Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Ingiltere'ye yerleşmek ve Yazılımcı olmak

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby d&a » Sat Oct 03, 2015 2:34 am

Merhabalar herkese,
sitedeki yazilari okumaya baslayali bir yil oldu ama üyeligim yeni hemen hemen butun basliklari okudum :) kimsenin derdi benimki gibi degil o yüzden yazip yazmama konusunda kararsiz kaldim. Sanirim en dogru baslik burasi :)
2014 bilg mühendisligi mezunuyum java uzerine freelance deneyimim var fakat buradaki sirketeler icin hicbir anlam ifade etmedigini biliyorum zaten cv im de o kadar kısa ki bu konuda gorseler bu bos kagitta neyin nesi diyip cope bile atilmadan musfette olarak kullanirlar :)

suan londradayim yazilim uzerine neye nereden nasil baslayacagimi bilemiyorum. Hani isin parasal boyutundan ziyade sevdigim tarafiyla ilgileniyorum( muhendiscilik oynamak ). Bu noktada deneyimli arkadaslardan ve ozellikle 'hcho' gibi yardimseverlerden bana yardimci olmalarini rica ediyorum akil hocaligi demek daha dogru olur. Gonullu calısma, stajyer( mumkun mu bilmiyorum) ya da gel buraya takil sana is verelim ama para verMEYELIM derseniz ona da raziyim ya da su kursu al suraya git ona da raziyim. Zaten tek amacim var bisiler ogrenmek.

Saygilarimla
d&a

New postby Volkan » Sat Oct 03, 2015 9:34 am

@d&a

Vize turunu de yazarsaniz faydali olur. Turist vizesiyle calisamazsiniz, ankara anlasmasi vizesi ile maasli ise giremezsiniz vs kisitlamalar var.
Volkan

New postby d&a » Sat Oct 03, 2015 12:33 pm

Tesekkur ederim 'volkan' evet en onemli olani unutmusum. Ankara anlasmasi uzerine vize aldim. Self employmet olarak basit sirket kurdum.
d&a

New postby d&a » Thu Nov 05, 2015 12:49 am

Yardimci olabilecek kimse yok mu arkadaslar?
Boyle giderse telef olup gidecegim sanirim
d&a

New postby hcho » Fri Nov 06, 2015 9:36 am

@d&a

Nerelerde is baktin? Hangi noktada takiliyorsun? Mulakata mi cagarmiyorlar?
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby bekadan » Mon Jul 04, 2016 12:45 pm

Anlayamadigim bir nokta var, Türkiyedeyim ve is başvurusu yapıyorum, çalışma vizesi icin bir sirketin bana sponsor olması gerekiyor ama calisma vizem olmadan da dikkate almıyorlar basvurumu. Bu durum biraz karışık geldi.

Ben endüstri muhendisiyim ve yaklasik 7-8 senedir yazilimla uğraşıyorum. Hayatima aslinda yazilimci olarak devam etmek istiyorum. Ingiltere de bir çok is ilani var tabiki yazilimcilar icin ama calisma vizesi durumunu nasil çözebilirim bilmiyorum. Yasim 27, askerliğim bitmek uzere :) atarsa 12! Bana yol gosterebilecek birisi olursa cok sevinirim.
bekadan

New postby abbulu » Mon Jul 04, 2016 1:50 pm

Ankara anlasmasi basligini incelemelisin. Ama Brexit den dolayi etkilenecek bir anlasma yanlis bilmiyorsam. Her an kaldirabilirler.
abbulu
ROGER WATERS

New postby LaSagra » Wed Jul 06, 2016 1:31 pm

@d&a

Londra disinda islere bak derim, Londra'da kalman gerekmiyorsa eger. Leeds, Manchester vs. Genel olarak Yorkshire bolgesi, IT/Yazilim firmalari baya var.

Bir de kucuk recruitment firmalari ile iletisime gecmeye calis. "Baska bir baslikta boyle bir tavsiye vardi benim isime yaradi, sagolsun forumdaki arkadaslar."

Vizeden dolayi contractor calisman gerektigini ozellikle belirt, uzun donem contract yapmak istiyorum vs. dersen normalde permanent olan pozisyonlar icin seni dusunebilirler.

Bol sans..
LaSagra

New postby aposto » Thu Aug 25, 2016 11:45 am

Arkadaşlar Merhaba,
Ankara anlaşması vizem 1 Ekim'de başlıyor. Endüstri mühendisliği mezunuyum, 9 yıllık IT Business Analyst'lik iş tecrübem bulunuyor. Bunun yarısından fazlası global firmalarda olacak şekilde. Sektör olarak 6,5 yıl bankacılık, 1,5 yıl da havayolu taşımacılığı (THY) sektöründe global bir firma üzerinden danışmanlık veriyorum.
Türkiye'den Jobserve, CWJobs, TotalJobs, Indeed, vs. gibi job portaller, ya da agency'lerin kendi web sayfaları üzerinden başvurular yapıyorum günlerdir. CV'me Londra adresi (bir arkadaşımın) ve Londra telefonu (arandığında cep telefonuma yönleniyor ve ulaşılabilir oluyorum) ekledim.
Başvurularıma dönüş alabiliyorum, Agency'ler günde 1-2 kez arıyorlar ancak hala daha bir sonuç alamadım.

Bu yolda bana verebileceğiniz tavsiyeler var mıdır? Arayışımı belli bir lokasyonda sınırlamadım, ilk işi alayım da neresi olursa olsun diyorum.
Londra'ya git orada yerinden başvur der misiniz örneğin? Bunun maddi kaybı kapatacak kadar iş arama sürecine bir katkısı olur mu sizce?
Benim aramalarım araştırmalarımda Ankara Anlaşması ile Contractor olarak çalışan Business Analyst hiç görmedim. Bu durum beni korkutuyor, sizlerin tanıdığı örnekler var mıdır? Piyasada çok fazla sayıda contractor ilan var ama önümde örnek olmamasından çekiniyorum.
Son olarak, UK'de yazılımcı olarak çalışan sevgili dostlar, BA'ler sizin en yakın dostlarınızdır en nihayetinde : ) Çalıştığınız yerlerde ya da tanıdığınız bildiğiniz yerlerde contractor BA ihtiyacı var ise elimden tutsanız çok büyük hayır işlersiniz (email adresim: abesethcetin@gmail.com). Emin olun CV'in içi dolu ve Linkedin profilimden de teyit edilebileceği gibi beraber çalıştığım şirketler performansımdan memnun kalıyorlar.. Sizi pişman etmem yani..

Yine uzun oldu, kusuruma bakmayın. Yardımlarınızı umuyorum.

Teşekkürler,
aposto

New postby orduevi » Thu Aug 25, 2016 12:30 pm

@aposto tamam aklımdasın :)
orduevi

New postby lutfi aydeniz » Sat Aug 27, 2016 12:29 pm

aposto wrote:Arkadaşlar Merhaba,
Ankara anlaşması vizem 1 Ekim'de başlıyor. Endüstri mühendisliği mezunuyum, 9 yıllık IT Business Analyst'lik iş tecrübem bulunuyor. Bunun yarısından fazlası global firmalarda olacak şekilde. Sektör olarak 6,5 yıl bankacılık, 1,5 yıl da havayolu taşımacılığı (THY) sektöründe global bir firma üzerinden danışmanlık veriyorum.
Türkiye'den Jobserve, CWJobs, TotalJobs, Indeed, vs. gibi job portaller, ya da agency'lerin kendi web sayfaları üzerinden başvurular yapıyorum günlerdir. CV'me Londra adresi (bir arkadaşımın) ve Londra telefonu (arandığında cep telefonuma yönleniyor ve ulaşılabilir oluyorum) ekledim.
Başvurularıma dönüş alabiliyorum, Agency'ler günde 1-2 kez arıyorlar ancak hala daha bir sonuç alamadım.

Bu yolda bana verebileceğiniz tavsiyeler var mıdır? Arayışımı belli bir lokasyonda sınırlamadım, ilk işi alayım da neresi olursa olsun diyorum.
Londra'ya git orada yerinden başvur der misiniz örneğin? Bunun maddi kaybı kapatacak kadar iş arama sürecine bir katkısı olur mu sizce?
Benim aramalarım araştırmalarımda Ankara Anlaşması ile Contractor olarak çalışan Business Analyst hiç görmedim. Bu durum beni korkutuyor, sizlerin tanıdığı örnekler var mıdır? Piyasada çok fazla sayıda contractor ilan var ama önümde örnek olmamasından çekiniyorum.
Son olarak, UK'de yazılımcı olarak çalışan sevgili dostlar, BA'ler sizin en yakın dostlarınızdır en nihayetinde : ) Çalıştığınız yerlerde ya da tanıdığınız bildiğiniz yerlerde contractor BA ihtiyacı var ise elimden tutsanız çok büyük hayır işlersiniz (email adresim: abesethcetin@gmail.com). Emin olun CV'in içi dolu ve Linkedin profilimden de teyit edilebileceği gibi beraber çalıştığım şirketler performansımdan memnun kalıyorlar.. Sizi pişman etmem yani..

Yine uzun oldu, kusuruma bakmayın. Yardımlarınızı umuyorum.

Teşekkürler,

Merhaba @aposto,

1) Başvuru yaptığın şirket türü (finans, ulaşım vb) ve başvurduğun role göre birkaç farklı özgeçmiş oluştur. İşin niteliğine göre uygun olan ile başvurunu yap.

2) Başvuru yaptığın site sayısını arttır. www.contractoruk.com, www.itcontractjobs.co.uk, www.cityjobs.com gibi yazdıklarının dışında kalanlara internetten kolayca ulaşabilirsin. Sitelerin ilanlarını düzenli olarak takip et, zamanlama çok önemli.

3) Yaptığın başvurulara gelen cevaplarda adı yazılı olan kişilere ulaş. Onlarla birebir görüşmeye ve kendini göstermeye çalış.

4) Linkedin hesabını premium üyeliğe yükselt (aylık 22 Euro). Bu sayede bağlantılı olmadığın kişilere mesaj atma hakkın oluyor. Özellikle senin aradığın nitelikte işlerle ilgilenen kişilere (contract jobs, IT, finance) ulaşmaya çalış. Onlarla iletişime geç ve ne istediğini söyle.

5) Tanıdığın herkese iş aradığını söyle. İş bulmakta yetenek, bilgi ve tecrübe çok önemli olmakla birlikte tanıdık, şans ve zamanlamanın da rolü yadsınamaz. Bu konuda sana yardım edebileceğini düşündüğün kişilerle irtibatı koparma. Sürekli iletişimde ol ve kendini hatırlat.

6) İş aradığını bir topluluğa söylemenin fazla bir etkisi olmayacaktır. İnsanlarla direk temasa geç ve ne istediğini söyle, sonra akıbeti takip et.

7) Bu sayılanları yapmaya başlamadan önce, kimlerle, nerede, nasıl iletişime geçeceğini programla. Kişi ve şirketlerin listesini yap. Hangisine hangi yöntemle ulaşacağını belirle (telefon, e-posta, yüz yüze). Görüşme sayısının artması ve sıcak temasa yaklaşman oranında görüştüğün kişilerin senin durumuna ilgi gösterme olasılığı artacaktır. Örneğin yüz yüze görüşme e-postadan daha iyidir. Tanıdığın biri ile yapacağın görüşmeden alacağın katkı, ilk kez görüştüğün birisiyle yapacağın görüşmeden daha fazladır. Önce tanıdıklarının tanıdıklarına ulaşmaya çalış.

8) Elbette iş aradığın yerde bulunmak sana konum avantajı sağlayacaktır. Ancak maliyet açısından daha pahalıya gelecektir. Önemli olan bir görüşmeye çağrıldığın zaman o tarihte oraya gidebilmek. Şirketlerin birçoğu önce e-posta, ardından, telefon, skype ve son olarak yüz yüze görüşme aşamasına geçiyor. Sonuç olarak, "yarın gel, görüşelim" dendiğinde sabah ilk uçakla görüşmeye gidebiliyorsan Türkiye'de olmanın zararı yok.

Başarılar dilerim.

Lütfi Aydeniz
lutfi aydeniz

New postby aposto » Wed Aug 31, 2016 1:00 am

lutfi aydeniz wrote:
Merhaba @aposto,

1) Başvuru yaptığın şirket türü (finans, ulaşım vb) ve başvurduğun role göre birkaç farklı özgeçmiş oluştur. İşin niteliğine göre uygun olan ile başvurunu yap.

2) Başvuru yaptığın site sayısını arttır. http://www.contractoruk.com, http://www.itcontractjobs.co.uk, http://www.cityjobs.com gibi yazdıklarının dışında kalanlara internetten kolayca ulaşabilirsin. Sitelerin ilanlarını düzenli olarak takip et, zamanlama çok önemli.

3) Yaptığın başvurulara gelen cevaplarda adı yazılı olan kişilere ulaş. Onlarla birebir görüşmeye ve kendini göstermeye çalış.

4) Linkedin hesabını premium üyeliğe yükselt (aylık 22 Euro). Bu sayede bağlantılı olmadığın kişilere mesaj atma hakkın oluyor. Özellikle senin aradığın nitelikte işlerle ilgilenen kişilere (contract jobs, IT, finance) ulaşmaya çalış. Onlarla iletişime geç ve ne istediğini söyle.

5) Tanıdığın herkese iş aradığını söyle. İş bulmakta yetenek, bilgi ve tecrübe çok önemli olmakla birlikte tanıdık, şans ve zamanlamanın da rolü yadsınamaz. Bu konuda sana yardım edebileceğini düşündüğün kişilerle irtibatı koparma. Sürekli iletişimde ol ve kendini hatırlat.

6) İş aradığını bir topluluğa söylemenin fazla bir etkisi olmayacaktır. İnsanlarla direk temasa geç ve ne istediğini söyle, sonra akıbeti takip et.

7) Bu sayılanları yapmaya başlamadan önce, kimlerle, nerede, nasıl iletişime geçeceğini programla. Kişi ve şirketlerin listesini yap. Hangisine hangi yöntemle ulaşacağını belirle (telefon, e-posta, yüz yüze). Görüşme sayısının artması ve sıcak temasa yaklaşman oranında görüştüğün kişilerin senin durumuna ilgi gösterme olasılığı artacaktır. Örneğin yüz yüze görüşme e-postadan daha iyidir. Tanıdığın biri ile yapacağın görüşmeden alacağın katkı, ilk kez görüştüğün birisiyle yapacağın görüşmeden daha fazladır. Önce tanıdıklarının tanıdıklarına ulaşmaya çalış.

8) Elbette iş aradığın yerde bulunmak sana konum avantajı sağlayacaktır. Ancak maliyet açısından daha pahalıya gelecektir. Önemli olan bir görüşmeye çağrıldığın zaman o tarihte oraya gidebilmek. Şirketlerin birçoğu önce e-posta, ardından, telefon, skype ve son olarak yüz yüze görüşme aşamasına geçiyor. Sonuç olarak, "yarın gel, görüşelim" dendiğinde sabah ilk uçakla görüşmeye gidebiliyorsan Türkiye'de olmanın zararı yok.

Başarılar dilerim.

Lütfi Aydeniz

Lütfi Bey, çok sağolun, tavsiyelerinizi uygulayacağım. Halihazırda çalışmaya devam ettiğim için başvuruları ancak geceleri yapabiliyorum. CV'mi ve Cover Letter'ımı olabildiğince başvurulara uygun hale getirmeye çalışıyorum. Buradaki trade off gecede yapabildiğim başvuru sayısı ile CV&CoverLetter değişikliği yapmak arasında oluyor. Her gün ortalama 30-50 ilana başvurabiliyorum, neyse ki her gün başvurabileceğim bir o kadar ilan konuyor sitelere. Daha önce başvurduğum ilanlara tekrar başvurmakla vakit kaybetmemek ve ilan sahipleri aradığında duymak isteyecekleri şeyler söyleyebilmek maksadıyla başvurduğum ilanların özet bilgileri sakladığım bir dosya oluşturuyorum. Bu dosya üzerinden sizin dediğiniz gibi ilanlar ile ilgili yapacağım iletişimi planlıyorum.
Tekrar çok sağolun önerileriniz için.
aposto

Previous

Return to der Karrierismus