Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Emeklilik üzerine

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby merope » Mon Jul 04, 2011 7:37 pm

Selamlar, bir zamanlar bu konuyla ilgili başlık görmüştüm ama cidden 15 dakikadır arıyorum bulamadım.
Burada çalıştığımız yılları, ayları türkiyeden emekli olurken saydırmak için önceden yapılması gereken bir şey var mı? saydıramıyoruz demeyin düşer bayılırım :)
merope
ROGER WATERS

New postby HSAG1D » Mon Jul 04, 2011 7:58 pm

HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby hcho » Tue Jul 05, 2011 8:45 am

Hala emekli olabilcegimizi dusunenler olmasi ilginc.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby merope » Tue Jul 05, 2011 10:19 am

neden hcho?
merope
ROGER WATERS

New postby hcho » Tue Jul 05, 2011 10:47 am

Hicbir emeklilik sisteminin, ozel-devlet farketmez, batmama ihtimali yok. Biz emekli yasina gelene kadar (30-35 sene icinde) emeklilik kavramini bile kaldiracaklarini dusunuyorum.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby dada_ist » Sun Jul 10, 2011 7:52 pm

Kesinlikle katiliyorum hcho'ya. Emeklilik sekil degisitirecek gelecekte. Sistem surdurulebilir olmaktan cok uzak zamanimiz icin. Ingilizlerin Viktoryen donemden kalma yas siniri ve emeklilik anlayisi gunumuz saglikli nesli icin gecerli degil ne yazikki. Ortalama yas ilerledikce emeklilik yasi da geriye cekilecek. Ben kendimi alistiriyorum sahsen 70-80 limiti ve otesine.
dada_ist

New postby mindbender » Mon Jul 11, 2011 9:08 am

Oyle ama bu tip degisiklikler geriye donuk islemez ki, o yuzden de bir cok form doldururken yas araligina gore farkli uygulama soz konusu
mindbender
ROGER WATERS

New postby merope » Mon Jul 11, 2011 9:09 am

ben türkiye'den emekli olmak gibi iyi niyetli hayallere sahibim. :) daha yeni geldiğimizden mi bilmiyorum hep dönecekmişiz gibi geliyor.
neyse geriye dönük ssk'yı kendimiz ödüyormuşuz ama yine de böyle bir şansımız var en azından.
teşekkürler.
merope
ROGER WATERS

New postby olamalam » Mon Jul 11, 2011 9:11 am

Hicbir emeklilik sisteminin, ozel-devlet farketmez, batmama ihtimali yok. Biz emekli yasina gelene kadar (30-35 sene icinde) emeklilik kavramini bile kaldiracaklarini dusunuyorum.

@hcho
Sendeki bu kotumserlik beni uzuyor abi :)
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Mon Jul 11, 2011 9:16 am

@olamalam
Yok bu kotumserlik degil, matematik, hatta aritmetik...

@mindbender
Abi son donemlerde haberleri hic izlemiyor musun? Burada kadinlarin emeklilik yasini bir kalemde 61den 66ya cikardilar, geriye islememe hak getire.Devlet memurlarinin emeklilik sozlesmelerini degistirecekler, yine geriye islemezlik yerine bir bardak soguk su...
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby dada_ist » Mon Jul 11, 2011 1:28 pm

Alistirin kendinizi derim arkadaslar, emeklilik yas limiti daha da oteye gidecek gelecekte. Spekulatif biliyorum ama tahminimi zaman dogrulayacak belki de, gorecegiz. Ayrica haydi emekli oldun diyelim: ikramiye yani toplu yekun de sanki surdurulebilir degil gelecek icin. Gecenlerde haberlerde okumustum 70lerde her bir emekli icin en az 8 kisiden kesilen vergiler yeterli oluyormus. Gunumuzdeyse bu oran 3 kisiye inmis durumda hali hazirda public sector maaslarindaki oranla bu durum daha da yuksek vergi meblaglarina denk geliyor demektir. Ne yazikki "gercekci" olmak bazen "bardagin bos tarafindan" bakmayi gerektiriyor fikrimce.
dada_ist

New postby olamalam » Mon Jul 11, 2011 3:06 pm

@hcho

Hic bir emeklilik sisteminin batmama ihtimali yok demissin. Bunun da aritmatik ile aciklanabilecegini soylemissin.
Ornegin ben Turkiye'deki bir bireysel emeklilik sistemine uyeyim. Duzenli olarak her ay belli bir miktar para yatiriyorum. Benim yatirdigim parayi da ilgili kurum, benim de tercihlerimi goz onunde bulundurarak, tahvil, hazine bonosu vb. degerlendiriyor. Bana her ay rapor yolluyor. Ay ve ay "yatirimimi" takip edebiliyorum. Ister 10 senemi doldurunca bu parayi geri cekecem istersem de emeklilik yasim (ilk imzayi atarken ne ise o) geldiginde bu parayi taksit taksit ya da topluca alacam. Simdilik aritmatikte bir yanlislik gorunmuyor.

@dada_ist

Kusura bakma ama iki yazindan da pek bir sey anlamadim. Birinde emeklilik yasi geriye cekilecek, digerinde oteye gidecek demissin. Ben "emeklilik yasi yukselecek" demek istedigini varsayiyorum.

Emeklilik yasi, ortalama yasam surelerinin artmasi ile birlikte arttirildi, arttiriliyor. Arttirilmazsa zaten surdurulebilir olmaktan cikar.
Soylediginize gore, gecmiste bir emekli icin 8 kisiden kesilen vergiler yeterli olurken bugun 3 kisiden kesilen vergilerin yeterli olmasi bana olumsuz degil, tam tersine olumlu bir veri gibi geldi.

"Gercekci" olmak bazen degil her zaman "bardagin bos tarafini" gormeyi gerektirir. Ancak gordugunuz seyi daha elle tutulur bilgilerle desteklerseniz benim de emeklilik sistemine inancimi sarsabilirsiniz.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby merope » Mon Jul 11, 2011 3:09 pm

ben şimdi çok safça sormuş olacağım ama bu geri / ileri dediginiz durum uk için herhalde değil mi? çünkü türkiyede 2039 yılında (ölme eşeğim ölme) emekli olma hakkım var, hayır zaten ileri gelecek bu tarih bir de öteye çekerlerse ben o sistemi yıkarım arkadaş :p
merope
ROGER WATERS

New postby olamalam » Mon Jul 11, 2011 3:17 pm

@merope

Konu "genel olarak emeklilik sistemi" tartismasina dondu. UK, USA, TR farketmez. Emeklilik denen sey yalan ;)
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Mon Jul 11, 2011 3:46 pm

@olamalam
Bireysel emeklilikte en azindan %30 devlet tahvili ve/veya bonosu olmak zorunda diye hatriliyorum. Yunanistan'la ilgili haberleri takip ettin mi? Ulus devletlerle uzun vadeli alacak icine giren herkes batmaya mahkumdur, matematik ve aritmetik olarak...

@merope
Bir super emeklilik vardi, sonradan enflasyonla ic ettiler milletin parasini. Senin 2039daki emekliligi de bir TBMM oturumunda oylama ile yalan ediverecekler malesef. Olmusu burada var, Turkiye'de de er ya da gec aynisi olacak.
hcho
BRUCE DICKINSON

Next

Return to der Karrierismus