Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Emeklilik üzerine

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby merope » Mon Jul 11, 2011 3:48 pm

biz yanlış zamanda doğmuşuz. 40 yaşında emekli olmuş bir kayınvalidem var. millet zamanında nasıl becerdiyse daha yaşlanmadan emekli olmayı becermiş :)
neyse o zaman emekli maaşına muhtaç olmayız nasılsa deme iyimserliğinde bulunuyorum, geçmiş olsun
merope
ROGER WATERS

New postby olamalam » Mon Jul 11, 2011 3:55 pm

@hcho

Yunanistan'da emeklilik sisteminin battigina dair bir sey duymadim. Orada olan sey ulke'nin genel olarak batmasi. Yakin zamanda Izlanda'da oldugu gibi. Bir ara satilik ulke falan gibi haberler cikiyordu. Gemi batarsa geminin icindekilerinin batmasina mana bulamazsiniz.

Ailemden bir cok kisi bagkur emeklisi. Batmadilar. Cikmadilar da ama en azindan o emekli maasi ilac gibi geliyor simdi.

Hala emekli olabilcegimizi dusunenler olmasi ilginc.

Emekli olamayacagimiza emin olanlarin olmasi daha da ilginc.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Mon Jul 11, 2011 3:58 pm

Ailendeki emekliler sansli kusaktan, bizim oyle bir sansimiz olmayacak.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Mon Jul 11, 2011 4:03 pm

@hcho

Evet, biz emekli olamadan kafa derimizi yuzecekler :)
http://www.alaturkalondra.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=751&start=0
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby dada_ist » Mon Jul 11, 2011 4:07 pm

@olamalam
http://www.guardian.co.uk/society/2011/ ... NTCMP=SRCH bu article konuyla ilgili ama bahsettigim asil istatistigi bulamadim BBC ve Guardian'i 40 dakikadir aramama ragmen. Ben UK acisindan degerlendiriyorum durumu. 5 yildir buradayim esim Ingiliz ve gunluk diyalogum %98 ingilizce geciyor. Anlasilmazliklar icin affola.
dada_ist

New postby hcho » Mon Jul 11, 2011 4:10 pm

@olamalam
Devletler bizim yatirdigimiz paralarin ustune oturacak. Ya enflasyonla eritecekler, ya kuralllari degistirecekler, ya da ikisi birden.
Su meshur kurbagayi kaynatma hikayesi vardir. Bu dedigim isleri yaparken kurbagayi huylandirirlarsa o baslikta yazdigim isler de olur, usul usul yapmayi becerebilirlerse ne ala...
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Mon Jul 11, 2011 4:23 pm

@dada_ist
Makaleye ustun koru bakabildim. Genel olarak yukselen ortalama yasam suresinin emeklilik yasina etkisinden bahsetmis. Onceki yazimda bahsettigim gibi, ortalama yasam suresinin artmasi durumunda emeklilik yasinin da artmasi dogaldir.

Enisteye selamlar.

@hcho
Su anda usul usul yapilan birseyler var diyorsun yani. Bazilarini fark edebiliyoruz, bazilarini fark edemiyoruz.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Mon Jul 11, 2011 4:30 pm

dada_ist'in linkini verdigi akut kriz, bir de kronik hastalik var. Hastalik demek cok dogru degil aslinda, yeni duzene gecis diyelim. Globallesme ve uretim teknolojilerindeki evrim olayin kronik boyutunu olusturuyor. Su surekli isiniyor yani...
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby mindbender » Mon Jul 11, 2011 7:51 pm

Eh restrospective bizi icine almiyor ama bir grubu aliyor nedense.

Referans olsun
People not affected by these proposed changes
These proposals do not affect you, if you are one of the following:
a woman born on or before 5 April 1953
a man born on or before 5 December 1953
a man or woman born on or after 6 April 1960

http://www.direct.gov.uk/en/Pensionsand ... DG_4017919
mindbender
ROGER WATERS

New postby mindbender » Mon Jul 11, 2011 7:53 pm

Hmm simdi farkettim ki kanunda cakallik yapmislar

The current law already provides for the State Pension age to increase to:
67 between 2034 and 2036
68 between 2044 and 2046
mindbender
ROGER WATERS

New postby Leon » Fri Jul 15, 2011 3:31 pm

hcho wrote:Bireysel emeklilikte en azindan %30 devlet tahvili ve/veya bonosu olmak zorunda diye hatriliyorum.

boyle bir sey yok. benim bireysel emeklilik hesabim var, %40 buyume amacli hisse senedi, %40 esnek (bunun icerigini ozel emeklilik sirketi sartlara gore degistiriyor), %20 eurobond seklinde. bunu kendiniz duzenleyebiliyorsunuz oranlari ve fonlari yani, 7-8 cesit fon tipi var, siz senede 6 defa degistirebiliyorsunuz..

bunlarin icerigi %100 dedikleri sekilde olmuyor yani mesela %40 hisse senedi olan kismin %100'u hisse senedi olmuyor ama %90 civari hisse senedi oluyor, kalani ters repo gibi islemler oluyor %10 civari yani. ama bono falan yok.
Leon

New postby hcho » Mon Jul 18, 2011 1:14 pm

Dogrudur, ben en son buraya gelmeden once bakmistim, 2004 yilinda. O zamandan beri kurallar degismis olabilir.

Bu arada Turkiye'de kidem tazminatina kaynama calismalarini takip ediyorsunuzdur sanirim. Boyle yavas yavas eritecekler bu sosyal haklari.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Mon Jul 18, 2011 1:58 pm

@hcho

Cikartilmasi planlanan yasanin ayrintilari belli degil, gazetelerde farkli seyler yaziliyor.
1- kidem tazminati kaldiriliyor!!!
2- artik calisan istifa etse bile kidem tazminati alabilecek, kidem tazminatina devlet guvencesi geliyor.

Ayni gazetede 4 gun ara ile cikan iki haber:
http://ekonomi.milliyet.com.tr/kidem-ta ... efault.htm

http://ekonomi.milliyet.com.tr/istifa-e ... efault.htm

Sizi taniyabildigim kadariyla birinci habere inanip ikincisini gormezden gelmeniz bana dogal geliyor. Ben sahsen iki habere de inanmiyorum. Adi uzerinde, bir taslaktan bahsediliyor. Bence taslak bile yalandir. ilerleyen gunlerde konu hakkinda bir gelisme olursa hep beraber ogrenecez.

Ote yandan yavas yavas eritilecek dediginiz sosyal haklardan biri yakin gecmiste elde edildi, yukarida bahsedilen bireysel emeklilik sistemindeki devlet tesvigi. Sisteme yatirdiginiz paranin %30'a kadarini devlet vergi iadesi olarak size geri oduyor. Ilk uye oldugum zamanlarda 100tl yatiriyordum, hesaptan 70tl gidiyordu. Matematik, hatta aritmatik :)

Sizi taniyabildigim kadariyla soyle bir cevap vereceksiniz:
"Devlet ozel bireysel emeklilik sistemine o tesvigi kendisini bu islerden cikmak icin verdi."
Last edited by olamalam on Mon Jul 18, 2011 2:13 pm, edited 1 time in total.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby hcho » Mon Jul 18, 2011 2:12 pm

Bizim memlekette "kimse becermeyecegi essegin onune ot koymaz" diye bir laf var. Yeteri kadar adam ozel emeklilige gectiginde, once devlet destekli emeklilige sonra %30 subvansiyona gule gule diyeceklerdir. Her sey sirasiyla, kurbagalari ziplatmadan.

Verdigin ikinci haberdeki duzenleme de essegin onune konmus ottur.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Mon Jul 18, 2011 2:15 pm

Yanilmisim :(
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

PreviousNext

Return to der Karrierismus