Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

İngileterede It ve Bilg. Müh üzerine..

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby erhan » Sun Jan 01, 2012 2:37 pm

Arkadaşlar selamlar.... Güzel bir forum kurmuşsunuz yurt dışında ıt alanında çalışan arkadaşlar gördüm birşeyler sormak istiyorum.

Ön lisans Bilg. Tek. ve Programlama ve ardından dikey geçiş ile Lisans Bilg. ve Öğretim Tek. Öğr. mezunuyum. Önlisans eğitimi sonrası benim tercihim Bilg. Müh geçmekti ama ozamanki şartlar dolayısı ile öğretmenlik tercihinde bulundum.

Şu anda kpss ye hazırlanmaktayım ancak mezun oldugum bölümünün 4 yıl önceye göre kontejyanının 200 lere inmesi , 89 puanla atamaları kapanması söz konusu, bölümünde meb de statüsü berbat durumda(https://www.facebook.com/groups/teknolojik/). Dahada önemlisi öğretmenlik benim beklentilerimi karşılamıyor sevmediğin bir şeyi meslek olarak yapmak insanı rahatsiz ediyor.

Türkiyede Yüksek Lisans için;
Bil. Müh. üzerine 1,5 - 2 yıl sürüyor sınava hazırlık ve dil yeterliligini sağlamak dahil yaklaşık 3 yıl harcamak demek...
Bilgi Teknolojileri üzerine bölümde (Türkçe) 1,5 yıl sürüyor buda yakşalık 2 yıl harcamak demek (http://www.bahcesehir.edu.tr/fakultesay ... nolojileri)... Bu bölümlerden mezun olunca özellikle Bilgi Teknolojileri için piyasada ihtiyac duyulan yeterliliğe ulaşabilecegim şüpheli...

Ben bunların yerine yurt dışında örneğin ingilterede dil eğitimi alarak bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum.Bunun ingiltere yapmak için 3 yıl ünv + dil 1 yıl demek sanırım sonrasında ise ingilterede kalmak sıkıntılı sanırım kalabilirsemde kalmak istiyorum. Bunun Türkiyede yapacagım yüksek lisansdan daha faydalı olacağını kansındayım. Şu anda 26 yaşındayım maddi olarak ailemi zorlayacagının farkındayım biryandanda çalışarak masrafımı azalmak düşüncesindeyim.It alanında çalışan yada fikirlerini paylaşmak isteyen arkadaşların görüşleri nelerdir.
Mutlu Yıllar.
erhan

New postby hcho » Sun Jan 01, 2012 7:30 pm

Yeterlilik konusunun okunan okul veya alinan derece ile alakasi yok. Kisinin meslege ilgi ve alakasi hepsinden daha onemli.

Mesele isverenin illaki istedigi bir dereceye sahip olmak ise bunu en ucuz(zaman + para) sekilde halletmek en iyisi olur.

Yurtdisinda okumanin getirileri ve goturuleri ustune soyle bir baslik vardi:
viewtopic.php?f=10&t=800
Orada varilan genel kani akademik kariyer harici pek de degmedigi yonunde idi.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby erhan » Sun Jan 01, 2012 8:35 pm

hcho wrote:Yeterlilik konusunun okunan okul veya alinan derece ile alakasi yok. Kisinin meslege ilgi ve alakasi hepsinden daha onemli.

Mesele isverenin illaki istedigi bir dereceye sahip olmak ise bunu en ucuz(zaman + para) sekilde halletmek en iyisi olur.

İstekliyim o konuda sıkıntı yok :) İş veren onu istiyor değilde ben mesleki anlamda iyi bir noktaya gelmek istiyorum ortaya iyi birşeyler cıkarmak diyebiliriz.Ben denizlideyim burda teknik servis olarak başlasam 600 den başlayıp sanyorum en fazla 1000 -1500 TL rakamları görürüm. İlerleyen zamanda Sistem ve Ağ Uzmanlığı gibi bir alana yönelsem ve mcse gibi sertifaklar için illaki dil şartı gerekecek(mesele sınavları geçmek için dil öğrenmek değil).

hcho wrote:Yurtdisinda okumanin getirileri ve goturuleri ustune soyle bir baslik vardi:
viewtopic.php?f=10&t=800
Orada varilan genel kani akademik kariyer harici pek de degmedigi yonunde idi.

Akadamik kariyer düşüncem yok ama teknoloji alt yapısını oturtmuş, yenilikleri ilk elden gören bir yerde bulunmak güzel bence.
erhan

New postby hcho » Sun Jan 01, 2012 8:46 pm

Ingiltere'deki universitelerden cikan adamlari her gun goruyoruz, yenilikleri ilk elden goruyorlar ama tin tin...Onemli olan kisinin kendisi, internet caginda yenilikler her yere ayni hizda gidiyor, ilgisi, meragi, azmi olan alir kullanir, nerede oldugunun onemi yok.

Nihai hedefiniz Ingiltere'ye yerlesmek degilse burada okumak cok buyuk avantaj saglamaz.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby erhan » Mon Jan 02, 2012 8:57 am

Anlıyorum merak konusunda hemfikiriz. Genede fırsatını bulursam gidecegim
erhan

Return to der Karrierismus