Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Turkiye'deyken Birlesik Krallik'ta is bulmak

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby miyu » Thu Jul 22, 2010 6:33 pm

Selam arkadaslar. Ben Tier1 vizemi yeni aldim ve 2 haftadir yaklasik 20 kadar ise basvurmus olmama ragmen 2 tane recruiter disinda bana geri donen olmadi. Onlar da mail ile birkac bilgi istediler, birisi simdiden olumsuz olarak geri donus yapti, digerinin de tavrina bakilirsa birkac gun icerisinde olumsuz bir geri donus bekliyorum.

Aslinda Turkiye`de 3 senedir dunya capinda taninan mutinational bir sirkette calisiyorum ve yurt disindaki taninan sirketlere Tier2 IT destegi veriyorum. Yani isimde hersey ingilizce. Ayrica eski erkek arkadasim ingiliz oldugu icin ingilizcem cok iyi. Uzmanlik alanimda da cok fazla ilan var ve inaniyorum ki cok fazla insanin uzman oldugu bir konu degil bu. Bu kadar az geri donus olunca moralim bozuluyor. Acaba fazla mi tezcanlilik yapiyorum? Is bulmadan Ingiltereye gitmek istemiyorum, babamin kalbine iner :) Bana verebileceginiz oneriler var mi? Su anda islere basvurup onlardan geri donus bekliyorum. Acaba basvurduktan sonra ilgili contact`lari arasam daha mi iyi olur?

Is bulan arkadaslar tecrubelerini paylasip tavsiyelerde bulunabilirler mi?

Cok tesekkurler!
Last edited by Site Memuru on Thu Jul 22, 2010 7:57 pm, edited 1 time in total.
Reason: Bu soru cok soruluyor, ayri bir basliga aldim.
miyu

New postby mindbender » Thu Jul 22, 2010 7:22 pm

miyu, Tier2 IT desteginden kastin ne onu anliyamadim, tier 2 network piering (ip back bone?) mi kastettigin yoksa aklima baska bir suru tier2 geliyor o sekilde yazdigin icin, CVni duzgun bir sekilde olusturmamis olma sansin da var, forumda ki CV bolumune bakmanda fayda var
Last edited by mindbender on Thu Jul 22, 2010 7:23 pm, edited 1 time in total.
mindbender
ROGER WATERS

New postby miyu » Fri Jul 23, 2010 5:12 am

Selam mindbender,

Tier2`den kastim 2nd level support. Clearcase ve release management konusunda 3 sene tecrubem var, 7 aydir da da Nortel CS2K platformuna support veriyorum. Release management konusunda bir is bulmam daha olasi gorunuyor. CV`yi de forumda referans verilen bir sitede belirtildigi sekilde duzelttim. Valla bilemedim neden arayan soran yok.
miyu

New postby ilkerse » Fri Jul 23, 2010 10:40 am

Miyu calistigin konulardaki is gucu Offshore ulkelere kaymis durumda. Internette gordugun ilanlarin buyuk cogunlugu CV toplamak icin verilen fake ilanlar. Sansin ne kadar olur bilemem ama is bulmadan gelmeni onermem...
ilkerse

New postby mindbender » Fri Jul 23, 2010 5:00 pm

Miyu,
bence 2nd line support icin her zaman is vardir. CV'ni gormedigim icin fazla bir yorum yapamiyorum, istiyorsan kisisel bilgilerini cikartip forum'da ilgili bolume gondermende fayda var. Gordugun ilanlar clearcase ve nortel cs2k uzerine mi? bana cok spesifik gozuktu acikcasi eger oyleyse dolayisiyla second line support alanini genisletmende fayda olabilir.

Ayrica forumda hep konusuldugu ve benimde birinci agizdan is verenimden duydugum, birini ulke degistirmeye itecek sekilde i$e almak, cok cazip gelmiyor zira 3 ay'lik bir deneme sureci var sonra olmadi hadi yallah demeleri kolay degil, bence anca corporate firmalarda uzaktan is bulabilirsin.
mindbender
ROGER WATERS

New postby merope » Tue Jul 27, 2010 9:47 am

miyu, kocam ve ben 2008 de ekim ayında vize aldık. o zamandan beri düzensiz de olsa basvuru yapıyoruz.
bence burdan-türkiyeden- iş bulmak cidden çok zor.
türkiyedeyim dedigimde suratıma kapanan telefonların sayısını anımsamıyorum bile.. ikimiz de IT sektoru çalışanıyız, master yapmış iki mühendisiz. ben ilk başta bunların bize iş bulmak konusunda yetecegini dşünmüştüm ama yanılmışım!

hadi ben gene turk firmasında çalışıyorum ama eşim uluslararası hem de sektorunde çok bilinen bir firmanın ingiltere ofisine baglı çalışıyor, yani senin dedigin gibi title da dahil herşeyi ingilizce. sürekli gidip geliyor falan..ama onun da iş arama süreci benden farklı olmadı.

sanki dev bir filtre var ve ne yaparsan yap fiziksel lokasyonun türkiye olunca o filtreden geçemiyorsun. adam ikna olmuyor senin kalkıp gelecegine. ama tabi son 2 senedir iş sayısı 2007 ye göre yarı yarıya daha az, muhakkak bunun da etkisi olabilir.. yine de bence kalkıp gitmeden olmuor. (bakınız şekil a ve b :)))
merope
ROGER WATERS

New postby incorg » Tue Jul 27, 2010 11:11 am

Ben gecen sene Londra'da kalip elim bos bir sekilde Istanbul'a dondukten sonra, Londra adresimi degistirmemistim, Ingiltere'den aldigim sim kartimi da elden dusme ikinci bir telefon ile yanimda tasiyordum. Hatta bir Londra landline numarasi alip ev telefonuma yonlendirme(tollfreeforwarding.com) de yapmistim.
Bu sekilde Oxford'da bir interview"a katildim. Gerci isi alamadim ve bana zarar oldu ama ne recruiter ne de musterisi benim gorusmeye istanbul'dan gelip katildigimi hic bilmedi. Londra'dan geldim bildiler.
Bunlar zaten bir iki haftadan onceye interview ayarlamiyorlar. Dolayisiyla cok kolay ve ucuz olmasa da bu da bir yontem iste. Ayrica volkan patlamasi dolayisiyla adada mahsur kalma gibi riskleri de iceriyor :) Bu da ikinci gelisimin hikayesi. Neye ki bu sefer isi aldim da zararima teselli oldu.
Kendinizi normalde ingiltere'de yasiyor, calisiyor ama istanbul"a kontratli olarak gelmis gibi de tanitabilirsiniz. Recruiter sizi aradiginda ilk soylemeniz gereken seylerden biri, interview ayarlanirsa gorusme icin gereken masraflari karsilayacaginizi belirtmeniz. zira aslinda default olarak sizi interview icin davet eden firmanin ucak+otel masraflarinizi karsilamasi gerektigi dusunuluyor ve su siralar kimsenin boyle bir seye niyeti yok.
incorg

New postby miyu » Tue Jul 27, 2010 12:12 pm

Cevaplar icin cok tesekkurler arkadaslar. Peki diyelim ki CV`me ingilteredeki bir adresi yazdim ve gittim adamlarla gorustum. Bu adamlar benim referans olarak verdigim kisileri kontrol amacli aramayacaklar mi? Sizin gorusmelerinizden sonra verdiginiz referanslari aradilar mi?
miyu

New postby hcho » Tue Jul 27, 2010 12:18 pm

CVye referans yazilmaz. Istek uzerine verilecektir yazilir. Teklif almadan da referanslar isverene verilmez. O asamaya geldiginde referanslarin nereden oldugunun cok onemi olmuyor.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby incorg » Tue Jul 27, 2010 12:55 pm

Aynen hcho'nun dedigi gibi. Hatta "istek uzerine verilecektir" yazmak bile tartismali bir konu. Bu kadar asikar olan bir seyi yazmaniza gerek yok diyen CV uzmanlari var.
Benim referanslarimin iki tanesi Turkiye'den ve Turktu. Bir tanesi de kontratli calistigim Hint firmasindan (gerci Hint merkezli, uluslararasi bir firma demek daha dogru olabilir: Wipro) bir Hintliydi ve Hindistan'da yasiyordu.
Referanslarimdan kimi arayip kimi aramadiklarini bilmiyorum dogrusu.
incorg

New postby miyu » Tue Jul 27, 2010 4:28 pm

O zaman teklifi kabul ettikten sonra referanslara da isten ayrilmadigimi caktirmamalari tembihlenmeli :)

Skype`dan zaten bir Londra numarasi alip cebime yonlendirdim. Oturma adresi olarak herhangi bir hostel adresi versem olur mu sizce? Sonucta adamlar tutup da internetten adresi aratirlarsa evet su anda hostelde kaliyorum derim. Bir de ben Tier1`im ile UK`ye giris yapmadim. Simdi diyelim ki bir sirkete ingilteredeyim deyip isi kaptim. Adamlar ise alim surecinde vizemi gorunce vay bu bize yalan soylemis, dedigi tarihte ingilterede degilmis demezler degil mi? Cok mu ince dusunuyorum arkadaslar?
miyu

New postby hcho » Tue Jul 27, 2010 4:36 pm

Adres derken? Hangi devirde yasiyoruz, mektupla haberlesen kaldi mi? Adres yazmaniza gerek yok.

Bu yaptiklariniz recruiter'larin filtrelerinden gecmek icin, gercek isverenin umrunda olmaz. Hem gereginden fazla ince hem de hatali dusunuyorsunuz.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby incorg » Tue Jul 27, 2010 4:46 pm

eh evet, yani minareyi caliyorsan kilifini da hazirlamak durumundasin. benim durumumda eski mudurlerim idi hepsi ve hintli mudurum de ingiltere'de is baktigimi biliyordu. elbette, genel kural olarak referans gosterdigin kisilerin durumundan haberdar olmalari ve hakkinda uygun bir sey soylemeleri gerekli. yine de referansa genel olarak sorulan bu sahis iyi miydi, takim calismasina uygun muydu, sorumluluk alir miydi, tekrar calismak ister miydiniz gibi sorular olur. ve tabii ne zamanlar calistinizdi gibi de sorulabilir.
vize ile ilgili konuda adamlarin gormk istedikleri sey vizenin fotokopisi ve pasaportun detaylari. kimsenin senin giris cikis tarihlerine bakacagini sanmiyorum.
incorg

New postby theK » Wed Jul 28, 2010 9:59 pm

@hcho

Bence adres ingilterede cok kullanilan bir sey nitekim suanki calistigim isin sozlu teklifini aldiktan sonra adresime resmi teklif yazini mektupla yoladilar.

@miyu

Turkiyeden gelmeden is bulman cok zor ancak buraya geldikten sonrada is bulmak hic kolay degil. Ekonomik krizden dolayi piyasada is cok az ve is arayan cok fazla. Durum boyle olunca biraz beklentileri yuksek ve teklif edilen rakamlarda bir okadar dusuk.
Benimde 4 yillik ingilterede gayet iyi taninan bir uluslarasi sirkette tecrubem vardi, kendime guvenerek geldim ancak is bulmam 2010 basinda 3-4 ay surdu. Hicbir isin olmadan ingilterede yasamakda acikcasi pek kolay degil.
Su ekonomik kriz tamamen bitene kadar Turkiyedeki isin iyise bence buraya gelmeyi tekrar gozden gecirmeni tavsiye ederim.
theK

New postby hcho » Wed Jul 28, 2010 10:54 pm

Is teklifi alma noktasina geldiginde bir maille verilir adres, CVye yazip elinizi zayiflatmanin manasi yok.
hcho
BRUCE DICKINSON

Next

Return to der Karrierismus