Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Emeklilik üzerine

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby hcho » Thu Jul 21, 2011 1:38 pm

Haberleri seyretmiyorsunuz galiba. Yunanistan, Potekiz, Ispanya, Italya diye giden bir liste var. Domino tasi gibi arka arkaya. Daha neyi ispat edecegim gozunuzun onunde oluyor....
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Thu Jul 21, 2011 1:50 pm

ingilizlerin ani bir toplumsal bunalim sonucunda kafa derimizi yuzecek olmalari ihtimaline karsi yanimizda silah bulundurmamiz (evet, boyle bir tartisma yasandi!) ve biz emekli olamadan mevcut sistemin duvara toslamasi ve bizim paralarin hic edilmesi ihtimaline karsi emeklilik sistemlerinden uzak durmamiz gerektigi ile ilgili tartismalardan sonra 3. bir tartismayi iple cekiyorum hocam.

Aklimda muhtemel bazi konu basliklari var ama yonlendirmede bulunmamak icin simdilik kendime sakliyorum. Hersey dogal bir sekilde gelissin lutfen :)
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Thu Jul 21, 2011 1:54 pm

Nasil batmayacaklarini bilmiyorum diyorsun yani?
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Thu Jul 21, 2011 1:59 pm

Hayir, benim o gunleri gorup goremeyecegimden emin degilim.
Cumleten duvara toslamadan once kafa derimin yuzulmesi ihitmali var :(
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Thu Jul 21, 2011 2:00 pm

Vallaha var:
http://en.wikipedia.org/wiki/2001_Oldham_race_riots
Cok degil 10 sene once olan biten.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Leon » Thu Jul 21, 2011 3:20 pm

http://www.bbc.co.uk/news/business-14229717

"Eurozone leaders have begun delicate negotiations to agree further help for Greece and prevent other economies from being dragged into the debt crisis."

bu aslinda o kadar onemli degil cunku sizin batis senaryosu emeklilik maaslarinin odenememesini kapsiyor. batiyor dediginiz yunanistanda en fazla olan bir miktar ucretlerde dusme emekli maaslarinda dusme falan. ama emekli maaslarinin odenememesi, oyle bir senaryo yok. zaten su anki ekonomik sistemde arada bir kriz cikmasi normal, kriz cikti diye batip giden bir durum yok. yani bu dediklerimi nasil olsa anlamayacaksiniz bildiginizi okuyacaksiniz yine, bosa yaziyorum. emekli maaslarini odeyemeyecek ulkeler. yeah right...

o yuzden diyorum agree to disagree. zaten kafa derimiz de yuzulebilirmis. eksisozluk'te guzel bir laf var, "kafan cok guzelmis canim gule gule kullan"...
Leon

New postby hcho » Thu Jul 21, 2011 3:29 pm

Tabii ki gidisati durdurmaya calisacaklar, malesef yapabilecekleri pek bir sey yok.

Su haberdeki taxation ve privatization kalemleri kesmeyince Benefits'e yuklenecekler:
http://www.bbc.co.uk/news/business-13940431

Konuyu kisisellestirmeden yazalim, birbirmizin yuzune bakamayacak duruma gelmeyelim. Londra'da Turk camiasi kucuk, elbette bir yerde karislisariz.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Leon » Thu Jul 21, 2011 4:25 pm

1998'de rusya moratoryum ilan etti, 1930'larda amerika great depression yasadi, 1997'de asya kaplanlarinin ekonomileri bir gecede coktu, 2001 subat'ta turkiye ekonomisi coktu, 1991'de ingiltere'de de ekonomik kriz yasanmisti, saniyorum o siralar burada enflasyon %25'e 'firlamis' (bizim icin firlamak degil de onun icin tirnak icinde yazdim), 2009 amerikan mortgage kriziyle tetiklenen global ekonomik kriz. butun bunlarda bir sey olmadi, simdi kici kirik yunanistan ekonomisi yuzunden "yapabilecekleri bir sey yok".

en fazla euro bolgesi dagilir, worst case scenario'da.

hocam sorun da aslinda tanimiyor olusumuz birbirimizi, taniyor olsam zaten kotekle dalicam. :)
Leon

New postby hcho » Thu Jul 21, 2011 4:44 pm

30larda Rusya'yi petrol fiyatlarinin yaptigi ralli kurtardi. Ki bu ornegi getirmen iyi oldu, Rusya artan petrol gelirleri ile rahatlayana kadar emekli maaslarini odeyemedi. Soguktan donanlar, acliktan olenler...

29 Buyuk Buhran'in ekonomik etkilerini ancak 2. Dunya Savasi silebilidi, uretim fazlasini yok ederek. Daha once savas cikarmanin imkani kalmamistir yazmistim. Nukleer silahlarini kullanmayacagini bilseler Cin'e dalip meseleyi halledecekler ama mumkun degil, isin ucunda dunayi yok etmek var.

91'de Ingiltere ve 2001'de Turkiye daha lokal olaylardi, bugun dunyanin 4 buyuk blogunun 2sinin es zamanli olarak iflas etmesinden bahsediyoruz.

Olay sadece kici kirik Yunanistan'la bitse hallederler, domino etkisi ile bekleyen diger ulkeler var malesef. Ispanya'ya ya da Italya teslim bayragini cekti mi global kriz de baslar.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Leon » Thu Jul 21, 2011 4:49 pm

kendin yaziyorsun bak ya petrol fiyati cikmis, ya savas cikmis, ya bir sey olmus. ben zaten bastan beri diyorum, ekonomik sistem kriz uretmeye programli. bunu anlatamadim sanirim. belirli sureler sonunda kriz olmasi beklenen bir dongusel hareket. ancak senin dedigin sekilde komple bir daha emekli maaslari odenemez seklinde bir olay var mi yok. yarin savas olmaz, petrol olmaz, baska bir sebep olur ekonomik sistemin tetikleyen devam ettiren. kaldi ki ben kendim yazdim euro bolgesi dagilir diye daha otesi mi var. bunlar olur, ancak sistem devam eder. ben ekonomik kriz cikmayacak sIkIntIlar olmayacak demiyorum. tam tersine olacak diyorum. ancak bunlardan sonra da sistem devam edecek diyorum.
agree to disagree'nin nesini anlamadin onu da bilmiyorum ki zaten neyi ispat etmeye calisiyorsun?
Leon

New postby hcho » Thu Jul 21, 2011 4:53 pm

Global krizleri global savaslar cozer, ama savas cikma ihtimali olmadigi icin cozulemeyecek. Ben de basindan beri bunu soyluyorum.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Leon » Thu Jul 21, 2011 4:54 pm

ayrica great depression'dan sonra ikinci dunya savasindan once ekonomi'de cikis baslamisti. ikinci dunya savasi ile bi alakasi yok. zaten 1929'da basliyor great depression.

Image
Leon

New postby Leon » Thu Jul 21, 2011 5:00 pm

ustteki grafik siz daha yazmadan cevap olmus isabet olmus.
Leon

New postby hcho » Thu Jul 21, 2011 5:08 pm

Hayir isabet olmadi pek, cunku grafiginizde savas oncesi bir asagi yonelme goruluor, savasla birlikte patlama olmus.

Buyuk buhran ve 2. Dunya savasi iliskisi ekonomik literaturde yeteri kadar irdelenmistir, genel olarak kabul goren gorus benim soyledigim sekilde.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Leon » Thu Jul 21, 2011 5:28 pm

savas 1eylul 1939'da basladi diye kabul edilir ve 1939 yilinda grafik + yonde.
savas'ta patlama olmustur bu sasirtici bir durum degil.

buyuk buhran - ikinci dunya savasi iliskisini bi anlatsaniza biz de ogrenmis olalim. bakin biz yaziyoruz ayrintili, biraz da siz ayrintili yazin bi zahmet. hikmeti kendinden menkul iddialar seklinde gidiyordu genelde soyledikleriniz bakin ilk defa boyle daha somut bir sey soylediniz altini doldurun bari. biz de ogrenmis oluruz tam olarak. gorelim bakalim su literaturu.
Leon

PreviousNext

Return to der Karrierismus