Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Emeklilik üzerine

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby hcho » Tue Jul 19, 2011 3:53 pm

DP baskan yardimcisi Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu'nun sozudur: Savaşa girmeyerek milletimizin erkekliğini öldürdü
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Leon » Tue Jul 19, 2011 6:15 pm

politik amaclarla soylenen cogu sey halkin dusunduklerini yansitmaz. bugun bile politikacilar sirf muhalefet olsun diye neler sallayabiliyorlar, her soyledikleri turk halkinin dusunduklerini yansitiyor mu? yooo.
Leon

New postby hcho » Tue Jul 19, 2011 8:42 pm

Hayir bu oyle oylesine soylenmis bir sey degil, DP ve CHP arasindaki secimlerde surekli kullanilmis bir soylem, daha agir sekilde ifade edilmis hallerini de bulabilirsin donemin yazininda.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Leon » Wed Jul 20, 2011 1:54 pm

hocam son 15 senenin turk basinindaki onemli bir soylem "laikligin elden gittigi" seklinde. bunu politikacilar da soyluyor, halktan da birileri soyluyor, ama boyle dusunen kisilerin ne kadar oldugu secim sonuclarindan bellidir.
simdi basindaki bu "laiklik elden gidiyor" soylemi bu kadar cok yaziliyor diye halk boyle dusunuyor mu oluyormus? gorunen o ki olmuyor iste.

ha o donem demokrat parti 1950 secimlerinde iktidar oldu, demek ki demokrat partinin bu soylemini halk desteklemis diye bir sonuc da cikarilamaz, cunku demokrat partinin kazanmasindaki sebep "yeter, soz milletin" sloganiyla ozetlenebilecek, halkin ataturk donemini de sayarsak 27 senelik chp iktidarindan bikmis olmasindan kaynaklidir, savasa girmedi diye degil, savasa girmeden savas sartlarini yasatti diyedir daha once de belirttigim gibi, zaten 1940'larda degil, 1930'larda cok partili hayata gecis denemelerinde bile, kurulan partiler esasen paravan sirket tadinda, paravan partiler oldugu halde, halktan "aman bizi bunlardan kurtarin da" seklinde kendiliginden destek bulmasiyla bellidir yani. neyse konu cok dallanip budaklandirmayayim, sonucta o donemde oyle bir soylem olmasi, isterse tum basinda yazsin, halkin da oyle dusundugunu gostermez. zaten gunumuzden de bellidir bu.

ha diyelim ki halk da oyle dusunuyordu, o zaman daha once yazdigim bir paragraf var o durumda da ona tekrar bakabiliriz zaten esas konustugumuz konu acisindan yine bir sey farketmez:

ben savaslarda cok kayip verdik, felaketler yasadik dedim evet, ancak bu milletin algisinda savasta hayatini kaybetmek sehit olmaktir, bati medeniyetlerinde varolmayan bir kavram biz de var diye, ve sirf bu sebepten ulke insani sitki siyrilmis sekilde tepki vermiyorsa, bu benim dediklerime karsi bir tez degil, olsa olsa sizin dediklerinize karsi bir tez olabilir, cunku demek ki o bahsettiginiz super fatal felaket olsa bile bizim insanimiz sizin dediginiz sekilde tepkisel bir hareket ortaya koymayacak. ancak bunun boyle olmasi, o 45 senelik donemde cok buyuk kayiplar verdigimiz gercegini degistirmez. en fazla dedigim gibi sizin tezinizin daha bastan yanlis oldugunu ortaya koyar.

ki esas konu demisken, aslinda esas konu emeklilik yasi ile ilgiliydi. ben benim omrumun yettiginde emekliligin kaldirilacagini dusunmuyorum. siz oyle dusunuyorsaniz ileriki yaslariniz icin yatirimlarinizi da ona gore yaparsiniz en fazla o degisir, o da beni ilgilendirmiyor acikcasi aslinda. :)
Leon

New postby hcho » Wed Jul 20, 2011 2:19 pm

Bir sure once bir sehit annesinin "vatan sagolmasin" cikisi vardi. Tabi o bireysel olarak kaldi, orta-ust sinifin verebilecegi bir tepki gunumuz Turkiye'sinde. Alt siniflarda o soyleme yaklastiracak buyuklukte bir kayiptan bahsediyorum felaket derken.

Almanlarin Prusya imparatorlugu vardi, bizi askerlik konusunda suya goturur susuz getirirler. 1. Dunya savasinda bizim verdigimizin cok daha ustunde bir kayip verdiler. Ama o kayip onlar icin bile felaket degilmis, 20 sene sonra 2. dunya savasini cikardilar. Oradaki yenilgiler o toplum icin felaket olmus. Bugun Almanya'da mesala CDU'nun baskan yardimcisi desinki "Irak savasina girmedik erkekligimizden olduk", ya da CDU boyle bir soylemi secim propagandasi olarak kullansin, bakalim adamin neresinden kan aliyorlar.

Ben de emeklilige geri baglayayim, Turkiye'de toplumun deger yargilar kokunden sarsilmadikca ulke mevcut oldugu uluslararasi blogun disina cikamaz, o blogun son surat gittigi yer de duvardir. Mecburi olmadikca paranizi emeklilik falan gibi seylere baglamayin, bunlar cebren ve hile ile elinizden alinacak.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Leon » Wed Jul 20, 2011 4:32 pm

hocam almanya ornegi ekstrem bir ornek, cunku adamlara gidip dedigin zaman "her 30 senede bir rahat duramayip dunya savasi cikarmissiniz bi ara" diye; ezilip bozuluyorlar, kayiplarindan ote, boyle bir savas cikarma hem de dunya savasi cikarma konusunda bir kompleksleri var.

kaldi ki biri almanya biri turkiye. turkiye'nin farkli sartlari oldugunu bir kac defa yazdim. ki yani sanki salt o konuda propaganda yapilmis gibi yaziyorsun ama yok oyle bir sey. toplumsal olaylarda iktisattaki gibi bir "ceteris paribus" da yok, yani savastan korktu diye propaganda yapti; halk gitti oy verdi; demek ki o kadar buyuk bir felaket yasamamis; oysaki bakin almanya'nin durumu vs. gibi bir mantik silsilesi sadece komik.

dahasi zaten bunu tartisma sebebimiz olan "felaket gerekliligi" konusu da basli basina sacma bir mevzu aslinda, bunu da daha once orneklerle acikladim. felaket gerekliligi konusunu gosteren herhangi bir sey yok. almanlar ikinci dunya savasindan once de sanayi olsun egitim olsun gayet ilerlemis bir durumdaydi, evet ikinci dunya savasi onlari saglam bir yikima ugratti ancak "marshall plan" diye bir sey var heralde, ikinci dunya savasindan sonra sovyetlerin yayilmasina karsi bati avrupa'da uygulanmis amerikan yardimlari. esas kalkinmayi saglayan etmenleri boyle seylerde aramak lazim; felaket oldu demek ki kalkinacaklar gibi bir mantik yok. demek istedigim once bu "felaket yasama gerekliligini" ispat etsek ondan sonra turkiye felaket yasamis midir yasamamis midir onu tartisabiliriz belki. su haliyle zaten anlami yok.

turkiye'deki toplumun deger yargilariyla ne gibi bir alip veremedigin var bilmiyorum, ha belki tum sistemin her kosesinin daha seffaf olmasini saglayacak bir degisim olsa guzel olur, benim burada en cok bu dikkatimi cekiyor acikcasi, ama boyle gelismemizi komple engelleyen bir deger yargisi gormuyorum. eger dindi vs.ydi bu konularda bir seyleri kastediyorsan zaten seninle ayni gezegende bile degiliz.

turkiye'nin icinde bulundugu sistem son surat duvara mi gidiyor bilmem ama, simdiye kadar duvara toslayan sistemleri gorduk, en azindan o sistemlerin icinde degildi. hali hazirda duvara toslayan sistemleri 1990'da gorduk yani. icinde bulundugumuz uluslararasi sistem duvara toslarsa da toslar acikcasi o da her daim ihtimal dahilinde tabi, zaten kapitalizm'in kendisi belirli sureler sonunda kriz uretmeye programlanmis bir yapida oldugundan o duvar da sistem icinde kalan bir sey aslinda.

emeklilik konusunda da en nihayetinde benim en basta soyledigime geliyor dedigin sey: warp motoru icat olacak.
Leon

New postby hcho » Wed Jul 20, 2011 5:34 pm

Felakette ekstrem bir sey degil mi? Olay artik iyice laf salatasina bagladi, bana basina bir is gelmeden rotasini degistirebilmis millet goster, onun ustunde konusalim.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Leon » Thu Jul 21, 2011 9:28 am

bence uzatmaya gerek yok.
Leon

New postby olamalam » Thu Jul 21, 2011 12:47 pm

Ben aradan cekildikten sonra bir daha bulasmak istemedim, cok vakit aliyor bu tarz tartismalar. Bir sonuc da cikmiyor.

Tartisma bitti gibi, ufak bir sey soyleyip aradan tekrar cekilecem.

Bana basina bir is gelmeden rotasini degistirebilmis millet goster.

Turk milletinin rotasini degistirmedigi surece emeklilik sisteminin cokecegine ikna olmus degilim, neden rotanin degismesi icin bir felaket olmasi konusunu tartisayim? Rota/felaket meselesi konuyu gereksiz uzatti.

Ayrica rota degismesi genelde olumlu ornekler cercevesinde tartisildi. Her rota degismesi hayra alamet olmuyor ki. Bakiniz Iran yakin gecmiste rotasini degistirdi. Simdi bunun emeklilik sistemi ile ne alakasi var? Nasil bir etkisi oldu? (konumuzla hic bir alakasi yok ama) nasil bir felaket sonucunda iran rota degistirdi?

Mecburi olmadikca paranizi emeklilik falan gibi seylere baglamayin, bunlar cebren ve hile ile elinizden alinacak.

Ve boyle bir kesin yargida bulunmayi taksiciler odasi, berberler odasi bile ayiplar. Yok artik derler :)
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Thu Jul 21, 2011 12:53 pm

Mevcut buyume oranlari, borcluluk rakamlari ve isgucu piyasasi kosullari altinda, devletlerin nasil batmayacagini anlatin, ikna olayim, kesin yargimi geri cekeyim.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Leon » Thu Jul 21, 2011 1:03 pm

Felakette ekstrem bir sey degil mi? Olay artik iyice laf salatasina bagladi, bana basina bir is gelmeden rotasini degistirebilmis millet goster, onun ustunde konusalim.

Mevcut buyume oranlari, borcluluk rakamlari ve isgucu piyasasi kosullari altinda, devletlerin nasil batmayacagini anlatin, ikna olayim, kesin yargimi geri cekeyim.

hocam biz anlatalim sayfalarca bilgi verelim kendi tezlerimizi destekleyen, sonra sen gel kesin yargi ortaya at hikmeti kendinden menkul, sonra da beni ikna edin de. iyiymis yani. ben su kadar yazdigimdan sonra onceki sayfada verdigim ornekleri unutan biriyle tartismayi gereksiz gordugumden uzatmaya gerek yok dedim. hani zihni acik biri ikna olabilir de, senin oyle degil, ya da okudugunu cabuk unutuyorsun, ya da daha kotu bir ihtimal okuduklarini algilayamiyor da olabilirsin bilemiyorum. sonucta tek dogru ben dogrumdur yaklasimindasin yani hic bir anlami yok tartismanin acikcasi seninle. :)
Leon

New postby hcho » Thu Jul 21, 2011 1:10 pm

@Leon
Ben yazdiklarinizin icinde "verimliligi arttirmak" disinda bir sey goremedim benim soruma cevap olarak, Verimliligin ust sinir noktasinda bulunan ABD ve EU nasil arttiracak bu verimliligi?
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Leon » Thu Jul 21, 2011 1:26 pm

daha once bir emekli icin kac calisan gerektigi seklinde bir sey yazmistim onu siz verimlilik olarak algiladiniz sanirim, verimliligin bununla bi alakasi yok.
ama zaten buna cevap vermeye de gerek yok hocam, yani siz amerika'nin avrupa'nin kesin olarak batacagina ikna olmussunuz, ben de nihai olarak o sekilde bir batisin kesinlikle var olmadigina ikna olmus durumdayim. bu onkabullerden ikimizden biri vazgecmedigi surece sizinle en fazla "aggre to disaggre" olur. daha fazlasinin anlami yok.
Leon

New postby hcho » Thu Jul 21, 2011 1:28 pm

Dedigim gibi, nasil batmayacaklarini yazarsaniz ikna olurum.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Leon » Thu Jul 21, 2011 1:33 pm

laf yaristirmanin luzumu yok hocam, hic bir bilgi vermeden hikmeti kendinden menkul "batacak" dediniz diye batacak degil en nihayetinde. siz batacagini ispat ettiniz de yani bizim batmayacagini ispat etmemiz kaldi. kaldi ki sizi ikna etmek gibi bir zorunlulugum ne zaman hasil oldu bilemiyorum. ikna olmayin, harbiden ikna olmayin istemiyorum yani bu komik fikirle devam etmenizin benim icin bir mahsuru yok. :)
Leon

PreviousNext

Return to der Karrierismus