Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Contract işler hakkında bilgi

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby hurco » Mon Jun 01, 2020 1:08 pm

Arkadaşlar merhaba, ankara anlaşması ile geldik ve anlaşma eşim üzerine kendisi ispanyolca öğretmeni. Burada anlaşmalı bir öğretmen nerelerde çalışabiliyor? Devlete girme imkanı olmadığını biliyoruz. Sadece özel ders verip fatura kesebiliyor şuanda ama bunun haricinde nerede çalışabilir çok merak ediyoruz.
hurco

New postby Kelebek » Mon Sep 21, 2020 12:51 pm

Meraba arkadaşlar tecrübeli arkadaşlara bir sorum olacaktı, contractlı işler ir35 sonrası azaldı deniyor ya it alanında, ben yeni geldim datnet alanım ve devops öğreniyorum şuanda, devops için de aynı şey geçerli mi çevremde birkaç Türk arkadaş var iş konusunda sıkıntı çektiklerini duymadım devam ediyor kontratları
Kelebek

New postby orduevi » Mon Sep 21, 2020 2:34 pm

Kelebek wrote:Meraba arkadaşlar tecrübeli arkadaşlara bir sorum olacaktı, contractlı işler ir35 sonrası azaldı deniyor ya it alanında, ben yeni geldim datnet alanım ve devops öğreniyorum şuanda, devops için de aynı şey geçerli mi çevremde birkaç Türk arkadaş var iş konusunda sıkıntı çektiklerini duymadım devam ediyor kontratları

IR35 ile ilgili bu topic de epey yazıldı. Ayni seyleri tekrar yazmak istemiyorum. Eğer yazilimci çok iyiyse ve firmanin da alternatifi yoksa, is acildir vs. tabii ki kontrat imzalanır. IR35 oncesi ve suresince iceride kontratta olan yazilimcilar çok daha şanslı cunku devam eden projelerdeler. Agency lerde ellerindeki contractor larin kontratlarını uzatmaya calisiyolar ve onlara priority sağlıyorlar.

IT alanında hangi alanda yazilimcinin tecrübeli olduğu çok onemli degil. Firmalar ceza alma riskine girmedikleri icin setup larini son 1 senede yaptılar. Ya inside yada full time yazilimcilarla acigi kapadılar. Cevremdeki cogu ingiliz contractor arkadas full time a geçti bu son 1 senede.

Yeni gelmişsiniz, hayırlı olsun. Onunuzde 5 sene var. IR35 kurallarıyla her sene şirketin kar göstermesi nasıl olacak bilmiyorum. Piyasa son 2 senede çok daraldı. Hele son 6 ayda talep sıfır diyebilirim. Umarim bir urun cikartip satis elde edebilirsiniz.

Internette ve job seeking app lerde hala IT yazilimci contractor ilanları var. Londra da 20 is varsa ilgili alanda, ornegin .Net diyelim kuzeyde 5 - 10. 2 sene oncesine kadar bu rakamlar 50 - 100 idi. Ayrıca suan olan ilanlarin yarısından fazlası cv toplamak icin verilenler. Diger kalanları da en iyinin en iyisi seciliyor artık. Başarılar.
orduevi

New postby gndlf » Mon Sep 21, 2020 6:06 pm

@orduevi
Cv'yi pazarlamak için topluyorlar degil mi?
gndlf

New postby Kelebek » Mon Sep 21, 2020 6:29 pm

@orduevi Çok teşekkürler cevabın için, nasıl anlarız yem ilan olduğunu recruiter mail atıyor Seni temsil edeceğim diye firmanın adını da veriyor
Kelebek

New postby orduevi » Mon Sep 21, 2020 7:19 pm

Agency'ler CV yi alinca arıyorlar sonra telefonda 10 - 20 dakikalik bir interview da sorulari sorup veritabanlarıni güncelliyorlar. Ileride bir is alirlarsa uygun adaylara ulaşıyorlar. Contractor olup birde sadece outside IR35 calisabileceginizi söylediğinizde artık hangi gruba koyuluyor bu adaylari bilmiyorum.

Yem olanlarda firma adi genelde verilmez. Eğer gercekten firmaya tavsiye edilecekse o zaman agency bir shortlist oluşturur. 5 - 10 aday arasından client bir yazilimciyi veya kaç kisilik pozisyon varsa secimini yapar.

Biz çok yazdık uyardık yeni geleceklere son 1 senede IR35'i ama gelen yazilimcilar dinlemediler geliyorlar. Orada bulurum kontrat ne olsa diye. Sonuc hüsran genelde. Elinde birikmiş biraz para da bitince gecmis olsun.

Neyse karamsarlık yapmış gibi olmayayım. Umarım kısa zamanda kontrat bulur bekleyenler. Hatta bi zahmet son 1 - 2 ayda varsa outside IR35 is bulan arkadaslar biraz buraya pozitif bireyler yazarsa belki diger bekleyenlere de moral olur.
orduevi

New postby orduevi » Mon Sep 21, 2020 7:20 pm

gndlf wrote:@orduevi
Cv'yi pazarlamak için topluyorlar degil mi?

Hayir. Sonradan eder bir is alirlarsa uygun adaylara hemen ulaşabilmek icin.
orduevi

New postby Kelebek » Thu Oct 01, 2020 12:00 pm

@orduevi saolun cevaplarınız için Gerçekten Tavsiyenizi almak için soruyorum; sıfırı tüketip gitme ihtimali nedir diye İr35 sonrası olacak durumu anlamaya çalışıyorum. Kendimce devops ilanları daha fazla ve bilen sayısı da az diye düşünüp eğitime başladım, Ocak ayından sonra eğitimim bittiğinde İş bulurum bu alanda diye düşünmem çok mu iyimser dilim orta seviye ve londrada sadece 6 aylık çalışma geçmişim var cv’mde
Kelebek

New postby orduevi » Thu Oct 01, 2020 12:31 pm

Kelebek wrote:@orduevi saolun cevaplarınız için Gerçekten Tavsiyenizi almak için soruyorum; sıfırı tüketip gitme ihtimali nedir diye İr35 sonrası olacak durumu anlamaya çalışıyorum. Kendimce devops ilanları daha fazla ve bilen sayısı da az diye düşünüp eğitime başladım, Ocak ayından sonra eğitimim bittiğinde İş bulurum bu alanda diye düşünmem çok mu iyimser dilim orta seviye ve londrada sadece 6 aylık çalışma geçmişim var cv’mde

Sorun çalısmaya baslamak inside IR35 kapsamında olmamalı. Hepimiz büyük cogunlukla şirkette calisip günlük/haftalik fatura kesiyoruz. Bu aslında gizli calisaniz demek. IR35 1 yıl ertelendi ve simdi Nisan 2021 de devreye giriyor. Benim suanki kontratımı almamın sebebi hem çok spesifik bir alanda kod yaziyorum hemde IR35'in ertelenmesi. Firmalar zaten hazirliklarini yaptılar IR35 icin.

Kesin birsey söyleyemem ama yeni gelenlere ve ilk 3 yıllık uzatmalarını alanlara kolaylıklar diliyorum. Ben ILR a Mayıs ayında başvuracagim icin suandan itibaren isimi kaybetsem de sorun yok. Zaten şirketim bu sene de kar yapmayı garantiledi minumum maas ve dividend ile. Suanki isim bittiginde baska kontrat bulabileceğimi sanmıyorum. Heryerde ya Inside IR35 ya da full time ilanlar var. Outside IR35 olanları da yukarıda yazmistim.
orduevi

New postby Kelebek » Thu Oct 01, 2020 12:42 pm

@orduevi sizi anlıyorum ben ama benim öğrenmeye çalıştığım outside ilanlar ocaktan sonra azalacak ama yine de olacak hele ki devops gibi bilen sayısının az olduğu bir alandan ilerlerim diye düşünmek sizce çok mu iyimser
Kelebek

New postby Kelebek » Thu Oct 01, 2020 9:09 pm

Sorumu yanıtlayabilecek arkadaş yok mu?
Kelebek

New postby orduevi » Fri Oct 02, 2020 12:05 pm

Kelebek wrote:@orduevi sizi anlıyorum ben ama benim öğrenmeye çalıştığım outside ilanlar ocaktan sonra azalacak ama yine de olacak hele ki devops gibi bilen sayısının az olduğu bir alandan ilerlerim diye düşünmek sizce çok mu iyimser

Eger devops alanında uzmanlaşmak istiyorsan elinden geleni yapmalisin. Ben vazgeçin demiyorum. Inanmak başarmanın yarisidir. Çok calisan ve kendini sürekli yenileyen mutlaka is bulur, fatura keser.
orduevi

New postby Kelebek » Sun Oct 04, 2020 1:40 pm

Vatandaşlığı almış veya almak üzere olan arkadaşlar; brexit ve corona üstüne bir de ir35 var. Yeni gelenler için Londra it sektörü için öngörünüz nasıl?
Kelebek

New postby zeugma » Mon Oct 26, 2020 10:19 am

Acikcasi bir kac yil once ile kiyaslayacak olursak contract sektoru inanilmaz daraldi. Eskiden 100 aktif is ilani varken(90'i CV toplama amacli) suan 10 aktif is ilani oluyor(9'u CV toplama amaci).

Buyuk bankalar butun contract islerini inside'a gecirdi. Ve 1 yil ertelenmesi bir sey degistirmedi nede olsa seneye yapmak zorundayiz diye bastan adim attilar.

Tabi ki outside contract'lar devam ediyor ama cok az oldugu icin basvuran cok oluyor ve rekabet cok artmis durumda. Yani yeni gelmis birisinin siyrilip o isleri almasi bence pek kolay degil.
zeugma

New postby Kelebek » Tue Oct 27, 2020 1:20 pm

@zeugma teşekkürler piyasa çok kötü biliyorum ve devops öğreniyorum şuan, bu avantaj sağlamaz mı bana? Devopsu bilen sayısının az sonuçta ve ilan sayısı da daha fazla Yanlış mı düşünüyorum
Kelebek

PreviousNext

Return to der Karrierismus