Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Kriz ve is durumu

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby baris » Thu Feb 19, 2009 1:57 pm

orange, haklisin su aralar contractor isleri daha cok. Is var ama isveren temkinli yaklasiyor.
kontratlarin sartlarina dikkat edersen yapilmayacak sey degil. nasi olsa 3 yil vizen var, 6 ay opsiyonlu 12 ay kontrat imzalayabilirsin.
Cogumuz hayatinda nerdeyse hic is aramamis, hep is bizi bulmus insanlariz. Bu yuzden bir sure is bulamamak bunalima sokabilir seni.
Dun biraz piyasa arastirmasi yaptim. Maaslar gecen seneye gore %20 kadar dusmus. Normalde piyasa arastirmasinin sonucu is degistirme olur ama bu sefer oyle olacak gibi gozukmuyor.
baris
ROGER WATERS

New postby mindbender » Thu Feb 19, 2009 9:18 pm

orange,

bu etapta contractor senin icin daha avantajli zaten, birincisi contractor ucretleri yuksektir, is bulmasi nispeten kolaydir ve kendini gosterirsen sirket seninle permanent calismak isteyebilir ayrica sende calistigin ortamdan memnun olursun olmazsin bir secme sansin olur. Genel de zaten 1 yilda permanent olarak kazanacagin parayi 4-5 ayda kazanirsin.

Kriz nedeniyle, contractor ve permanent acik pozisyon seviyesi nerdeyse kafa kafaya o yuzden contractor icin iyi bir donem.
mindbender
ROGER WATERS

New postby baris » Fri Feb 20, 2009 10:11 am

bizim islerde bir kipirdanma var. Diger sektorlerde var mi bir gelisme?
Yoksa her krizdeki gibi yine insaat sektorunu mu bekliyorsunuz :D
baris
ROGER WATERS

New postby rambo » Fri Feb 20, 2009 10:54 am

yaklasik bir bucuk senedir calistigim yerden isden cikarildik, buyuk bir kitle olarak.15 gundur belki 65-70 basvuru yaptim hic ses yok...durumlar cok kotu.
rambo
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Fri Feb 20, 2009 11:05 am

rambo gecmis olsun.. Umarim en kisa surede biter bu is bulma sureci..

Meslek ve Sektor tam olarak nedir ?
haphazard
ROGER WATERS

New postby rambo » Fri Feb 20, 2009 12:21 pm

mimari ve construction..
kayitli oldugum is bulma agency lerden biri bugun e-mail gondermis, uk ofislerini kapatiyorlar, avustralya ya tasiniyorlarmis.
rambo
ROBERT PLANT

New postby baris » Fri Feb 20, 2009 12:41 pm

rambo, gecmis olsun. sormaz olaydim..
baris
ROGER WATERS

New postby orange » Sat Feb 21, 2009 12:06 pm

rambo gecmiş olsun, insallah kısa zamanda bulursun bir iş..

burdan bir arkadasımın erkek arkadasının işe girmesi 6 ay sürmüş (yazılımcı). çocugun tahmini ingilizcesinin çok kötü olması nedeniyle agent lar ikinci kez aramıyorlarmıs. bu bir etkenmidir bilmiyorum.. analyst pozisyonlar için etken olabilecegini düşünüyorum. bu arada çocuk ispanyol..
orange

New postby attollos » Sat Feb 21, 2009 2:27 pm

gecmis olsun rambo,

ben geleli bir aydan biraz fazla oluyor... server side java yazilimcisiyim... ilk olumlu teklife evet dedim.. cunku hic kipirdanma yok.. hep ayni ilanlar...bu isi kabul ettikten sonra ajansdaki elemanla biraz muhabbet ettim. toplam 10 tane falan pozisyon var elimizde java olarak dedi..

o 10 pozisyona adam sokabilmek icin ajanslar birbirleri ile rekabet icinde... ben su an calistigim yeri kabul etmeseydim 2 - 3 ay issiz gezmeye hazirlamistim kendimi...
attollos

New postby haphazard » Tue Feb 24, 2009 11:59 am

Britanyada EU disindan gelen yabanci calisanlarin sayisinda dusus oldugu soyleniyor. Bununla beraber nitelikli gocmenlik ile ilgili cesitli kistaslar getiriyorlarmis. EU disindan birinin getirilmesi icin en az £20,000 kazaniyor olmasi, Master yapmis olmasi ve teklif edilen pozisyonun daha once biri British calisana teklif edilip bos kalmis olmasi gerekiyormus.. Diger taraftan Muhafazakarlar gocmen sayisinin limitlenmesini istiyormus.

Haberin detaylari icin; http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk_politics/7906277.stm
haphazard
ROGER WATERS

New postby Gonzales » Tue Feb 24, 2009 1:04 pm

Bu konu,hemen hepimizi etkileyecek gibi gorunuyor. Bu topiki daha dikkat ceken yere koymak gerekli sanirsam:

http://www.alaturkalondra.com/forum/viewtopic.php?t=540
Gonzales

New postby incorg » Wed Mar 11, 2009 5:54 pm

Merhabalar,
Neredeyse bir kaç seneye yayılan HSMP/Tier 1 maceramda Ocak başı itibariyle 3 yıllık vizemi aldım ve Ocak sonunda İstanbul'daki işimden istifa edip 10 Şubat'ta Londra'ya indim. Hem patron ile ilişkilerimiz raf ömrünü doldurmuştu ve hem de burada bulunarak iş aramanın daha doğru olacağını düşündüm. İlk hafta otelden kurtulma, oda kiralama konularıyla geçti ve sonuçta artık Londra'da bir telefon numaram ve adresim var.
Ancak iş arayışımda sorun yaşamaktayım. 21 yıllık deneyimi olan bir yazılımcıyım. Nadir bir cins olduğumu düşünüyorum zira bizim sektörde ilk 3-5 yıldan sonra iş yükü altında ezilerek sıtkı sıyrılan yazılımcı arkadaşlar müdürlük ve satış gibi konulara kaçıp teknik konulardan uzaklaşmaya başlarlar. Bendeniz ise 21 yıl boyunca hep bir şekilde kod yazdım ve zaman içinde takım liderliği, proje yöneticiliği ve IT departman müdürlüğü yapsam da halen kod yazmaya aktif olarak devam ediyorum. Seviyorum işte. Ayrıca sürekli güncel teknolojileri, gereçleri, dilleri falan takip ediorum ve kendimi yeniliyorum. Hatta diyebilirim ki Istanbul'da son yaptığım projede burada daha kimsenin kullanmaya başlamadığı (JBoss Seam) yenilikte bir şey kullandım. Ayrıca fikir babası olduğum ve önemli kısmını kendim yazdığım bu proje Tübitak'tan hibe aldı falan filan, bence iyi sayılırım yani.
Kriz öncesi, içinde yok yok olan CV'im dolayısıyla kelle avcılarının üstüme atlayıp elbiselerimi parçalayacaklarını sanıyordum ama elbette kriz dolayısıyla bu beklentiyi evde bırakıp öyle geldim. Eşim İstanbul'da çalışmaya devam ediyor ve şimdi ben iş bulmadan oradaki ev düzenimizi bozmaya niyetimiz yok, ancak benim buradaki moralim yavaştan bozulmaya başladı. Neredeyse kimse arayıp sormuyor desem yeridir.
Bu durumda bende mi bir arıza var yoksa kriz mi çok kötü onu anlamaya çalışıyorum. Yöntemlerimi sorgulamaya başladım:
İş aramak için buradaki jobsite, cwjobs, jobserve, jobsearch, efinancecareers ve iprofile adlı sitelere üyeyim. Her gün uygun bir takım ilanlar geliyor ve ben de kimilerine o site üzerinden otomatik bas yolla şekilde kimilerine ise özene bezene cover letter yazarak başvuruyorum. Her gün bir kaç işe bu şekilde CV yolluyorum. Bunun dışında mesela Sybase geçmişim olduğu için özellikle Sybase'çi yerleştiren bir firma buldum ve onlara da uzun bir cover letter yazarak CV'mi yolladım. Bunun dışında iProfile diye bir siteye üye oldum ve zahmetli bir şekilde CV'im ile ilgili bir sürü detayı veritabanlarına girdim. Bu site aracılığıyla da 20 kadar recruitment firmasına CV'imi yolladım.
Bütün bunları yaparken sadece 1 defa telefon ile arandım ve onun da gerisi gelmedi zaten. Bir iki defa da bana özel yollanmış gibi duran e-mail aldım. Herhangi bir görüşmeye falan çağırılmadım yani.
Aklıma gelen arızalar
1) Kriz tahminler ötesinde derin
2) 20 senelik tecrübe iyi de 2 yıllık programcılık + 4 yıllık felsefe diplomalarıyla bu iş zor
3) İngiltere tecrübesi yok (ki aslında bir İngiliz şirketi'nin İstanbul ofisinde bir kaç sene çalışmışlığım var ve CV'me UK olarak yazdım. 99-2002 arası)
4) Öyle sitelere CV yollamakla olmaz, başka yöntemleri var.
5) 21 yıllık CV adamların gözlerini korkutuyor, herkes ucuza yeni yetme çalıştırmak istiyor.
Hayatında ilki hariç hiç iş aramamış, hep işler kendisine teklif edilmiş biri olarak tedirginim. Olmazsa dönüp belki bir sene sonra falan kriz hafifleyince tekrar gelirim diye düşünmeye başladım. İngiltere'da yaşamak, belki 10-15 yıldır istediğim, arada vaz geçtiğim sonra HSMP'yi duyunca tekrar yeşillendiğim bir konu. Tam başvuracakken Tier 1 oldu ve maintenance fund dolayısıyla 3 hesap ay demletme, sonra bayram yoğunluğu, yok noel falan derken 5-6 ay daha attı ve bu arada kriz patlak verdi. Bu kadar dibine kadar gelmişken artık olsa şu iş ya.
Ne dersiniz? Önerilerinizi duymak isterim.
incorg

New postby attollos » Thu Mar 12, 2009 9:27 am

@incorg bu is arama olayinda cok tecrubeli degilim ama yeni ingiltereye gelip ise girmis biri olarak sunu tavsiye edebilirim:

CV'indeki maddeleri konulari azaltabildigin kadar azalt. Yani sadece seni bir sinava soksalar 90/100 alabilecegin teknolojileri yaz. Cunku insan kaynaklari ajansi seni sinav yapiyor gercektende. Eger o sinavdan cok iyi bir sonuc alirsan hemen ariyorlar.

Ben de yazilimciyim, ilk hazirladigim CV'imde cok fazla madde vardi azalta azalta Java, Spring ve Hibernate kaldi :) ki bunlar en iyi bildigim teknolojiler.

Bol sanslar.
attollos

New postby hcho » Thu Mar 12, 2009 9:28 am

Tamam piyasa kotu de sadece 1 kere aranmis olmak temel bir yanlisa isaret ediyor bence. Buyuk ihitmalle CVniz de hata yapiyorsunuzdur. Su baslikta konu ustune konusmustuk biraz:

viewtopic.php?f=10&t=198

CVnizi (gizli kalmasini istediginiz bolumleri sansurleyerek) oraya yapistirirsaniz daha iyi yorum yapabiliriz.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby incorg » Thu Mar 12, 2009 11:26 am

@atollos
Burada şöyle bir sorun da var ki kimse JSF ve JBoss Seam'den haberdar değil. Ben aslında bir iki senedir bunlara yönelmiş durumdayım ve Spring'i pek kullanmıyorum. Ancak herkes Spring diyor başka bir şey demiyor. Hemen bir Spring kitabı edindim ve güncelleme yoluna girdim. CV'imde de Spring'i biraz öne çıkarmaya çalıştım falan.
Aslında bu uzunluk meselesinden ben de biraz kıllandım ve bir de kısaltılmış versiyon hazırladım. Ancak başka alanda çalışan bir recruiter arkadaşım uzunun daha iyi olduğunu söyledi. (Herkesin de bir fikri var elbette)
Bilemiyorum doğrusu.

@hcho
İlgili başlıkta CV'imi yayınladım. Arzederim
incorg

PreviousNext

Return to der Karrierismus