Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

IT alanında iş

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby ahmetcemrek » Tue Oct 20, 2009 1:40 pm

Merhaba,
Eşim bir burs kazandı ve yüksek lisans yapmaya İngiltere'ye gelecek. Benim vize almam da bir sorun yokmuş diye bilgi edindim, eşim orda okuyacağı için. Ben bilgisayar mühendisiyim ve iki yıllık iş tecrübem var. Orda çalışma imkanım nasıl olur? İş gelmeden önce ayarlanbilir mi?
ahmetcemrek

New postby orange » Tue Oct 20, 2009 3:09 pm

ahmet, "Kriz ve is durumu" basligini okumani tavsiye ederim.
viewtopic.php?f=10&t=433
Ozetle: piyasa kriz oncesine gore ciddi oranda daralmis durumda, yeni yeni hareketlenme basladi. buraya gelmeden is bulmak cok zor, burda iken dahi 3-4 ay aramak durumunda kalabilirsin. Senin gelisin christmas a denk geliyor olacak muhtemelen. O donemlerin de ayrica cok durgun gectigi yazilmisti forumda
orange

New postby valid » Tue Oct 20, 2009 3:41 pm

benim de 2 sene deneyim var bilgisayar muhendisi olarak...

su anki sartlarda UK experience olmadan zor biraz ama imkansiz degil... (yani aslinda sana da bagli, CVine diger tum sartlara, bilgine vs.)benim 1.5 ay oldu halen ariyorum 1 tek face-to-face direkt company ile interview oldu (2 tane phone interview oldu company ile) ancak ama hergun agencylar ariyor.. bazilari cvinizi yolluyucagiz diyor ama bu sayida baya az yani 5 agencyden biri yolluyor cvini companye gibi bir durum soz konusu...

yani ozetle cok super degil, eskisi gibi hic degil ama cok da hani tam krizin oldugu donemler gibi kotude degil...

benim acimdan boyle... dedigim gibi biraz sana da bagli...

edit : (face-to-face 2 oldu bu cuma biryerle gorusecegim...)
Last edited by valid on Tue Oct 20, 2009 7:18 pm, edited 4 times in total.
valid

New postby orange » Tue Oct 20, 2009 4:13 pm

bu arada esin ogrenci olarak geliyor ise bildigim kadariyla belli bir saate kadar calisma izni var (haftada 16-20 saat galiba). bu durumda senin full-time calisma iznin olur mu bilmiyorum. buraya gelenler genel de hsmp&tier1 vizeleri ile geldiler (full-time calisma hakki veriyor) ve bu vizeyi alanlarin esleri de ayni haklara sahip olarak geldiler. bildigim kadariyla 1 nisan 2009 itibariyle bu kural da degisti (es olarak gelenler ayni haklara sahip degiller artik)
orange

New postby eycu » Tue Oct 20, 2009 11:57 pm

Ilk duydugumda banada ilginc gelmisti ama buraya dil okuluna gelenlerin bile esleri fulltime calısabiliyor diye duymustum. Arastirmak lazim. Bilgilerinize...
eycu

New postby ahmetcemrek » Wed Oct 21, 2009 6:30 am

herkese teşşekkür ederim. Biz gelirsek eylül ayı gibi geleceğiz ben biraz erken başladım araştırmaya. Muhtemelen Londra'ya geleceğiz, biraz birikim yaparak gelirim. 5 ayı çıkartacak kadar. Olmazsa dönerim geriye artık yapacak bir şey yok.

Bir de sormak istediğim ben alanım konusunda kendime güvenirim. Java, J2EE, Spring ve Hibernate ile uzun süredir uygulama geliştiriyorum. Londra da IT işlerine baktığımda bana uygun bir sürü iş gördüm ama uyrugum sorun çıkartır mı diye korkmaktayım. İlla British diye diretmeler olabiliyor mu?
ahmetcemrek

New postby Leon » Wed Oct 21, 2009 11:04 am

uyrugun sorun cikartmaz da, work permit visa'nin olup olmamasi onemli. simdi senin calisma iznin olabilecek mi olamayacak mi yukaridakilerden ben anlayamadim acikcasi ama, eger olmayacaksa, is bulman imkansiz gibi bir sey su siralar, seneye ne olur bilemiyorum. yok eger work permit visa'si alabilirsen, o durumda uyrugun hic bir problem teskil etmez.

bir de burda is tecrubesi olayi onemli, seneye buraya geldiginde 3 yillik is tecruben olmus olacak yanlis anlamadiysam, work permit de alirsan, is bulma ihtimain var ama burda piyasa kotu, bulamaya da bilirsin. uk experience istiyor kimi, kimi illa uk den bi universiteden mezun birini istiyor, vs. vs.
Leon

New postby tamtam » Wed Oct 21, 2009 11:18 am

Es durumundan vize durumunda full-time calisma hakki veriliyor (en azindan 2007-2008 de boyleydi), ama asil problem isveren tarafinda. Adamlar vizenin 1 yilla sinirli oldugunu gorduklerinde aninda cayiyorlar ki bu da gayet anlasilir bir durum. Sen tam isi kapip faydali olmaya baslayacakken hadi vize bitti geri.
Elinde ayni paraya vize problemi olmadan calisacak insan varsa seni secme olasiliklari hayli dusuk olur.

Problem bence british olma kisminda degil de, seni ise aldiklari taktirde sonradan bu yuzden baslarinin agrimasini istememelerinde.Ben de iki yil once ayni durumdaydim. Agentlarla da isverenlerle de konusurken ilk sorduklari soru vize durumu oluyordu. Ancak vize isini duzelttikten sonra isler yoluna girdi.
tamtam

New postby ahmetcemrek » Wed Oct 21, 2009 12:28 pm

work permitim olucakmış. Aslında bir derdim de o. Ben temelli kalmaya gelmiyorum, ama gelmişken de 3 sene çalışıp askerliği halletmek isteyebilirim. vize isini duzelttikten sonra demişsiniz ya bu vize işini nasıl uzatabilirim. Direk tier 1 ile mi uğraşsam acaba.
ahmetcemrek

New postby mindbender » Wed Oct 21, 2009 2:06 pm

ahmetcemrek,
es durumundan calisma vizesi aldiktan sonra eger burada 1 yil calisirsan, ankara anlasmasi cercevesinde burada 1 yil calistiktan sonra, is yeri ile calisma iliskin devam ettigi surece, calisma iznini uzatabiliyorsun. Ancak bu calisma izni sana burada kalici oturma izni saglamiyor.

Detaylari buradan okuyabilirsin: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/ukres ... hcitizens/

If you are a Turkish citizen who is legally employed in the United Kingdom because you have a visa that gives you permission to work, a decision by the Association Council of the ECAA has given you certain rights. You may:
apply for further permission to stay in the United Kingdom after you have worked here for one year, so that you can continue to work for the same employer (if a job is available);
change employers after you have been working here for three years, if you are continuing to work in the same occupation; and
work in any type of job for any employer after you have been working here for four years.
mindbender
ROGER WATERS

New postby Leon » Fri Oct 23, 2009 10:27 pm

ogrenciler icin eslerinin calisma olayinin cevabi:

http://www.ukvisas.gov.uk/en/howtoapply ... s#15934869

Your husband, wife or civil partner will be allowed to work in the UK if we give you permission to stay in the country for at least twelve months.

belki baskasina da lazim olur.
Leon

Return to der Karrierismus