Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Promotion ?

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby rambo » Thu Jan 14, 2010 11:18 pm

evet essek gibi calisiosunuz, zamani geldi geciyo bile , arada bir patronunuz yagda cekio ama birturlu gelmio...napmak lasim? bu kriz ortaminda istifa cekip gitmekde zor...
rambo
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Fri Jan 15, 2010 10:21 am

ne kadar risk alabilicegine bagli. eski is yerimde 1,5 yil calistim ve aynen afedersin essek gibi calistim junior olmama ragmen senior islerini yaptim. iste surekli tesekkurleri, iltifatlar ama ay sonunda banka hesabinda ayni para (h.sonu calismalari icin odenen extralar disinda). hadi onuda gec bari su 'junior' i atin onumden dedim 3 aya 5 aya derken guncelledim cv'yi koydum internete. cok super bir is arayisi surecine girmedim ama gelen islere baktim en son simdi ki is yerim cagirdi, tek gorusme, ertesi gun teklif, bi anda promotion ve payrise geldi. simdilik iyi gidiyor. ote yandan yazin eski sirketten ayrilan bir arkadas ayni sebeplerle baska bir yere gecti 4 5 ay calisti sonra calistigi sirket baska sirkete satildi pozisyonlar kapandi ve isten cikarilma raddesine geldi, ama simdi baska bir is buldu. yani aslinda is var ama bu ortamda nasil olucagi belli olmuyor ve tabii ki bu arada tek care yeni bir is bulmakta!
haphazard
ROGER WATERS

New postby hcho » Fri Jan 15, 2010 10:31 am

Patronla konustun mu rambo? Beklentilerini adama bir anlat verdigi cevaba gore bir strateji cizersin.

Uc ihtimal var:

1)Eger haphazard'in anlattigina benzer bir sekilde sirkette bir kurumsal rehavet durumu varsa ayrilmak en iyisi.

2)Bir ust pozisyon icin yeterli oldugunu dusunmuyorlardir. Bu durumda neyi eksik gorduklerini sor, acik acik anlatirlar.

3)Sirketin mali durumu yoktur. Ya da istedigin poziyson acik degildir. O zaman artik sabir durumuna gore beklersin.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby rambo » Fri Jan 15, 2010 11:48 am

konustum hcho..soyle bi durum var, bi ust pozisyon bana onerildi 1-2 ay once zaten gorusmeye bile alindim ama yine yaglar cekildi flan flan ve disardan baska birini aldilar benim yerime..yeni alinan kisi beklenen performansi veremiyor, ayrica onun co-workerini da isden cikardilar cok kotu performans cikariyor diye...su siralar yine yaglar cekilio felan flan ve hem isden cikarilan hemde disardan getirilen sahisin islerini kagit uzerinde kayitli olarak ben ustleniyorum ama ortada bi durum yok halen..

acikcasi age(ben bayagi erken bitirdim master felan flan..) yada race tden dolayi ayrimcilik yapildigini dusunmeye basladim, sinir bozucu ?
rambo
ROBERT PLANT

New postby rambo » Fri Jan 15, 2010 11:50 am

haphazard'in dedigi gibi bare su title'i degistirin, junior'u atsalar yeter bana kariyer acisindan, zaten yapiyorum kagit ustunde kontratimda benim sorumlulugumunda ustunde olan isleri...
rambo
ROBERT PLANT

New postby hcho » Fri Jan 15, 2010 11:52 am

Peki pozisyona baskasi alininca isi neden bana vermediniz diye sormadin mi?

Bence git bir kere daha konus, direkt olarak bu pozisyona talibim, niye vermiyorsunuz, vermeniz icin ne yapmam lazim diye sor.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby rambo » Fri Jan 15, 2010 11:57 am

klasik dolayli yoldan gelinen ingiliz cevaplari oldu, "age" durumunu bahane tam edemediler, yasalar geregince yasak oldugu icin, tecrube desem onada bi bahane gelemedi sen calismaya devam et ayni bu performans gibi bi gazlama ile gecistirildim.

lafin kisasi, high education sectordeyim ben, full-ingiliz dolu bir akademik ortamda calismaktayim uzman olarak, hersey cok politik donuyor malesef.
rambo
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Fri Jan 15, 2010 12:04 pm

hmmm, anlasilan senin durum daha bir karisikmis rambo. ben genel itibari ile IT sektorunden ornekler verdim ama sizde isler nasil yurur bilmem. bizde oyle age/race vs gibi faktorler pek onemli degildi genelde multinational bir sirket oldugumuz icin. ama tabii benim junior olarak yaptigim isin yarisini bile yapmayi beceremiyor guya 'senior' elemani sallayip yerine benide almadiklarida ayri bir gercek.

akabinde bu sanirim daha cok klasik bir insan psikolojisi. birak burayi, burada bir yabanci olmayi, kendi ulkende bile boyle olaylarla karsilasabiliyorsun; tanidik torpili, arkadas torpili, vs.. o yuzden racism diye dusunuyorsan yapicak birsey yok sanirim
haphazard
ROGER WATERS

New postby rambo » Fri Jan 15, 2010 12:06 pm

evet dedigin gibi daha once bence multi-national sirketlerde calistigim icin cok garip geliyor bu durumlar bana, mantigim el vermio malesef. cunku teknik ve akademik qualificitionlarimda suan hepsinden daha yuksekte...

takildim kaldim gibi burda...
rambo
ROBERT PLANT

New postby rambo » Sat Feb 20, 2010 11:40 pm

bu konudan hala bir koku yok, halen bir cevap alamadim patrondan net olarak..bikac interview ayarladim bu ay, aralarindan birinden kabul gelirse basiyorum istifayi, haphazard gibi, "icy cold" style napalim...
rambo
ROBERT PLANT

Return to der Karrierismus