Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Emeklilik üzerine

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby hcho » Wed Mar 14, 2012 10:14 am

Tabiki degisiklikler lehinize olmayacak:

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/20122942.asp
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby London » Wed Mar 14, 2012 11:26 am

http://www.bireyselemeklilik.gen.tr/bir ... liyor.html

katilim oranini artirmaya calistiklari icin aleyhe olacagini sanmiyorum, katilimi artiracak tesviklerden bahsediliyor. duzenlemeyi gormeden bu kadar emin konusmamak gerek.

ancak bireysel emeklilik yurtdisinda calisanlari cok ilgilendiren bir olay degil zaten cunku maasinizi tr'de aliyorsaniz vergi tesviklerinden faydalanabilirsiniz, yoksa yok yani.

eksi sozlukte ayda bir kenara bi sarap atmak uzun vadede daha fazla getirisi olur gibi bir yorum vardi. bunu da deneyebilirsiniz tabi.
London

New postby olamalam » Wed Mar 14, 2012 12:35 pm

@london, sen daha bu foruma yenisin.
ingiltere'de veya turkiye'de ne olursa olsun, olanlar bizim aleyhimize olacak ;)

bir de her sarap icin gecerli degil o abi. yillanan sarap var yillanmayan sarap var. :P
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Wed Mar 14, 2012 12:49 pm

Turkiye'de sag iktidarlarin kazanilmis hak gaspina 20 tane ornegi bir cirpida sayarim. Muspet yonde bir degisiklik yaptiklarina sahit degilim. Isbu halde bu degisikliginde aleyhte olacagini gormek icin kahin olmaya gerek yok.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby London » Wed Mar 14, 2012 3:22 pm

ok bekleyelim gorelim sapkadan nasil bir tavsan cikacak.
London

New postby hcho » Wed Apr 18, 2012 7:37 am

Sapkadan cikan tavsanin ne oldugu belli oldu. Vergi avantajini kaldirip %25 katki payi getiriyorlar. Amac vergi mukellefi olmayanlari da sisteme dahil edebilmek olarak gosteriliyor. Ancak simdiye kadar bu sisteme para yatiranlar ekseriyetle yuksek vergi dilimlerindeki kisilerdi, efektif olarak devletin yaptigi katki dusuruluyor, mevcut katilimciya sik bir gol atilmis oluyor.

Bir de sistemden cikmayi zorlastiriyorlar gordugum kadari ile. Elini kaptiran kolunu birakacak.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby London » Wed Apr 18, 2012 8:54 am

yuksek vergi dilimindekilerin alabilecegi maks vergi iadesi odediklerinin %30'u idi yalniz, ve yuksek vergi dilimindekilerin "yuksek" kazanclari olacagindan ucun besin hesabini yapacaklarini zannetmiyorum, hatta bu mevzular onlari pek de ilgilendirmiyor olsa gerek. :)

o yuzde 30'u alabilmeleri icin de brut maaslarinin %10'u kadar odeme yapmalari gerekiyordu. yani dusus cok az ve de zaten iyi kazanan bir kisim kisiyi ilgilendiriyor. cogunluk icin iyi olmus.

devletin cebinden cikan nedir beni cok ilgilendirmiyor ama bu haliyle herkesi kapsayacagindan toplamda devletin cebinden cikan para, onceki haline gore daha az olmayacaktir.

sistemden cikilacaksa zaten bu sisteme girilmemeli. o her durumda kazikti, simdi kazigin ucunu sivriltmisler sanirim.

bir de zaten bu sistemde olmayanlarin gerilmesini gerektiren bir sey yok gorebildigim kadariyla.
London

New postby hcho » Wed Apr 18, 2012 9:30 am

Konuyu belgesel seyretmenin heyecani ile seyrediyorum. Hani timsahlar nehrin sig oldugu yerdege tuzaga yatar, ceylanin birini kapar, diger ceylanlar olani biteni gordugu hala oradan gecmeye calisirlar...O hesap.

Yuksek vergi diliminin adi yuksek. Asagi yukari her beyaz yakali calisan o dilime giriyor zaten. Bireysel emeklilik sirketlerinin mini etekli satiscilari bu urunleri sanayi sitesinde kalfalara satmadilar.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby London » Wed Apr 18, 2012 10:42 am

bosver hocam senin dert ettigin kadar dert etmeyecek o dedigin yuksek vergi dilimindeki ve de her ay %10 gibi yukske bir rakami bes'e odeyen tayfa.

zaten yaklasimin daha cok gozlem degil de, icinde olmadigin bir sistemi icinde olmadigin icin kiyasiya elestirme ihtiyacindan ileri geliyormus izlenimi verdi. ne tr'desin ne bes sistemindesin, belgesel heyecani bayag zorlama bir yorum olmus hahah. :)
London

New postby hcho » Wed Apr 18, 2012 11:55 am

Tamam, bir dahaki sefere sana sorarim herhangi bir fikir beyan etmeden once.

Hey allahim...
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby ilkerse » Wed Apr 18, 2012 3:34 pm

5 yil UK'de, oncesinde 8 yil da TR'da calismisligim var. Zorunlu katilim haricinde pension-ozel emeklilik hicbirisine uye olmadim. Zaten UK'de yatirdiginiz paranyi hicbir zaman toplu olarak geri alma sansiniz yok (aylik maas veriyorlar). Tasarrufumu kendim degerlendiriyorum. Devlet bana bulasmasin yeter. Buraya not duseyim dedim. Zamanla gorecegiz kin hakli cikacak...
ilkerse

Previous

Return to der Karrierismus