Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Emeklilik üzerine

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby Leon » Tue Aug 23, 2011 3:01 pm

hcho wrote:Hizlandirilmis tren kazasindan sonra istifa etmeyen bir Binali Yildirim, OSYM'deki cesit cesit skandal, diktatorlesme egilimi ve benzeri irili ufakli bir cok sey ozde herhangi bir degisim olmadigini gosteriyor bana.

hic bir yonetim mukemmel degildir. su anki yonetime kotu desek bile, 90'lar cok cok cok cok .......(n-1)cok (n)cok kotu oldugundan iyi geliyor insana iste naparsiniz.
Leon

New postby hcho » Tue Aug 23, 2011 3:04 pm

@olam
Eldeki meblagi bolersin birine bir sey olsa digerleri kurutulur. Birden fazla teknoloji sirketine yatirirsin, biri batsa digerleri durur. Dedigim gibi bunlar yonetilebilir riskler.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Tue Aug 23, 2011 3:08 pm

off topic
Demokrasi ortalama insanlarin sistemidir. Ideal yoneticilerin secilmesi demokrasinin ruhuna terstir.
Demokrasiyi gunumuzde en ideal yonetim bicimi yapan sey ise en azindan ortalama vatandasin sozunun gecebilmesidir.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby olamalam » Tue Aug 23, 2011 3:10 pm

Eldeki meblagi bolersin birine bir sey olsa digerleri kurutulur. Birden fazla teknoloji sirketine yatirirsin, biri batsa digerleri durur. Dedigim gibi bunlar yonetilebilir riskler.

He oldu, ben de butun birikimimi BES'e aktariyordum. BES'teki herkes de boyle yapiyor zaten. Eline 3 kurus gecen gidip dogru BES'e.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Tue Aug 23, 2011 3:15 pm

He oldu, ben de butun birikimimi BES'e aktariyordum. BES'teki herkes de boyle yapiyor zaten. Eline 3 kurus gecen gidip dogru BES'e.

Senin icin ayni kapiya cikiyor asagi yukari, yonetim masrafi odemedigin icin.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Tue Aug 23, 2011 3:31 pm

Yok ben (gizliden gizliye) kinaye yapmistim.
Saka bir yana, bu ara BES'ten arta kalan paranin buyuk kismini salsaya yatiriyorum. 1bucuk senede acayip asama kaydettim. Turkiye'te donunce hocalik yaparak yatirimlarimin karsiligini alacam diye tahmin ediyorum.
( Burada da hatunlara ucretsiz ozel ders vererek yatirimlarimi bir sekilde geri aliyorum :D )
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby vamosbien » Tue Aug 23, 2011 6:45 pm

olamalam gelecek toplantida su salsa isini konusalim bir,ben de sardim fena halde..topikten kaydik,ozur..
vamosbien
ROBERT PLANT

New postby erkut » Wed Aug 24, 2011 8:49 am

Gelecekle ilgili spekülasyonlardan ve yas sinirindan gayri mevcut emeklilik yasasi ne diyor burada?
Ne kadar veriyorlar emeklilere burada?
Gelire göre mi, yoksa herkese standart mi maas?
erkut
ROGER WATERS

New postby HSAG1D » Wed Aug 24, 2011 10:15 am

uc cesit emeklilik maasi var:

1. basic state pension: emeklilik yasina kadar belirli yil calismis ve yillik 5000 kusur ustunde maas almis herkes haftada £100 civari basic state pension aliyor.

2. additional state pension. maas ve odenen national insurance contribution belirli bir duzeyin ustunde ise maximum £150 civari additional state pension aliniyor. ortlama gelir 30000 civarinda ise sanirim bu haftada £100 gibi birsey oluyor.

3. voluntary pension: gerek bankalarin onerdigi gerekse bazi sirketlerin kendi kurduklari fonlara odenen aidata gore alinan emekli maasi. Bunlarin buyuk kismi emekli oldundugunda toplu bir para da veriyor.

Bir de son olarak, insanlar mortgage'ini odedikleri evi bir nevi pension gibi goruyorlar. Belirli bir yasta bunu satip icinde bedava saglik hiozmeti verilen bakim yapilan retirement home aliyorlar, bir nevi huzur evi.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby olamalam » Wed Aug 24, 2011 11:01 am

olamalam gelecek toplantida su salsa isini konusalim bir,ben de sardim fena halde..topikten kaydik,ozur..

hocam sen bana vize taktigini anlat, ben de sana salsa taktiklerini :P
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby erkut » Wed Aug 24, 2011 1:53 pm

HSAG1D, usta sagol valla. Süper özet olmus.. bu additional state pension 100-150 pound diye belirttigin haftalik yanilmiyorsam. Dogru mudur?

Bu arada salsacilari topikte fazla rahatsiz etmeyelim.. :)
erkut
ROGER WATERS

New postby orange » Thu Nov 03, 2011 5:36 pm

http://www.guardian.co.uk/money/2010/oc ... ll-workers

Bugun bizim sirkette de bununla ilgili kisa bir bilgilendirme oldu. Istemeyenler bazi formlar vs doldurmak suretiyle sisteme dahil olmayabiliyor dendi. 65 yasina kadar sistemden cikamayacagimiz soylendi. Eger ulkenize donmeye karar verirseniz ulkenizdeki recognized pension scheme a transfer edilebilir biriken meblag dendi.. Bu konu hakkinda detayli bilgisi olan var mi? Ya da surdan okuyabilirsin diyebileceginiz bir link?
orange

New postby ilkerse » Thu Nov 03, 2011 6:46 pm

Şahsi düşüncem buradaki private pension tamamen kandırmaca. Biriken paranızı hiçbir zaman alamıyorsunuz. Ancak %25 gibi bir tutarı toplu almanız mümkün. Onun dışında aylık maaş ödemesi yapıyorlar. Bizim şirket benim ödediğim tutar kadar fona ödeme yapmasına rağmen ben girmedim. Bu arada pensionu yöneten amcaların parayı batırması da bir olasılık... Paramı kendim biriktirir gider tarla alırım diyorum :))
ilkerse

New postby mindbender » Thu Nov 10, 2011 4:44 pm

Orange,
ben bu konuyu daha once arastirmisim, scottish widow'a kayit oldugum surecte, turkiye de bu hizmeti veren 2-3 banka/sigorta firmasi vardi. Garanti bankasina attigim email'in cevabi su sekilde:

Talebinize istinaden, asagida surecin isleyisi ile ilgili detay bilgiyi bulabilirsiniz. Bes transfer sureci yurt disinda mevcut sirketinizden, sirketimizde baslatacaginiz Bireysel Emeklilik Sozlesmenize, eger karsi sirket degerlendirmesi sonucu transferi onaylar ise mumkun olabilir. Ancak hatirlatmak isteriz ki, Turkiye Mevzuati geregince ileride talep etmeniz durumunda Turkiye'den yurt disina aktariminiz mumkun olamayacaktir.
>
> Burada yeni bir sozlesme baslatabilmeniz icin ise Turkiye de ikamet ediyor ve Garanti Banksinin herhangi bir subesinde aktif mars numaraniz (musteri numaraniz) olmasi gerekiyor.
>
> Surec geregi baslatilmasi gereken sozlesme ise "Baslangic Kapitalli Premium Emeklilik Plani (Premium Pension Plan With Initial Lump Sum Payment) olacaktir. Burada Baslangic Kapitali (Initial Lump Sum Payment) sozlesme baslatilirken alinan 5.845 TL'lik tutara tekabul eder. Karsi sirketteki birikiminizin minimum bu tutari karsilamasi gerekmektedir.
>
> Surec ile ilgili ozet bilgilendirme:

> Turkiye Mevzuati geregi, yurt disindaki emeklilik firmalarindan Turkiye'deki emeklilik firmalarina tum haklarin devri ile birlikte sozlesme aktarimi mumkun olamamaktadir. Konu ile ilgili onerebilecegimiz alternatif; Turkiye'de yeni bir sozlesme baslatilarak(*) yurt disindaki birikimlerin yeni sozlesmeye aktarimi yonunde olacaktir. Ancak bu sekilde, sisteme baslangic tarihinde mevcut hakkiniz devam edemeyecegi icin emeklilik hakkiniz Turkiye'de baslatacaginiz sozlesmeniz uzerinden degerlendirilecektir.
>
> (*)Yeni sozlesmenin baslatilabilmesi icin Turkiye Garanti Bankasinin aktif musterisi olmak ve sozlesme baslatma asamasinda Turkiye'de bulunmak gerekmektedir.
>
> Genel hatlari ile ozetleyecek olursak;
>
> Turkiye Mevzuati geregi yurt disinda baslatilmis olan Bireysel Emeklilik Plani’nin Turkiye’deki sirkete aktarimi mumkun degildir.
>
> Garanti Emeklilik’e yurt disindaki mevcut sozlesmesinde mevcut birikimlerini aktarmak isteyen katilimcimizin sirketimizde yeni bir sozlesme baslatmasi gerekmektedir.
>
> Katilimcimizin yurt disindaki Bireysel Emeklilik birikim tutarininin aktarim hakki tamamen mevcut sirketi insiyatifinde olup, ekli QROPS (Qualifying Recognised Overseas Pension Schemes) listesinde yer alan sozlesmeler uzerinden sirketlerin degerlendirmeleri sonucunda para transfer islemleri yapilmasi mumkun olabilmektedir.
>
> QROPS listesi:
> http://www.hmrc.gov.uk/pensionschemes/qrops.pdf
>
> -- “Qualifying Recognised Overseas Pension Schemes listesinde gecerli olan planimiz: Garanti Emeklilik Premium Pension Plan with Initial Lump Sum Payment / Baslangic Kapitalli Premium Plan’dir.
>
> Planimiz genel bilgileri:
>
>
> * Baslangic Kapitali odemesi: Sisteme ilk giriste tek sefer alinan tutardir.
> ** Katki Payi odemesi: Sisteme aylik, 3 aylik , 6 aylik ve/ya yillik periyodlarda duzenli odenmesi gereken tutardir. ASKP tutari, ilgili planda aylik minimum odenmesi gereken Asgari Katki Payi tutaridir.
> *** Ara Katki Payi odemesi sisteme istenildigi zaman yapilan periyodik olmayan ara odemelerdir.
>
> Bireysel emeklilik sistemi detay bilgileri icin ekli sitemizi ziyaret edebilirsiniz.
> www.garantiemeklilik.com.tr
>
>
>
> (For English) http://www.garantipension.com/pages/home.aspx
>
>
>
> Surec ile ilgili diger onemli konular asagidaki gibidir:
>
> Turkiye mevzuati geregince 30 gunluk cayma hakkinin kullanilmasi durumunda, yurtdisindaki bireysel emeklilik birikimlerinin Garanti Emeklilik ve Hayat A.S.‘ye transfer edilmesi dolayisyla; yurtdisindaki mevzuat geregince dogabilecek vergi yukumlulugu olmasi durumunda ilgili makama katilimcimiz tarafindan tazmin edilecektir. Sirketimizin herhangi bir yasal yukumlulugu bulunmamaktadir.
>
> Turkiye mevzuati geregince Turkiye'de mevcut BES sozlesmesinin ve sozlesmede mevcut birikimlerin benzer kosullarla (vergisiz) yurtdisina transferi mumkun olamayacaktir. İlgili islem ancak erken cikis yapilarak birikimin vergi ve kesintiler* sonrasi katilimcimiza iade edilmesi seklinde olabilecektir.
>
> Turkiye mevzuati geregince katilimcilarimizin tum hak ve yukumlulukleri Garanti Emeklilik ve Hayat A.S.’deki emeklilik sozlesmeleri sartlari uzerinden degerlendirilir; transfer edilecek tutar ilgili kosullara dahil olacaktir.
>
> Surecin baslatilmasi paranin transfer edilecegi yurtdisinda bulunan emeklilik sirketinin sorumlulugunda oldugu icin, paranin yurtdisindan transferi surecinde yasanabilecek gecikme vb. durumlardan dogabilecek zararlara karsi Garanti Emeklilik ve Hayat A.S.’nin yasal yukumlulugu bulunmamaktadir. Sirketimizin sure taahhudunde bulunmasi soz konusu olamayacaktir.
>
> Karsi sirket degerlendirmesi sonucu para transferi onaylanirsa (karsi sirketin transferi red etme hakki sirketimizden bagimsizdir), ilgili birikim tutarinin sirketimiz hesaplarina intikal ettigi gun ve/ya en gec 3 is gunu icerisinde, islem yapildigi gunku TCMB doviz alis kurundan TL’ye cevrilmek suretiyle katilimcimizin Garanti Emeklilik ve Hayat A.S.’de bulunan bireysel emeklilik sozlesmesine ait hesabina aktarilacaktir (Turkiye'de BES hesaplari yalniz TL cinsi uzerinden degerlendirilmektedir, talep edilmesi durumunda eurobond gibi yabanci doviz cinsi getirilere endeksli fonlarimiz mevcuttur). Ve ya karsi sirketin para transferini cek ile gondermesi durumunda, cek sirketimize intikal ettikten sonra Turkiye Garanti Bankasi Taksim subesine iletilir. Sube tarafindan belirli oranlarda kesinti yapilmaktadir (Cekin tutari, suresi, vb.. ne gore degisiklik gosterebilir). Cekin hesaba intikali ise ekstra 4-5 hafta surecektir.
>
> Karsi sirket ile iletisim ve evrak paylasim sureci katilimcilarimiza ait olacaktir.
>
> Yukaridaki kosullar dahilinde mevcut sirketiniz ile iletisime gecerek, sirketinize ait transfer sureci ile ilgili detay bilgi alabilirsiniz.
mindbender
ROGER WATERS

New postby hcho » Tue Nov 29, 2011 12:45 pm

Hukumetlerin emeklilik fonlarina sulanacagindan bahsetmistik:

http://uk.reuters.com/article/2011/11/2 ... DM20111128
hcho
BRUCE DICKINSON

PreviousNext

Return to der Karrierismus