Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

MBA Sonrası İş İmkanları

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby mephistopheles » Wed Feb 18, 2009 6:26 pm

Arkadasim bu sene Columbia'dan mezun oluyor. Oraya early decision basvuru yapmisti. GPA'i 3.01 falandi ama hep yukselen bir trendi vardi. Cok iyi referanslari vardi (bir bankanin CEOsu mesela biri). Referansi yazan cogu zaman o kisiyi tanimiyor bile... Tabi bu referanslar da ne kadar cevreniz olduguna bagli. Oyle cok saglam okullar icin referanslar da onemli. Fatih Terim'in kizina Berlusconi referans yazmis diyorlar :D

Hcho'nun soyledikleri dogru tabi ki. Yukarda bahsettigim arkadasim Columbia gibi bi okulda olmasina ragmen is bulamayacagim diye bunalima girecekti neredyse. Citibank'tan kredi alip oyle odedi parayi. O parayi odemekti derdi. Mulakat donemlerinde cok ugrasmak zorunda kaldi. Eskiden havada kapiyorlardi ama artik daha zor. Yine de bence iyi bir okula girince her sartta karli ciakrsiniz ama bu donemde cok calismak gerekir.

Galatasaray macina gitmem lazim mesaj yarim kaldi sonra tamamlarim :D
mephistopheles

New postby Sylvan » Fri Feb 20, 2009 7:03 am

@mephistopheles,
GMAT sınavına nasıl çalıştınız, 730 mükemmel bir sonuç, ben de 2009 yılında sınava giricem fakat oldukça ağır bin sınav olduğu için tecrübelere ihtiyacım var :)
Sylvan

New postby mephistopheles » Tue Feb 24, 2009 4:07 pm

GMAT'e ben 3 kere girdim.

Universite 4. sinifta girdim 2005'te. 710 aldim.
2008 Subat ayinda bir daha girdim 660 aldim.
2008 Eylul ayinda girdim 730 aldim.

Simdi oncelikle matematigi zaten cok kolay. Anadolu Lisesi'nde iyi bir matematik egitimi aldigim icin benim icin sorun olmadi. Turkiye'deki sisteme alisik cogu kisi icin de sorun olmaz.

Oncelikle GMAT'in Official Review (sanirim) bir kitabi var. Bu zaten sinavi hazirlayanlarin kitabi. Bunu aldim ornek sorulari cozdum ama zayif taraflarima yogunlastim. Reading Comprehension mesela. Onun disinda sentence correction bolumunde pratik onemli. Critical Reasoning'de de oyle. Butun konulari okuyup pratik sorulari cozdum . Matematikte sadece hatirlama amacli konualri okudum.

Turkler genelde matematikten full yapar o yuzden sonucu belirleyen sozel bolum ve yukarda bahsettigim uc alt bolum.

Ayrica Kaplan 800 kitabini aldim ama ona calismaya pek zamanim olmadi.

Bu sinavda bence herseyden daha onemlisi kafa oalrak cok rahat olmak. Aslinda bence en guzel skor yaz tatilinde veya kis tatilinde alinir. Mesela ikinci girisimde kafamda binbir turlu sorun vardi ve notum da dusuk. Benim hedefim 750/760'ti ve son girismde bunun stresiyle aldim sinavi. Hedefimi gerceklestiremedim malesef ama cok kotu skor da degil. Bir de 3 yildir Ingiltere'de yasadigim icin Ingilicem gelisti onun da sinavdaki sonucuma katkisi var.

Size bahsettigim kitaplari almanizi oneririm ve cok rahat bir sekilde sinavlara girmenizi oneririm. Olay aslinda psikolojik. Ayrica konsantrasyon da onemli. Verbal bolumde full konsantrasyonla sorulari cozmek neredeyse imkansiz. 5-10 dakka resmen uyuyor gibi oluyosunuz ve konsantrasyon falan kalmiyor.

Benden cok daha yuksek skor yapan Turkler de vardir internette siteler vardir. Onlarin da tavsiyeleri olabilir. Ben cok amatorce hazirlandim ve benim tavsiyelerim belki de sadece benim icin faydalidir. Herkes farkli. Bunun kurslari falan da var ama haberim yok.

Onumzudeki sene buyuk ihtimalle ben de basvuracagim hayalimdeki 3 tane okula. GPA'm 2.8 oldugu icin 750/760 almak istiyorum bu sinavdan. Yaz tatilinde bir daha girecegim ama zor tabi :D
mephistopheles

Previous

Return to der Karrierismus