Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Merak ettiklerim ve onerileriniz

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby dada_ist » Sun May 20, 2007 9:35 pm

Selamlar,

Forumunuzu internette dolasirken buldum. Esim Ingiliz ve ulkeye yerleseli 9 ay olmak uzere. Izin verirseniz aklima gelenleri ve sorularimi sizlerle paylasmak istiyorum. Ilgi alaniniza giren varsa veya cevabini bildiginiz konularda, yardimlarinizi esirgemezseniz cok memnun olurum ve simdiden tesekkurler...

Guzel Sanatlar Fakultesi Grafik Bolumu mezunuyum, 3 yil kadar istanbul'da yasayip sayili bir reklam ajansinda junior art direktorlugumu gecirdim. "Mid-weight" diye tabir edilen orta derecedeyim grafik tasarim/yaratici kariyerimde. Turkiye'de yayinlanan Grafik Tasarim Dergisi'nin Londra temsilcisi ve ayni zamanda yazar kadrosundayim ayrica foto muhabirlik de yapiyorum. Simdiye kadar 3 unlu Britanyali tasarimcinin roportajlarinda bizzat calistim, muhtesem insanlardi kendimi cok sansli hissediyorum bu konuda. :-)

Bu arada 2007 Mart ayinda ilk ciddi is gorusmemi Londra Clerkenwell'de -Landor Brand Consultancy ile yaptim. Ne yazikki sunum teknigim yetkin degildi, biraz da amatorlugumden dolayi gorusme olumsuz gecti... Bu negatif tecrubeden sonra cekinir oldum ciddi is basvurularinda bulunmaktan. Herneyse simdiki stratejim "creative placement-work placement" diye tanimlanan staj veya gayet dusuk ucretlerde belirli bir sure calisarak is tecrubesi kazandiran pozisyonlar. Planlarimi yaptim basvurmayi dusundugum ajans ve brand cosultancy'lere karar verdim ve portfoliomu da hedeflerime gore guncelliyorum. Ajanslarin hepsi Londra merkezinde konumlanmis durumdalar...

5 yillik is tecrubem olmasina ragmen, ilk gorustugum Kreatif Direktorun tavrindan hic hoslanmadim, nedense baska yerlerde de bu tur tavirlarla karsilasirmisim gibi geliyor. Kucumseme, yaptigim tasarimlar hakkinda absurd sorular sorulmasi ve Ingilizce mesleki jargon eksikligim ciddi pozisyonlar icin sanki yeterli degil gibi. Bu hisse kapilincada kariyeri sifirdan ele almaktan baska geriye bir sey kalmiyor... Neyseki ABD'ye Turkiye'ye freelance isler yapiyorum da onlar mesgale oluyor bana. :-)

1-Sizce Is icin Londra-Brighton arasi gidip gelmek mantikli midir? Sahsen, uzun sure Kadikoy-Maslak arasi Istanbul trafigi gormus biri olarak rahatlikla soyleyebilirim buradaki tren yolculugu daha hizli ve konforlu bence.

2-Yukaridakine benzer kariyerinizin sifirlandigi durunlar yasadiniz mi? Buna gore bulundugumuz ulke gerceklerinden/kendi tecrubelerinizden yola cikarak bana ne gibi onerilerde bulunabilirsiniz?

Ayse
dada_ist

New postby hcho » Mon May 21, 2007 8:49 am

Ilk Brighton'a gittigimde benimde aklima orada yasayip Londra'da calismak gelmisti. Ne de olsa Londra-Brighton arasi trenle 1 saat demistim. Ama isin ic yuzu oyle degil, Brighton'da istasyonda oturmayacagiz herhalde, evden trene bir 15 dakika desek abartmis olmayiz. Sonra Londra'da is yerinin London Bridge'de olma ihtimali de dusuk. Trenden indi, metroya bindi, metrodan indi, is yerine girdi derken de bir yarim saat gitse al sana toplamda 1.45. Bir de donusu var ayni miktar, gunde 3bucuk saat yollarda. Cekilir is degil gibi geliyor bana.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby dada_ist » Mon May 21, 2007 9:02 am

:) Tesekkur ederim cevabiniz icin. Ilk asamada Brighton'dan gidip gelecegim belli bir sureligine ise baslarsam eger. Esimin isi dolayisiyla buradayiz. Ikinci asamada Londra'ya yerlesmeyi dusunebiliriz uzun vadede.
dada_ist

New postby hcho » Mon May 21, 2007 9:11 am

Belki Gatwick'e tasinabilirsiniz. Orta nokta sayilir :)

Is konusunda biraz cabuk pes etmissiniz gibi geldi bana. Kotu bir tecrube gecirmissiniz ama daha fazla denemeliydiniz bence. Sadece 1 yer ile goruserek oradan is teklifi almak dusuk bir ihtimal.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby davsan » Wed May 23, 2007 12:09 am

bence de is basvurularina devam etmelisin Ayse. sonucta baska sansin yok, bir ise gireceksin, degil mi? simdi pes etmen, sadece bir daha bas vurmaya karar verecegine ana kadar verdigin bir ara olmus olacak ki bence bir kayiptir aslinda. keep going :)

adamlarin tarzina gelince, uyuz olabiliyorlar evet, ama iste tecrube oluyor sana, bi dahaki sefere ona gore gidersin.

bir de ben tecrubelerime dayanarak soyluyorum (ki inan bana is arama/bulma, ise alinmayla ilgili her gecen gun cok daha tecrubeli oluyorum) yaptigimiz en buyuk hata, is bulmanin bir eslesme oldugunu unutuyor olmamiz. yanis en ne kadar iyi de olsan o is icin uygun olmayabilirsin ve bu gayet normal bir durum. asla senin eksik ya da kotu oldugun anlamina gelmiyor. sadece sana uygun olan ve senin uygun oldugun isi bbulana kadar aramaya devam et.

bu profile'la acikta kalacagina inanmiyorum! kolay gelsin :)

P.S. alaturkalondra'ya da bi grafik calismasi dusunursun artik??
davsan
BAŞKAN

New postby Flavio Briatore » Wed May 23, 2007 12:25 am

davsan wrote:P.S. alaturkalondra'ya da bi grafik calismasi dusunursun artik??

Bana bir Türk tanımla deseler hemen bu postu iliştiririm :)
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby dada_ist » Thu May 24, 2007 9:16 am

Merhabalar,

Yorumlariniz icin cok tesekkur ederim. Elbette, site icin dusundugunuz bir grafik tasarim varsa yapabilirim. Is icin asama asama basvuracagim yerlere karar verdim. Sirayla basvuracagim. "Work Placement" kategorisinde denemekte kararliyim. Meslegin teknik yanlari var, matbaa, dergi, gazete, web gibi cok farkli uygulama alanlari var. Adaptasyon donemini hizli bir sekilde atlatmak istiyorum mumkun olursa. Sizleri gelismelerden haberdar edecegim .

;)

A.
dada_ist

New postby Site Memuru » Thu May 24, 2007 6:59 pm

Nazik teklifin icin tesekkur ederiz. Belki bize su anki gorunum hakkinda bir iki elestiri ve yorum yapabilirsin. Onun haricinde de calismalarina ev sahipligi yapmaktan da mutlu oluruz.

Is aramada basarilar.
Site Memuru
Site Admin

New postby outsider » Tue May 29, 2007 11:48 am

Sevgili Ayse,

Ben 5 senedir londrada yasiyorum ve aktif olarak Web & Grafik tasarimiyla ilgileniyorum.

Su anda freelance olarak bi cok farkli musteriyle is yapmaktayim.

Soylemis oldugun o asamalarin hemen hepsinden gectim ve belki deneyimlerimi aktarmamin faydasi olur diye dusunuyorum.

En onemli tavsiyem arkadaslarin da dedigi gibi is basvurularina devam etmen.

Ben ilk geldigimde gunde en az 20 tane is basvurusu yapmistim ve hicbirinden olumlu sonuc alamamistim (ingilizce yetersizligi, bu ulkedeki calisma kosullarindan haberdar olmamak etc.) malum sebeplerle.

Hele work placement falan kesinlikle dusunme burda senin yaptiklarinin degerini bilecek ve sana sans verecek insanlar var.

Ikinci tavsiyem is gorusmesiyle ilgili. Ingilizcenin yeterli olmamasindan dolayi hepimizde zamaninda kendine guven problemi oluyor. Isinde ne kadar iyi olursan ol o kendine guven hissini karsindakine veremiyorsan zaten kaybediyorsun. O yuzden olabildigin kadar pozitif davran ve yuzun gulsun. Stand-up komedi yap diyemiycem ama elinden geldigi kadar rahat ol. O ilk gorusmedeki buzu kirmak soyle bi espriyle genelde halloluyor.

KESINLIKLE ingilizcen kotu diye ozur dileme. 5 senede anladigim birsey varsa Ingilizler zaten seni gordugu anda senden kednileri gibi bir ingilizce beklemiyorlar. Dertleri de bu degil zaten. Onlarin derdi onlarin is ortaminda isi duzgun sekilde yapicak adam gibi birini bulmak.

Ingilizcenin kirik olmasi hic bi zaman isi kaybetmen icin sebep degildir. Eger tarzan ingilizcesinden halliceyim diyosan o zaman zaten once ingilizce ogrenmen gerekir ki yeterli derecede oldugunu tahmin ediyorum.

Calisma iznin var mi bilmiyorum ama sana sponsor olunmasini istiyorsan normalden daha dusuk bir ucrete calismaya razi olmak zorundasin. Sana sponsor olacak firmaninda sana inanmasi lazim (boru degil 5 sene boyunca orda calisman ve isi birakmaman gerekiyor) sana inanmalari icinde bu isi iyi yaptigini ve akil sagligi yerinde normal bi insan evladi oldugunu gosterirsen isi almaman icin hicbir sebep yok.

Fulltime pozisyon icin kendini yeterli hissetmiyorsan sana tavsiyem FREELANCE islere yonelmen.

www.gumtree.com da bir dolu freelance ilani var.

Ben 1.5 yildir freelance olarak calisiyorum ve cok memnunum. Istedigim zamani ve fiyati kendim belirliyorum. Bazi sirketlerde ayiptir soylemesi gunluk £300 civarinda rakamlar charge ettigim oluyor. Full-time is bu acidan hic makul degil.

Mutlaka kendine bir websitesi ac ve portfolyonu oraya guzel bir sekilde koy. Bu tarz seylere burda insanlar cok dikkat ediyor. Bir nevi kendi markani tarzini rahat ifade edebilecegin bir alaninin olmasi senin icin faydali olur. O an gorusmede belki istedigin gibi konusamazsin ama websitende kendini daha guzel ifade edebilirsin. Is basvurularina websitesi linkini ekle. Insanlar oradan senin hakkinda daha detayli bilgi alabilsinler.

Umarim bunlarin bir faydasi olur.

Saygilar
Hasan.

www.hasansahoglu.co.uk
outsider

New postby hcho » Tue May 29, 2007 12:31 pm

Vay anam, paraya bak! En son ortaokul sonda resim dersinde kalem almistim elime. Kariyer degisimi yapmak icin cok mu gec?
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Flavio Briatore » Tue May 29, 2007 1:11 pm

hcho wrote:Vay anam, paraya bak! En son ortaokul sonda resim dersinde kalem almistim elime. Kariyer degisimi yapmak icin cok mu gec?

:)

Türkiyede grafiker bir arakdaşım vardı,oda bir kurumsal kimlik çalışması yapıyordu bir günde 2000$ filan alıyordu ,Türkiyede fiyatlar iyi bu konuda :)

Ayrıca Sıtkı Görçiz Abi (Kendisini tanırsın sanırım outsider...) Coca Cola'ya bir logo çalışması yapmıştı,iyi para aldığını biliyorum,zaten en son Yeniköy'de yalıya taşındığını duymuştum.

Yasemin Dalkılıç'ında Usa'da bu işlerle uğraştığı prodiksiyon firması var,oda sadece kullanıcı formunu kaydettirip mail atılan bir iş için 1000$ den bahsediyordu :)

Bunları duyunca ya Usa'ya yazılımcı olarak gideyim dedim,yada Türkiye'de kalıp Sıtkı Abiye salça olayım dedim,sonra saçmalamayım daha fazla dedim,cin aliyi bile çizemiyorum ki :)
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby outsider » Tue May 29, 2007 1:31 pm

bu isten anormal paralar kazanan insanlar var gercekten ama hayatlarini veriyorlar.

Kurumsal kimlik kolay bir is degildir herkeste kolay kolay yapamaz.

Kurumsal kimlik tasarimini bi antetli kagitla kartvizit tasarlamaktan ibaret sanan nice grafikerler heba oldu gitti bu alemde :)

Ben de tam 10 yildir web tasarimi yapiyorum. Ancak daha son 1-2 yilda verdigim 8 yilin geri donusunu almaya basladim.

Kalem kagit alacak arkadaslara burdan duyurulur :)
outsider

New postby dada_ist » Tue May 29, 2007 5:44 pm

Selamlar Hasan,

Ayirdigin zaman ve paylastigin degerli tecrubeler icin cok tesekkur ederim. Evet Istanbul'da reklam ajansindayken ciddi paralar kazandim, meslegin maas ortalamasi genellikle yuksektir Turkiye'de burada da. Ve ne kadar kazandigin, ne kadar kendini teslim edip adadiginla dogru orantilidir. "Yasam tarzi" diyenlere katiliyorum aksi takdirde sabah 9 aksam 5 gibi bir memuriyet anlayisi yoktur hic bir ajansta ve kreatif bir iste.

Freelance dedin iyi bir noktaya getirdin, evet hali hazirda USA'ya logo tasarimi yapiyorum, gerisi gelecek bu isin, kitap tasarimi fazida var. Gumtree'yi inceleyecegim. Web sitem henuz yok ama Coroflot.com da bir portfolio sayfam var onu en yakin zamanda guncelleyecegim... Ingilizcem oldukca iyi yalniz ihtiyacini hissettigim sey, bu baglamda daha cok baskiya yonelik terimler, matbaa bilgimin karsiligi gorsel dilin kullanildigi heryerde ingilizce tanimlarini ogrenebilmek. En basitinden "buyultmek" terimi; Logoyu buyultmek ile Fotografi buyultmek arasindaki fark ingilizceye cevrildiginde soyle olabiliyor, "Blow up the photo" ve "Make the logo bigger" ayrica CMYK ve daha bir dolu teknik jargona yari-yabanciyim. Turkiye'deyken yutdisina iki kitap tasarimi yapmistim bastan sona herseyi baskisi vs'sini ben takip ettigim icin iyi deneyim oldular bana.

"Work Placement" ile ilgili konsept bir kitapcik tasarlamaya basladim, onu gonderecegim dusundugum yerlere, ve serinkanli dusunerek hareket etmek istiyorum. Freelance opsiyonlari da degerlendirecegim.

Tekrar tesekkur ederim, ilgi ve goruslerin icin.

:)

Ayse
dada_ist

New postby hcho » Tue May 29, 2007 5:48 pm

Tuh be, bu da yatti :) Yok mudur su fakiri uzmeden zengin edecek bir is?

Bu arada Yasemin Dalkilic dalgic degil miydi? Nereden cikti dizayn falan?
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Flavio Briatore » Tue May 29, 2007 6:02 pm

hcho wrote:Tuh be, bu da yatti :) Yok mudur su fakiri uzmeden zengin edecek bir is?

Bu arada Yasemin Dalkilic dalgic degil miydi? Nereden cikti dizayn falan?

Bizde kumar oynarız be hcho'm üzme sen tatlı canını :)

Evet Dalgıç abla,tasarımcı bir arkadaş vesilesiyle tanışmıştım,bir ara yardım etmiştim kendisine,oda video edit üzerine yardım etmişti bana.

Kübalı eşinin sanırım Prodiksiyon firmasımı ne vardı,oda kovalıyordu bu işleri diye hatırlıyorum.
Flavio Briatore
ROGER WATERS

Next

Return to der Karrierismus