Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Iki farkli ulke arasi ihracat yapmak

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby Sylvan » Mon Apr 18, 2011 3:51 pm

Herkese merhaba,

Subject'ten de anlasilacagi uzere biraz karisik bir sorum var.
Belki aramizda ticaretle ugrasan, ihracat-ithalat yapan birileri vardir.

Soyle ki; Ben UK'deyim. Fakat urunu buldugum yer Rusya ve mali isteyen firma Turkiye'de.

Bu durumda bu ticaret denklemi nasil gerceklesir?

Tr'ye pro forma fatura keserek parayi almak, daha sonra Rusya'daki firmaya odeme yapip mali Tr'ye gondertmek seklinde olmali. Peki burada, mali alan firma Rusya'daki ana firmanin ismini nasil gormeyebilir?

Tesekkurler,
Sylvan

New postby erdalax » Mon Apr 18, 2011 4:39 pm

blind drop shipment / private label packaging

tabii ne sattigina gore degisir.

Ticaret isinde degilim sadece eski SCM gunlerinden aklimda kalmis
erdalax

New postby Sylvan » Wed Apr 20, 2011 1:57 pm

Selamlar,

tesekkur ederim bilgi icin, arastirmalara basliyorum
Sylvan

New postby olamalam » Tue May 03, 2011 11:33 am

E-broker'lik yapiyorsunuz anladigim kadariyla. Turkiye'deyken azcik bulasmistim o islere, ayni denklem turkiye'de olsaydik nasil calisirdi onu yazayim.

alici:ingiltere
satici:rusya
araci:turkiye

araci kendi adina adi sirket kurar, mali rusya'dan satin alir. (bu durumda aracinin belli bir sermayesinin olmasi gerekiyor) sonra alici'ya kendi faturasini kesip, kar'ini koyup kendi urunu gibi satar. alici ile hangi teslim seklinde (CIF, FOB etc.) anlasildiginin bir onemi olmaz sanirim.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby Sylvan » Tue May 03, 2011 7:01 pm

evet, boyle isliyor benim de arastirmalarima gore.
su siralar da taraflar arasi sozlesme ariyorum, cunku mali gormedigimden, satici icine bir kartvizit atsa o dosya benim icin kapanir :)
Sylvan

New postby jazzbo » Tue May 10, 2011 11:58 am

Rusya daki satici ile acik acik gorusup mal uzerinden komisyonunu fiksleyebilirsiniz. Affiliation deniyor; saticilar (su ortamda) sicak bakabiliyor genelde. Alici Turkiye de oldugundan her halukarda sizi bypass etmek isteyecektir (Turkiye cost odakli calisir, kotulemiyorum).

Alici, gonderi direk mahrecden olacagindan konsimentoda ve sair evrakda saticinin bilgilerine her halukarda ulasacaktir, o nedenle bu isden kazancinizi one off olarak telakki edip ona gore komisyon- iskonto nuzu satici le (yapabilirseniz alici ilede) fixleyip, ilk transaction dan sonra aradan cikmak en temizi olacaktir.

Ote tarafdan Ingiltere`de sirket sahibi bir arkadasinizin sirketini kulanarak da bir takim operasyonlar yapabilirsiniz ama olusacak kardan dolayi vergi vs tahakkuk edeceginden isin icinden cikmak hayli zor olur. Eger devamli bir sekilde bu isi yaparim diyorsaniz en temizi off shore bir sirket ve banka hesabi uzerinden aracilik etmektir; tabiiki Rusya daki saticiyi belli teminatlarla Turkiye de tek temsil yetkisi ile fixledikden sonra :)
jazzbo

New postby olamalam » Tue May 10, 2011 3:41 pm

Alici Turkiye de oldugundan her halukarda sizi bypass etmek isteyecektir (Turkiye cost odakli calisir, kotulemiyorum).

Herkes cost odakli calisir. Ancak emlakciyi aradan cikarma olayi bizim genlerimize islemis :)
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

Return to der Karrierismus