Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Kriz ve is durumu

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby silvertr » Mon Jan 17, 2011 4:18 pm

Selamlar,

Dun cv mi bahsi gecen sitelere upload ettim 3 5 işe de başvurdum.. Bugun nerden baksanız 10 kişi aradı..
Durum iyi gibi duruyor.. Mart başından once Londra ya yerleşmeyi düşünmedigimden dolayı goruşmeleri mart a atma girişimlerim genelde insanların, hemen simdi yarın goruşelim muhabbetleri ile sonlanıyor.. Sizde bilirsiniz bizim buralarda duzgun bir yere girmek için en az 3 mulakat yaparlar hayrettim bu kadar tez canlılıklarına..
Bide gozlemledigim başka bişi, tabi henuz daha yeni oldugu için olabilir, gelen teklifler London central degil Maidenhead filan.. R&D merkezlerinin oralarda oldugunu soyluyorlar benimi yiyorlar merak ettim ..
silvertr
ROBERT PLANT

New postby abbulu » Mon Jan 17, 2011 4:22 pm

london-reading arasinda oldukca fazla IT sirketi var. Seni yediklerini sanmiyorum :)
abbulu
ROGER WATERS

New postby Leon » Thu Mar 17, 2011 3:45 pm

1 Nisan'da tekrar aranizdayim arkadaslar.

(Tarihe aldanmayin saka gibi bir tarih ama ucak bilet'im 1 Nisan'a, 4 Nisan'da da ise basliyorum kismetse.)

Is durumu buradan orada is bulabildigimi goz onune alirsak, daha iyi yani anlasilan.
Leon

New postby mindbender » Thu Mar 17, 2011 10:16 pm

Maidenhead'de benim calistigim 2 datacentre var (daha baska datacentre'larda oldugunu biliyorum) dolayisi ile IT firmalari bu civarda toplaniyor
mindbender
ROGER WATERS

New postby seyn » Sun Mar 20, 2011 2:50 pm

Selam Arkadaşlar,

Ben de fikir vermesi açısından 3 haftada yaşadıklarımdan bahsedeyim,

1 Mart da iş başvurularına başladım, ilk hafta agencyler (beni tanıma amaçlı ufak mulakatlar) ile geçti ve benim adıma çeşitli yerlere başvurdular

2. hafta ise her gün saatlerce telefon ile mulakat, evde ufak proje ödevleri ve yüz yüze mülakatları ile geçti,

3. hafta başında 2. mülakatlar ve perşembe / cuma gününe hepsinden teklif geldi

4. hafta pazartesi yani yarın işe başlıyorum=)

Öncelikle burdaki diğer yorumlar çok işime yaradı herkeze teşekkür ederim ve ben de bir kaç ekleme yapayım,

Java Software developer olarak:

1-TDD ve Agile metodolojilere ciddi derecede hakim olmayanı genelde adamdan saymıyorlar desem yeridir en azından benim görüştüğüm yerler öyleydi,

2-Eski halini bilmiyorum ama @attollos 'un da tecrubelerıne gore cok cok ıyı durumda suan market, gorustugum her yerden teklıf aldım ve bekledıgıım ucretın cok cok ustune ıse baslıyorum, Türkiyedeki marketin çok iyi olduğunu biliyordum ama burada hem çok çok daha fazla alternatif var ve süreçler çok hızlı, perşembe teklif veren iki firma pazartesi başlamamı istediler,

3-Garip gelebilir ama şuan çalışmıyor olmamı da avantaj görenler vardı, anlaştıkları elemanların 2 aylık notice periodlarını beklemektense boşta adam almayı tercih ettiklerini zannediyorum

4-Mülakatlar çok detaylı ve zorlu, bir çok sistem tasarlatıp SCJP uyuzlugunu ozleten gıcık sorular dahı soruyorlar, ve en önemlisi kesinlikle her bir mülakatta hiç fikir sahibi olmadığım konuları bulup o tarz durumlarda yaklasımımı olcen sorular oldu

5- Bir şirket direk takımın içine yerleştirip 1 saat biriyle pair programming seklınde 1 saat da diğeri ile sprint tasklarını implemente etmemi istediler evet bildiğiniz beleşe çalıştırdılar, takım ile uyumlu calısabılıyormuyum dıye

6-Acıkcası ıngılızceme çok fazla guvenmıyordum, ama ozellıkle team leader gıbı pozısyonlardakı yada CTO gibi teknik yonu kuvvetlı olan elemanlar cok yardımsever ve efendı cıktı ıngılzce hıc zorlamadı sadece bir kac manager CEO gorusmelerı sıkıntılı oldu ama kesınlıkle sorun cıkarmadılar.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, herkeze başarılar.
seyn

New postby seyn » Sun Mar 20, 2011 2:52 pm

Bu arada daha önce iş arama sitelerin, soranlar olmuştu onlara verilen cevaplardaki sitelerden 2 sini kullandım öncelik sırasına göre

1-www.jobserve.co.uk
2-www.cwjobs.co.uk

Tavsiye ederim
seyn

New postby rambo » Sun Mar 27, 2011 1:36 pm

I.T. sektorundekiler cok sanslisiniz...

Ben insaat sektorundeyim, 2008 sonundan beri duzelemedi piyasa halen isden cikarmalar var cok buyuk rakamlarla.

(Insaat sektorunden buraya geliceklere de uyari)
rambo
ROBERT PLANT

New postby merope » Fri Aug 05, 2011 3:47 pm

Ben durumun şu an yaz olmasına ragmen iyi olduguna inanıyorum en azından IT sektoru için. öyle çok mükemmel kariyeri olan biri degilim, üstelik vizem de ekimde bitiyor ama buna ragmen 2 aylık contract iş buldum. uk'ye geleli bir ay oldu 2 haftadır basvuru yapıyordum. bir şekilde denk geldi,
hala da bir sürü insan arıyor. ITciler gerçekten şanslıyız sanırım..
merope
ROGER WATERS

New postby erdalax » Mon Aug 08, 2011 3:50 pm

Finans piyasasindan her gun battik diye haberler gelirken, is degistiren arkadaslar market hakkinda ne dusunuyor. Ben de gecen hafta CV mi aktif hale getirdim, her gun 3-4 recruiter ariyor yarisina cevap veremiyorum ama bahsettikleri pozisyonlar cok muglak, maksat dostlar alisveriste gorsun. 2009 basinda da durum ayniydi, gunden gune karamsarlasiyorum.
erdalax

New postby abbulu » Mon Aug 08, 2011 4:57 pm

Recruiterlerin en az %50 si kendi kafalarindan uydurduklari rollere adam ariyormus gibi davranip sizin gorusutugunuz firmalarin (eleman arayan firmalarin) adini adresini ogrenmeye calisiyorlar.

fyi.
abbulu
ROGER WATERS

New postby merope » Mon Aug 08, 2011 5:02 pm

abbulu kesinlikle dogrusun. kimisi o kadar gicik ki hep ayni konusma oluyor
bin tane yalanla sizden gorustugunuz firmalarin adini ogrenmeye calisiyor cingeneler!
merope
ROGER WATERS

New postby abbulu » Mon Aug 08, 2011 5:19 pm

Sen bana nerelerle gorustugunu soyle bende sana interview ayarlayayim diyen bile oldu bana :))

Telefonu acar acmaz nerelerle gorustun diyen adamdan korkacaksin hemen suratina kapatacaksin. ozellikle e-synergy adli firma bu isin lideri. Ilanlarinin %95i yalan ilan.
abbulu
ROGER WATERS

New postby erdalax » Mon Aug 08, 2011 6:10 pm

Tabii birazda halihazirda calisyor olmanin rahatligi ile, yeni taktigim telefonu acmamak sesli mesajlari dinleyip arayan adami LinkedIn'de kontrol ettikten sonra geri aramak.
Last edited by erdalax on Mon Aug 08, 2011 6:45 pm, edited 1 time in total.
erdalax

New postby Leon » Mon Aug 08, 2011 6:18 pm

nerelerle gorustun derlerse google, microsoft, ibm, oracle falan gibi buyuk firmalarla gorustum diyince de afalliyorlar.
Leon

New postby erdalax » Mon Aug 08, 2011 6:44 pm

nerelerle gorustun derlerse google, microsoft, ibm, oracle falan gibi buyuk firmalarla gorustum diyince de afalliyorlar.

iyi taktikmis, ben de "sen ilksin hayatim" diyorum sicak bir ortam olusuyor.
erdalax

PreviousNext

Return to der Karrierismus