Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Kafami kaptirdim headhunterlara!!

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby gonefishin » Thu Nov 19, 2009 3:56 pm

Merhaba,
Pesimdeki headhunterlarin CV'mi nerelere verdiklerini takip edemiyorum. CWjobs diye bir yere birakmistim, gunde 2-3 telefon geliyordu headhunterlardan.

Bazi sirketler bu kriz zamaninda headhunterlara para kaptirmak istemiyor. Cambridge'de is ariyorum ve buradaki science park'in bir anouncement board'u oldugunu ve is ilanlarini orada yayinladiklarini yeni anladim. Tabi CV mi headhunterlara kaptirmis bulundum. Simdi bazi sirketlere dogrudan CV'mi gondermek istiyorum. Sizce simdi ne yapayim. Simdi adamlara zaten CV'im gittiyse headhunter uzerinden anlami yok gondermemin herhalde. Benimle dogrudan temasa gecme sansi ortadan kalkmis olur diye dusunuyorum. Deneyimi olan var mi bu konuda, ben yine de gondereyim mi adamlara?

Hepsine tek tek sorayim mi nereye gonderdiklerini. Bazi headhunterlar soylemem nereye gonderdigimi diyo, olumlu yanit gelirse soyleyecekmis. Cattik belaya yahu...
gonefishin

New postby valid » Thu Nov 19, 2009 4:04 pm

benim fikrim sen gene yolla sirketlere cok sorun olan birsey degil sonucta birsey imzalamadin etmedin... bir de havuz cok genis bence heryere atmis olamazlar...
valid

New postby ilkerse » Thu Nov 19, 2009 5:22 pm

Eger sirketlere dogrudan ulasabiliyorsaniz ilk elden basvuru yapmak daha iyidir. Zaten Headhunter sizin onayinizi almadan sirkete CVnizi verdiyse resmi olarak sizi temsil ediyor sayilmaz. Headhunter oyle sirketi istedigi gibi CV bombardimanina da tutamaz. 5 tane CV secip onlari gonderir. O 5 CVnin sahibiyle de onceden mutlaka konusur ki sirkete bosa sallamis olmasin. Sirket ismi vermediyse cok buyuk olasilikla sizin CVnizi elemistir.
ilkerse

New postby larien » Fri Nov 20, 2009 7:05 am

Merhaba,

Headhunter dediğiniz kişiler recruitment agency deki kişilerden farklı mı oluyor? Aynı şey mi?

Ben de şimdi CVmi bu agency'lere göndersem mi yoksa şirketlere kendim mi göndersem karar veremiyorum. Tavsiyede bulunabilecek olan varsa çok sevinirim!
larien

New postby valid » Fri Nov 20, 2009 9:28 am

valla head hunter agency ayni sey oluyor...

yerinizde olsam agencylara hic guvenmem cunku bu adamlarin sagi solu hic belli olmaz...

gercekten niyeti ciddi olani zaten zamanla daha iyi anlarsiniz...

eger bildiginiz sirketler varsa sirketlerin direkt ilanina basvurmak tabiki daha faydali...
denildigi gibi sirketler de agencylara para vermek cok istemiyor
valid

New postby hcho » Fri Nov 20, 2009 9:53 am

Headhunter ile recruitment agency arasinda bir fark var. Headhunter genelde ust duzey yoneticileri siparis uzerine transfer etmeye calisan sirketler oluyor. Recruitment agency ise kabaca CV toplayip, filtreleme isini yapan sirketler oluyor. Forumun cogunlugunun recruitment agency ile muhattap oldugunu zannediyorum.

Su anda calistigim isi bir recruitment agency vasitasi ile buldum. Sonra calisirken bu adamlardan hizmet alan pozisyonunda da bulundum. Hikayenin iki tarafini da biliyorum yani.

Simdi calistigim sirket cwjobs gibi bir yere kendisi ilan verse 1 hafta icinde 1000in ustunde basvuru alir. Bir basvuruyu 5 dakikada gozden gecirip bir shortlist olustumak icin 5000 dakika harcamak gerekir. Yaklasik 2 hafta demek, ki bu isi ya bir yoneticiye ya da uzman bir muhendise vereceksiniz ki duzgun bir secim yapabilesiniz.

Gelen basvurularin buyuk bir cogunlugu tamamen alakasiz, bir kismi uzaktan alakali ve ancak cok kucuk bir parcasi ise yarar oluyor. Recruitment agency'nin isi sirkete ise yarar basvuru orani yuksek bir liste cikarmak oluyor. Sirketin "agencylere para kaptirmamak" gibi bir kaygisi olmuyor cunku aksi takdirde kendi maasli elemanini o ise atamak zorunda. Hangisini maliyeti daha ucuzsa o secilir, genelde agency daha ucuz oluyor.

Birden fazla agency ile calisma durumunda usul su. Agency sirkete bir isim listesi gonderir, sirket elinde halilhazirda CVsi bulunan isimlerin ustunu cizer geri gonderir. Ayni CVyi 2 kere okuma durumu olmaz yani. Sirket acisindan CVyi hangi agencyden aldiginin onemi de yoktur.

Sirkete direk basvuru eger birisinin referansi ile olmuyorsa pek de pozitif katki yapmiyor. Agencyden gelen basvurulurdan farkli degerlendirilimiyor yani.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby gonefishin » Fri Nov 20, 2009 2:44 pm

@hcho
Bir dot net veya java developer ise alirken soylediklerinde hakli olabilirsin, binlerce CV dolabilir mailbox'in.Ama bir device device driver developer veya kernel developer icin ayni sekilde olmaz. Haftada maksimum 50-100 basvuru gelir. O kadar bile gelecegini sanmiyorum.

Ben kendi sektorum icin konusmak gerekirse, isin az oldugunu ama isi yapanin da az oldugunu biliyorum.

Aslina bakarsan, Broadcom'a ARM'a basvururken arada agency olmasindan cekinmiyorum, adamlar icin agency'ye verecekleri para hic onemli degildir. Hatta sana verecekleri maasda onemli degildir. Sadece sirket ici dengeleri korumaya calisirlar ama mesela kucuk danismanlik firmalari var. Cok saglam maaslar ve kendini acayip gelistirme imkani sunuyorlar. Onlara agency tarafindan gitmesini istemiyorum CV'min.
gonefishin

New postby hcho » Fri Nov 20, 2009 2:52 pm

Geliyor, neler geldigine inanamazsin. Gordugu her ilana, ne olduguna bakmadan CV bombardimani yapan cok insan var.
5 yillik tecrube isteyen ilana basvuran yeni mezunlar, C++ uzmanligi isteyen ilana VB tecrubem var olur mu diyenler...

Benim anlattiklarim kriz derinlesmeden once gorduklerim, simdi cok daha fazladir rakamlar.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby gonefishin » Fri Nov 20, 2009 4:23 pm

@hcho
Haklisin...
Yazdiklarin okudugum bir makaleyi aklima getirdi. Sizinle paylasayim:

http://www.yenibiris.com/HurriyetIK/Oku ... cleID=4941
gonefishin

New postby mindbender » Sat Nov 21, 2009 12:06 am

hcho'nun soylediklerini bende bizzat deneyip gordum.

Inanilmaz derece de alakasiz CV'ler gelebiliyor mesela Sistem Yoneticisi (IT) pozisyonuna, Ofis icinde yoneticilik pozisyonuymus gibi basvurular oluyor. Benim calistigim sirkette agency ile calismayi tercih ediyor. Tamamen hcho'nun yukarida belirttigi sebeplerden.

Ben agency'lere guvenmeyin gibi bir cigirtkanligi dogru bulmuyorum sonucta sizin is sahibi olmaniz onlarinda yararina sadece kartlarinizi dogru oynamayi bilmeniz gerekiyor belki de.

Bir cok acenta sizin ayrilacaginiz sirket hakkinda ya da hali hazirda calistiginiz sirket ile ilgili bilgi almaya calisir. Ozellikle calistiginiz sirket, ismi bilinen bir sirketse. Bu bilgileri onlarla kismi acidan paylasmak (calistigim sirket recruitment icin acenta kullanmiyor bu is icin kendi personeli var) gibi dialoglar sizinde acenta'ya cesitli sorular sormaniz ve piyasa durumu hakkinda bilgi almaniz hatta konustugu 10 kisi'den sizin CV'nizi gondermesi acisindan onemli.
Sizin telefonda yaptiginiz isi ve kendinizi ifade etmeniz dahil onemli zira bu adamlar sizi sirketlere pazarliyorlar.

Benim suan calistigim sirket, beni ise aldigi surecte adam bile aramiyormus. Tamamen acenta'nin girisimciligi ile, elimizde boyle boyle bir adam var seklinde email/telefon ile sirketi haberdar etmesiyle vuku buldu.
mindbender
ROGER WATERS

New postby valid » Sat Nov 21, 2009 10:55 am

benim guvenmeyin dedigim kisim;

-Bos yere sizi arayan kimle gorustugunuzu merak eden o sirketler ile gorusmek ve adam yollamak isteyen bir suru agency var...Yani adamlar piyasada kimler i$ alimi yapiyor bir bakima onun nabzini tutuyor gibi bir durum soz konusu. Ayrica bundan baska, sizinle boyle gullik gulustanlik konusup, hersey oo super, brilliant, perfect gibi gecen bir gorusmenin sonunda birazdan sana job spec atiyorum deyip, atmayan dolu agency oluyor...

Demek istedigim buydu..Iclerinde duzgun tipler yok mu var ama ben hani yeni gelen insanlar biraz dikkat acisindan demisdim ama biraz sanirim dediklerimi daha anlasilir yazsaydim daha iyi olucakti...
valid

New postby davsan » Sun Nov 22, 2009 2:40 pm

bir suru agency'den cv'nizin tekrar tekrar ayni isverene gitmesinin en kotu yani, isverenin gozunde "desperate" konumuna dusmeniz olabilir.
davsan
BAŞKAN

New postby hcho » Tue Nov 24, 2009 10:41 am

Olmuyor oyle bir "desperate" duruma dusme. Herkes biliyor ki CVni bir kere CWJobs'a koydun mu onu satmaya calisan 100 tane recriter olacak. En azindan IT icin by herkesin kabul ettigi bir gercek.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby valid » Tue Nov 24, 2009 12:01 pm

CV'in ayni sirkete 2 kere gitmesi bir yonden de aslinda pozisyona ne kadar uygun oldugunuzu gosterebilir. Yani 2 veya daha cok kisi bir suru i$ arasindan ayni i$e CV'nizi yollamasi sizin job spec ile gercekten uyumunuzu gosterebilir.

Benim basima benzer bir olay gelmisti. Ama sonucta bir agency araciligiyla gitmistim. I$i koparan interview'i ayarlayan o olmustu.

Ama gonefishin senin durum biraz farkli galiba mesela ben heryere ulasmayi hedefliyorum ama sen daha specific companylere ulasmak istiyorsun gibi duruyor, o yuzden senin durumunda belki bir dezavantaji olabilir bu durumun...
valid

Return to der Karrierismus