutmaya calısıyoruz ama.

gec olsun guc olmasın, tesekkurler haphazard.
dnz

New postby merope » Mon Feb 16, 2009 2:19 pm

Arkadaşlar ben de temmuzda gelmek için biletimi aldım bile..
fakat kiminle konuşsam "burası(uk) darmadagın sakın işini bırakıp gelme" diyor.
dedigim gibi biletimi bile aldım ama o kadar çok kişiden sakın istifa etme, ingilterede işler kötü lafını duyuyorum ki iyice kafam karıştı!

skype den arkadaşlarımızın anlattıgı gibi bir numara aldım, haftada 15 basvuru falan yapıyorum, basvurdugum işler de işte 2-3 sene deneyim isteyen, 30-40 k lık işler.bilgisayar mühendisiyim ..
bana geri dönen kişi sayısı taş çatlasın 3. onlar da turkiyede oldugumu duyunca gelicem dememe ragmen bir daha aramıyorlar :)

istifa edip oraya gelirsem ortada kalıcam korkusu sardı beni... durumlar cidden bu kadar kritik mi.. bireysel olsa da görüşlerinizi duymak isterim. gidenler iş buluyor mu, sesimi duyan var mı ?
merope
ROGER WATERS

New postby Hamit Aktas » Mon Feb 16, 2009 5:30 pm

merope bende ITciyim... Bende ayni yollardan gitmeyi dusunuyorum. Isler belki cok kotu olabilir ama gidip bence sansi denemek lazim ama orda olanlarda bu is durumu olayini su an icin yazarlarsa iyi olur tabi.

Ama senin durumda olan biri icin en azindan 3 interviewde kendini gosterme sansi doguyor ... Turkiye'de de durum farkli degil... Biraz risk alabilmek gerekli gibi duruyor...Ama duyalim bakalim ordaki ITcilerden piyasa nasil sakin isinizi birakmayin diyicek kadar kotu mu acaba...
If there is no pain then there is no gain!!!
Hamit Aktas

New postby merci » Mon Feb 16, 2009 5:37 pm

biz esimle Agustosta geldik Eylul ayinda islerimize girmistik. Piyasa canliydi. sec begen al durumu vardi.
Kasim ayindan beri ortalik gittikce daha derin bir sessizlige burunuyor.
finans sektorunde isler bicak gibi kesildi.
dun bbc nin haberlerini okuyordum oradaki istatistikte 2009, Eylul ayindan itibaren yeniden
yukselise gececek diyorlar ama Turkiye deki banka CEO lari bu is 'v' seklinde degil 'u' seklinde gelisecek ve dunyada bunun ornegi yok diyorlar
'u' dan kasit dipe vurup yukselis olmayacak
dibe vurup bir donem orada seyredecegiz
ve 'u' nun alt bandinin ne kadar genis oldugunu bilmiyoruz diyor.
su anda dunya da bu krizi en agir hisseden uk.
Almanya ve Fransa 2009'un altinci ayindan itibaren yeniden buyuruz diyor. EU diger ulkeleride icin de ayni sey gecerli. Ingiltere cok hazirliksiz yakalandi. Hem de basbakani eski Maliye bakani oluyor.

Ama su var ki eninde sonunda burasi kendini toparlayacak. 2010 senesinden umutlular ama
krizin gelisini goremeyenlerin lafina ne kadar inanilir bilmiyorum. BoE baskani aciklama yapmis faiz indirimleri istedigimiz sonucu vermedi zaten daha fazla da faiz indirimi mumkun degil. Ek onlemler getirecegiz diyorlar.

Isin kotu tarafi herkes sogukkanli davranmaya calisarak krizin etkilerinin daha az hissedilmesini saglamaya ve onlarinda ne olacagini bilmediklerini saklamaya calisiyorlar bence. Ancak bilmedikleri o bir tek Turkiye adli gezegende ise yarar.
Finans pazari oluden de olu maalesef

Her sey bir yana paniklemek icin erken Temmuz ayina kadar
fotograf daha berrak bir hal alir, Finans kontenjanindan su anda gelmek isteyenlere nacizane tavsiyem, biraz daha Turkiye deki pozisyonunuzu koruyun, 3-6 arasinda erteleyin.
merci
ROBERT PLANT

New postby erdalax » Mon Feb 16, 2009 8:53 pm

Ben bir update vereyim.

Yeni yilla birlikte basvuru yapmaya basladim. Piyasa oldukca durgun, is var gozukuyor ama aslinda yok. ayni ilanlar farkli ajanslarca defalarca cikiyor.

Ben herhalde
100 civarinda basvuru yaptim,
20 kadar farkli ajans tarafindan arandim
1 is gorusmesi teklif asamasina kadar geldi
2 is gorusmesi devam ediyor, ikinci gorusme icin cagirildim.
olumlu giden 3 is gorusmesi icin basvuru yapmamistim, ajanslar beni buldular.
basvurdugum islerden 3-4 kadari red cevabi verdi, digerlerinden ise ses soluk cikmadi.

Isin ozu
halihazirda bir isiniz varsa bugun istifa etmek biraz riskli olabilir (bos taraf)
benim gibi 1 mart icin biletini almis olanlar icinse riskin oldugu yerde firsat da vardir kurali gecerlidir (dolu taraf)
erdalax

New postby Canarijaune » Tue Feb 17, 2009 6:21 am

Aynı şekilde 100 kadar başvuru yaptım..

4 yerden aradılar, 4'ü de şu anda Istanbul'da ikamet ettiğim için tekrar geri dönmediler..

Bazı bilgileri aldıktan sonra can alıcı soruları şu anda nerde ikamet ediyorsunuz sorusu oluyor. Her ne kadar Tier1 vizem var ve İngiltere'ye yerleşeceğimi söylesem dahi onlar vaatlere değil galiba o anki gerçeklere bakıyorlar..

Gerçi sektörle alakalı da olabilir belki bilmiyorum IT sektöründeki arkadaşlar uzaktan da rahatlıkla iş bulabiliyorlar diye görüyorum.

Herkese bol şans..
Canarijaune

New postby Leon » Tue Feb 17, 2009 8:09 am

ben gozumu kararttim istifa ettim, 13 Mart'ta son gunum iste. 15 Mart'a da biletim var, ilk is basvurularimi dun yaptim, www.cwjobs.co.uk ve www.monster.co.uk'dan. cv'mde "su an istanbuldayim ama 16 Mart'tan itibaren londra'da olacagim diye bir sey yazdim. bi de "I'm eligible to live and work in UK" dedim. Skype'dan bi london numarasi aldim vs. vs.
maksadim sanki 40 senelik londra'li imaji vermekti. netekim oyle oldu, cv'mi bi arkadasa gonderdim nasil gozukuyor bi tavsiyen var mi diye, arkadas "orada havalar nasil?" dedi. beni londra'ya gittim bile sanmis. neyse yani maksat hasil olmus oluyor.
dun aksam 6-7 yere basvurdum. dogal olarak henuz bi donus olmadi bana. :) gidene kadar heralde en azindan 50-60 basvuru yapmis olurum.

tavsiyelere acigim bu arada soyleyeyim.
http://www.melikkose.com/blog/about adresinde cv.
Leon

New postby merope » Wed Feb 18, 2009 2:20 pm

Ben nisanın ilk haftası 1 haftalıgına geliyorum.. temmuzda nerede kalabilirim in araştırmasını yapacagız.. umarım dediginiz gibi olur, temmuza kadar işler açılır :)

sonucta 3-4 senelik mühendisim, öyle ahım şahım bir expertligim yok, biraz büyük şirkette çalışmanın dezavantajı her çiçekten bal almış bir cv'm var. deneyimlerim hep 1.5 sene - 1 sene parçalı halde..(sharepoint adminligi ve oracle dba ligi aynı cv de !!)
bu kadar cok basvuruya bu kadar az geri donus olması inşallah benim daldan dala cv'mden degildir dye umuyorum!

benim kişisel böyle bir dezavantajım var yani..şimdiki işimin koşulları maaş olarak çok iyi, ama birkaç neden var ki onlar benim tatmin olmamı engelliyor.. eşimle beraber yurtdısında yasamaya karar verdik bi kere.. işte bu yüzden herseye ragmen gözümü karartıp kriz mriz dinlemeden yazın gelip, sonra da ortada kalmam umarım :)
merope
ROGER WATERS

New postby baris » Wed Feb 18, 2009 4:27 pm

Leon, hayirli olur umarim hemen bir is bulursun.
CV'ne bir daha bir goz at, bir kac kucuk hata var. Burda cv'ye takilan tipler cok. CV ile ilgili bir baslik mevcut forumda. "konusulan dillere ingilizce yazmanin anlamsizligi" gibi seyler dikkatini cekecektir. Ya da "becerilerimi kullanacagim" yerine "becerilerimle sirkete katkida bulunacagim" yazmak gibi. yaz oraya "MSC Java developer" diye dizleri titresin bakanlarin :D
Umarim krizde is bulanlara bir ornek de sen olursun.
baris
ROGER WATERS

New postby dnz » Thu Feb 19, 2009 9:46 am

Kriz yuzunden UK planlarını askıya alma asamasındayım. Haziran itibariyle tekrar Londra'ya gidip islere bakmayı dusunuyordum fakat o zamana kadar duzelmez deniliyor. Acaba vazgecip 2010'da mı denemeli? Sonucta Tier 1 6 ay- 1 sene icerisinde is bulup goc etmelisiniz gibi bir zorunluluk getirmiyor.

Iyi haberleri olanlar yazarsa, is arayan bizler de motive oluruz..

Tesekkurler.
There are 10 types of people: those who understand binary and those who don't.
dnz

New postby orange » Thu Feb 19, 2009 1:24 pm

merhaba,

ben 10 gündür ingilteredeyim, 5 gün önce CV mi aktif hale getirip 2 ajansa upload ettim .. yaklaşık 10-15 yere başvuruda bulundum. Anladıgım kadarıyla yapılan basvuruların sayısının bir önemi yok, sonucta ilanı veren agent lar belli.. CV ellerine gectikten sonra profilinize uygun oldugunuzu düşündükleri işlere siz başvuru yapmasanız bile arayıp soruyorlar böyle bir iş var düşünürmüsünüz diye, beni henüz başvurmadıgım işler için de aradıkları oldu..

beni bu 5 günde hergun 1-2 ajanstan arayan oldu, genel de maaş beklentimi duyup kapatıyorlar :) henuz interview a girmedim.. arayanların çoğunluğu contractor düşünüyormusunuz diye soruyorlar
orange

PreviousNext

Return to der Karrierismus