Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Contract işler hakkında bilgi

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby drahaul » Sun May 18, 2014 9:16 pm

Arkadaşlar merhaba,

Şu an Ankara antlaşması için başvurmak üzereyim. Daha doğrusu karar aşamasındayım. Bazı çekincelerim mevcut.

Yaklaşık 7 senedir IT sektöründeyim. Üni otomasyonları, sigorta uygulamaları, alt yapı geliştirmeleri gibi çeşitli projelerde görev aldım. Şu an senior software developer olarak kurumsal bir firmada çalışıyorum. Sorunum şu ben web sitesi yapan bir adam değilim. Hep backend development yaptım tamam html js css biliyorum ancak uzmanlık alanım değil.

Merak ettiğim, oraya gelip kendi firmamı kurduğumda yapabileceğim yine iş görüşmelerine gidip contractor olarak anlaşıp yine servisiydi katmanıydı dbsiydi kod yazmak.

Bu yapılabilir bir senaryo mu? Bu tarz iş rahat bulunabiliyor mu?

Şimdiden teşekkürler. Çok açık veya anlaşılmaz yazdıysam veya saçma bir soruysa kusura bakmayın, kafam oldukça karışık.
drahaul

New postby skywalker » Mon May 19, 2014 3:57 pm

Selamlar

Back-end, Front-end developer ayrimi var hem permanent islerde hem de contractor'larda, o bakimdan bir sikinti cikacagini sanmiyorum.
skywalker

New postby haphazard » Wed May 21, 2014 9:42 am

@drahaul

skywalker'in dedigi gibi back-end ve front-end ayrimi mevcut. Fakat kontratli roller genelde front-end icin cikiyor start-up yada orta olcekli firmalarda. Ben de hep back-end yaptim simdiye kadar ve contractor olarak is bulma konusunda surekli sikinti cekiyorum. Is var ama cok nadir geliyor ve nedense genelde cok yavas ilerliyor (halbu ki kontrat olarak daha hizli ilerlemesi lazim). Bunun disinda back-end yazilimcilar icin genelde bankalar kontrat roller aciyorlar fakat onlarda bankacilik uzerine baya iyi bilgin olmasi gerektigi sartini kosuyorlar..

Uzun lafin kisasi, back-end kontrat roller pek tabii ki var fakat permanent islere gore sayisi cok az ve biraz daha uzun zaman aliyor. BSkyB surekli back-end contractor aliyor mesela. Ama onlarda pair programming yapiyor eger katlanabilirsen :)
haphazard
ROGER WATERS

New postby drahaul » Wed May 21, 2014 1:08 pm

ikinize de cevaplarınız için teşekkürler.

Anlaşılan biraz sıkıntı olacak. AWS ve Nosql üzerine de tecrübem var. Belki bunlar bir avantaj olabilir diye düşünüyorum.

Pair programming daha önce hiç yapmadım. Observer kısmı sorun olmaz da biri tepemde dikiliyorken kod yazmayı sevmiyorum :)
drahaul

New postby skywalker » Wed May 21, 2014 10:31 pm

AWS avantaj, NoSQL da daha cok start-up'larda kullaniliyor gordugum kadariyla, early adapter'lar nasi olsa, ama onlar da pek contractor almiyor olsa gerek.
skywalker

New postby LaSagra » Fri May 23, 2014 10:56 am

Arkadaşlar selamlar,

Benim de durum drahaul ile aynı aşağı yukarı, iş bulma konusu vs. ama benim merak ettiğim, ilk yıl ankara anlaşması vizesi ile contractor olarak çalıştıktan sonra, vizeyi uzatma konusunda bir problem oluyormu.

Türkiye'den ankara anlaşması vizesine başvuru yapıp, contractor olarak çalışacağını söyleyen ve red cevabı alan birinin entry sini görmüştüm forumda.

Siz nasıl bir yol izlediniz extension için, ilk yıl contractor çalışıp vizesini uzatan oldumu acaba.

Diğer bir sorum da, backend web developer olarak Tier2 almak ne kadar mümkündür, sonuçta bu iş için piyasada bir sürü eleman var ve kısa sürede bulunabilir diye düşünyorum, umarım yanlış düşünüyorumdur.
LaSagra

New postby skywalker » Tue May 27, 2014 4:57 pm

Gordugum kadariyla 'ben contractor olup bi sirkette caliscam'dan ote 'sirket acip cesitli sirketlere is yapacagim' tarzi bir plan uygun.

Tier2 sik olan bir sey degil, ona guvenip plan yapilmaz bence.
skywalker

New postby LaSagra » Wed Oct 29, 2014 7:54 pm

haphazard wrote:
skywalker'in dedigi gibi back-end ve front-end ayrimi mevcut. Fakat kontratli roller genelde front-end icin cikiyor start-up yada orta olcekli firmalarda. Ben de hep back-end yaptim simdiye kadar ve contractor olarak is bulma konusunda surekli sikinti cekiyorum. Is var ama cok nadir geliyor ve nedense genelde cok yavas ilerliyor (halbu ki kontrat olarak daha hizli ilerlemesi lazim). Bunun disinda back-end yazilimcilar icin genelde bankalar kontrat roller aciyorlar fakat onlarda bankacilik uzerine baya iyi bilgin olmasi gerektigi sartini kosuyorlar..

Uzun lafin kisasi, back-end kontrat roller pek tabii ki var fakat permanent islere gore sayisi cok az ve biraz daha uzun zaman aliyor. BSkyB surekli back-end contractor aliyor mesela. Ama onlarda pair programming yapiyor eger katlanabilirsen :)

@haphazard, CV nin client a yollanmasi ve interview a cagirilma sureci genelde ne kadar zaman aliyor.

Geldigimden beri benim CV agency lar vasitasiyla 3-5 sirkete yollandi ama ses seda yok, ne kadar sure gectikten sonra interview a cagirirlar, kesin bir sey soylemek zor ama, bir hafta icinde interview cagirmazlarsa umudumu kesiyorum o isten.

Bir de kasim-aralik donemi contract isler icin iyi bir donemmidir, aralik ayinda pek birsey cikmaz gibi geliyor bana yil sonu olmasindan dolayi.

tesekkurler.
LaSagra

New postby skywalker » Wed Oct 29, 2014 10:18 pm

Christmas civarlari is bulma acisindan senenin en kotu zamani
skywalker

New postby theK » Thu Oct 30, 2014 12:10 pm

LaSagra'nin sorusuna +1

Surekli contractor olarak calismak vize uzatmada problem oluyormu?
theK

New postby abbulu » Fri Oct 31, 2014 7:45 pm

@LaSagra, @ theK

Gorusme talebi genelde hizli olur. CV niz gonderildikten 1-2 gun icerisinde size donup ne gun gorusmeye gidebileceginizi sorarlar. (Agency ler icin ayri basligimiz varmi bilmiyorum ama acmak gerekebilir. Agency/agent lara cok fazla guvenmeyin. Cok farkli hilelere basvurabiliyorlar.)

Bu linkte anlatilanlarin hepsini yapiyorlar, mutlaka okuyun derim.
http://www.contractoruk.com/agencies/re ... ricks.html

Gorusme sonuclari da olumlu ise genellikle ayni gun veya bir sonraki gun size ulasir.

Christmas oncesi is aramak icin yilin en kotu zamani diyebilirim. Kasim ayindan itibaren gitgide sayi azalir genelde. Ama her zaman is oluyor, tamamen sifirlanma diye birsey soz konusu degil.

Surekli contractor olarak calismak vize uzatmak icin sorun olusturmaz. Vize/uzatma sartlarini sagladiginiz surece vizenizi uzatabilirsiniz. Kaldiki bildigim kadariyla ankara anlasmasi ile geliyorsaniz contractor olmak zorundasiniz, permanent calisamazsiniz.
Last edited by abbulu on Sat Dec 06, 2014 7:32 pm, edited 1 time in total.
abbulu
ROGER WATERS

New postby tesco » Fri Dec 05, 2014 11:47 pm

Arkadaşlar merhaba,

Agencyler ile belli bir daily rate üzerinden anlaşıldığında agency bu miktar üzerinden kendine kominsyon alıyor mu? Özellikle IT contractlarında agency komisyonu nereden alıyor bilgisi olan var mı?

Bir de contractı agency ile mi imzalıyoruz yoksa çalışacağımız firmayla mı?
tesco

New postby abbulu » Fri Dec 05, 2014 11:59 pm

Agency komisyon aliyor ama bu komisyon sizin anlastiginiz miktari etkilemez. Komisyonu sizin is yaptiginiz sirket agency e oder. Komisyon oranini siz bilmezsiniz, cok yuksek de olabilir, cok dusuk de olabilir. Agency ve asil isverenin anlasacagi bir mesele genelde.

contract imzalama duruma gore degisiyor ama %90 ihtimalle agency ile contract imzalarsiniz ama asil sirketin adi da contract icinde gecer.
abbulu
ROGER WATERS

New postby tesco » Sat Dec 06, 2014 2:24 am

Abbulu tesekkurler. Agencyler hakkinda o kadar cok sey okudumki artik potansiyel dolandirici gozuyle bakmaya basladim.
tesco

New postby tesco » Sat Dec 06, 2014 7:22 pm

Bu arada, VAT' ye kayıtlıysak agency' ye fatura keserken eklediğimiz sanırım %20 olan VAT' ye de kem küm etmezler değil mi?
tesco

Next

Return to der Karrierismus