Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Emeklilik üzerine

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby hcho » Thu Jul 21, 2011 7:19 pm

Daha once sistem zaten kriz uretmek ustune kurulu dediniz. Buradan hareketle uretim fazlasi-kar marjlarinin dusmesi-kriz cemberine asinaliginiz oldugunu kabul ediyorum. Krizin cozumunde ya uretim fazlasinin ortadan kaldirilmasi, ya yeni talep yaratilmasi ya da bu ikisinin birlesimi ile mumkun olabilecegini de kabul edersiniz sanirim.

Buyuk buhran sonrasi once talep yaratma yoluna gidilmis. Su meshur Keynezyen politikalar devri, gerekirse cukur kazdirip, sonra kapattirarak devlet eliyle is ve talep yaratma sureci. Bu politikalar devletin kasasinda para oldugu surece surdurlebilir. Yukarida astiginiz grafikte de gorunen 37-38 resessyonunun ABD hukumetinin olusan butce acigini dizginlemek uzere bir takim tasarruf paketlerini devreye almasi ile olusmustur. Bu resesyon itibari ile talep yaratma metodunun bir sona geldigi kabul edilir.

Talep yaratma ise yaramayinca geriye tek secenek arzi ortadan kaldirma secenegi kalmistir. Bu da savas demektir. ABD'nin 2. dunya savasi oncesi bolgesel savaslari kiskirttigi, savasan taraflar arasinda ikili oynayip mal satmaya calistigi, bu tutumunu 2. Dunya savasina dahil oldugu 41 yilinin sonuna kadar surdurdugu de bilinen bir gercek. Bunlar global arzi yok etme operasyonun ilk ayagidir. 2. ayak savasa bizzat girip kendi ic pazarinidaki arz fazlasini eritmek olmustur.

Burada ABDnin Japonya saldirisi sonrasi savasa girdigini soyleyerek itiraz edeceksiniz. Pearl Harbour'da saldiriya ugrayan donanmanin San Diegodaki ussunden kaldirilip Hawaii'ye tasinmasi ile Japonya acikca tahrik edilmistir.

3. ayak savasin bitimi ile elde kalan arz fazlasinin kontrol ve etki altina alinan ulkelere itelenmesidir. Bu da meshur Marshall plani ile yapildi.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Leon » Thu Jul 21, 2011 10:54 pm

bu anlattiklarin yeterli degil, yani oyle bir sey olmali ki birebir kriz ciktigi icin savas cikti seklinde gosterebilmelisin, bunlar daha cok abd'nin savasi firsata cevirmesiyle ilgili seyler. bunlar komple yanlistir demiyorum ama "globak krizleri global savaslar" cozer iddiasini destekleyebilmekten cok uzak bu anlattiklarin. kaldi ki esas mesele sistemin komple camura saplanmasi, ha evet ikinci dunya savasi abd icin guzel bir olay olmus ekonomik olarak ama bu daha cok "plus" tarafi, savas hic cikmasaydi nasil olurdu bilmek tabi mumkun degil ama, "savas cikmasa sistem cokuyordu" gibi bir varsayimda bulunmak da mumkun degil.
dahasi bahsettigim ekonomik krizler en nihayetinde bir sekilde gecmis sistem devam etmis, onlara da isinize gelmezse onlar local kriz diyorsunuz, isinize gelirse de mesela rusya orneginde oldugu gibi emtia fiyatlarina spesifik olarak da petrole bagliyorsunuz, daha bi yere baglayamazsaniz zaten ses yok, asya krizi arada gume gitti yani. buyuk buhran'i da gittiniz ikinci dunya savasina bagladiniz, sorduk evet bir bag var ama burada gerektigi sekilde sIkI bir bag yok.

ben "ikna" olmadim yani bu krizler konusunda. simdiye kadar da bakin bi suru kriz olmus, sistem devam etmis, simdi de bi kriz var, belki bu sefer cok saglam cuvallayacaklar, ama sistemin, hele de bunun icindeki emeklilik sisteminin komple feshedilmesi olasi gormuyorum ben. esas konustugumuz nokta bu zaten.
dahasi, savas cikmaz savas cikmaz diyorsunuz ama illa savas cikmasina gerek yok, cold war denen bir olguyu dunya 45 sene kadar yasadi, uzay yarisini yasadi, yine boyle bir sey icat ederler insanlar olmez ama sistem savas ekonomisine benzer bir sekilde islemeye devam eder. bu da olasilik dahilindedir.
4 blogunun ikisinin es zamanli olarak iflasi demissiniz, o ikisinden biri amerika mi? eger amerika'yi kastediyorsaniz gerceklerden bir hayli uzaksiniz demektir hocam.
bir noktadan sonra sizinle tartismanin gereksiz oldugunu farkettim cunku sabit fikirliliginiz var dedim ki agree to disagree, ama yok onemli degil artik, bakin diyorsunuz ki iflas ediyorlar vs. akkoyun karakoyun o zaman yakinda belli olur, yani yakin dedigim 1 sene civari bir sure. o zaman bu thread'e donersiniz bakarsiniz.
daha da artik diyecegim budur bekleyin gorun madem o kadar iddialisiniz bu konuda. size ilk emekli maasimla alacagim bir kart da atarim ayrica.
Leon

New postby hcho » Tue Aug 23, 2011 10:08 am

Haber FTden, uyelik ucretli oldugu icin link yerine metni kopyaliyorum.

Some of Britain’s biggest banks have begun quietly ridding themselves of billions of pounds of assets they have found difficult to sell following the financial crisis, moving them off their balance sheets and into staff pension funds.

The moves – designed with the dual purpose of clearing unwanted assets from the banks’ own books while at the same time closing pension fund deficits – have been made as exceptional top-up payments into the pension schemes over recent months.

HSBC made a £1.76bn exceptional payment into its pension scheme, comprising a portfolio of assets ranging from subordinated debt to asset-backed securities, last December. Lloyds also made a £1bn commitment to its pension fund as part of a £5bn transfer of assets into an intermediary funding vehicle. Lloyds did not respond to requests for information about the arrangement, but pensions experts said the measures were comparable with the HSBC plan. [..]

Nobby Clark, who runs HSBC’s pensions solutions group, said the transfer of illiquid assets into pension schemes was a sensible way for banks to deal with funding deficits. "The pension scheme has the ability to take liquidity risk with assets that aren’t liquid temporarily," Mr Clark said. Pension funds’ liabilities are long-term, so short-term illiquidity is unimportant.

Many big banks found themselves with vast portfolios of illiquid assets, such as asset-backed securities tied to the US mortgage market, following the 2008 financial crisis. Not only must banks mark the value of the assets, held in their trading books, to still-low market rates, but the majority also attract higher capital requirements under new regulations. The rules do not apply to assets in pension funds, however.

Banks gain from capital and tax relief on the transfer transactions, while the pension fund typically secures contributions much sooner than if it were to wait for cash payments. Some pension fund trustees have expressed concern that they are receiving questionable assets in place of cash. "[Trustees] might say: ‘If I can have a crisp new white shirt why would I want one you wore yesterday?’" said Dawid Konotey-Ahulu, co-chief executive of consultancy Redington.

But bank executives point out that transfers into bank pension funds have occurred at impaired book values. In addition, some assets have been given another valuation "haircut" of as much as 20 per cent, according to pensions experts – sufficient to placate pension fund trustees.

Elde patlayan finansal urunleri emeklilik fonlarina kaktirmaya baslamislar. Trendin yonu budur, emekliliginiz cebren ve hile ile elinizden alinacak. Bu yaptikalari/yapacaklari hilelere bir ornek, devami gelecek.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Leon » Tue Aug 23, 2011 1:31 pm

kendi emeklilik fonlarina kaktirmaya baslamislar evet, tr'deki bes sistemi bu sekilde islemiyor, eurobond'a, hisse senedine, dovize, kamu borclanma senetlerine falan yatirim yapabiliyorsun, kendin secip. olay uye'nin kontrolunde yani. ayrica herhangi bir anda sistemden cikmak da uye'nin kontrolunde en nihayetinde. turkiye'deki sistemde vergi avantaji da sozkonusu, daha once acikladim.
tabi daha once tartisilan mevzu genel mana'da emeklilik uzerine miydi, yoksa bes uzerine miydi, onu hatirlamiyorum ben tam olarak, ancak benim anlattigim kisim BES ile ilgiliydi, onunla ilgili olarak bu yazdiklarim da o sebepten.
tr'deki sistem oldukca seffaf, olur da patlayacaksa bile 80'lerdeki banker vakalari gibi "aa banker kacmis" gibi bir sey olmasi soz konusu degil. ki zaten degisik secenekler var dedigim gibi.
bence bunu tartismak bile anlamsiz cunku bes patlayacaksa zaten konuyu tartismaya gerek yok icinde bulundugumuz tum finansal sistem patlamis demektir o durumda.
Leon

New postby hcho » Tue Aug 23, 2011 1:41 pm

Genel gidisatin yonu acisindan koydum haberi. Denk getirdikce calacaklar cirpacaklar.

Turkiye'de BES meselesi de niyeti bozduktan sonra TBMM'de kalkacacak 367 ele bakar, bir oturumda degistiriverirler. Arjantin'de yaptilar bunu, bizde de olmayacaginin garantisi yok.

Bu arada burada yasadiinizdan hareketle Turkiye'de gelir vergisi vermediginizi cikariyorum, vergi avantajiniz da olmamali. Buna ragmen devam ediyor musunuz BES'te?
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Tue Aug 23, 2011 1:54 pm

Ben 3 sene kadar vergi avantajindan faydalandim. Sonra ingiltere'ye geldim, hala BES'e devam ediyorum.

Eger 10 seneyi doldurmadan cikmaya kalkarsam devlet vergi avantaji adi altinda almadigi vergiyi istiyor. ( which is fair enough. )
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Tue Aug 23, 2011 1:58 pm

10 senede odeyeceginiz yonetim gideri 3 senede elde ettiginiz vergi avantajindan fazla degildir umarim.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Tue Aug 23, 2011 1:59 pm

Bu arada ingiltere'deki "bazi bankalarin" yaptigi cinlik ile ilgili cikan bir haber nasil genel gidisat oluyor?

Hergun emeklilik sisteminden emekli olan onlarca insan var. Simdilik genel gidisat bu yonde. Millet emekli oluyor. Emekli olanlar emekli maaslarini aliyor.

Turkiye'deki BES meselerinde 367 ele bakan sey nedir ayrica?
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby olamalam » Tue Aug 23, 2011 2:00 pm

10 senede odeyeceginiz yonetim gideri 3 senede elde ettiginiz vergi avantajindan fazla degildir umarim.

Yonetim gideri, giris ucreti vb. hic odemedim, odemiyorum. Sirketimin bankamla ozel bir anlasmasi vardi.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby Leon » Tue Aug 23, 2011 2:00 pm

evet devam ediyorum 10 seneyi tamamlamama az kaldigindan. 10 seneyi tamamlamadan cikarsan bir miktar kesinti oluyor, 10 seneden sonra da cikista bir miktar kesinti oluyor ama daha az. 56 yasindan sonra %3.75 gibi bir kesinti oluyor toplu para alirsaniz, maas alicam derseniz daha farkli.

eger sizi yonetsinler diye oraya gonderdiklerinize guvenmiyorsaniz da tartismak anlamsiz, sizin donunuza kadar almak da TBMM'de kalkacak 367 ya da 276 ele bakar. boyle distopik hypotetical yaklasimlarla bir yere varmaz tartisma, anlamli da olmaz. kazanilmis haklar iade edilmez diye bir sey var, bugun cikarsalar bir yasa, geriye dogru islemez, tabi distopik yaklasimlarla islettirirler diyecekseniz, dedigim gibi o zaman tartismanin bi anlami yok. donunuza kadar almak da mumkun yani o zaman.

bu yolda giderken savunayim kendimi diye silah tasimaya benziyor, adam bazuka ile cikarsa napacaksin o zaman, o da mumkun bir distopya icerisinde.
Leon

New postby hcho » Tue Aug 23, 2011 2:03 pm

Turkiye'de yasamis bir insanin siyasilere guvenebilmesi de bana cok ilginc geliyor acikcasi. Yaptiklari yapacaklarinin garantisidir.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Tue Aug 23, 2011 2:11 pm

Turkiye'deki BES meselerinde 367 ele bakan sey nedir ayrica?

Turkiye'de yasamis bir insanin siyasilere guvenebilmesi de bana cok ilginc geliyor acikcasi. Yaptiklari yapacaklarinin garantisidir.

Ben de tam su noktaya gelmeye calisiyordum:

o zaman tartismanin bi anlami yok. donunuza kadar almak da mumkun yani o zaman.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby olamalam » Tue Aug 23, 2011 2:12 pm

bu yolda giderken savunayim kendimi diye silah tasimaya benziyor, adam bazuka ile cikarsa napacaksin o zaman, o da mumkun bir distopya icerisinde.

Aman hocam silah falan deme, tansiyonum yukseliyor bak.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby Leon » Tue Aug 23, 2011 2:18 pm

hocam siz muhtemelen en son 90'larda falan tr'de yasadiniz, evet o zamanlar yaptiklari yapacaklarinin garantisiydi, ve yaptiklari tek sey de emeklilik yasini asagi cekmekti, o ne tarafindan baksaniz gerzekce hareket, yani emeklilik yasini indirmek, tr'ye her sene 20 milyar dolara mal oluyor hala, ve ona ragmen emeklilik maaslari odenmeye devam ediyor. yani soyle soyleyeyim, o zamanlar emeklilik yasi suleyman demirel ve avenesi sagolsun, devamli olarak indirilmeseydi, simdi butcenin her sene 20 milyar dolarlik daha az gideri olacakti. toplam butce'nin 200 milyar dolar civarinda oldugu bir ulkeden bahsediyoruz. oranlayin, matematik hesabi yapin, artik naparsaniz... ben size soyle soyleyeyim, inanilmaz bir rakamdir bu. ve buna ragmen o emeklilik paralari odenmeye devam ediyor, kimsenin de aklina meclis'te 367 ya da 276 eli kaldirip indirelim demek gelmiyor, sizin yaptiginiz gibi.
son 10 senedir tr'de ileriye dogru bir gidis var, ve evet bu ileriye dogru gidis de bence yaptiklari yapacaklarinin garantisi ise, aynen devam etse bi sIkIntI yok benim icin.
Leon

New postby olamalam » Tue Aug 23, 2011 2:21 pm

BES bir cesit yatirim seklidir. Devlet vatandasini bu sisteme para akitmasi icin tesvik ediyor, vatandas da mantikli buluyorsa uye oluyor.

Mantikli bulmayip da yine de bir sekilde yatirim yapmak isteyen vatandas hazine bonosu, devlet tahvili vs. aliyor.

367 milletvekili el kaldirdi, BES'te yaptigimiz butun tesviki geri aliyoruz dedi. (BES'e yatirilan butun parayi aliyoruz diyeceklerini dusunmuyorsunuz herhalde.) Bu karar mahkemeden de donmedi diyelim. Bizim kazanilmis hakkimizin ustune harbiden eskiya gibi yatti diyelim devlet.

Ayni sey hazine bonosundan elde edilmis gelir icin soz konusu olamaz mi? Ya da devlet bankasina yatirilan paradan elde edilen faiz gelirinden?

Ya da ben gayrimenkule yatirim yaptim, su kadar kira gelirim var, bunun %x'ini de devlete vergi olarak veriyorum. 367 el kalkti, yeni vergi orani %y olacak ve bundan onceki 10 seneyi de kapsayacak dedi. 10 sene boyunca eksik aldigim vergiyi isterim dedi. Der mi? Der valla.

Komik mi? Hic komik degil, gercekten hic komik degil :)
Last edited by olamalam on Tue Aug 23, 2011 2:24 pm, edited 1 time in total.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

PreviousNext

Return to der Karrierismus