Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Baris'in kriterleri

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby baris » Fri Oct 10, 2008 2:38 pm

ben turkiyede cv ayiklama islemi cok yaptim. cv`nin kac sayfa oldugunun bana gore hic onemi yoktu. zaten birinci sayfa haricindekilere bakmiyordum.

1- evi uzak olanlar ayiklanir. ev adresi yoksa zaten sansi yok.
2- resimli olanlar hemen geri donusume gonderilir. sekretere bu cv'den cikti aldi diye firca atilir.
3- aradigim gorev ilk 3 saniyede gorebilecegim bir yerde degilse geri donusume. or: mak. muh., teknik ressam.
4-geri kalanlardan mail adresi hotmail olanlar hemen cope.
5- muhendis ariyorsam 533 veya 532 ile cep telefonu baslamayanlar cope.
6- itu-boun-odtu-bilkent mezunlari cope. (bilkent'in muadili kings college olabilir burda)
7- 25mm fonttan kucuk olanlari zaten okumak icin gozluk gerektirdigi icin cope.

bu islemlerden sonra geriye kalan 200cv`nin ilk sayfalarini okuyordum. her sayfa 1 dakika surse, tahmin edin nasil bayilttigini.

reklam scripti yazmak gibi bir sey cv yazmak. bagirmadan ama sessiz de kalmadan malin ne oldugunu 30 saniyede musteriye gostermek gibi.
baris
ROGER WATERS

New postby davsan » Fri Oct 10, 2008 4:51 pm

@ baris
neden itu-boun-odtu-bilkent mezunlari cope?? genelde orta seviylei maas mi veriyordun? i.e. bu adamlar over qualified mi olurdu?
davsan
BAŞKAN

New postby deep » Sat Oct 11, 2008 9:48 am

Hocam nasil bir ilan o, bu kadar kriterden sonra 200 cv kaliyor?

Sadece 1 ve 3'den elemişimdir elemişsem, yine de 200 cv okudugumu hatirlamam hic.
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby baris » Sat Oct 11, 2008 9:55 am

davsan: itu mezunlari gercekten cok akilli cocuklar ama cok para istiyorlar. bogazicililer kendilerini ayricalikli gorup sirket icinde huzursuzluk yapiyor. odtu mezunlari pek basarili olmuyorlar, analitik dusunemiyorlar ki benim sektorde 3 boyutlu hizli dusunmek gerekir. bilkent mezunlari da bunlarin karisimi.

deep: 1000 cv baska turlu ayiklanmiyor. turkiyede elini sallasan makine muhendisi. cogu satisci oluyor zaten. proje-cozum cok degisik bir konu. yetenegin yoksa olmuyor. zekayla pek ilgisi yok, fizik ve 3 boyut kafasi gerekiyor tamamen.
baris
ROGER WATERS

New postby davsan » Sat Oct 11, 2008 10:40 am

@baris

sen hangi okuldan mezunsun bilmiyorum ama, sizin okul mezunlari da bayagi bir genellemeci oluyor anlasilan.

ne kadar guclu bir yontem kullandin bilmiyorum ama, 22,000 ogrencili bir okuldan (ODTU'den bahsediyorum evet) cikma herkesin analitik dusunme yeteneginden yoksun basarisiz insanlar oldugu kanaatine boylesine emin varabildigne gore "ustun" bir teknik olsa gerek....
davsan
BAŞKAN

New postby abbulu » Sat Oct 11, 2008 12:05 pm

532-533 meselesi bayaa komikmis :)

Biri bana senin tlf nin nie 532-533 baslamiyo dese, verecek guzel bir cevap bulurdum gibime geliyo.

p.s: Bilkent'in Makine muhendisligi bolumu yok ki.
Elektronik-Bilgisayar ve Endustri Muhendislikleri var sadece.

p.s2 : davsan'a da katilmiyor degilim.
abbulu
ROGER WATERS

New postby olamalam » Sat Oct 11, 2008 6:32 pm

valla turkiye'deki basvurularima gonderdigim CV'mde
2- resmim vardi
5- telefon numaram 532, 533 degil
6- odtu mezunuyum
iyiki baris'in eline dusmemisiz :P

davsan'in genellemesine bayildim, ben de bi genelleme yapayim bari,
odtu, bilkent, boun ve itu gibi okullara girmeyi hedefleyip de giremeyenlerin 6 no'lu ve benzeri genellemeleri oluyor :P

Konunun egitimini almis biri olarak soyluyorum ( inandirici oldugumun dusunulmemesi durumunda konunun uzmani akademisyenlere de bu kriterleri mail atarak sorabilirsiniz ) bu tarz kriterlerle CV eleyen calisanlarin konu hakkinda ciddi bir egitime ihtiyaclari vardir. Burasi ( en azindan benim icin:P ) Turkiye, burada hangi i$i o i$in gereklerine gore yapiyorlarki...

1- Adayin evinin uzak olmasi adayi baglar, ister i$e alininca evini tasir, ister erken uyanmaya alisir.
Ben askere gelmeden once i$ yerime ( metro ile ) 10 dakika mesafede oturuyor olmama ragmen i$e en son gelendim.
Simdi DZKK'ya 20 dakika yuruyus mesafesindeyim ve yine i$e en son gelenim:)
Turkiye'den ( uzak bir yerden ) basvurup ingiltere'de, irlanda'da, abd'de i$ bulan bir suru arkadasim oldu...
2- Resimli CV'lerin yurt disinda hos karsilanmamasi irk ve cinsiyet ayrimcili gibi konulardaki hassasiyetlerinden kaynaklaniyor. Turkiye bu iki konuda da AB ve ABD'den cok daha iyi* ( evet yanlis okumadiniz! ) durumda. Dolayisiyla TR'de boyle bir hassasiyet yok, CV'de resim var diye kaliteli bir adayin elenmesi o sirket icin ancak bir kayiptir.
3- Haklisin
4- Hakli olabilirsin.
5- Bu maddenin hic bir yerinden tutulmuyor yav:) i$ ilani trcell'e bile ait olsa isinin ehli bir ik boyle bir seye aldiris etmez.
6- :? Herhangi bir ODTU bolumunden mezun olan tanidiklarimin sayisi ODTU mezunu olmayan birisinin beraber calistigi ODTU mezunu sayisindan ( muhtemelen ) daha fazladir. Ben hic bir tanidigimin girdigi bir i$te "basarisiz" oldugunu gormedim/duymadim. Bu yanlis genellemeden yola cikarak diger okullar hakkindaki genellemelerin de "desteksiz" oldugunu tahmin ediyorum. Olabilir boyle seyler, ben de kucukken bilkent'li burslulara "kopek" muamelesi yapildigini zannederdim. ( Hani su kantin camlarina asilan ku$ marka otomobille baslayan duyuru... )
7- Haklisin

*Ama ama turkiye'de calismayan kadin orani vb. ile gelmeyin bana:) onlar ev hanimi olmayi tercih eden kesim. Kadinlarin i$ basvurularinin kabul edilmesi ve ayni i$i yapan kadin ile erkegin aldigi maas dengesi konularinda TR kendisinden daha gelismis ve medeni olan bir cok ulkeden daha iyi durumda.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby baris » Sun Oct 12, 2008 12:30 pm

ben cv'nin nasil olmasi gerektigini yazmadim. ayiklarken zaman kaybetmemek icin yaptiklarim bunlar.
Ben boyle secici olmasam, patronun onune 30 tane adam cikarsam adam beni kovar zaten.
Neyse biz bu sekilde 3 kisi ise alabildik, 2si basarili oldu. 3.nun evi biraz uzakti ve 6 ay sonra evine yakin bir yerde alakasiz bir is buldu.

Bir dahaki denememizde gazeteye ilan verdik ve her arayana "gel goruselim" dedik. 3 haftada 100 kisi gormusuzdur heralde. 6sini ise aldik, hepsi basarisiz oldu veya kovuldu ya da office boy'luk yapti.
Sonra acenta kullanmaya karar verdik, yolladiklari insanlar saka gibiydi, yazmiyorum bile.

Sonucta kalifiye eleman bulmanin sanstan baska hic bir yolu olmadigina inandik.

Simdi siz isverene ve isverenin kuklasi olan bana kiziyorsunuz belki ama bir de aynanin obur yuzu var. bizim haftalarca ugraslarimizin bosa cikmasi, bu kaybettigimiz zamanin yerine iki kalem sallasak para yapacagimiz gercegi de var.
Kaybedilen zaman ve para yuzunden patronun surat ifadesi ve icine girdigimiz stres de cabasi.
He bu arada projeler birikmis, musteri hesaplamalari almadan parayi vermiyor, patron gelmis onume faturayi firlatiyor, "bedava calisiyosunuz heralde, paranizi almiyorsunuz" diyor. hayatimin en kotu gunleriydi, umarim bir daha ise adam almak zorunda kalmam.
Bir de bu taraftan bakin hikayeye, ona buna takilmami anlayacaksiniz.
baris
ROGER WATERS

New postby Flavio Briatore » Sun Oct 12, 2008 1:42 pm

emniyet barisi bize teslim et :)
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby baris » Sun Oct 12, 2008 2:39 pm

ya vurmayin ne olur :D
adam onume 1 haftada 3 fatura firlatti. faturayi durmedigine dua ediyorum ben. "sirketin caycisi olsaydim keske" dedim icimden.
baris
ROGER WATERS

New postby abbulu » Sun Oct 12, 2008 3:38 pm

Benim calistigim eski sirketlerden birinin genel mudur yardımcisi alimlarinda elemani kendi seciyordu. Adam secme konusunda %90-95 basariliydi. 20 kisi sectiyse en az 18-19 super isinin ehli insanlardi. Bu secimlerin icinde bilkent-odtu-bogazici-ege... ve hatirlayamadigim digerlerinde de insanlar vardi. Demek istedigim basarili olma konusu okuldan ziyade, kisiye daha cok bagli bir durum.
ayrica insan secebilmek de ayri bir beceri sanati olsa gerek, ben bu adam gibi iyi eleman secen birine henuz rastlamadim.

P.S: Eleman secerken test, sinav fln yoktu, 30-40dk sohbet edip kararini veriyordu.
abbulu
ROGER WATERS

New postby olamalam » Sun Oct 12, 2008 9:27 pm

Evet kucuk patron sirketlerinde olabiliyor boyle seyler, patron muhendisine!!! "Hikmeeet, ele bakalim su SiVileri" diyebiliyor, hal boyle olunca secici olmak adina enteresan eleme kriterleri ortaya cikabiliyor :)

Ben daha da ilgincini yazayim, Adecco'nun ust duzet ik uzmanlarindan biri anlatmisti. Orta hallice bir sirketin patronu CV'lerdeki dogum tarihinden adayin burcunu bulup koc burcu olan adaylari eliyormus, cunki koc'larla yildizi barismiyormus :) Adecco elemanlari patronu bu huyundan vaz gecirememis valla...

Aslinda secici olmak icin alacan bi fal kitabi,
koc'lar inatci olur,
boga'lar stresli olur,
kova'lar kova olur,
balik'larin hafizasi kotudur,
aslan'lar kendini bi b.k zanneder,
akrep'ler zehirler adami,
yengec'ler sinsi olur,
ikiz'ler kopyacidir
seklinde eleyecen adamlari.
Terazi ve basak burclari icin bisey bulamadim.
Bu taktikle 100 CV'yi 20'ye indirebiliyorsunuz :P
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby olamalam » Sun Oct 12, 2008 9:29 pm

@abbulu
genel mudur yardimcisi "artik askerligini yapmamis eleman almam ise" diyor :P
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby baris » Sun Oct 12, 2008 9:32 pm

insaat sektorunde fizik, matematik, kimya, geometri bilgisi gerekiyor. Bilgisinin disinda bu konulari yorumlamak gerekiyor. akiskanlar mekaniginden CC alan kisi keske akiskanin surtunmesini hesaplayabilse.
integral aliyorum derken turev alirsa onlarca insanin hayatina malolur. santiyelerimizin yarisindan fazlasinda mutlaka birileri hayatini kaybediyor ve bu kayiplarin sorumlusu olmayi kesinlikle istemeyiz.
biz bu sekilde sohbet ederek deneyimsiz insan secemeyiz. hata yapmak bizim icin bir luks.

baska sektorde hata yapmak normal olabilir ama insaat sektorunde boyle bir sey yok.
Ruzgarin binaya uyguladigi gucu yanlis hesaplarsam 500 metre bina bir gun yere coker, kimse de "olur boyle seyler kocum" diye sirtima vurmaz.

davsan: sanirsam odtu mezunusun. kusura bakma boyle acik acik soyledim ama deneyimlerim ve dolayisiyla fikrim bundan ibaret. bence odtuden cikan muhendislerin en iyi yaptigi is insan iliskileri olur. tabii mudur olmak teknik adam olmaktan bir cok yonden iyidir. sorunun cevabi olarak da; odtuden mezunlar over degil under-qualify oluyordu. cunku bilgi degil beceri bizde onemlidir.
ama yine kizarsan ben de kizarim cunku ben odtu mezunlarini yermeye calismiyorum, sadece bizim sektorde calisacak sekilde ogrenci yetistirilmedigini yaziyorum. herkes insaatci olmak zorunda degil.
baris
ROGER WATERS

New postby davsan » Sun Oct 12, 2008 11:26 pm

@baris

evet odtu mezunuyum da bunu ben kendime edilmis bir haksizlik ya da yapilmis bir kotu elestiri oldugunu dusundugum icin soylemedim. ayni hatayi diger okullarin mezunlari icin de yapmissin. dolayisiyla benim yorumum onlar icin de gecerli.

ben muhendis degilim. ama cevremin buyuk kismi oyle. olayi uzatmanin anlami yok. sen kimin hakkinda ne dusunuyorsan dusunursun. sadece eleman secme yetkisi sende oldugu surece sirketini cok kaliteli olma olasiligi yuksek bir suru insandan mahrum etmis olacaksin bence ki o da senin bilecegin is. benden soylemesi.
basari kriterin nedir onu da bilmiyorum- ama bugun muhendislik anlaminda kriterin her ne ise o boyutta turkiyenin ve hatta dunyanin sayili adamlarindan olmus en az bir odtu/bogazici/bilkent/itu'lu adam vardir. bunu da ispatlamak zor degildir.

sana cevap vermekten ote genel bir yorum yapmak benim derdim aslinda- genellemelerden hic hoslanmiyorum, hayati kolaylastirmak adina yapilmis tembel ve hatta cahilce kestirmeler oldugunu dusunuyorum. bu yuzden odtululerin hepsi cok akilli oluyor deseydin de desteklemezdim.
davsan
BAŞKAN

Next

Return to der Karrierismus