Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Baris'in kriterleri

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby abbulu » Mon Oct 13, 2008 7:00 am

@olamalam
Dogru bir karar. Deneyim her zmn ise yarar. Sen askerligini yaptigina gore senin icin sorun yok :)

P.S.2: Bilkent de makine muhendislig de, insaat muhendisligi de yoktur.
abbulu
ROGER WATERS

New postby baris » Mon Oct 13, 2008 9:00 am

davsan: o sirket 2 defa batti zaten, dert etme :D
Muhendisin onune CV getirirsen boyle eler zaten nasil eleyecek.
Zaten dedigim tarz uygulamalar yeni mezunlara uygulanir. Bu saatten sonra kimse beni mezun oldugum okul veya baska bir nedenden ise almaz. Ben yale'den de mezun olsam, hindistandaki x bir okuldan da mezun olsam farketmez artik. cv'deki yapilan islere, calisilan sirketlere bakilir.
baris
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Wed Oct 15, 2008 1:05 pm

@baris

Şimdi darılmayın gücenmeyin ama, ben aynen sizin gibi adamların zihniyetinden kaçmak için geldim İngiltere'ye.

Ne demek 532li 533lü olmayan ilanları elemek?
Ne demek hotmail ilanlarını elemek?
Ne demek itü-odtü-boün çöpe?

Gerçekten inanılmaz. Mühendisin eleme tarzı buysa diğerlerininki nasıldır kim bilir.
Bu kadar acayip elemeden sonra hala elinizde 200-300cv kalıyorsa da demek ki hatayı ilanı verirken, kriterleri belirlerken yapmışsınız.

İngiltere'de iş arayan arkadaşlar; merak etmeyin burada böyle kriterler yok.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby erkankarakas » Wed Oct 15, 2008 1:35 pm

Eğer acaip süper bir tip değilsem CV me resim yokmam. Resimli CV istiyen yerlere de başvurmam :) kendileri kaybeder hehe. Ne yaw manken mi arıyolar.
erkankarakas

New postby erkankarakas » Wed Oct 15, 2008 1:37 pm

ya bir tercih tabi ama ben bilgisayar müh arıyosam mynet adresli mailleri eleyebilirdim yada negatif yaklaşabilirdim :)
erkankarakas

New postby olamalam » Wed Oct 15, 2008 1:39 pm

@386-DX

Mühendisin eleme tarzı buysa diğerlerininki nasıldır kim bilir.

Bana burcunu soyle sana nasil muhendis oldugunu soyleyeyim:)

Valla ingiltere'de adamlar pozisyonun gerektirdigi yetkinlikleri falan yazdiktn sonra ilgili pozisyona vermeyi dusundukleri maas araligini da delikanlilar gibi yaziyorlar, begenmezsen hic basvurma.
Bizim ulke'de maas da sir gibi saklanir, artik kac mulakat yapiyorlarsa son mulakattan once aciklanmaz.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby baris » Wed Oct 15, 2008 4:01 pm

Turkiyeyle Ingiltere zaten bu konuda karsilastirilacak ulkeler degil. 10 milyon issizin oldugu, "issiz makine muhendisleri dernegi" diye Istanbulda 100.000 uyesi olan bir dernegin oldugu bir ulkeden bahsediyoruz.
Birbirinin %85 aynisi cv'leri nasi eleseydim?
Adam yazmis oraya "b sinifi ehliyetim var" diye. Ben sanki is ilaninda "servis soforu araniyor" dedim.
Kimden ogrendilerse herkes hobilerini yaziyor. Cok merak ediyorum ya isten sonra bu adam ne yapiyor diye.
Birakin cv yazmayi, hangi ise basvuracagini bile bilmiyor cogu. "mekanik tesisat proje muhendisi araniyor" ilanina sadece makine muhendisleri basvuruyor ki bu adamlar radyator havasi bile almayi bilmeyen adamlar. sagolsunlar sadece 2 tane isi proses muhendisi basvurdu bu ise. 997 mak muh. 1 isletme mezunu.
Siz boyle yazinca bir an kendimden suphe ettim. Turkiye kalitesiz, egitimli adam dolu. Bunun sebepleri yok'un kurulmasina kadar gidiyor, ama konuyu o kadar desecek degilim.
Ben de bu adamlarla ayni oksijeni solumamak icin geldim ingiltereye.
Aradigimi da buldum, basiretsiz insanlarla calismiyorum.
baris
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Thu Oct 16, 2008 5:07 pm

Aslında siz de haklı olabilirsiniz. Türkiye'de fazla iş deneyimim olmadı, çok iyi bilemiyorum.
Pegasus Havayolları'nın her iş başvurusundan 10ytl aldığını okudum geçenlerde, dediklerinizle birlikte mantıklı geldi.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Fri Oct 17, 2008 10:34 am

386-DX Türkiye'de fazla iş deneyimin olmadan, çok iyi bilmeden nasıl bu kanılara varıp İngiltereye gittin?
haphazard
ROGER WATERS

New postby rambo » Fri Nov 14, 2008 12:18 am

@baris,
no offense ama,
belirttigin,3 okuldan birinden mezunum ve 2 sene once londrada ilk interviewlerimden birine sirf bu yuzden cagirildim, benimle gorusen kisi okulun ununu duymus bundan ilgilerini cekmis direk bunu sormuslardi bana :)

bence cok hassas bi konu, human resources, bu kadar kolay kriterlerle eleme yapildiigini sanmiorum kolay kolay... ozellikle ingilterede dogru elemani, takim adamini bulabilmek cok onemli is verenler icin.
rambo
ROBERT PLANT

New postby Sylvan » Mon Nov 17, 2008 5:29 pm

aç›kças› kat›ld›g›m hususlar var ama dar bulduklarim da var;
mesela B sinifi ehliyet seyahat engeli olmamasi demek. bunu servis soforlugune baglamak dogru olmaz, bunun pazarlamasi var, temsilcisi var, bolge muduru var. aklima ilk gelenler.
sonra sosyal hayat cok cok onemli. 2li iliskilerde ne kadar basarili biri oldugunu gosterir sosyallik. sadece verdigin isi tam yapan adam 5 uzerinden 3'luk bir adamdir. (bu kistas cok büyük sirketlerde uygulanan bir degerlendirmedir). sosyallik hem kisinin kalitesini gosterir, hem de ne kadar aktif biri oldugunu. tum okullari 1.likle bitiren bir pazarlama muduru alirsan olmaz. gunumuz kistaslarinda mizah cok onemlidir, hem entellektüelite hem zeka gostergesidir ve sosyallikle de oldukca ilintilidir. sirketler icinde birimler arasi anlasma duzeyi max. olmasi icin sosyal olarak guclu kisiler aranir ki YONET‹S‹M saglanabilsin.
bence sizin yanlisiniz da burada, aradiginiz kisiye bakarken eleme unsurlariniza bakilirsa siz sirketi gelistirebilcek lider ruhlu biri degil, 9-6, saatinde gelicek, mesai var dedin mi kafa sallicak, isini tam yapan 3'luk bir adam aramissiniz.
yanlis anlamayin, ben kendi gorusumu aktarmak istedim, belki de bu kisiyi ariyordunuz, bildiklerimi paylasmak istedim herkesle.
Sylvan

Previous

Return to der Karrierismus