Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Contract işler hakkında bilgi

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby LaSagra » Mon Apr 18, 2016 8:01 pm

Volkan wrote:Merhaba,

18 ay veya 24 ay gibi uzun sureli kontratli bir iste calismanin Ankara Anlasmasi uzatmasi hakkinda fikir sahibi olan var mi acaba?

Suresi uzun oludugu icin "Disguised Employment" sebebiyle red verebilir sanirim ama is acisindan bakinca da musteri uzun sureli calismak istiyorsa yok home office kiziyor diye reddetmek be iyi bir "businessperson" yaklasimi olmasa gerek.

Her neyse, konu hakkinda bilgisi fikri olan paylasirsa sevinirim.

Selam, benim su anki calistigim client la sozlesmem 24 aylik, aslinda bu kadar uzun sure olmasi beni de dusunduruyordu ama extensionda sorun olmadi.

Gecen yil ocakta basladi sozlesme ve ben gecen yil agustos ayinda basvuru yaptim, sozlemenin bir kopyasini da ekledik basvuru dokumanlarina, sonuc olarak 1 yil uzattilar vizeyi ama sozlesmenin suresi ile ilgili herhangi bir sorun cikarmadilar.

Takildiklari nokta, client sayisinin az olmasiydi, toplam da uc yere is yapmistim sadece. Bu sene yeniden basvuru yapacagim bu sefer 6 farkli yere is yaptim bakalim ne diyecekler.. Biraz garip verdikleri kararlar ama red almaktansa bir yil extension almak iyidir.

Benim sana tavsiyem, kucuk miktarlarda da olsa 5, 6 yere daha is yapmaya calis, contractor calisirken zor ama ugrasmak gerekiyor. Bu sayede disguised olayindan kurtulmus olunuyor diye dusunuyorum.

Tabi yine de iyi bir muhasebeci ya da avukata sorup teyit ettirmekte fayda var, benim kendi deneyiyim, home office sacma sapan kararlar alabiliyor. Bilgin olsun.
LaSagra

New postby Volkan » Wed Apr 20, 2016 12:05 pm

@LaSagra

Cevap icin tesekkurler. ILR icin mi 1 yil uzatma verdiler yoksa 3 yil icin mi? Yani merak ettigim 1 yil icinde 3 musteriyi mi az buildular yoksa 4 yil icin mi?

IT contractor zaten full time bir is. Bunun disinda is bulmak zor dedigin gibi. O yuzden musteri sayisi beni de dusunduruyor. Bu sebepten red yerine 1 yil vermeleri en azindan ufak da olsa iyi bir haber.
Volkan

New postby espoir » Thu Apr 21, 2016 4:57 pm

Bazi kisilerden vize uzatmada sıkıntı olmaması icin, musteri sayisini ve gelirini cok gosterme adina gostermelik fatura kestiklerini duymustum, uygulamada ne tur sıkıntı cıkabilir bilmiyorum, pek etik olmasa da vize ugruna,fazla vergi vermek pahasina yapiliyor:)
espoir

New postby LaSagra » Thu Apr 21, 2016 6:37 pm

@Volkan

3 yillik uzatma icin basvuru yapmistim, ilr basvurusu degildi. Yaptigim islerden iki tanesi kucuk miktardaydi, websitesi isi oldugundan dolayi, contractor is degildi, keske olsaydi ama baya zor.
Sorunlu anlayacan Ankara anlasmasi, calismaya devam.
LaSagra

New postby northerndeveloper » Fri Aug 05, 2016 1:28 pm

buralardan anladığım kadarıyla olumsuz bir tablo çizilmiş. Contracter olarak gelen iyi bir Java Developer yalnızca frontend işlerde çalışıp backend de iş bulamazken aynı şekilde üç kağıtçı agency ler tarafından da sürekli vakit kaybediyor ? Yani gelmeyin kardeşim çalışın kendi ülkenizde mi diyorsunuz şimdi ?

Burada yorum yazan arkadaşlar başka arkadaşlarının kariyerlerini de etkileyeceklerinden dürüstçe ve insaflıca öneri vericeklerine inanıyorum.
northerndeveloper

New postby fromistanbul » Tue Aug 09, 2016 7:13 am

merhaba,
eşim ve ben test uzmanı olarak büyük bir bankanın IT sinde çalışıyoruz.İkimizde yazılım kökenli değiliz ancak test uygulamalarına oldukça hakimiz.Ankara antlaşması ile 4 yaşındaki kızımız ile birlikte İngiltereye yerleşmek düşüncesindeyiz.Test uzmanı olarak iş bulma imkanımız var mıdır?Açıkçası biran önce gelme niyetindeyiz ancak iş bulabilme konusunda endişelerimiz var.
fromistanbul

New postby orduevi » Mon Sep 12, 2016 12:51 am

Son iki haftada gonderdigim cv lere epey geri donus aldim. Ancak uzun donem kontrat yapabilecegimi soylememe ragmen client lar buna yanasmadi. Sanirim bunun sebebi kontrat bitince yazilimci baska musteriye calismaya baslayinca eski musteriyle zamani olmadigi icin ilgilenemiyor ve o biten proje musteri gozunde sahipsiz kaliyor. Bu nedenle firmalar full time employee ariyorlar. Cover letter larimda subcontractor olarak calisabilirim dedikerlimden donus almadim ancak pozisyonumu belirtmediklerim bana gorusme sansi verdi. O gorusmelerde de full time employee vizem nedeniyle olamayacagim icin olumlu sonuclanmadi.

Google daki contracttor islere cok guvenmistim ama burada boyle olmadigini gordum. Epey bir saving im var. Dolayisiyla business plan imda belirttigim urunu yazip bitirip, sene sonunda bir firmaya bulursam satmaya calisacagim. Baska turlu sirketime para girdisi gosterebilecegimi sanmiyorum.

Herkese basarilar.
orduevi

New postby miyu » Mon Sep 12, 2016 1:17 pm

fromistanbul ;

Ben bir bankada tester olarak calisiyorum. Benim kontrat tecrubem yok ama birlikte calistigim arkadaslardan biri contractor olarak senelerce calismis. Anladigim kadariyla sirketler oncelikle 3 veya 6 aylik kontratla seni ise aliyorlar ama genelde bu kontratlar sure sonunda yenileniyor(3 ayliksa 3 ay, 6 ayliksa 6 ay) . Arkadasim mesela boyle yenilene yenilene bir yerde 4 sene calismis. Arkadasim kontrat is bulmanin cok kolay oldugunu ve hic issiz kalmadigini soyluyor. Kendisi agzi cok iyi laf yapan birisi ama, onun da etkisi vardir.

orduevi;

Benim gordugum burada kontratla calisan elemanlar hep sirketlerde full time calisiyorlar . Su anki ekonomik durumda sirketlerde kararlar sIk degistigi icin uzun sureli kontrat bulmak zor olabilir. Ben is ilanlarinda hep 3 aylik kontrat goruyorum. Benim yazilimci olup contractor olarak calisan bir arkadasimin kontratlari hep yenileniyor . Baska contractor da tanimiyorum . Simdi 3 aylik kontratla bir ise girsen sana ne zarari olur ?
miyu

New postby orduevi » Mon Sep 12, 2016 1:52 pm

@miyu 3 aylik veya daha uzun sureli farketmiyor benim icin. Cok tecrubeli olmama ragmen henuz contractor role yukarida dedigim sebepten oturu bulamadim. Anlasma yaparsam buraya mutlaka yazacagim.
orduevi

New postby budweiser » Fri Oct 28, 2016 11:35 am

Selamlar Herkese ,

İngiltere'de SAP Business Intelligence alanında çalışan var mı?
budweiser

New postby hcho » Tue Nov 01, 2016 2:59 pm

Kontrat piyasasina bir dayak geliyor. Kamu sektorundeki kontratlarin tamami IR35 dahilinde sayilacakmis. Degisiklik onumuzdeki Nisan'dan itibaren gecerli ama izel sektore kacis basladi. Artan arz fiyatlari asagi cekecektir.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby jeremyvine » Tue Nov 01, 2016 3:04 pm

hcho wrote:Kontrat piyasasina bir dayak geliyor. Kamu sektorundeki kontratlarin tamami IR35 dahilinde sayilacakmis. Degisiklik onumuzdeki Nisan'dan itibaren gecerli ama izel sektore kacis basladi. Artan arz fiyatlari asagi cekecektir.

Bu dayağın sebebi kamudaki kontratlardan daha fazla süt sağmak istemek mi? Yorumun nedir?
---
jeremyvine

New postby hcho » Wed Nov 23, 2016 11:01 pm

Aynen, daha cok sut. Bugun Chancelor of Exchequer acikladi, yaziya dokulmus hali yakinda duser, detaylar belli olur. Muhasebecinizi durtukleyin uyumasin.

Piyasaya etkisini yasayarak gorecegiz.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby denizkocaboga » Tue Dec 06, 2016 7:21 am

Merhaba arkadaşlar,
32 yaşındayım.
Yazılımcıyım
10+ yıl tecrübem var. İyi bir yazılımcı olduğumu düşünüyorum.
C# dilinde uzmanım.
Evliyim. Çocuğum yok

Bu koşullar altında Ankara anlaşmasıyla ingiltereye gitsem subcontractor olarak iş bulup tutunabilme şansım var mı?

İş bulma olanağı ve ücretler konusunda bilgi vermeniz mümkün mü?
denizkocaboga

New postby orduevi » Tue Dec 06, 2016 10:22 pm

denizkocaboga wrote:Merhaba arkadaşlar,
32 yaşındayım.
Yazılımcıyım
10+ yıl tecrübem var. İyi bir yazılımcı olduğumu düşünüyorum.
C# dilinde uzmanım.
Evliyim. Çocuğum yok

Bu koşullar altında Ankara anlaşmasıyla ingiltereye gitsem subcontractor olarak iş bulup tutunabilme şansım var mı?

İş bulma olanağı ve ücretler konusunda bilgi vermeniz mümkün mü?

Is olanaklari yazilimcilar icin genelde Londra'da. Bende bu yuzden Londra'ya yerlestim ama neredeyse 6 aydir interview yapmanin otesine gecemedim. Benimde 10+ yil yazilim tecrubem var. Is bulanlar bizleri aydinlatirsaniz sevinirim. Agency ler surekli ariyor ama subcontractor olarak calisabilecegimi soyledigimde nedense biz sonra arariz diyip aramiyorlar. Su ana kadar 14k cepten yedim. C# yazilimcilari ortalama gunde 200 - 250 gbp ye calisiyorlar.
orduevi

PreviousNext

Return to der Karrierismus