Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Contract işler hakkında bilgi

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby orduevi » Thu May 17, 2018 3:56 pm

Benim şirketim odemelerini peşinat ve is bitince kalan bakiye olarak aldigi icin sorun yaşamadım -ki dogrusu da bu. Aylik haftalık odemeler alınırsa sorun yaşanır. Ancak bu sekilde odeme alan contractor arkadaslar suana kadar sorunla karsilasmamis olmalılar ki bu forumda hiç bilgi vermemişler. Belki ben cok detaycıyim ve ince eleyip sik dokuyorum.

Yine de haftalık / aylık düzenli odeme almamakta fayda var.
orduevi

New postby orduevi » Sun Sep 09, 2018 11:04 pm

IR35 private sektore Nisan 2019'da gelecekmiş. Konuyla ilgili bilgisi olan var mi? Şirket testi yaptırmak zorunlu mu? Public sektördeki contractor'larin IR35 yüzünden islerini kaybettiklerini ve sonra Home Office'e gelen kurum tepkileri uzerinde yasa biraz hafifletildi. Bu yasa ozel sektore geldiginde bizleri neler bekliyor? 9 - 5 kontratlı islerde calismak mumkun olmayacak mi?

https://www.contractorcalculator.co.uk/ ... _news.aspx
orduevi

New postby liliesofthevalley » Tue Oct 30, 2018 6:39 pm

orduevi wrote:IR35 private sektore Nisan 2019'da gelecekmiş. Konuyla ilgili bilgisi olan var mi? Şirket testi yaptırmak zorunlu mu? Public sektördeki contractor'larin IR35 yüzünden islerini kaybettiklerini ve sonra Home Office'e gelen kurum tepkileri uzerinde yasa biraz hafifletildi. Bu yasa ozel sektore geldiginde bizleri neler bekliyor? 9 - 5 kontratlı islerde calismak mumkun olmayacak mi?

https://www.contractorcalculator.co.uk/ ... _news.aspx

Son haberler:

The Autumn Budget 2018 has announced that from April 2020, the off-payroll rules in the public sector will be extended to the private sector.

The reform will only impact those engaged to a medium or large client.

There will be a further consultation to 'refine the design of the reform' which will be released in coming months.
liliesofthevalley

New postby orduevi » Tue Nov 13, 2018 3:31 pm

IR35 yüzünden yeni başvurduğum butun contractor islere olumsuz cevap alıyorum. Ornegin mobile app development icin contractor ilanlarının sayisi suanki totaljobs sitesinde Londra'da bile 5 - 15 arasi. Leeds'de yok, Manchester'da yok, Glaskow'da 1 tane var. Basvurduklarima da permanent icin arıyoruz donusu aliyorum.

IR35 sizide etkilemeye basladi mi? Şirketim kar etmesini riske girecek. Baska is arama siteleri nedir seek disinda? Herkes permanent'a donmuş durumda. 2 aydır cepten harcıyorum son kontratım biteli. Son 1 haftadır panik yapmaya başladım sanirim. Onceleri cok iyi kazandıgım icin cepten yemeyi de sorun etmedim ama IR35 sonumuz olacak sanırım. Contractor isler artık nerede bulunuyor, cevap yazan olursa sevinirim. Tesekkurler.
orduevi

New postby mehmetc » Tue Nov 13, 2018 3:55 pm

orduevi wrote:IR35 yüzünden yeni başvurduğum butun contractor islere olumsuz cevap alıyorum. Ornegin mobile app development icin contractor ilanlarının sayisi suanki totaljobs sitesinde Londra'da bile 5 - 15 arasi. Leeds'de yok, Manchester'da yok, Glaskow'da 1 tane var. Basvurduklarima da permanent icin arıyoruz donusu aliyorum.

IR35 sizide etkilemeye basladi mi? Şirketim kar etmesini riske girecek. Baska is arama siteleri nedir seek disinda? Herkes permanent'a donmuş durumda. 2 aydır cepten harcıyorum son kontratım biteli. Son 1 haftadır panik yapmaya başladım sanirim. Onceleri cok iyi kazandıgım icin cepten yemeyi de sorun etmedim ama IR35 sonumuz olacak sanırım. Contractor isler artık nerede bulunuyor, cevap yazan olursa sevinirim. Tesekkurler.

@orduevi Merhabalar,

Benim gözlemlerim de seninkilere benzerlik arzediyor. Herhangi bir iş arama sitesinde IT'nin herhangi bir alanında permanent binlerce ilan varken contract onlar seviyesinde.

Bu durum sadece java gibi çok mainstream ve çok fazla kullanılan tekonolojilerde yüzler seviyesinde. Onu da backend java ve mobil java diye ayırırsan bu iki kategori de kendi arasında on-onbeş ilan seviyesine düşüyor ki sonuç yine aynı kapıya çıkıyor çünkü hem android yazan hem de backend yazan java'cı çok az, yok denecek kadar az.

Yani işin özü, bir daralmadan söz edebiliriz.

Bir de zaten belli başlı birkaç recruitment sitesi var. Bunlardaki ilanların bir kısmı birbiri ile overlap. Çakal recruiterlar cirit atıyor buralarda. Bu duruma fake ilanları da eklersen durumu daha net görebilirsin diye düşünüyorum.

Başka bir örnek; PHP development her zaman contractor ilanı ve alımı iyi olan bir alandır. Çünkü içinde web olmayan iş zor ve web olan işilere PHP'nin bulaşmadığı yer yok gibi. O bile düştü. Dediğin gibi, sanki herkes permanent'e dönmüş durumda.

IR35'in etkisi vardır ama Brexit'in de etkisi var. Para harcamaya korkuyorlar zira contractor şirketler için ciddi maliyet.

Contractor almaya devam edenler büyük bankalar, finans sektöründeki büyük şirketler ve bir de ne yaparsa yapsın aradığı elemanı permanent bulamayan şirketler. Bunlar contractor alıyor.

Bu durumda -serial contractor- kavramı çok sıkıntıda. Serial contractor'dan kastım kariyerine uzun süre ve süreklilik arzeden şekilde contractor olarak devam etmek isteyenler sıkıntıda. Ya permanent'e çeviriyorlar ya da ILR alana kadar dişimi sıkayım diyorlar.

Ankara Anlaşması ile ilgili her zaman söylediğim şey yine aynı; bu vizenin tasarımı sakat ki ortada bir tasarım felan da yok zaten.

Tesadüfen uygulanmaya başlamış bir vize. Bir işe yaramıyor. İyi bir yazılımcı bu kadar iş arama stresine katlanmaz ve katlanmıyor. Ya memleketine dönüyor ya da Almanya, Hollanda vs. gibi ülkelere gidiyor.

Avrupa Birliği ülkelerinden gelen yabancılar bile Brexit'ten dolayı bu dediğim ülkelere kaçmaya başladı.

Yazılımcının işi zaten yoğun olur, sürekli birşeyler yap, oku, öğren. Bir de buna yeni kontrat peşinde koşma işi eklenince ben bu çileyi çekeceğime ya ülke değiştiririm, ya memleketime dönerim, ya da Upwork.com'da bundan daha iyisini yaparıma dönüyor olay.

Bu muhafazakar hükümet bu kafayla ve bu yöntemlerle giderse İngilizler'e geçmiş olsun.

Benim evsahibi aman İngiltere'den gidip te evden çıkmasınlar diye zam yapmadı ve en ufak birşeyde bugün arasam yarın sabah geliyor ilgileniyor. Konumuzla ne alakası var diyeceksin; ev fiyatları düştü, kira artışları da düştü. Brexit'in bir yansıması da bu.

Bana sorarsan B planını yap derim. Ufak ufak Upwork.com'dan işlere bak istersen. Bir de diğer ülkeleri de düşünmeye başlamak gerekebilir bunlar bu IR35 ve Brexit kafası ile giderse.

Kolay gelsin.
---
mehmetc

New postby abbulu » Tue Nov 13, 2018 5:54 pm

orduevi wrote:IR35 yüzünden yeni başvurduğum butun contractor islere olumsuz cevap alıyorum. Ornegin mobile app development icin contractor ilanlarının sayisi suanki totaljobs sitesinde Londra'da bile 5 - 15 arasi. Leeds'de yok, Manchester'da yok, Glaskow'da 1 tane var. Basvurduklarima da permanent icin arıyoruz donusu aliyorum.

ozellikle jobserve.co.uk contractor isler icin 1 numara. cwjobs.co.uk da da oluyor ilan. totaljobs hic kullanmadim simdiye kadar.
abbulu
ROGER WATERS

New postby imgcan » Wed May 29, 2019 3:50 am

@orduevi Merhabalar.
Bu IR35 durumunda bir duzelme var mi, bazi ilanlarda direk outside IR35 yazarken (sc klerans sarti olanlarda var) cogunda yazmiyor, kimisi ise only inside IR35 diyor, private sectorde yakinda dahil olacagindan
IT alaninda self emoloyed ya da contractor olmak iyice zorlasti mi baska bir alternatif yok mu? Recruitor agencyler direk clientla sozlesmeyi kabul ediyor mu?
imgcan

New postby orduevi » Wed May 29, 2019 1:32 pm

@imgcan ben yaklaşık 7 aydır contract is bulamiyorum ama çok şükür onceki isimden save ettim şirketimde. Simdilik cepten maas oduyorum.

Maalesef herkes permanent calisan arıyor. Contractor ilanlar hala var ama cogunlugu agency'lerin ortaya attıgı yem ilanlar. Arayanlarin sadece bilgilerini save ediyorlar ve permanent isteyip istemediklerini soruyorlar. Nisan 2020 de IR35 yürürlüğe girecek ve HMRC yakalarsa contractor'a olduğu kadar şirkete de büyük ceza verilecek eğer gizli calisan gibi contractor'a is verilirse. Ornegin HSBC gecen aylarda butun contractor'lara ya permanent'a gecin ya da isinizi kontrat bitiminde birakin aciklamasi yaptı. Barclays zaten gecen seneden beri contractor developer alimini durdurdu. Diger cogu firma da bu sekilde.

Google'dan aratırsan da bulabilirsin bu haberi. Ben asagidaki siteyi takip ediyorum:
https://www.contractoruk.com/news/00140 ... _2020.html

Kendi urununu geliştirip satman gerek. Veya 3 gun evden 2 gun ofiste calisabilecegin isleri bulman gerekir. Arada agency olmadan direkt müşteriye fatura kesmek IR35'dan kurtulmanın bir diger yolu ama agency'ler buna izin vermiyor genellikle. Ayrica Ankara Antlaşması ile cok sayıda developer son 2 senede Ingiltere'ye geldi. Artik competitive rate'lerke is bulmak daha zor, rekabet var çünkü. 3 sene once ECAA'in ne oldugunu bilmiyordu agency'ler. Bugun ECAA mi diye kendileri soruyor telefonda interview yaparken eger Turk oldugunu soylersen.

Ayrica, Nusra Hanim'in postlarıni gordum gecen gun. Ingiltere'de Contractor olarak calismak adinda seminerler düzenlemeye baslamis. Yahu biri de cikip Nusra Hanim'a bir sitem etmiyor. Contractor calismak hem AA'ya hemde artık IR35 ile cakisiyor. Inside IR35 olarak calismak kabul edilebilir ama bu durumda hem daha fazla vergi verilecek hemde inside IR35 olarak calismayi kabul edersen vize uzatmada gizli calisan olarak calismayi kabul ettigini belgeliyorsun.

Olumsuz yazdım kusura bakma, amacim heves kırmak degil ama danışmanlar bunları yazmıyor. Tek istedikleri başvuru ücretlerini ceplerine atmak Brexit olmadan once.
orduevi

New postby imgcan » Wed May 29, 2019 4:38 pm

Orduevi,
Cok dogru soyluyorsun, bu yuzden
yakinda giden cogu ITcinin geri dondugunu duymustum, o nusra avlayacak sazan ariyor
ne kadar cok avlarsa o kadar kar
2000 pound istiyormus yahu o parayla canada
ya basvurulur
imgcan

New postby ereneren » Sun Jul 14, 2019 2:05 pm

Merhabalar,

Söz konusu düzenleme bir şirkete aylık olarak sabit hizmetler için de geçerli mi? Örneğin, bir şirkete sosyal medya yönetimi & danışmanlığı hizmeti verilmesi için de geçerli mi?
ereneren

New postby orduevi » Sun Jul 14, 2019 8:36 pm

ereneren wrote:Merhabalar,

Söz konusu düzenleme bir şirkete aylık olarak sabit hizmetler için de geçerli mi? Örneğin, bir şirkete sosyal medya yönetimi & danışmanlığı hizmeti verilmesi için de geçerli mi?

Duzenleme "danismanlik" adi altinda musteri ofisinde sabah dokuz aksam 5 calisacak olan butun contractorlar icin geçerli.
orduevi

New postby furkan » Mon Jul 15, 2019 10:20 am

Aktif is/kontrat aramiyorum ama normal sartlarda her hafta en az 6-7 linkedin mesaji/telefon gorusmesi alirdim. Bu son aylarda ayda 5'e kadar dustu, bunlarinda 4'u perm'e gecis yapmak ister misin diye soruyor.

Yeni IR35 tasarisi aslinda ankara anlasmasina uygun calisildigi taktirde isimize sekte vurmayacak bir tasari. IR35 disinda kalmak icin kontratta bulundurulmasi gereken seyler belli:

- istedigin yerden calisma hakki
- 9/6 ofise gidip gelmemek
- supervise edilmemek
- yerinize baska birini gonderebilmek
- sirket haklarindan yararlanmamak

bunlari saglarsaniz IR35 disinda kaliyorsunuz ve sorunsuz calismaya devam edebilirsiniz. fakat, bugun kontratiniz incelemeye girer ve yukarida yazan maddeler bulunmaz ise kontratinizda, HMRC cezayi bize kesiyor, yani contractor'a. Yeni IR35 tasarisi ile birlikte bu ceza artik karsidaki sirket ya da recruiter'a da yukluyor ve sorun burada basliyor.

Hem HMRC'yi karsisina almak istemeyen hem, ek vergi ve cezalardan korkan sirketler hakli olarak permanent calistirmaya bakiyorlar.

Eminim contractor roller devam edecek, sadece contractor uzerine calisan yuzlerce recruiter var, bu adamlar dukkani kapatip gitmeyecekler hatta cok daha refine, rollerin iyi tasarlandigi, iyi yazilmis contract'lar ayarlamaya calisacaklar, is modellerini degistrecekler ama bu contracti bulmak cok zor olacak.

Son olarak AA disindaki contractor ile konusursaniz, gidishatin bu kadar kotu olmayacagini soyleceklerdir cunki AA disinda contractorsaniz bu size inside IR35 hakki verir, pasa pasa off-payroll tax oder (14%) devam edersiniz ama AA'lilar teknik olarak inside IR35 olamiyor, off-payroll'a giremiyor.
furkan

New postby kursatv » Mon Oct 14, 2019 9:48 pm

ege10 wrote:Selam @totez,

Ben cevre muhendisiyim evet ancak ingilterede sustainability consultant olarak calisiyorum.

Atik su ve ya su aritimi ise waste water engineering diye geciyor ve genelde is ilanlari midlands ve ya nothern england leeds york da falan cikiyo. Acikcasi hic contractor waste water engineer ilani gormedim. Recruitment agency lerin sitelerini bak daha net bir fikrin olur. Is potansiyeli icin.

Ancak sunu solemem gerekiyor ki muhendislik alaninda contractor olarak calismak icin cidden native e yakin bi ingilizce ve cok iyi is tecrubeleri olmasi gerekiyor ki basvurdugun contractor pozisyon icin agency senin cv ni degelendirsin. Biliyorsunki permanent pozisyonlara basvuramiyoruz.

Bir de turkiyedeki calisma sekli ile buradaki farkli olabilir. Burada Environmental engineering denince EIA yani environmental impact assessment oluyor. Bizde ki Ced raporu. Bu alanda daha cok contractor is cikiyor. Ancak bu alanda uzmanlasmak demek acayip legislation bilgisi gerektiriyor zira milyon tane yonetmelikleri var ve turkiyeden birisinin bunlari bilmesi imkansiz.

cok iyi arastirmani ve iyice dusunup tartmani tavsiye ederim.

Kolay gelsin

Merhaba @ege10

Bende cevre muhendisiyim. Vize basvurularimi yapiyorum, ailemle birlikte. Çalışma koşulları ve iş bulma sureci konusunda fikrinize ihtiyacım var.

Saygılar.
kursatv

New postby orduevi » Thu Nov 07, 2019 10:53 pm

Asagidaki topic'i simdi gordum. Tehlikenin farkında misiniz bilmiyorum ama özellikle IT contractor alanında neler yapılabilir, alternatifler nedir, çözüm bulan arkadaslar yardimci olursa sevinirim.

http://www.ingiltereforumu.com/viewtopi ... 154#p96154

"Ancak ne yazik ki artik bankalar basta olmak uzere 2020 Subat-Mart itibariyle Ltd Company uzerinden contractor almayacaklarini acikladilar. One surdukleri, on-payroll (PAYE) ya da Umbrella Company alternatifleri de (bildigim kadariyla) Ankara Anlasmasi kapsaminda mumkun olmuyor."

"merhabalar, IT sektorunde ki bu sorun bir yana birde Brexit'den dolayi artik Ingiltere'de eskisi kadar contractor'lar icin is imkani da kalmadi. Yeni projeler pek yok, eski projelerde de "descope" yaparak contractor sayisini azaltiyor sirketler. Ben 5 sene hic kontratsiz kalmamisken, son 6 aydir contractor olarak is bulamadim."
orduevi

New postby bulentk » Sun Nov 17, 2019 3:24 pm

Herkese merhaba!

Ankara anlaşması Vizem onaylandı, 11 Şubat ilk girişimi yapacağım.

Sorum şu;
Türkiye'den contractor olarak bir Alman firması için remote çalışıyorum. Sözleşmem Şubat sonu bitiyor.

Ingilterede şirket açılışı yaptıktan sonra, Almanya'daki firma için contractor sozlesmemi 1 yıl daha yenilesem,...

Bu durumda; fatura, vergi gibi konular ve bir yil sonra self employed vizemi yenilemek açısından avantaj veya dezavantajı nelerdir?

Biraz dağınık yazdım üzgünüm, kafamda net olmayan çok şey var.

Aralık sonu Alman firması ile sözleşme için Tamam mi devam mı konuşması yapacağız. :/

Yorumlarınız için şimdiden Teşekkür ederim.
bulentk

PreviousNext

Return to der Karrierismus