Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

CCTV, SMS, IT

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby x_cem » Wed Jul 01, 2009 9:22 pm

Merhaba arkadaslar Camden Market'te 4 dukkanlik bir fast food zincirinin sms ile siparis vermesi icin bir yazilim icin anlasdim lakin adamlar sen IT cisin bu isden anlasa anlasa sen anlarsin diyip butun cctv kamera isinide ben aldim. :)

Madem IT ciyiz dedik bu isi hakki ile yapmak lazim bize yakisani da bu olsa gerek...:) Bu konu ile ilgili bilgisi olan yada yanindan bi ara gecmis olan arkadaslarin yardimina ihtiyacim var .

SMS uygulamasi yapmis arkadaslarda var ise bir iki sormak istedigim konu olacakdi musadenizle.

Tesekkurler
Cem
x_cem
BİZDEN UZAK

New postby hcho » Thu Jul 02, 2009 8:18 am

Ben yaptim SMS uygulamasi gecmiste. Sorularini buradan cevaplayabilirim.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby x_cem » Thu Jul 02, 2009 9:06 am

@hcho hep imdadima yetisiyorsun nasil tesekkur edecem bilemiyorum...

SMS sistemi ile yapilmak istenen her musteriye bir kod verilecek ve bu musteriler verecegimiz numaraya ornegin 5555 sms gonderecekler sms icerisinde onlara verilmis kod ve metin olarak ne istedikleri olacak ornegin(4534 kebap) gibi su mantik uzerinden yuruyorum sms servere geliyor ordan bana mail donuyor bende mailin icerigini imap ile okuyup kodun kime ait oldugunu sorgulatip gerekli bilgileri yazicidan cikartiyorum... Benim dusuncem bu yanlis dusunuyor olabilirmiyim?

Ikinci olarakda SMS saglayicilarindan hangisini tercih edeyim. Saglayicilarda kod tanimi yapa biliyormuyuz yapabiliniyor deniyor ama bi yere uye oldum ucretsiz 10 gunluk full surumunde bulamadim (http://www.txtlocal.co.uk).

Ikincisi bu sektor daha yayginlasmamis benim gordugum kadari ile iyi bir piyasa var dogrumudur gordugunuz kadari ile.

Tesekkurler
Cem
x_cem
BİZDEN UZAK

New postby hcho » Thu Jul 02, 2009 9:19 am

SMS'i maile cevirmeye gerek yok. Direk API var. Verdigin linkten SMS API gateway kismindan kopyaliyorum:

Code: Select all
Receive SMS

To receive an SMS message to your platform, simply add the URL address of the script on your webserver using the Txtlocal account settings page. We will POST the following variables to you.

sender
    The mobile number of the handset.
content
    The message content.
inNumber
    The number the message was sent to (your inbound number).

Kodu kendi uygulamanda content kisminin ilk 4 karakterini okuyup cevireceksin gibi gorunuyor. Cok zor birsey degil sanki.

Diger servis saglayicilari konusunda bir fikrim yok acikcasi. Ben daha cok bir mobil terminalle embedded boardlari baglayip konusturan tipte uygulamalarda calismistim. Cok daha low level yani.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

Return to der Karrierismus