Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Basvuru ve kabul sureci nasil isliyor?

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby hcho » Fri Apr 13, 2007 11:27 am

O yollardan gecmis arkadaslar bizi bir aydinlatsa?
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby davsan » Sun Apr 15, 2007 8:16 pm

hcho wrote:O yollardan gecmis arkadaslar bizi bir aydinlatsa?

sanirim ilk soylenmesi gereken sey basvuru son tarihi diye bir seyin olmadigi- on going application. bu demek degil ki ne zaman basvursaniz kabul edileceksiniz. her zaman erken basvurmak avantaj tabi, ama ote yandan iyi ogrenciyseniz biz sizin basvurunuzu herhangi bi anda da degerlendiririz diyorlar.

basvuru icin gereken belgeler, girilmesi gereken sinavlar falan bolumden bolume degisiyor haliyle; ama genel olarak, TOEFL ve GRE/GMAT sinavlarina girilmesi ve iyi neticeler alinmasi gerektigni soylemek yanlis olmaz. ortalamanizin yuksek olmasi da gerekiyor tabi, ama kesinlikle su kadarin ustu alinir gibi bir genelleme yapilamayacagi gibi, su kadarin alti alinmaz da denemez. illa bi fikir istiyorsaniz 3.5/4 alt sinirdir derim. son olarak bir de referans almaniz gerekir hocalarinizdan. benim zamanimda 3 taneydi, simdi kac bilmiyorum.

tum basvurular online yapiliyor, sonra basvurunuzun durumunu da (hangi belgeler ulasti, hangi belgeler incelendi...) surekli olarak online takip edebiliyorsunuz.

ha bir de isin para kismi var. her seyi saglasaniz da para bulamiyorsaniz o is olmuyor :) okulun kendi burs imkanlari da var ama cok cok az, en iyisi baska kurumlardan ayarlamaya calismak...

umarim bu ozetle yardimci olabilmisimdir hcho...
davsan
BAŞKAN

New postby mindbender » Sat Jul 07, 2007 12:16 pm

Basvuru sureci, UCAS diye bir kurumun internet sitesi uzerinden basliyor. UCAS dot com sitesinden bir hesap aciyorsunuz, basvurulacak okul sayisina gore 1 ya da 3 seklinde ayriliyo olmasi lazim, 6-7 pound gibi bir ücreti kredi karti ile oduyorsunuz.
Educationuk veya ucas web sitesinden dusundugunuz okullari arastiriyorsunuz, ilgili IELTS ya da TOEFL sinavlarina giriyorsunuz ( Lisans icin 5-5.5, master doktora icin genelde 6.5 istiyorlar). IELTS ingilizlerin yaptigi bir sinav olup, TOEFL'dan cok cok daha kolay oldugunu dusunuyorum. Ayrica ingiliz ingilizcesine gore yapilan bir sinav tipi oldugu icin, okullarin nezdinde daha cok saygi gormesi muhtemel.

Universite basvuru islemleri, ingilterede de olsaniz, turkiyede de olsaniz ugandada olsaniz internet uzerinden yapiliyor. Ingiliz veya baska bir milletin mensubu olmanizin bir farki yok basvuru surecinde.
Niteliklerinizi web sitesi uzerindeki formlar araciligiyla bildiriyorsaniz, tabii bunlari daha sonra resmi belgelerle kanitlamanizi isteyecekler eger ki kabul edilirseniz. Temel de IELTS sinav notunuz, 2 referans yazisi, lisans icin lise diploma notu ve liseden aldiginiz transcript dogrultusunda ders notlariniz, okumayi dusundugunuz alanda is tecrubeniz var ise (bu gercekten onemli bir faktor) oradan alicaginiz referans yazilari, sanatsal bir iş ya da proje ile ilgilendiyseniz bunlar icin onlara gosterebilceginiz portfolio (posta,dvd, internet her sekilde ulastirilabilir) .

Ingiltere de universite egitimi 3 yillik ancak bu yila kadar ulkemizdeki lise egitimi 3 yil oldugu ve ingilizlerde lise egitimi 4 yil oldugu icin, foundation denilen bir hazirlik yili okumanizi talep edebiliyor okullar. Bunu asmanin en guzel yolu (en azindan benim icin) daha once ayni alanda is tecrubeniz oldugunu gosterip, direkt lisans egitimine basvurmak.
Bu yuzden is tecrubesi cok onemli bu basvuru surecinde eger ki foundation okumak istemiyorsaniz. Tabii lise notlariniz ile de bu konuyu halletme sansiniz olabilir.

Internette adamlar muthis bir alt yapi kurmuslar okul basvurulari icin, okullarin istatistikleri (verdikleri mezunlar, kac kisi mezun olup is bulabildi gibi her turlu detayli bilgi), ogrenci yorumlarinin oldugu forumlar, anketler, gazetelerde universitelerin basari siralamasi gibi bilgilere ulasmak mumkun. Burada belirlediginiz okullardan sonra (max 6-7 tane oluyor diye hatirliyorum) okullara UCAS uzerinden basvuru yapiyorsunuz, okul ile temasa gecmeye ugrasmayin cok spesifik bir sorunuz yoksa zira hic bir cevap vermiyorlar genelde, UCAS uzerinden basvurun diyorlar, bazi kalitesiz okullar (ozellikle turkiye den ogrenci kapmaya calisan okullar, UCAS disinda da basvuru alabiliyor) icin ayni sey gecerli olmayabilir, danisman egitim firmasi araciligiyla siz danisman firmaya hic bir ucret odemeden firmanin anlasmali oldugu okula girebilirsiniz (danisman firmalar komisyon ucretlerini okuldan aldigi icin size bir ek maliyet getirmez, bu konuda caninizi sikmayin gidin bir danisman firma ile calisin eger gercekten kendinize guvenmiyorsaniz, ingilizceniz yeterli degilse) benim tavsiyem kendiniz yapin arastirmanizi, yoksa en kalitesiz okullara gidersiniz ve hersey icin cok gec olmus olur.
UCAS sizin icin okullara basvuruyu gonderiyor tek bir elden dagitiyor ve gelen cevaplara gore size secenekler sunuyor (offer), burada ozellikle sanat okullari icin route a ve route b diye 2 durum soz konusu bazi okullarin basvuru sureleri ve yontemleri icin boyle 2 secenek var. Route A icin portfolio hazirlamak icin cok vaktiniz olmayabiliyor basvuru sureci ilkbahar gibi erken bir donemde, Route B ise Mayis-Haziran aylarinda basvuru yapmak icin, portfolio hazirlamak icin daha fazla zamaniniz oluyo ancak burada Route B nin soyle bir handikapi var, Route A uzerinden basvurulariniz (en fazla 3 okula basvuru yapilabiliyordu yanilmiyorsam) tum okullara ayni anda giderken, Route B icin bir siralama yapiyorsunuz, 1,2,3 seklinde ve basvurunuz 1. siradaki okula gonderiliyor, eger ki buradan sartli bir offer alirsaniz ya da reddedilirse basvurunuz 2. siradaki universiteye gonderiliyor basvurunuz aksi halde kesinlikle 2. ve 3. siradaki okullara basvurunuz gitmiyor bu konuyu ***kesinlikle*** atlamayin buradaki danisman firmalarin kurbani olursunuz benim gibi. Yanlis yonlendirme sonucu 2. ve 3. siraya koydugunuz okula da basvurunuzun gidecegini sanirsiniz sonra hayal kirikligina ugramayin.
Offer alip tercih etmediginiz okullar, bu durumu en son siz artik tercihlerinizi yapip gonderdikten sonra butun islemler bittiginde ogreniyorlar yani sizin hangi okullara basvurdugunuz ya da hangi surecte hangi okula daha sicak baktiginiz konusunda bir izlenime sahip degiller o yuzden paranoya yapmaniza gerek yok okul secimindeki asamalari gecerken veya direkt iletisim kurarken.
Bu surecler de tamamlandiktan sonra eger kabul alirsaniz, bir depozito odemenizi isteyecekler bu mebla 2000 pound civari bir sey olabiliyor. Vize reddi disindaki durumlarda bu para iade -edilmiyor-

Okulun gonderdigi yazi ile daha sonra vize basvurunuzu yapiyorsunuz.

Burada yazdigim bilgiler ile ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmiyorum, benim okul basvuru surecim bu sekilde isledi eger bu konuda bir girisimde bulunacaksaniz lutfen kendiniz de iyi bir arastirma yapin, internette cok fazla bilgi var bu konuda. Basvuru sureci ogrenciden ogrenciye, okuldan okula (temelde hepsi ayni ama) degisiklik gosterebiliyor. Umarim isinize yarar.
mindbender
ROGER WATERS

Return to der Karrierismus