Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Kriz ve is durumu

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby theK » Sun Mar 21, 2010 11:32 pm

@incorg

Ingiltere icin olan dusuncelerini anliyorum. Bazi anlar vardirki hic olmasini istemedigimiz seyler olur ve o anlarda onemli olan umdugumuz degil icinde bulundugumuz duruma sukretmektir.
Sans faktoru yada x faktor bu istenildigi gibi yorumlanabilinir, hayatimizin bazi anlarinda bizimle oldugunu dusunuruz bazende olmadigini dusunuruz. Bazen disimizle tirnagimizla is yapariz ama yinede hicbir fayda etmez hersey ters gider ama bundanda bir ders cikarilabilinir. Bazende cesaret etmek yolun yarisini gecmektir, boyle durumlarda x faktorunun etkiside onemlidir. Bireylerin farkli durumlara gore farkli davranislari onlarin farkli karakteristik yapida oldugunuda gosterir tabiki.
Aslinda isin ozunde tek bir yeri guzellikler diyari, yada dogruluklar cenneti olarak gormemek lazm. Her yerin kendine gore artilarida eksileride vardir. Gordugum kadariyla alaturkada bunnarin cogu tartisilmisdir.
theK

New postby cazkedisi » Thu Mar 25, 2010 5:19 pm

ben de nisan 2009 - kasım 2009 arası sürekli iş aradım, sanat sektöründe. yerel kütüphanedeki haftada 1 günlük iş ve bir sanat merkezi dışında hiçbir başvurumda görüşmeye bile çağrılmadım. burda master yapmıştım, ama hiçbir faydası olmadı bu konuda. gayet de içerlemiştim görüşmeye bile nasıl çağırmazlar diye. sanırım asıl problem uk experience idi.

krizin de çok etkisi var tabii ama yine de eşim benden çok daha şanslıydı, IT'ci ve 3 ayda iş buldu. Tabii ki benden daha çok deneyimi olması da etken bunda, ama yine de IT'cilerin şansı çok daha açık diye düşünorum iş arama sürecinde.

bunun dışında iş ararken fuarlarda çalışarak hem oyalandım, hem de biraz cep harçlığı edindim. fuarlarda iş ayarlayan (bilet kesme, karşılama, broşür dağıtma gibi işler) recruitment agency'lere internetten kaydolup iş kovalayabilirsiniz. bir-iki işe gidip adamların güvenini kazandıktan sonra sizi artık her işe çağırıyorlar. 10 gün içinde paranızı alıyorsunuz. eksisi 12 saat ayakta duruyorsunuz ve sabah 7.30'da fuar alanında olmanız gerekebiliyor. ama alışıyorsunuz buna da :) bir de ücret düşük. ama yapılan işin kalifiye olmadığı düşünülünce normal bence. saati 5 -7 pound arası. ama mesela 5 günlük bir fuarda günlüğü 60 pounddan 300 pound kazanıp rahatça kiranızı bir haftada ödeyebilirsiniz. hem ingilizce pratik yapıyorsunuz, hem de fuarları bedava görme şansınız oluyor. tabii iş ne zaman çıkarsa o zaman gidiliyor, ama genelde özellikle bahar ve yaz aylarında çok show oluyor.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby erdalax » Thu Jul 08, 2010 3:09 pm

cwjobs endeksi 9850'de. CV mi guncelledim ama henuz aktif is aramaya baslamadim. Bu aralar is degistiren, recruiterlarla gorusen var mi?
erdalax

New postby rambo » Tue Jul 13, 2010 5:51 pm

insaat sektorundeyim.
son bir bucuk senedir aktif bicimde is ariyorum, (suanki isim malesef maasi cok dusuk, ve sartlari tatmin edici degil). 2-3 acentaya kayitliyim aktif olarak hergun basvurular yapiyorum, son 9 ayda toplam 3 gorusme yapabildim, hicbirinden yanit alamadim daha sonra.

ingilterede yaklasik 3 senelik is tecrubem var, yuksek lisansimida londra da tamamladim bunlari dahil edersek, ben hic bi duzelme goremiyorum ekonomide.
rambo
ROBERT PLANT

New postby hcho » Fri Jul 16, 2010 9:59 am

Insaat sektoru uzun sure de toplanmaz burada diye dusunuyorum. Hukumet tasarruf tedbirleri cercevesinde altyapi yatirimlarini bayagi kesecek givbi gorunuyor. Konut uretimi mortgage almanin zorlugundan dolayi zaten nanay.

rambo hocam sen bir MBA falan bak derim ben, kariyer degisikligi aradigin cikis olabilir.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Leon » Tue Jul 20, 2010 8:53 am

uzun bir aradan sonra selam
ben nisan 2009 basinda ingiltere'ye gittim. haziran 2009 sonunda is buldum ancak 2 aylik bir isti. yazi bos gecirmemek adina kabul ettim, kabul etmek ne kelime atladim diyelim. sonra eylulden itibaren tekrar is aradim, ancak ekim sonuna dogru finansal/ailevi/ve umidin kirilmasi gibi sebeplerden tr'ye dondum. kasim sonundan beri tr'de calisiyorum, su an cok memnunum vs ama, bir yandan donmek var aklimda, ancak is bulmadan gitmeyi dusunmuyorum.
ozellikle mayis ayinda bana gelen e-mailler patlama yapti, her gun bbi is icin mail geliyordu, tabi maillerin gelmesinin hic anlami olmadigini orda gayet ogrenmistim, ama oradayken o kadar mail bile gelmiyordu, mayis gibi orada isler bayag acikti bunu sadece inboxima bakarak bile soyleyebilirim. simdi yaz rehaveti oldugundan pek iyi degil bunu da soyleyebilirim inboxima bakarak. :)
bu senenin sonunda ya da 2011 basinda tekrar donmeyi dusunuyorum. hem bu sefer hem ingiltere tecrubesi olan (2 aylik da olsa) hem de toplamda da daha fazla tecrubesi olan biri olarak daha fazla sansim oldugunu dusunuyorum, ancak bakalim.
herkese kolay gelsin.
Leon

New postby incorg » Tue Jul 20, 2010 11:06 am

selamlar,
Uzunca bir sure once IT sektoru icin krizin bittigi yonunde bir kehanette bulunmustum. Simdi kanitlarim da var:
Mart sonu civari degisik bir ilana basvurdum. Farki ilanin recruiterdan degil sirketin kendisinin verdigi ilan olusundaydi. Telefonlasma ve yazismalar sonucunda Nisan ortasi gibi bana interview ayarlandi. Normalde iki asamali olan ise alim sureclerini Istanbul'dan gelip katilacagim icin tek gune sigdirdilar. Sabah genel bir Java testi ve recruiter ile interview. Gecersem, ogleden sonra da sirketin architectlerinden biriyle role-play seklinde architecture uzerine test/interview. Sabahkinden cekiniyordum zira daha cok ezbere dayali oluyor bu tur testler. Bir hafta oncesinden biraz test kitabi calistim. Yine de 10+ yillik Javaci olmama ragmen kil payiyla gecmisim testi ve her neyse ogleden sonraki kisim daha kolay gecti hakikaten.
O gece volkan yuzunden havaalanlari kapandi ve bir haftaya yakin adada mahsur kaldim. Yigilma dolayisiyla Schengen vizesi almak da mumkun degildi yoksa karayoluyla gelmeyi bile dusundum. Calistigim ise hasta oldugumu soylemistim, dolayisiyla hastaligim 1 hafta uzadi. Calismadigim gunlerin parasini almadigim icin her gun otel-yemek+o gunun kazanmadigim parasi ciddi zarar ettim ama gorusmenin ertesi gunu kabul edildigim haberini almis olmam fazlasiyla teselli edici oldu.
Bir aylik ihbar suremin ve bir iki haftalik hazirlik surecinin ardindan Londra"ya geldim, bir flatshare'e yerlestim ve 1 Haziran itibariyle ise basladim. Moorgate'de, City'nin gobegine bir ofiste calisiyorum. Maas simdilik ultra degil. Hatta Eylul'de esimin gelisiyle birlikte buraya tasinmamiz tamamlandiginda issiz olacak ve bir Ingilizce ogretmeni olarak burada ne yapacagi konusu hic belli olmadigi icin toplam gelirimiz Istanbul'daki standardimizin oldukca altina dusecek ama simdilik geciniriz rahat rahat ve tahminen bir iki seneye kadar konumumuz farkli olacaktir diye tahmin ediyorum.
Finans sektorunde bir is bulmus olduguma halen inanmakta gucluk cekiyorum. Ingiltere'de ilk isi bulmak zor, Ingiltere deneyimi isteniyor. Bunun ustune, yatirim bankaciligi sektorunde de ilk isi bulmak ayni sekilde zor, banka deneyimi isteniyor. Ikisinin birden olmasi gercekten cok sansli bir durum oldu. 2009'da kaybettigimi sandigim bir yili geri kazanmis oldugumu dusunuyorum.
Dahasi var, bizim sirket eleman ariyor arkadaslar. Konu yazilim ve danismanlik. Ilgilenenler ozel mesaj ativersinler. Kabul edilirseniz bana da referral fee olarak faydasi olabiliyormus.
incorg

New postby attollos » Tue Jul 20, 2010 1:38 pm

Bir buçuk ay önce UKdeki ilk işimden ayrıldım bir ay kadar Türkiyede takıldıktan sonra geri geldim Londraya. Son bir haftadır iş arıyorum. İzlenimlerim:

İlk geldiğimde tam kriz zamanıydı ilk gelen iş teklifini hemen kabul etmiştim, şu an ise (belki artık UK tecrübem olduğundan dolayı olabilir) bir hafta içinde 7-8 yerden cevap geldi iki telefon görüşmesi bir yüzyüze görüşme yaptım, hepsi büyük yatırım bankaları.

Tek sorun yaz olduğu için işler çooook yavaş yürüyor, onun dışında yüksek bir job market olduğunu söyleyebilirim IT açısından

Gelişmeleri tekrar buraya yazarım :)
attollos

New postby rambo » Thu Jul 22, 2010 8:22 pm

hcho wrote:Insaat sektoru uzun sure de toplanmaz burada diye dusunuyorum. Hukumet tasarruf tedbirleri cercevesinde altyapi yatirimlarini bayagi kesecek givbi gorunuyor. Konut uretimi mortgage almanin zorlugundan dolayi zaten nanay.

rambo hocam sen bir MBA falan bak derim ben, kariyer degisikligi aradigin cikis olabilir.

bilemiyorum hcho, cok dusundum kariyer degisikligi de ama MBA li bikac tanidikda is bulamayip dondu ulkesine(EU genelde)...

"dead-end" job ve "dead-end" life oldum ingilizlerin dedigi gibi , cikis yok galiba.
rambo
ROBERT PLANT

New postby hcho » Fri Jul 23, 2010 4:59 pm

@rambo
MBA derken herhangi bir MBA'yi kastetmedim tabi. UKdeki en iyi 2-3 okuldan birine kasip girmek lazim. Onun disindakiler kanaatimce vakit ve para kaybi, hesabi sirkete yuklemedikten sonra luzumu yok.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby deep » Sun Jul 25, 2010 1:35 am

Ben de IT sektorunde genel anlamda bir toparlanma oldugunu dusunuyorum.
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby theK » Wed Jul 28, 2010 10:28 pm

incorg wrote:Finans sektorunde bir is bulmus olduguma halen inanmakta gucluk cekiyorum. Ingiltere'de ilk isi bulmak zor, Ingiltere deneyimi isteniyor. Bunun ustune, yatirim bankaciligi sektorunde de ilk isi bulmak ayni sekilde zor, banka deneyimi isteniyor. Ikisinin birden olmasi gercekten cok sansli bir durum oldu. 2009'da kaybettigimi sandigim bir yili geri kazanmis oldugumu dusunuyorum.

Oncelikle cok tebrik ederim, gorunen oki bircogumuz gibi sende birsuru zorlugu asip is bulmussun. Yazini okurken bir onceki sayfada sans ve ingiltere ile ilgili soylediklerini hatirladimda.
Aslinda durum soyle; uyanik ingilizler bizim gibi yuksek yetenekli kisileri oyle zorlu sartlardan baslatiyorki hakkettigimizi buldugumuzda cok sansli oldugumuzu hissediyoruz.
theK

New postby incorg » Thu Jul 29, 2010 8:38 am

theK wrote:Aslinda durum soyle; uyanik ingilizler bizim gibi yuksek yetenekli kisileri oyle zorlu sartlardan baslatiyorki hakkettigimizi buldugumuzda cok sansli oldugumuzu hissediyoruz.

Elbette, Nasreddin Hoca'nin esegini kaybedip bulmasi hesabi. Cok da fazla bir sey diyemiyorum. Hayranlik duymuyorum ama takdir etmek gerekir diye dusunuyorum ki bu adamlar bu berbat toprak parcasina ragmen buradan kalkip dunyanin her yerine gitmisler, bu kuralsiz ve mantiksiz dillerini dunya dili yapmayi becermisler. Simdi de elbette bundan nemalaniyorlar.
Kapida oyaladilar ve kendilerini yuksekten satiyorlar belki ama benim de zamanim gelecek diye dusunuyorum. Eninde, sonunda bilgi birikimimin, "yuksek yetenek"lerimin Turkiye"de uzun vadede karsiligini alamayacagimi ve de burada da alabilecegimi sandigim icin bu kadar eselendim ve buraya geldim. Umarim dogru sanmisimdir.
incorg

New postby merci » Sun Aug 01, 2010 10:12 pm

Ben de kendi acimdan yazayim,
Gelir gelmez 3 aylik temporary bir ise kapagi attim bankaya, tam o sirada lehman brothers'la basladikriz patlak verdi . O sozleme bittikten sonra bir daha bu sektorde is bulamadim

Bir iki gorusmeye gittim, ama benim gibi cok uzun yillar bir yerde calistiktan sonra interview skill falan kalmiyor. kotaramadik isleri, kisaca Su anda tum dunya da taninan
kendi alanimda uzmanlik belgem var ( turkiye de ona 'wow' tepkisi verirler kelimenin tam anlamiyla )Trade finance- CDCS . IT kadar kazandirmaz ama kendi capinda burada da nimetten sayilir.

Ama maalesef arkadaslar, ben tunelin ucunda isik goremiyorum , ocak 2009 dan beri kendi alanimda calismiyorum bu kadar aradan sonra da kendi alanima geri donebilecegime dair umudum kalmadi dersem gercegi soylemis olurum. Uzatmayi bir hafta oldu alali o sikintida kalmadi artik, tek teselli o. Bakalim daha bizi neler bekliyor.
merci
ROBERT PLANT

New postby theK » Mon Aug 02, 2010 12:49 pm

@merci

Eger buraya daha cok is icin geldiysen buradada istedigin isi 2009 ocakdan beri bulamadiysan bence daha fazla zaman kaybetme Turkiyedeki islere bak.
Sonucta suan burda kriz var ve 2010un gelisiyle piyasanin duzelemeye baslayacagi beklentileri vardi ama gorudugun gibi 6 aylik duzelme durumuna baktiginda ciddi bir duzelme demek zor.
2010 ocak - temmuz arasinda cwjobs daki rakam 8000 den 9500 lere anca cikti. Kriz oncesindeki 25000 lere gelmesi biraz cok uzak gibi duruyor. 2012-13 den oncede ekonominin kriz oncesi haline gelmesi zor bence.
theK

PreviousNext

Return to der Karrierismus