Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Turkiye'deyken Birlesik Krallik'ta is bulmak

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby miyu » Fri Nov 12, 2010 2:34 pm

Selam arkadaslar;

Northern Ireland`da bir sirketle 2 telephone interview sonrasi is teklifi aldim , ardindan kararimi vermeden once sirketle gorusmek icin NI`ye gittim. Tekliflerini kabul edecegimi soyledim ve ben yurda dondukten sonra teklifi adresime yolladilar, soft kopisini de bana mail ile gonderdiler. Teklif edilen ucret 26000 + 4000 shift allowance. Surekli shiftli calisilacak. Ancak kontratta sadece £26,000 per annum yaziyor, shift allowance`dan bahsedilmiyor.

Aranizda shift allowance alan var mi? Shift allowance kontrata yazilmaz mi acaba?

Tesekkurler;
Miyo
miyu

New postby HSAG1D » Fri Nov 12, 2010 3:32 pm

NI'da 25k buyuk maas. Benim esimin calistigi sirkette mainland'de 35k verilen isin tipatip aynisi NI'da 22k. Dolayisiyla shift vs olmasa da sen maasi mainland'de 40k-45k gibi dusun.

shift allowance konusunda da, sirkete bu konuda uzlastiginizi ama bunu kontratta gormek istedigini kibarca soylemenin gayet makul oldugunu dusunuyorum.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby honest » Mon Nov 15, 2010 7:06 pm

@ miyu

Belfast ta yasiyorum.Arkadaslarin dedikleri gibi.Northenr Ireland Uk in yasanabilecek en ucuz yeri sanirim.Sehrin en luks(Nehir manzarali,full)2 yatak odali dairesinde oda 300 pound aylik.

Ev tutmak istersen aylik 400 pounda 2 odali gayet guzel evler bulabiliyorsun.

Londra da da yasadigimdan bi sure yasanilacak bir yer bence..
honest
ROBERT PLANT

New postby miyu » Thu Nov 18, 2010 1:12 pm

Bilgiler icin cok saolun arkadaslar.

Sirketle konustum, shift ve pager tasima olaylari training aldiktan sonra yani 3 ay sonra baslayacakmis. Basladigi zaman bana ayrica bunlarla ilgili bir mektup vereceklermis.

@honest

Ben de Belfastta olacagim. Sirket science parkta. Benim recruiter cok yardimci oluyo saolsun. Bana ev tutabilecegim birkac bolge soyledi. Bangor ve Holywood`da istedigim gibi 2 odali house`lar var, ulasimi da araba ile rahatmis. Holywood`un yeri de super ama pahali . Senin bana onerebilecegin baska bolgeler var mi?
miyu

New postby honest » Thu Nov 18, 2010 8:38 pm

Holywood guzel yerdir.Genelde guvenlidir ilk defa gecen ay bir bomba patladi o tarafta :) O da amaclari hic bir yer guvenli degil mesaji vermek mis ama siivl halktan zarar goren kimse olmuyor.Ona cok dikkat ediyorlar..

Bangor okyanus kenarinda guzel bir yerdir ama uzak.Gidip gelmen zaman alir.Sagdan akan trafikte araba kullanmaya alisana kadar trenle gidip geliceksin.Ben her zaman sehir merkezini tercih ediyorum cunku oda tutuyorum.Hic ev bakmadim.Ama Holywood u tercih ederdim.
honest
ROBERT PLANT

New postby miyu » Sun Nov 21, 2010 12:50 pm

Tesekkurler honest.

Arkadaslar bir sorum daha var. Gecen hafta offer`im posta ile bana ulasti. Yaninda doldurmam icin bir suru form yollamislar. Son 6 aydir oturdugum adresleri tarihleriyle istiyorlar. Ayrica son 10 senedir calistigim sirketleri, calistigim tarih araliklarini ve son aldigim maasi da soruyorlar. Biraz fazla ayrintiya giriyorlar ama tamam, bunlarda bir sIkIntim yok. Bir de pre-employment health assesment diye bir form var. Bunda sagligimla ilgili bircok soru var. Aslinda bu bence biraz ozele giriyor ama internetten arastirdigim kadariyla UK`de sirketlerin offer sonrasi boyle bir health assesment yapma haklari varmis. Bu formda benden General Practitioner`imin contact bilgilerini yazmami istemisler. Benim General Practitioner`im yok ki contact bilgilerini yazayim. Turkiyeye boyle bir sistem gelmis ama doktorum kim bilmiyorum, bulsam da gormuslugum yok. Saglik sorunlarimi ya sirket doktoruyla ya da ozel hastanelere giderek hallediyorum. Ozel hastanelerde her seferinde gittigim doktor da farkli oluyor, isimlerini nereden hatirlayayim. Aranizda boyle bir form dolduran var mi? Doldurduysaniz GP alanina ne yazmistiniz?

Tesekkurler!
miyu

New postby honest » Sun Nov 21, 2010 11:01 pm

Miyu ;

Bunlar standart formlar oldugundan senin benim giib yurtdisindan gelenler oldugu zaman cogu alan bos birakiliyor..Bu formu printer da yzdirip ise baslayacagin gun verirsin eger onlar sana geri donus yaparsa( suralari doldurmamissin gibi cevaplarsin).Ben oyle yaptim..Senden hepsini doldurmani beklemiyorlar zaten.UK icinde calisma hayatin ilerledikce o formlari doldurmaya baslarsin.
honest
ROBERT PLANT

New postby buzdolabi » Wed Dec 01, 2010 2:46 pm

Merhabalar,

Turkiye'den is bulmak icin phone interview cok onmeli anlasilan. Phone interviewe giren arkadaslar, acaba ne gibi sorularla karsilastiniz? Kendinizi tanitma ve teknik bilginizi olcen sorular disinda birseyler var miydi? Bir de en onemlisi karsi tarafin telaffuzunu telefondan anlamak sorun oluyor muydu :) Malum ingilizlerin aksani biraz farkli. hele de hintli ya da asyali birine denk geldiyseniz felaket.

Bu konuda tecrubelerinizi paylasabilir misiniz acaba?

Cok tesekkurler ve herkese iyi sanlar.
buzdolabi

New postby miyu » Wed Dec 01, 2010 3:19 pm

Selam buzdolabi;

Senin calistigin isin tanimina bagli biraz sorular. Ben IT support pozisyonlarinda calistigim icin bol bol teknik soruyla karsilastim . Ornekler:

- TCP ile UDP`nin farki nedir?
- VLAN nedir?
- Unix`de sistem reboot init kactir?
- Unix`de nasil dosya silersin?

ITIL konusunda master yaptigim ve sirkette de ITIL standartlarini uyguladigimiz icin sizin sirkette ITIL`in iyi uygulanmadigi prosesler nelerdir gibi bir soruyla karsilasmistim. Cozdugum herhangi bir zor case`i anlatmami isteyenler oldu. Ayrica bir case cozerken nereye kadar insitayif aldigimi, case`leri nasil prioritize ettigimi sordular. Su an ise baslayacagim sirket case handling`i nasil yaptigimla ilgili yarim saat konusturmustu beni. Baya da ustume gelmislerdi , hatta ben beni begenmediler zannetmistim ama daha sonra recruiter`im bunun bir mulakat teknigi oldugunu soyledi.

Cogu isverenin ilgilendigi isin teknik kismindan cok ise yaklasimin oluyor. Bir de her mulakatin mutlaka teknik bir kismi oluyor. Mesela Oracle bilgine 5 userinden 4 veriyorsan adam basliyor sana oracle ile ilgili teknik sorular sormaya. Turkiye`deki gibi sunu bilirim bunu bilirim diye atamiyorsun.

Dil konusuna gelince anlamadigin yerlerde "sorry?" demeye cekinme. Onlar yabancilarla mulakat yapmaya aliskinlar zaten. Bir tek bir hintliyle mulakatta zorlanmistim ben. Surekli sorry deyip durmustum ama dedigim gibi bunu sorun etmiyorlar, seve seve soruyu tekrarliyorlar.

Bol sans!
miyu

New postby buzdolabi » Sat Dec 04, 2010 3:57 pm

@miyu,

Cok tesekkurler...
buzdolabi

New postby dartanyel » Thu Feb 17, 2011 6:32 pm

selam arkadaslar,

bugun bir is teklifi aldim technical support engineer (network).cok fazla tecrubem yok hatta network muhendisi olarak calistigim yil 1-2 yil arasi..Chester bolgesine yakin ancak North Wales kisminda (deeside industrial park, Deeside, Flintshire, United Kingdom. CH5 2UA) 20.000 senelik onerdiler.birkac arkadasa sordum, hayat baya bir ucuzmus orda londra"ya gore.baska fikri olan varmi...20.000 ile gecinilirmi belirtilen yerde?

simdiden tesekkurler.
dartanyel

New postby silvertr » Thu Feb 17, 2011 8:03 pm

Selam dartanyel. uk geçimi konusunda bir bilgim yok ama http://www.thesalarycalculator.co.uk/salary.php dan 20.000 grossun neti ne olucak diye burdan bakabilirsin. Bir tane quick calculator var .. ben baktıgımda ayda eline ortalama £1,310.30 gectigini goruyorum. Ordaki kiralara filan bakarsan sanırım gecinmek için elinde nekadar olucak bulabilirsin.
silvertr
ROBERT PLANT

New postby miyu » Thu Feb 17, 2011 8:24 pm

Selam Dartanyel. Chester bolgesini bilmiyorum ama ben Belfast/Northern Ireland`da yasiyorum ve buradaki herkes buranin UK`den daha ucuz oldugunu soyluyor. Belfast`ta olsan 20000 ile flatshare`de kalirsan ve araba almazsan kiti kitina gecinirsin.

Is teklifini kabul edip buraya gelirsen baska bir is bulman kolay olur ama UK`deki isverenlerin genel tavri bir onceki aldigin maasin biraz daha yuksegini teklif etmektir yani burada gececegin yeni bir is icin 22000 pound gibi bir teklif alirsin muhtemelen. Gerci cok az tecruben oldugunu soyluyorsun. Benim calistigim sirkette 20000 yeni mezunlara odenen rakam o yuzden senin tecrubene gore bu rakam asagi yukari dogru gorunuyor.
miyu

New postby dartanyel » Thu Feb 17, 2011 10:24 pm

tesekkurler silvertr ve miyu,

ikinci ise basvururken rakami biraz fazla soylemenin herhangi bir sakincasi olurmu? mesela 25.000 aliyordum dersem arastirirlarmiki?

aslinda tecrube olarak 4-5 senelik tecrubem var ancak en son calistigim departmandaki tecrubem 1 sene falan (network muhendisi olarak)..kimse nortel network cihazlarini tanimiyor 100 is varsa 99 cisco tecrubesi ariyor...adamlar biraz cimrilik yapti isin asli..aslinda ben basvurmadan onlar beni aradi..sonra da yuzyuze gorustukten sonra teklif verdiler. reed.co.uk'de ki CV profilimde minimum 20.000 yazili oldugu icin adamlarda minimumu teklif ettiler..we offer you 20.000 as an initial salary diye bahsetmisler..telefonda da ..zaten ucreti gosterecegim performansa gore yeniden degerlendiririz degilmi dedim..kadin da evet dedi..

yasayacagim yerde shared-flat fiyatlarina baktim 250 pound ile 300 pound arasi degisiyor(aylik)..ucuz gibi duruyor.

Ozet olarak istanbuldan gelip is gorusmesi yapmak beni cok yormaya basladi (odemelerim oldugu icin istifa edip gelip UK den is arama sansim yok) ..teklifi kabul edecem galiba..son olarak ucreti biraz artirabilirmisiniz diye bir mail yazsam mi acaba diye tereddutte kaldim (tabi biraz susleyerek)..

Herkese kolay gelsin.
dartanyel

New postby ilkerse » Fri Feb 18, 2011 11:47 am

Sevgili Dartanyel,

Yazdiklarima itiraz edenler olacaktir ama bu rakamla teklifi kabul etmeni kesinlikle onermem. Yasam kaliteni oldukca zorlayacak bir rakam bu... Teklifler buyuk cogunlukla "negotiatable" olur. Sirketle gorusup yasam kosullari hakkinda bir calisma yaptigini ve bu rakamin yeterli olmadigini belirt. 25K talep edersen 22/23K araliginda anlasacaginizi saniyorum. Onceki forumlarda bir arkadasin guzel bir yorumu vardi; ise basladigin maas UK´de seni ocu gibi takip edecek!! Dolayisiyla hep gecim problemi yasayacaksin. Gelirini isverenden gizlemen de zok zor nitekim bir sonraki isine gelir belgesi vereceksin. Ben de enterprise networks uzerine 10 yildir calistigim icin (3 yil UK) seni anlayabildigimi saniyorum. Iyi sanslar...
ilkerse

PreviousNext

Return to der Karrierismus