Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Yurtdisinda univeriste okumanin Turkiye'deki kariyere etkisi

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby hcho » Wed Nov 02, 2011 11:10 am

Bu aralar Turkiye'deki cevreden "bizim cocugu orada bir universiteye gondersek" tipinde yoklamalar yine artti. NIhayi hedef buraya yerlesmek mi diye soruyorum, ekseriyetle sadece okul icin cevabi geliyor.

Turkiye'de calistigim sirketlerin kimseyi yurtdisinda okumus diye ise aldiklarini hatirlamiyorum. Hatta Turkiye'de sinav kazanamamis, baba parasiyla okumus diye menfi etkisi oldugu durumlara da sahidim.

Anektod veri degildir diyerek, soruyorum, sizin gozlemleriniz, tecrubeleriniz ne yonde? Yurtdisinda okudum, sayesinde onume Turkiye'de buyuk kapilar acildi diyen tanidiginiz var mi? Yoksa bu is falanca cocugunu yurtdisina okumaya gondermis bizim neyimiz eksik anlayisi ile mi bu kadar populer?
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby HSAG1D » Wed Nov 02, 2011 1:21 pm

ben ozellikle akademide buyuk kapilar actigini goruyorum.

hicbir sey olmuyorsa, cocuk dogru durust ingilizce ogreniyor. Turkiye'de ingilizice egitim tamamen palavra, ben 4 + 2 yil ODTU'de okudum, hem de sosyal bilimler bolumunde, geldigimde ingilizcemin cok kotu oldugunu anladim. Ustelik Turkiye'de ozel universite neredeyse Ingiltere'de okumaktan daha pahali.

burda derse de giriyorum, Turkiye'deki ODTU'deki egitimle burayi karsilastirma imkanim oluyor. Kesinlikle, burada egitim daha pratik, daha sorgulayici ve daha interaktif. ODTU'de ise ezber ve teroi dolu, gercek hayatla hicbir ilgisi olmayan akademisyen yetistirmeye yonelik bir egitim vardi.

Turkiye'de ozel sektorde deger verilmeyebilir basta, cunku bircok yeni mezun kole olarak ise aliniyor. Kolelik icin de fazla geliyor yurtdisi egitim. Ama birkac elit firmada ve cokuluslu sirkette yurtdisi egitimin onemli oldugunu ben musahade ettim (MicKinsey vs consulting firmalari, P&G, vs.).
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby olamalam » Wed Nov 02, 2011 3:08 pm

HSAG1D'nin de dedigi gibi kariyerine akademisyen olarak devam etmek isteyenler icin gercekten avantak. (Hatta ODTU'de akademisyen olmak icin yurt disinda okumak (master/doktora) sart).

Ingilizce konusuna da katiliyorum. Ben de ODTU'de 1+4 sene okudum. Anadolu lisesinde ve universitede olmak uzere toplam 2 yilimi hazirlik ile gecirdigim halde ingilizce seviyemden hic bir zaman memnun olmadim. Bunun sebebi tamamiyle egitim seviyesi diyemem, Turkiye'deyken Turkce'den hic bir sekilde kopamiyorsun.
(Bilg. Muh.deki hocalarin cogu dogru durust ingilizce bilmedigi icin dersleri turkce anlatiyorlardi. ingilizce anlatmaya kalkarlarsa off off, bir keresinde hocanin birine siz Cince anlatsaniz fark etmez demistim de o dersin tarihindeki en zor final sinavina maruz kalmistik.)

Nihai hedef ingiltere'ye yerlesmek ise cok bir faydasi olmayacaktir. Bildigim kadariyla kisa bir sure calisma izni veriyorlar o kadar. Ingiltere'de okuyan arkadaslar pasa pasa geri donduler.

Hayat gorusu vb. ise, burada yasayan bir cok kisinin hemfikir olacagi uzere faydali elbette. Boyle bir tecrubeye sahip olmayanlar icin yurt disina tatile cikmak bile "buyuk mesele", gurur duyulacak bir sey.

Ozel sektorde daha cok is imkani veya daha yuksek maas ise tamamiyle sansa kalmis bir is, ne desem yalan olur. Bazi durumlarda dezavantaj bile olabilir. Cok yakin bir arkadasim ODTU end. muh.u ilk 3'te bitirip Almanya'nin en iyi teknik universitelerinden birine burslu kabul edilip master yaptiktan sonra 1 sene de IBM'de staj yaptiktan sonra yurda dondu. Yanlis hatirlamiyorsam 1 sene kadar is aradi sonra. En cok duydugu iki cumle: "sen bizim icin over qualified'sin" ve "biz bu pozisyona en fazla 2bin lira veriyoruz, istersen".
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby temren » Wed Nov 02, 2011 5:28 pm

Bana, Turkiye' de bir is gorusmesinde, "zaten senin İngiltere' de yaptigin yuksek lisans burada iki senelik bolum gibi bisiii" diyen oldu. Belki de lisansim muhendislik degil de sosyal bolum oldugu icin havami sondurmeye calisiyordu, bilemiyorum...
temren

New postby Phantom » Thu Nov 03, 2011 10:05 am

Bence Türkiyedeki okuldan daha iyi bir okulsa mantıklı. Vakıf üniversitelerine gidilecekse aynı paraya yurtdışında daha iyi okullar olabiliyor.

Akademik hayatta yurtdışındaki eğitim önemli. Ama benim gördüğüm bu durum daha çok doktora seviyesi için geçerli.

İş hayatı için okuldan çok okulun ne kattığına bakmak gerekir. Sadece diplomaya bakarsak bence etkisi olmaz. Amerikada eğitim alan bir arkadaşımın çok da karşılığını görmediğini söyleyebilirim. Fakat okulda kurulabilecek network bu durumu tam tersine de çevirebilir.
Phantom

New postby hcho » Thu Nov 03, 2011 11:52 am

Okulda kurulacak network acisindan Turkiye'deki daha oturmus ozel universitleri tavsiye ediyorum ben de. Koc, Sabanci, Bilkent gibi. Sonra illa isteniyorsa master icin yurtdisi dusunursunuz diyorum.

Lisans duzeyinde kotu bir yatirim gibi gorunuyor bana hala.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby olamalam » Thu Nov 03, 2011 2:13 pm

hcho wrote:Okulda kurulacak network acisindan Turkiye'deki daha oturmus ozel universitleri tavsiye ediyorum ben de. Koc, Sabanci, Bilkent gibi. Sonra illa isteniyorsa master icin yurtdisi dusunursunuz diyorum.

Lisans duzeyinde kotu bir yatirim gibi gorunuyor bana hala.

Adamina ve okuluna gore degisir. Kimisi girisimci ruhludur, Turkiye'de olmayan bir seyi kesfeder ve gider onu Turkiye'ye getirir, para kazanir, kimisi vaktini bosa harcar. Kimisi iyi bir okuldan kabul alir, kimisi dershane gibi bir yerden.

En iyisi bu konularda insanlarin karar vermesinde minimum etkili olarak sorumluluktan kacmak. Herkes kendi tecrubesini kendi edinsin.

Haa, neme lazim Turkiye'den yigen gelecek, bir de ona goz kulak olmak gerekecek diyorsan senin yanindayim hocam. Bilkent'e sokabiliyorsan Bilkent'e sok genci.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby abbulu » Fri Nov 04, 2011 10:24 am

Undergrad icin cok bir etkisi oldugunu dusunmuyorum bende. Is hayatinda da belli buyuk birkac firma onem veriyor. Fakat diger arkadaslarin da dedigi gibi, akademik olarak devam edenler icin yurt disi doktorasi onemli bir avantaj oluyor. Bilkent Uni. de aldigi hocalar icin yurt disinda egitim gormus olma sarti benim bildigim en gec 2000 den beri var. Daha oncesinde de varmiydi bilgim yoktur.
abbulu
ROGER WATERS

New postby Nova » Sat Nov 12, 2011 6:28 pm

Benim kendi tecrubelerime dayanarak fikrim:
OZEL SEKTOR: Lisansi yurtdisinda okumak buyuk bir arti olarak gorulmuyor. Turkiye'de iyi bir universite bitirildikten sonra yurtdisinda yapilan yuksek lisans adi ne olursa olsun (MBA vs) gayet arti bir unsur oluyor.
AKADEMISYENLER: Olmazsa olmazlardan goruluyor. O yuzden herkes burs vs bulmak icin cirpiniyor.
KAMU SEKTORU: Su an icin inanca dayali baska unsurlara dikkat ediliyor.
Nova

New postby cazkedisi » Sun Nov 13, 2011 6:34 pm

ingiltere'de turkiye ile ayni fiyata okullar var ama barinma ve yemek gibi ekstra masraflar da ustune konunca yurtdisi pek de ucuz olmuyor. master duzeyinde ingiltere'de burs cok az, tev, meb bir de british council var bildigim. onlari almak da cok zor. bir de okullarin kendi burslari var, ama cogu yuzde 100 duzeyinde degil. doktora duzeyinde ise cok burs var, dolayisiyla akademisyenlik dusunenler icin maddi acidan iyi bir secenek olabilir. hem doktora ogrencisiyken asistanlik yapip para kazanma sansi da var.

bunun disinda tier 1 post study work adi altinda bir vizeyle iki yil calisma izni alinabiliyor ingiltere'de 6 ayin ustunde bir egitim gorulurse.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby HSAG1D » Mon Nov 14, 2011 9:04 am

@caz kedisi, tier 1 post study kapandi artik ne yazik ki. Ingiltere'ye ogrenci olarak gelip sonrasinda calismak icin kalabilmek artik mumkun degil. Tier 2 alinacaksa bile Turkiye'ye donup basvurmak gerekiyor.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby Nova » Mon Nov 14, 2011 9:56 pm

Gocmenlik ile ilgili olarak kurallarini bayagi zorlastirmaya basladilar. Az once Filipinli biri ile konustum mesela. Kendisi de dahil cogu arkadasi geri donuyorlarmis. Artik o kadar sartlar getirdiler ki zorlamanin anlami yok. Kacak da kalmak istemiyoruz diyor. Donuyorlarmis.
Nova

New postby trkaky » Fri Mar 16, 2012 1:14 pm

Bence buraya gelen undergrad'lara baba parasiyla okuyor gozuyle bakiliyor Trden. Ben kendim de ayni sekilde geldigim ve undergrad ortamini bildigim icin bu goruse katilmamak elimde degil. Ozellikle avurpa disindan gelen ogrenciler cok vasat Turkler dahil.

Ama okul bittikten sonra bir is bulup calisabilinirse bir kac yil o zaman bence kendini kanitlamis olur birey. Trdeki is verende baska bir gozle bakacaktir o zaman.

Kisacasi sadece okumak yetmez is hayati icin ama Ingilterede edinilecek bir kac yillik tecrube de herseyden onemli.

En guzeli okurken alaninda calismak ayni zamanda.
trkaky

New postby erkut » Mon Apr 16, 2012 2:22 pm

Yurtdisindaki is tecrübesi cok fazla kapi acabilir özellike yabanci sirketlerin Türkiye ayaklarinda.. Hem is tecrüben hem de yabanci dil konusunda bu tip sirketlerde tercih edilen bir avantaj yaratabilir.

Yani buraya gelip okulu burada okuyup, bi sonraki adimi da burada atip daha sonra Tr düsünülebilir.

Burada da ise basladin mi, kaliyosun yalniz. :)
erkut
ROGER WATERS

New postby olamalam » Wed Apr 18, 2012 6:16 pm

ben ptesi günü türkiyeye döndüm, sali günü ilk iş görüşmesine girdim, çarşamba günü güzel bir teklif yaptılar. yurt dışı iş tecrübesinin gayet faydasini gördüm, çok ilgilerini çekti.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

Next

Return to der Karrierismus