Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

IT Business / System Analyst & Project Manager

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby eycu » Thu Jan 08, 2009 10:19 pm

Merhaba,

Benim merak ettiğim konu aranızda veya yakın çevrenizde IT Business Analyst, System Analyst olarak çalışan var mı? Custom geliştirilmiş birçok yazlım projesinde görev almış birisi olarak şansım nedir merak ediyorum? Project Manager ve Business Analyst pozisyonlarında imkanlar, ücretler nasıldır? PMP vb. sertifikalar ekstra imkanlar sunar mı? Hangi sektörlerde daha fazla pozisyon bulmak mümkün olur?

Teşekkürler.
eycu

New postby baris » Fri Jan 09, 2009 10:42 am

eycu: benim kuzen o alanda calisiyor ama su an okulu bitirmek icin 1 sene ara verdi calismaya. hazirana kadar vaktin varsa bana hatirlat, kuzenin deneyimlerini paylasirim.
baris
ROGER WATERS

New postby hcho » Fri Jan 09, 2009 2:44 pm

Zaman zaman bahsi gecen "Ingiltere tecrubesi" hadisesi bu tip islerde karsina cikar diye tahmin ediyorum. Proje yoneticiliginin sosyal bir yonu de var takdir edersin ki...ilk kez Britanya'ya gelmis birinin bu sosyal yonunu kiviramayacagini dusunebilirler.

Yine de denemenin, zorlamanin bir zarari yok. En kotu ihtimalle buraya gelir, biraz baska islerde takilir, hamleni sonra yaparsin.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby baris » Mon Feb 23, 2009 5:41 pm

eycu hala foruma takiliyor mu bilmiyorum ama hazirana kalmadan gelismeler oldu benim kuzenin is durumlarinda.
6 senelik is tecrubesinin verdigi rahatlikla okulda sivrilmis benim kuzen. hatta benim hayta kuzen bolum birinciligine oynuyor.
2 tane hocasi cv ve telefon numaralarini istemis.
Sirketler okuldaki hocalardan iyi ogrencilerin cv'lerini aliyorlar anlayacaginiz.
baris
ROGER WATERS

New postby kali » Tue Mar 03, 2009 4:54 pm

en dogru cevap aslında hcho'nunki
uk experience karşımdaki en büyük aşılamaz duvardı iş ararken. ilk görüştüğüm headhunter cv me bakıp:
ilk başlarda bulabileceğin işler senin için 'frustration' olacak, seni temel olarak 'işini iyi bilen' bir yeni mezun gibi değerlendirecekler demişti.

system analyst ve project manager aslında bir hayli farklı kavramlar ve birçok yazılım firması scrum/xp tarzı agile yöntemlere geçmiş veya geçmeye çalışıyor durumda ki (veya cv'mde agile olduğu için bana sürekli bu firmalar tesadüfen geldi) bu otamatik olarak project manager diye bir pozisyonu iptal ediyor. sertifikalarımın yüzüne bakmadılar genelde mülakatlarda (mülakata çağırılmada etkili oldu mu bilemiyorum) anlat anlat bakalım sen neler yaptın nasıl yaptın ağırlıklı oldu.

ücret ise enteresan bir konu görüşme yaptığım şirketler için ücret aralığını şöyle özetliyim 25-60k :)
kali

New postby merope » Fri Mar 06, 2009 6:45 am

(uk experience aranması kapsıyor belki ama) bu tür pozisyonlar için comm. skills mükemmel olmalı yazıyor hep iş ilanlarında..
burdan oraya giden ortalama bir turk muhendisi şakır şakır ing. konuşabiliyor mu? bu da önemli bence

bu arada kali, iş bulman ne kadar sürdü?
merope
ROGER WATERS

New postby eycu » Tue Mar 17, 2009 7:12 pm

Merhabalar,

@baris
Yazdiklarin icin tesekkurler. Kuzenin 6 yillik tecrubesi Turkiye'den mi oradan mı? Master oncesi ne yapiyordu? Master ne yapiyor?

Yuksek lisans ile kendini gostermek mantikli bir hareket olabilir. Burada devam ettigim master'i orada mi bitirsem? Boyle birsey mumkun olur mu acaba?

@kali
Epeydir senden de haber alamadik. Sen neler yaptin? En yakin zamanda UK'e giden sen varsin sanirim. Biraz daha detay versene. Nasil durum? Sen hangi konuda calisiyorsun?

Proje yonetimi konusunda sertifika dusunenler icin ne tavsiye edersiniz? Prince2, PMP'den daha gecerli imis sanirim.
eycu

New postby kali » Wed Mar 18, 2009 12:57 am

kalinin londra anıları için başlık müsait mi bilemedim ama biraz çıtlatayım :)

ekim 15de geldim aralıksız 2 hafta bira test ettim çok para harcadım :(
sonra monsterda cv mi görünür hale getirdim. aynı gün 10larca headhunter arıyor. kasım ayında hemen her gün iş görüşmesine girdim. beklediğimden çok daha yüksek bir ücretle bir şirketle aralıkta başlamak üzere el sıkıştım. "Invitation letter" yolladılar imzaladım. bu sırada bütün temasta olduğum headhunter lara, "ben iş buldum, aramayın beni" dedim. başlayacağım iş halihazırda varolan bir firmanın kendi alanına paralel başka bir sektöre açılmasıyla ilgili green field bir işti. benle(lead developer) beraber 6 tane daha developer alınacaktı. işe başlayacağım pazartesiden 6 gün önce şirket arayıp "ekonomik kriz sebebiyle önümüzü göremiyoruz, yeni projeyi ve bütün recruitment'ı durdurduk" dediler. küfür etmedim eğer tekrar başlarsanız ben edgware road civarında oturuyorum dedim :)

sonra hemen headhunterlara telefon, bir de anlat işe başlamıştın neden başlamadım falan derken geldi christmas :) aralık ayı 0 interview. kalinin para bitti. ocak ayı en iyi anlaştığım headhuntera "parası falan önemli değil lead/manager role de istemiyorum bana iş bul" dedim. 2 şubat itibari ile bir şirkette başladım.

ocakta piyasa tekrar canlandı birçok telefon aldım ama maddi durumu biraz düzeltene kadar riske girmek istemedim. en garanti işe başladım anlayacağınız.

an itibari ile benim içinde olduğum sektör çok canlı görünüyor. sen ne yaparsın derseniz. linux tarafında "IT'ci, programcı" c/c++ java php mysql birçok antin kuntin server hengamesinin kurulum ve daha çok performans için optimizasyonu. biz bu postfixle nasıl şu kadar spam basarız?? lighttpd ile banner serverı yapsak nasıl yaparız acaba? vs. gibi soruların cevapları.

ps. kendi reklamımı yapayım da yakında tekrar iş aramaya başlayacağım nasıl olsa :)
There are three kinds of lies: lies, damn lies, statistics
kali

New postby baris » Wed Mar 18, 2009 10:17 am

Eycu,
kuzenim bilgisayar programciligi mezunu. Superonline'da monitoring yaparak basladi, bir anda kendini turkcellde bussines analyst olarak buldu.
Yani Bsc'si yok. Su an bsc yapiyor.
Master'i bence kafana cok takma. Her kes masterin ne oldugunu biliyor. Mahmut'u Einstein'a donusturmedigi asikar.
Sen masterini bitir oyle gel. Hem yeni kurallar da geldi. Mastersiz hsmp yok diyorlar artik.
baris
ROGER WATERS

New postby mindbender » Tue Mar 24, 2009 2:10 am

kali, facebook adam ariyordu site reliability engineer, bayaga da bir istahli ariyorlar dusunursen bir bak derim :)
mindbender
ROGER WATERS

New postby ankara » Sun Apr 26, 2009 5:39 pm

Arkadaslar selamlar , ben yeniyim buralarda :) ben 5 yıldır turkiyede erp (enterprise resource planning) sektorunde implementer olarak calisiyorum. Simdi merak ettigim aranızda hic erp , crm gibi konular uzerinde calisan yada konuyla ilgili ingilteredeki durumla ilgili bilgisi olan var midir ??

Tesekkurler.

Not : Site Memuru umarim sorumu dogru baslik altına yazmisimdir :)
ankara

New postby dnz » Tue May 26, 2009 8:49 am

Selamlar,

ankaranın acmıs oldugu diger baslıgın altına da yazdım ama, sistem analizi isleri ne durumda bu sıralar? isyerleri eleman alırken biz bunu egitiriz bilmiyor ama ogretiriz diyor mu? su an calıstıgım sirket egitime deli gibi onem veren bi sirket, 2 senedir Turkiye ofisinde calısıyorum, global bi CRM projesinde calısıyorum son bi senedir. Ingiltere tecrubesi yok ama ingilizce iletisimde baya yol katettigime inanıyorum (TR sartlarında). Cevresinde is olanagı duyan, herhangi bir onerisi olan??

Tesekkurler!
There are 10 types of people: those who understand binary and those who don't.
dnz

New postby acikan » Sun Jun 28, 2009 8:14 pm

selam arkadaslar,

ben 10 yila yakindir londra da yasiyorum. aslen makina muhensisiyim. su anda Oracle veya sAP altinda business objects administrator kursu almayi dusunuyorum ama tecrubem yok. sizce is bulma sansim nasil? birde recruitment firmalarindan hayr varmi sizce?

tesekkurler
acikan

New postby hcho » Tue Jun 30, 2009 8:50 am

Maikne muhendisligi tecrubenizle birlestirebilirseniz bu alacaginiz kurslar cok isinize yarayabilir.

Ama piyasanin hala kotu oldugunu, kariyer degisikligi yaparken maceraci olmamak gerektigini dusunuyorum.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

Return to der Karrierismus