Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Contract işler hakkında bilgi

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby zeugma » Tue Nov 19, 2019 10:52 am

Selam bulentk,

Eger calismalarinin karsiligini UK'de bulunan business hesabina gonderilecekse acikcasi bir sorun yasayacagini dusunmuyorum.

Onemli olan burada vergi vermen, kendini ve aileni rahatca gecindirebilecek bir gelir elde edebilmen.
zeugma

New postby bulentk » Tue Nov 19, 2019 8:22 pm

zeugma wrote:Selam bulentk,

Eger calismalarinin karsiligini UK'de bulunan business hesabina gonderilecekse acikcasi bir sorun yasayacagini dusunmuyorum.

Onemli olan burada vergi vermen, kendini ve aileni rahatca gecindirebilecek bir gelir elde edebilmen.

Cevap için teşekkür ederim zeugma,

Evet, ödemeleri belirttiğim euro hesabına gönderiyorlar, farklı para birimlerinde ödeme yapmıyorlar.

Birde sözleşmeyi yenilemeyi ilk yıl içerisinde iş yapmış olmak ve bu sürede iş peşinde koşmadan alışma sürecini rahat atlatmak için düşünüyorum.
bulentk

New postby zeugma » Thu Nov 21, 2019 11:12 am

Gayet makul. Tabi tavsiyem buraya yerlestiginde yeni musteriler edinmeyede calisman. Sadece tek musteri ile uzatmaya basvuruldugunda bazen 3 yil yerine 1 yil verilebiliyor yaptigin isin stabil olmadigini tek musteriye bel bagladigini one surerekten.
zeugma

New postby kamikaze » Tue Nov 26, 2019 11:31 am

Merhabalar,
Ankara anlaşması kapsamında UK'ye yeni taşındım. Henüz ilk günlerimde güzel olabilecek bir fırsat doğdu. Yalnız müşteri bir banka ve arada umbrella company olacak. Ajanstaki muhattabım şubat ayı itibariyle %99 firmaların umbrella company aracılığıyla çalışacağını ancak şirketimi koruyabileceğimi ve outside IR35 kalarak devam edebileceğimi belirtiyor.
Söz konusu 1 yıl sürecek iyi bir kontrat :) oluru varsa çok iyi bir başlangıç olacak benim için...
Nelere dikkat etmeliyim, olmazsa olmazlar nelerdir, yorumlarınızı yazarsanız çok memnun olurum.
kamikaze

New postby ozenc_y » Mon Dec 09, 2019 10:54 am

Merhaba,

Ben İnsan Kaynakları Danışmanlığı üzerine bir plan hazırlayıp başvurdum ve büyük ihtimalle başvurum bu hafta sonuçlanacak. Kendi şirketime müşteri aramaktansa kurumsal bir şirketin İK departmanında full-time çalışmak istiyorum aslında. Contractor olarak çalışmak için ne yapmak, bunu başvurduğum şirketlere nasıl anlatmak gerekir?

Teşekkürler herkese
ozenc_y

New postby orduevi » Mon Dec 09, 2019 2:30 pm

ozenc_y wrote:Merhaba,

Ben İnsan Kaynakları Danışmanlığı üzerine bir plan hazırlayıp başvurdum ve büyük ihtimalle başvurum bu hafta sonuçlanacak. Kendi şirketime müşteri aramaktansa kurumsal bir şirketin İK departmanında full-time çalışmak istiyorum aslında. Contractor olarak çalışmak için ne yapmak, bunu başvurduğum şirketlere nasıl anlatmak gerekir?

Teşekkürler herkese

Inside IR35 calismak AA vizesine uymuyor. Contractor semsiyesi altinda full time calismak da yasak. Uzatma vizesinde sikinti yasamamak icin Inside IR35'dan uzak durun. Home Office zaten red vermek icin bahane uzerine bahane üretiyor.

Yapılması gereken firmaya müşteri kazandırmak. Evet cok zor ama AA bu tip bir vize. Outside IR35 contractor ilanlarına bakmanızı öneririm. Ayni zamanda şirkete para sokmak icin Home Office'e söylenmeyen bir banka hesabindan elle UK'e para sokarsaniz tanidik firmalara fatura keserek de firmanıza para girişi saglayabilirsiniz. Başarılar.
orduevi

New postby ozenc_y » Sun Dec 29, 2019 6:16 pm

orduevi wrote:
ozenc_y wrote:Merhaba,

Teşekkürler herkese

Inside IR35 calismak AA vizesine uymuyor. Contractor semsiyesi altinda full time calismak da yasak. Uzatma vizesinde sikinti yasamamak icin Inside IR35'dan uzak durun. Home Office zaten red vermek icin bahane uzerine bahane üretiyor.

Yapılması gereken firmaya müşteri kazandırmak. Evet cok zor ama AA bu tip bir vize. Outside IR35 contractor ilanlarına bakmanızı öneririm. Ayni zamanda şirkete para sokmak icin Home Office'e söylenmeyen bir banka hesabindan elle UK'e para sokarsaniz tanidik firmalara fatura keserek de firmanıza para girişi saglayabilirsiniz. Başarılar.

Sizin uyarınız üstüne ben de araştırdım ve bayağı moralim bozuldu, evet AA böyle bir vize türü ama şimdi kendime client nasıl bulacağım, zor açıkçası :/ İyi ki bilgi verdiniz önceden.
Şimdi Outside IR35 ilanlarına bakmaya başladım ama çok az sayıdalar. Aklıma şu soru takıldı. Şirketlerin Outside IR35e girecek şekilde contractor çalıştırmak istememe sebepleri nedir? Süpervizör olmaması, evden çalışabilmek, kontratta bireyin değil şirketin isminin yazması gibi gerekli maddeler ile outside ir35e uygun kontrat hazırlayıp beni yine işe alabilirler örneğin. Atıyorum ben yine ofise full time giderim ama bir denetçi ofise gelip kontrol etmediği sürece açığa çıkmaz. Outside ir35 contractor şirketlere maliyet açısından bir fark oluyor mu? Normal prosedürlerinin dışına çıkmamak için mi bu şekilde çalıştırmak istemiyorlar?
ozenc_y

New postby zeugma » Mon Dec 30, 2019 4:28 pm

kamikaze wrote:Merhabalar,
Ankara anlaşması kapsamında UK'ye yeni taşındım. Henüz ilk günlerimde güzel olabilecek bir fırsat doğdu. Yalnız müşteri bir banka ve arada umbrella company olacak. Ajanstaki muhattabım şubat ayı itibariyle %99 firmaların umbrella company aracılığıyla çalışacağını ancak şirketimi koruyabileceğimi ve outside IR35 kalarak devam edebileceğimi belirtiyor.
Söz konusu 1 yıl sürecek iyi bir kontrat :) oluru varsa çok iyi bir başlangıç olacak benim için...
Nelere dikkat etmeliyim, olmazsa olmazlar nelerdir, yorumlarınızı yazarsanız çok memnun olurum.

Selam kamikaze,

Ajanstaki muhattabin muhtemelen seni o ise sokup uzerinden komisyon alabilmek icin olur olmadik temelsiz yorumlarda bulunmus. Oncelikle nereden biliyormus butun firmalarin %99 umbrella sirket uzerinden calisacagini? Boyle bir sey yok.
Ikinci olarak Umbrella ile calisman demek sen Umbrella sirketin bir calisanisin demek. Yani seni fixed-term olarak kadroya aliyorlar ve butun vergilerini oduyorlar senin hesabinada net geliri gonderiyorlar. Bu yontem tamamen AA ile uyumsuz. Eger suresiz oturumun veya vatandasligin olsaydi bir sorun olmazdi fakat AA icerisinde tespit edildigi taktirde emin ol uzatma sirasinda red verirler.
zeugma

New postby Mlmc » Mon Dec 30, 2019 8:27 pm

Merhaba

Forumda okuduklarim Subatta gidecek biri olarak beni hayal kirikligina ugratti maalesef.

Yani contractor olarak bir firma ile calisamayacak miyim?

Peki bir sorum var, bir senenin sonunda uzama reddi alindigi takdirde part time mastera kayitliyken ogrenci vizesine donebilir miyim?

Tesekkurler
Mlmc

New postby orduevi » Tue Dec 31, 2019 12:13 am

zeugma wrote:
kamikaze wrote:Merhabalar,

Selam kamikaze,

Ajanstaki muhattabin muhtemelen seni o ise sokup uzerinden komisyon alabilmek icin olur olmadik temelsiz yorumlarda bulunmus. Oncelikle nereden biliyormus butun firmalarin %99 umbrella sirket uzerinden calisacagini? Boyle bir sey yok.
Ikinci olarak Umbrella ile calisman demek sen Umbrella sirketin bir calisanisin demek. Yani seni fixed-term olarak kadroya aliyorlar ve butun vergilerini oduyorlar senin hesabinada net geliri gonderiyorlar. Bu yontem tamamen AA ile uyumsuz. Eger suresiz oturumun veya vatandasligin olsaydi bir sorun olmazdi fakat AA icerisinde tespit edildigi taktirde emin ol uzatma sirasinda red verirler.

Inside IR35 ve umbrella company uzerinden client’a calismak AA’ya uymuyor yani bize yasak. IR35 in amaci zaten gizli calisanlari onlemek. Firmalara direkt ceza riski oldugu icin firmalarda permanent employee istiyorlar. Bulabilirseniz outside IR35 bulun veya firmaniza bir urun yapip satmayi deneyin.
orduevi

New postby ozenc_y » Mon Jan 06, 2020 2:28 pm

Merhaba, ben şunu merak ediyorum. Outside ir35 bir iş bulacak olsam bunun şirkete negatif etkisi nedir?Şirketler neden inside ir35 çalışan istiyor?
ozenc_y

New postby orduevi » Tue Jan 07, 2020 10:54 am

ozenc_y wrote:Merhaba, ben şunu merak ediyorum. Outside ir35 bir iş bulacak olsam bunun şirkete negatif etkisi nedir?Şirketler neden inside ir35 çalışan istiyor?

Sorunun cevabi aslında burada: "ir35 bir iş bulacak olsam". HMRC'ye gore contractor'lar gizli calisan olarak calisiyolar ve devlete çok daha az self assessment tax veriyorlar. Bunu öncelemek icin IR35 inside ve outside kuralları belirlendi. Biz corporation tax ve dividend tax ödüyoruz. Full time calisanlarda self assesment tax. Bundan boyle inside IR35 ile bizimde "ayrica" self assesment tax ödememiz isteniyor.

Eğer ben bir firma ile 6 aylık kontrat yapmışsam, bunu devlete bildiriyorum. Bu durumda daha fazla self assesment tax oduyorum ama ne firmanın ne de benim ceza alma riskim yok. HMRC'ye gore inside IR35 ofiste 5 gun danismanlik hizmeti verenlerin tercih ettigi yöntem olmalı. Hepimiz bunu yapıyoruz -veya yapıyorduk. Simdi outside IR35 olup, şirkette 5 gun sabah 9 aksam 5 calisilamaz. Şirkete sadece toplantılar icin gidilebilir, belki 1 veya 2 gun müşterinin ofisinden calisilir, geri kalan günler evden veya business adresinden. Bu yapıya uyan is ilanı da bir elin parmağı kadar artik. IT sektöründe contractor olarak calismayi resmen bitirmek uzere HMRC.

Bana gelen tekliflerin hepsi su günlerde inside IR35. Müşteri benim personal hesabıma odeme yapacakmış. Hayir olmaz B-B olmalı agency hesabından veya client hesabından benim şirket hesabıma odeme yapılmalı dediğimde Nisan ayında yasa değişiyor diyorlar.

Maalesef durum bu.
orduevi

New postby Mlmc » Tue Jan 07, 2020 11:59 am

orduevi wrote:
ozenc_y wrote:Merhaba, ben şunu merak ediyorum. Outside ir35 bir iş bulacak olsam bunun şirkete negatif etkisi nedir?Şirketler neden inside ir35 çalışan istiyor?

Sorunun cevabi aslında burada: "ir35 bir iş bulacak olsam". HMRC'ye gore contractor'lar gizli calisan olarak calisiyolar ve devlete çok daha az self assessment tax veriyorlar. Bunu öncelemek icin IR35 inside ve outside kuralları belirlendi. Biz corporation tax ve dividend tax ödüyoruz. Full time calisanlarda self assesment tax. Bundan boyle inside IR35 ile bizimde "ayrica" self assesment tax ödememiz isteniyor.

Eğer ben bir firma ile 6 aylık kontrat yapmışsam, bunu devlete bildiriyorum. Bu durumda daha fazla self assesment tax oduyorum ama ne firmanın ne de benim ceza alma riskim yok. HMRC'ye gore inside IR35 ofiste 5 gun danismanlik hizmeti verenlerin tercih ettigi yöntem olmalı. Hepimiz bunu yapıyoruz -veya yapıyorduk. Simdi outside IR35 olup, şirkette 5 gun sabah 9 aksam 5 calisilamaz. Şirkete sadece toplantılar icin gidilebilir, belki 1 veya 2 gun müşterinin ofisinden calisilir, geri kalan günler evden veya business adresinden. Bu yapıya uyan is ilanı da bir elin parmağı kadar artik. IT sektöründe contractor olarak calismayi resmen bitirmek uzere HMRC.

Bana gelen tekliflerin hepsi su günlerde inside IR35. Müşteri benim personal hesabıma odeme yapacakmış. Hayir olmaz B-B olmalı agency hesabından veya client hesabından benim şirket hesabıma odeme yapılmalı dediğimde Nisan ayında yasa değişiyor diyorlar.

Maalesef durum bu.

Peki bu sadece IT sektoru icin mi gecerli acaba?
Egitim danismanligi, satis danismanligi, is gelistirme gibi konularda da gecerli mi ( ofiste belli zamanlarda calismayi kabul edersem ne gibi bir sakincasi olur ve bu ancak uzatma zamaninda mi karsima cikar?)
Tesekkurler
Mlmc

New postby hcho » Tue Jan 07, 2020 12:17 pm

@ozenc_y
Eskiden kisinin IR35 ici veya disi olmasina kisi kendi karar veriyordu. HMRC bu karari begenmezse kisi ile davalik oluyordu. Tabi belki milyonlarca kontratli calisan oldugunu dusunursen hemen hemen kimsenin pesine dusemiyordu.

Yeni duzenleme ile sorumluluk kisiden alinip musteriye veriliyor. Sirketlerin bir cogu zaten HMRC ile problemli, tax loophole vs...Bir de bunun ustune kontratcinin hukuki riskini yuklenmek istemiyorlar.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby orduevi » Tue Jan 07, 2020 5:00 pm

Mlmc wrote:
orduevi wrote:

Maalesef durum bu.

Peki bu sadece IT sektoru icin mi gecerli acaba?
Egitim danismanligi, satis danismanligi, is gelistirme gibi konularda da gecerli mi ( ofiste belli zamanlarda calismayi kabul edersem ne gibi bir sakincasi olur ve bu ancak uzatma zamaninda mi karsima cikar?)
Tesekkurler

IR35 tum alanlardaki contractor'lari kapsiyor. AA visa sahiplerinin cogu IT alanında olduğu icin IT den bahsettim.
orduevi

PreviousNext

Return to der Karrierismus