Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Çalışma vizesi Tier-2

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby tesco » Sun Jan 12, 2014 1:46 pm

Arkadaşlar merhaba,

Şu an Türkiye' deyim ve UK ile ilgili herhangi bir vizem yok. İngiltere' deki bir IT firmasından iş teklifi aldım, firma çalışma vizesi alma sürecini araştıracak ancak benim bildiğim kadarıyla sadece tier-2 ile full-time çalışabilirim ve bunu alabilmek için de puan sistemi ve firmanın sponsor olabilme yetkisi gerekiyor.

Başka bir vize seçeneği var mı yoksa bu sponsorluk vb bir firma için uzun ya da pek mümkün olmayan işler midir?

Teşekkürler,

Selamlar
tesco

New postby erdalax » Mon Jan 13, 2014 11:58 am

Krizden sonra sirket ici transfer degilse Tier 2 ile buraya geleni hic gormedim. Ekonomi duzelmeye baslayinca tekrar baslamis olabilir. Sirketin Tier 2'yu arastiralim demesi garip cunku Tier2 sponsoru olabilmeleri icin halihazirda lisans almis olmalari lazim. http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... ofsponsors burada lisansli sirketlerin isimlerini bulabilirsin,

Turkler icin buraya gelmenin en kolay yolu su anda Ankara anlasmasi.
erdalax

New postby tesco » Mon Jan 13, 2014 12:15 pm

Merhaba,

Tier-2 yu araştırma değil de EU dışından birini nasıl getirtebilirize bakacaklar o da sadece tier-2 ya çıkıyor sanırım.

Şirketin ismi listede yok ancak maillerde adı geçen başka bir şirketin ismi listede var bakalım ne olacak.

Dediğin gibi en kolay yol Ankara Anlaşması gibi görünüyor.

Teşekkürler
tesco

New postby deve » Mon Feb 03, 2014 3:31 pm

Merhabalar,

Bildigim kadariyla tam zamanli calisan olarak gelinecekse Ankara Anlasmasi malesef olmuyor. Ankara Anlasmasi ile gelindiginde amac elindeki bir business plan ile ekonomiye katkinin olacagini gostermek diye biliyorum. Yani ancak self employed olabiliyorsun.

Ancak (varsa) esin eger Ankara Anlasmasi ile gelebilirse, sen ona dependent olarak kosulsuz (Doktor/Disci haric) calisabiliyorsun.

Benim bildigim bu sekilde, kolay gelsin,
Deve
deve

New postby 386-DX » Tue Feb 04, 2014 12:40 pm

Ankara Anlaşması'nın self-employed olmayan işçiler için bir versiyonu da var, ama buna başvurabilmek halihazırda en az bir yıl burada çalışmış olmak gerekiyor:
http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas ... h/workers/

Ayrıca ILR için gereken süre çok daha uzun. Pek avantajlı değil.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby tesco » Mon Feb 10, 2014 9:29 am

Selamlar,

Yanıtlar için teşekkürler.

Son yanıtım biraz yanlış anlaşılmış, o firmadan ve işten bağımsız olarak olmazsa Ankara Anlaşmasıyla self employed olarak çalışırım demek istedim.

Bu arada firmanın sponsor olma hakkı varmış, bu durumda tier-2 ile gidersem örneğin 2 yıl sonra istifa edip başka firmaya geçme imkanım olur mu? Eğer böyle yapamazsam, bu şekilde istediğim yerde serbest çalışabilmek için belli bir süre o firmada çalışmam mı gerekiyor?

Teşekkürler.
tesco

New postby harun » Fri Feb 14, 2014 3:32 pm

@tesco

Tier 2 ile gelirsen is degistirebilirsin ama yeni isvereninin de ayni sekilde sponsor sertifikasi ayarlamasi gerekli. Yani is degistirmek pek kolay degil.

386-DX in yolladigi UKBA sayfasinda asagidaki gibi bir ifade var. Bu ifade tier-2 ile calisan turkleri de kapsiyor gibi gorunuyor; ama baska herhangi biryerde boyle bi aciklama gormedim. Bu sekilde is degistirilebiliyorsa bile ILR almaya etkisi ne olur bilemiyorum. Kisa zamanda telefonla bunu sormayi dusunuyorum, eger ise yarar bi bilgi edinirsem haber ederim.

===
If you are a Turkish national who is legally employed in the UK because you have a visa that gives you permission to work, a decision by the Association Council of the ECAA has given you certain rights. You may:

- change employers after you have been working here for 3 years, if you are continuing to work in the same occupation; and
- work in any type of job for any employer after you have been working here for 4 years.
===
harun

Return to der Karrierismus