Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Contract işler hakkında bilgi

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby hcho » Thu Nov 19, 2020 10:28 am

Duzenimizi bozmamak icin donmuyoruz diyen Almanci gibi olmak istemiyorum ama ben hayatimda bu kadar kotu piyasa gormedim ben. 3 buyuk firtina bir araya geldi, gemi batti batar.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby bubalus » Thu Nov 26, 2020 3:25 pm

Şu anda zaten artık danışmanlar dosya kabul etmiyorlar. Sadece çok bilinçli, karalı kişilerin sağlam dosyaları işleme konuyor. Yazarız ederiz diyenler türedi o sebeple. dikkatli olmak lazım.
bubalus

New postby ozenc_y » Wed Dec 09, 2020 2:46 pm

Merhabalar,

Benim müşteri bulma kısmıyla ilgili bir sorum olacak. UK'de kurduğum şirket İşe Alım Danışmanlığı alanında, daha önce Türkiye'de hem in-house recruiter olarak hem danışmanlık tarafında çalışmıştım. Fakat müşteri kazanımı/satış tarafında tecrübem yok ve kendimi rahat hissettiğim bir şey değil açıkçası. Kariyer sitelerindeki contractor ilanlarından bir şey çıkmıyor, freelancer sitelerini de denedim ama bu alanda pek ilan yok.

Danışmak istediğim konu şu, müşteri bağlamak için ipuçları, yol haritası, çeşitli platformlar gibi tavsiyeleriniz var mıdır?

Teşekkürler
ozenc_y

New postby orduevi » Thu Dec 10, 2020 12:35 pm

ozenc_y wrote:Merhabalar,

Benim müşteri bulma kısmıyla ilgili bir sorum olacak. UK'de kurduğum şirket İşe Alım Danışmanlığı alanında, daha önce Türkiye'de hem in-house recruiter olarak hem danışmanlık tarafında çalışmıştım. Fakat müşteri kazanımı/satış tarafında tecrübem yok ve kendimi rahat hissettiğim bir şey değil açıkçası. Kariyer sitelerindeki contractor ilanlarından bir şey çıkmıyor, freelancer sitelerini de denedim ama bu alanda pek ilan yok.

Danışmak istediğim konu şu, müşteri bağlamak için ipuçları, yol haritası, çeşitli platformlar gibi tavsiyeleriniz var mıdır?

Teşekkürler

TotalJobs ve Reed gibi uygulamalar ama Outside IR35 contractor isler çok çok az artık. Gecenlerde TotalJobs'da bir iOS contractor role gordum. Basvurdum ama cevap vermedi agency. Kim bilir kaç başvuru aldılar o rol icin. Isler U.K.'de artık aslanın ağzında degil midesinde.
orduevi

New postby ozenc_y » Thu Dec 10, 2020 12:41 pm

orduevi wrote:
ozenc_y wrote:Merhabalar,

Teşekkürler

TotalJobs ve Reed gibi uygulamalar ama Outside IR35 contractor isler çok çok az artık. Gecenlerde TotalJobs'da bir iOS contractor role gordum. Basvurdum ama cevap vermedi agency. Kim bilir kaç başvuru aldılar o rol icin. Isler U.K.'de artık aslanın ağzında degil midesinde.

Dün https://workinstartups.com/job-board/jobs//freelance/ sitesini keşfettim contractor işler çıkabilir, belki zaten biliyorsunuzdur. İşin kötüsü bir süre sonra öğrenilmiş çaresizliğe dönüşüyor durum, nasılsa bulamayacağım diye aynı hırsla kovalayamıyorsunuz ve iş bulma şansınız hepten düşüyor :)
ozenc_y

New postby onestop » Thu Dec 10, 2020 2:30 pm

Merhabalar,

Bildiginiz uzere Nisan 2021'de IR35 yururlukten kalkiyor. Bu tarihten sonrasina sarkan projelerde hali hazirda calisanlar var mi aranizda? Projeleri icin calistiginiz firmalar Nisan sonrasi icin nasil bir policy izliyorlar?

Bir is gorusmem olumlu sonuclanmisti. Son asamaya gelmistik ki IR35 Outside nedeniyle olumsuz sonuclandi. Cunku calisacagim IT projesi Nisan sonrasina sarkan daha uzun donemli bir projeydi. Cevremde uzun sureli IT projelerinde calisanlari duyuyorum, eger firmalarin izledigi bir yol var ise belki bunu gorustugum firmaya izah edebilirim diye dusundum, o nedenle sizlere de bir sormak istedim. Tesekkurler
onestop

New postby zeugma » Thu Dec 10, 2020 10:12 pm

@onestop IR35 yururlukten kalkmiyor, daha genis kapsamli olarak ozel sektorude kapsayacak sekle geliyor.

Cesitli recruiterlarin bu konuda muazzam hayal gucu ile urettikleri fikirler var. Yok o suna fatura kesicek yok o buna yok o ona falan derken guya IR35 disinda kalicakmisiz ama bunlarin hepsi hayal urunu.

Yeni gelecek kurallar acik bir sekilde belirtiyor. Butun sorumluluk asil isi yaptiran end-client ta diye. Yani arada kac tane araci firma olursa olsun, eger kural disi bir durum varsa endclient cezayi odeyecek. Bu sebeple yapacak hic bir sey yok.

Ote yandan soyle birde durum var artik contractor olarak IR35 disinda kalan bir is aldigimizda acaba icinde mi disinda mi gercekten diye dusunmemize gerek yok cunku butun sorumluluk client da.

Tabi boyle olunca da eskiden client'in umrunda olmayan bu konu butun herkesi korkutuyor.

Yapacak tek sey bu yeni gelecek kurallarin kapsami disinda olan az calisani olan kucuk sirketlerden is alabilmek. Eger buyuk bir sirket illa sizle calismak istiyorsa isin kapsamini mutlaka IR35 uyumlu hale getirip butun riski uzerine alip contracti outside yapmasinda bir engel yok. Ama genelde bunu yapmayacaklardir.

Sonuc olarak isimiz zor.
zeugma

New postby Kelebek » Sat Jan 23, 2021 11:27 am

Arkadaşlar meraba geçen sene çalıştığım firma ile bu yıl recruiter olmadan kontrat imzalayabilir miyim ?
Vize sürem bitti başvuru sonucumu bekliyorum ecs check alamadığım için işi bana vermiyor recruiter firması ben de direk contrat teklif edeceğim.
Üzerinden 1 yıl geçmeden firmalar recruiter aradan çıkarıp eski çalışanıyla tekrar sözleşme yapamıyorlar diye duydum
Bilgisi olan var mı?
Kelebek

New postby orduevi » Sat Jan 23, 2021 3:13 pm

Kelebek wrote:Arkadaşlar meraba geçen sene çalıştığım firma ile bu yıl recruiter olmadan kontrat imzalayabilir miyim ?
Vize sürem bitti başvuru sonucumu bekliyorum ecs check alamadığım için işi bana vermiyor recruiter firması ben de direk contrat teklif edeceğim.
Üzerinden 1 yıl geçmeden firmalar recruiter aradan çıkarıp eski çalışanıyla tekrar sözleşme yapamıyorlar diye duydum
Bilgisi olan var mı?

Kontratinizda büyük ihtimal sözleşme tarihi bittikten x ay kadar bu firma ile calisamaz diye bir ibare vardır. Sorunuzun cevabi aslında imzaladiginiz kontratta.
orduevi

New postby Kelebek » Sat Jan 23, 2021 5:09 pm

orduevi wrote:
Kelebek wrote:Arkadaşlar meraba geçen sene çalıştığım firma ile bu yıl recruiter olmadan kontrat imzalayabilir miyim ?
Bilgisi olan var mı?

Kontratinizda büyük ihtimal sözleşme tarihi bittikten x ay kadar bu firma ile calisamaz diye bir ibare vardır. Sorunuzun cevabi aslında imzaladiginiz kontratta.

Kontratımda öyle bir ibare yok ama recruiter firmaları çalışanlar bizi devreden çıkarıp firmayla direk çalışamasın diye kendilerini garantiye mi almışlar bilmiyorum muhtemelen firmayla anlaşmaları oluyor bizim bulduğumuz elemanla en az bir yıl tekrar kontrat yapamazsın bizi devreden çıkararak diyorlar. Bu benim tahminim. Direk kontrat teklif edecem ama böyle bir durum var dediler
Kelebek

New postby umb » Fri Jan 29, 2021 12:10 pm

Kelebek wrote:
orduevi wrote:
Bilgisi olan var mı?

Kontratımda öyle bir ibare yok ama recruiter firmaları çalışanlar bizi devreden çıkarıp firmayla direk çalışamasın diye kendilerini garantiye mi almışlar bilmiyorum muhtemelen firmayla anlaşmaları oluyor bizim bulduğumuz elemanla en az bir yıl tekrar kontrat yapamazsın bizi devreden çıkararak diyorlar. Bu benim tahminim. Direk kontrat teklif edecem ama böyle bir durum var dediler

Recruiter ile calismalarda hem siz ile recruiter arasinda, hem de end-client ve recruiter arasinda iki farkli kontrat oluyor. Genellikle recruiterin aradan cikarilmasini engelleyen ibare end-client ile recruiter arasinda olan ve bizim normal sartlarda gormedigimiz kontratta yer aliyor, dolayisiyla end-clientiniza sormayi deneyebilirsiniz. Gecmesi gereken minimum sure her sozlesme ve sektor icin farkli, ancak benim deneyimlerime gore ortalama 6 ay civarinda.
umb

New postby Kelebek » Sat Jan 30, 2021 9:23 pm

@umb benimle tekrar çalışmayı end client istedi zaten recruiter da aracı oldu ama ecs check istiyorlar ben de alamıyorum. firmayla direk sözleşme yapayım diye firmanın it Müdürü de söyledi ama 1 yıl geçmesi gerekiyor sözleşmeye göre dedi. Bu bir yıl geçen yıl başladığım tarihten itibaren mi yoksa iş bitiminden itibaren mi bir bilginiz var mı?
Kelebek

New postby orduevi » Sun Jan 31, 2021 3:25 pm

Kelebek wrote:@umb benimle tekrar çalışmayı end client istedi zaten recruiter da aracı oldu ama ecs check istiyorlar ben de alamıyorum. firmayla direk sözleşme yapayım diye firmanın it Müdürü de söyledi ama 1 yıl geçmesi gerekiyor sözleşmeye göre dedi. Bu bir yıl geçen yıl başladığım tarihten itibaren mi yoksa iş bitiminden itibaren mi bir bilginiz var mı?

Is bitiminden itibaren olur. Benim kontratımda öyle yazıyor. Ayrilis tarihinden 1 yıl seklinde.
orduevi

New postby Kelebek » Sun Jan 31, 2021 8:29 pm

Çok teşekkür ederim arkadaşlar
Kelebek

New postby yilmaz » Sat Apr 03, 2021 11:25 am

Merhaba, benim IR35 ile ilgli bir sorum olacaktı, şu an contractor olarak çalışıyorum. çalıştığım firma ile ilişkimin IR35 dışında olduğundan emin olmam için ne yapmam lazım, muhasebecilerinden yazı vs. mi almak gerekiyor? şimdiden teşekkür ederim.
yilmaz

PreviousNext

Return to der Karrierismus