Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Askere gitmek ya da gitmemek...

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby playdead » Thu Jan 29, 2009 5:03 pm

Arkadaşlar merhaba,

yeni bir başlık açmak istemedim, hazır burda askerlikten bahsediliyorken, sıkıntımı anlatayım istedim belki bir öneriniz yorumunuz olur.

hayatını yumurta-kapı paterninde yaşayan, istanbul'da 3,5 yıldır developer olarak çalışan birisiyim. şimdi durumum şu :

21 ocak'ta tier-1 vizemi almış bulunmaktayım, lakin nisan ayı itibariyle de askere gitmem gerekiyor. :D Öyle bi zamana denk geldi ki vizem krizden/uzaktan iş aramalarımdan dolayı uk'da iş bulmakta zorlanıyorum.şirketimden 2şubat itibariyle ayrılsam, 6 hafta kadar daha çalışmam gerekiyor ki bununla birlikte askerlik tazminatımdan feragat etmiş oluyorum.(askerden kaçmak amacıyla 1 senedir vize almaya çalışmam da gayet ironik) neyse böyle bir durumda olsaydınız
şansınızı deneyip ingiltere'ye mi gelirdiniz (bu kriz ortamında)
yoksa askere mi giderdiniz??
Askere gidersem dönüşüm 17 eylül oluyo, vizem yanmış olur mu?
Cidden zor durumdayım bu nedenle cevaplarınızı 4 gözle bekliyorum. :oops: :oops: :x
teşekkürler.
Site Memuru'nun notu: Baslik acandan para mi aliyoruz? Mukerrer baslik acmadiginiz ve dogru bolumde oldugu surece gonul rahatligi ile baslik acabilirsiniz. Icinde bilgi olan bir basliga atilmis ilgisiz ya da uzaktan ilgili mesajlara daha cok kiziyoruz.
playdead

New postby honest » Thu Jan 29, 2009 5:16 pm

Vizeyi aldığını yazmışsın..Vizen niye yansın ki Eylül ayında...3 yıllık vize..İstediğin tarihte giriş,çıkış yapabilirsin 3 yılda..3 yıldan sonra uzatmaya gidersen o zaman bakarlar ne kadar çalışmışsın,çalışmamışsın...

Bence askere git
honest
ROBERT PLANT

New postby abbulu » Thu Jan 29, 2009 5:25 pm

tamamen sana kalmis bisey ama 3.5 yil ayni sirkette calistin galiba? askere giderken 3-5 maas arasi para verirler tahminen. Bence askerlik yapip sonra gelmek daha mantikli, is durumlari cok icaci degil ama belli de olmaz bakarsin ayagini basar basmaz is de bulabilirsin. O yuzden askere gitmeyi ne kadar istiyorsun ve ingiltereye gelmeyi ne kadar istiyorsun sorularina verecegin cevaplarla, kendin karar vermen daha dogru olur.

sartlara, cevrene, isteklerine gore cok farkli sekilde cevabi olacak bir soru cunku. Icinde oldugun durumu da senden daha iyi kimse bilmez, o yuzden degerlendirmeyi kendin yapip kendin karar vermelisin derim.
abbulu
ROGER WATERS

New postby playdead » Thu Jan 29, 2009 8:31 pm

@Site Memuru
:oops:

@honest @abbulu

çok teşekkür ederim cevaplarınız için. askerliğe doğrusu sıcak bakmıyorum.ama ingiltereye gidip ardından 0ı tüketip geri dönmek zorunda kalmam benim için çok daha can sıkıcı olacaktır. paniğim biraz da eksik bilgimden kaynaklandı kusuruma bakmayın.şu 6 ay davaları çok kafamı karıştırdı. 6 ay içinde giriş yapma ve iş bulma zorunluluğum yoksa (yokmuş demekki) askerlik daha mantıklı görünüyor hakkaten.
playdead

New postby baris » Fri Jan 30, 2009 9:34 am

Askerligini uzun sure erteleyip askere gidenler "gitme" diyor boyle sorulara. Sartlara bakmazsizin..

Askerden donup ingiltereye yerlesirsen askere gitmis olmanin bir anlami kalmaz.
Maddi yonden dusunuyorsan, ingilterede ayda en fazla 500 pound biriktirirsin. Tabii evliysen ve esin de calisirsa durum degisir. Gerci askere gitmemis adama kiz verilmez, bekarsindir :D
Bence derdinin ne olduguna karar ver. Uniformayi giymemek mi yoksa maddi mi?
Bu konuda kimsenin fikrini alma bence, karar senin.
Deneyim olarak; ben hayatimda hic bu kadar rahat olmamistim. Stres, gelecek kaygisi yok. Diyebilecegim tek sey bu.
baris
ROGER WATERS

New postby erdalax » Fri Jan 30, 2009 9:40 am

5237 sayılı türk ceza kanununun 318.maddesi:

"halkı askerlikten soğutma"
madde 318- (1) halkı, askerlik hizmetinden soğutacak etkinlikte teşvik veya telkinde bulunanlara veya propaganda yapanlara altı aydan iki yıla kadar hapis cezası verilir.
(2) fiil, basın ve yayın yolu ile işlenirse ceza yarısı oranında artırılır."

Git birader hic durma, ben gitmedim ama kendi kendimi soguttugum icin pek onemi yok. ama seni sogutmus olmayalim ne olur ne olmaz.
erdalax

New postby veccihi » Fri Jan 30, 2009 9:56 am

playdead ben de senle aynı durumdayım. Gerçi henüz benim vizem gelmedi ama önümüzdeki hafta gelir diye umuyorum.

Ben iş bulacağıma emin olsam hiç düşünmeden gideceğim ama kriz falan derken açıkta kalmak çok kötü olur. Diğer yandan askere gitmeye karar veririm de uzun dönem çıkarsa diye endişeleniyorum.

Böyle giderse ben yazı tura atıcam :D
veccihi

New postby leokenan » Wed Feb 04, 2009 7:34 am

"Vizeyi aldığını yazmışsın..Vizen niye yansın ki Eylül ayında...3 yıllık vize..İstediğin tarihte giriş,çıkış yapabilirsin 3 yılda..3 yıldan sonra uzatmaya gidersen o zaman bakarlar ne kadar çalışmışsın,çalışmamışsın... "

Yeni sistemde Vizeyi aldıktan sonra 6 ay içinde giriş yapma zorunluluğu kalktı mı acaba? Birde 3 yıl sonra uzatmak istediğimizde gene son 1 yıldaki çalışma durumumuza mı bakılıyor? Teşekkürler...
leokenan

New postby diyab » Wed Feb 04, 2009 9:45 am

@playdead
Tazminatinin yanmasini istemiyorsan isyerinden birkac haftalagina izin al gel is ara buralarda. Bu da olmuyorsa git acik acik konus isyeriyle. Cakal degillerse kolaylik gosterirler.
Uyanık TV şimdi App Store'da! Kullanın kullandırın efenim...
http://itunes.apple.com/tr/app/uyan-k-t ... 70868?mt=8
diyab
ROBERT PLANT

New postby nigiri » Thu Feb 05, 2009 9:42 am

@playdead

olanagin varsa diyabin onerisi en iyisi. gidip bir sure is bak. arada askerligini bir yilligina potansiyel isci olarak tecil ettir. karar vermek ve onunu gormek icin zamanin olur.
nigiri

New postby leokenan » Thu Feb 05, 2009 10:25 am

Askerlik "Potansiyel işçi" olarak nasıl tecil ettiriliyor? teşekkürler!
leokenan

New postby playdead » Thu Feb 05, 2009 9:40 pm

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

diyab, emin ol ki çok çakallar :) dün itibariyle şirketime askere gideceğimi söyledim. evet çok hevesli değilim ama içimdeki yaşam enerjisini tükettiler resmen.şu an yeni bir maceraya atılacak gücüm yokmuş gibi geliyo; kalacak yer bul, iş ara,yeni bir dil, yeni insanlar...vs.sonuç olarak kendimi tsk nın şefkatli :P kollarına bırakıyorum 1 nisan itibariyle.iyi mi yapıyorum kötü mü yapıyorum bilmiyorum ama şuan sağlıklı karar veremediğim bir gerçek, bir nevi kolay yolu seçiyorum aslında, neyse umarım ki kısa dönem çıkar da ekim'den sonra size eşlik ederim ing.de.(6 ay içinde yanmıyosa vizem hakkaten :))
playdead

New postby merope » Fri Feb 06, 2009 6:55 am

6 ayda yanması diye bişey yok arkadaşlar tamamen şehir efsanesi.
merope
ROGER WATERS

New postby hcho » Mon Feb 09, 2009 10:00 am

@leokenan
Su baslikta http://www.alaturkalondra.com/forum/viewtopic.php?t=190 386-DX'in yazdiklarina bir bak.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Sylvan » Thu Feb 12, 2009 9:55 am

bakaya sorunumuz yoksa ingiltere'ye gelirken iş bulduğumuz andan itibaren bakaya kalma diye bir şey yaşamıyoruz dimi?
tier 1 ile gelmediğimizi varsayarsak ve master sonrası 2 sene opt hakkından yararlanacak pozisyondaysak.
Sylvan

Next

Return to der Karrierismus