Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Contract işler hakkında bilgi

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby elissey » Thu Feb 01, 2018 9:04 pm

Selam herkese,

Londra’da C# developer olarak kontratli is piyasasinin durumu hakkinda fikirlerini paylasanlar olursa cok sevinirim.

Yaklasik 1 aydir yogun bir sekilde basvuru yapiyorum. Hemen her gun 2-3 mail ya da telefon aliyorum, ama recuiterlari asip musteriyle gorusme asamasina gelemedim hala. Direkt bana ulasan 2 firmayla gorusmem oldu yalnizca. Biri olumsuz dondu, digeriyle yeni gorustum, donus bekliyorum.

Daha once recuiter olarak calismis native birinden CV’mi degerlendirmesini istedim. Ana dilimin ingilizce olmamasinin bir bariyer oldugunu soyledi. Ayrica IR35’ten dolayi public sektorden cikan kontratlilar nedeniyle de piyasanin iyice rekabetli bir hale geldiginden bahsetti.

Sizin deneyimleriniz nasil? Ne kadar surede is buldunuz? Ne kadar zaman sonra endiselenmeye baslamaliyim?
elissey

New postby liliesofthevalley » Mon Feb 05, 2018 4:10 pm

Merhaba @elissey,
Çok fazla endişelenmeyiniz diye yazmak istedim. Ben her ne kadar IT sektöründe olmasam da diğer forumlarda okudum, 6-10 ay sonra bile kontratlı iş bulanlar olduğu yönünde. Önemli olan o zamana kadar sizin geçindirecek bütçenin elde olup olmaması. UK'de maalesef geçmiş çok önemli. Benim de sektörde 18 yıllık geçmişim var, ancak UK'de olmadığı için epey zorlandım. Umarım sizin beceri ve yeteneklerinizi algılayacak bir iş bulabilirsiniz. İyi şanslar.

elissey wrote:Selam herkese,

Londra’da C# developer olarak kontratli is piyasasinin durumu hakkinda fikirlerini paylasanlar olursa cok sevinirim.

Yaklasik 1 aydir yogun bir sekilde basvuru yapiyorum. Hemen her gun 2-3 mail ya da telefon aliyorum, ama recuiterlari asip musteriyle gorusme asamasina gelemedim hala. Direkt bana ulasan 2 firmayla gorusmem oldu yalnizca. Biri olumsuz dondu, digeriyle yeni gorustum, donus bekliyorum.

Daha once recuiter olarak calismis native birinden CV’mi degerlendirmesini istedim. Ana dilimin ingilizce olmamasinin bir bariyer oldugunu soyledi. Ayrica IR35’ten dolayi public sektorden cikan kontratlilar nedeniyle de piyasanin iyice rekabetli bir hale geldiginden bahsetti.

Sizin deneyimleriniz nasil? Ne kadar surede is buldunuz? Ne kadar zaman sonra endiselenmeye baslamaliyim?
liliesofthevalley

New postby esbr » Fri Feb 09, 2018 1:49 pm

Merhabalar,

Kontratlı işlerle ilgili sormak istediğim bir konu var. Nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama daha önce uzun süreli kontrat yapılırsa, o işte permanent olarak çalışıldığı düşünülüyor ve home office bu duruma sıcak bakmıyor diye okumuştum. Mühendis olarak başvurmayı düşünüyorum ve bir iki yerle görüştüm ancak contractor olarak işler 6 ay ve 9 ay civarında. bu kadar uzun süreli çalışmak uzatmada veya öncesinde-sonrasında sorun yaratır mı?
esbr

New postby elissey » Fri Feb 09, 2018 7:26 pm

Merhaba @liliesofthevalley,

Teşekkürler cevabınız için. Sorun elimizde çok fazla para olmaması sizin de bahsettiğiniz gibi. O yüzden bir an önce iş bulmam gerekiyor. Doğal olarak da endişem artıyor. Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.

liliesofthevalley wrote:Merhaba @elissey,
Çok fazla endişelenmeyiniz diye yazmak istedim. Ben her ne kadar IT sektöründe olmasam da diğer forumlarda okudum, 6-10 ay sonra bile kontratlı iş bulanlar olduğu yönünde. Önemli olan o zamana kadar sizin geçindirecek bütçenin elde olup olmaması. UK'de maalesef geçmiş çok önemli. Benim de sektörde 18 yıllık geçmişim var, ancak UK'de olmadığı için epey zorlandım. Umarım sizin beceri ve yeteneklerinizi algılayacak bir iş bulabilirsiniz. İyi şanslar.
elissey

New postby sibely » Wed Feb 14, 2018 7:52 am

@elissey

Selamlar,

Küçük bir yorumum olacak bu konuda. Yanılmıyorsam Kasım ayında gitmiştiniz. Aralık ayı, contracter işlerin çok yoğun olmadığı bir ay diye biliyorum. Malum tatiller, rehavet. İngiltere'de bildiğim kadarıyla mali yıl Nisan ayında başlıyor. Dolayısıyla yeni mali yıl, işe alımların hareketlenebileceği, bütçe alokasyonlarının yapıldığı zamanlar. O sebepten de en geç Mart ayında hareketlenecektir Nisan ayında doğacak yeni ihtiyaçlardan.

Bu söylediğim tarihe daha 1,5 ay var, ve endişelisiniz maddi açıdan, tahmin edebiliyorum, ama lütfen içinizi ferah tutun. Bol şanslar dilerim.

Sevgiler.
sibely

New postby cacangg » Mon Feb 19, 2018 1:00 pm

Arkadaşlar selamlar,

AA sonrasındaki durum ile ilgili birşeyler yazmak istedim.
Ankara anlaşması ile ekim ayından beri Londradayım, IT alanında(sys network) iş aramaya devam ediyorum.
Contractor olarak çalışmayı düşünen arkadaşlar en az 6-7 ay iş bulamama durumuna karşı kendini maddi manevi hazırlasın. Genelde işin bu tarafından kimse bahsetmiyor, tabiki şans faktörü ile birlikte herkesin durumu farklı ancak iş bulmak gerçekten kolay durmuyor.
Kontratlı işlere aşağı yukarı 300 kişi başvuruyor gibi bir söylem var recruiterlar tarafından, bunların bir çoğunun da uzun süredir burada olan hintliler olduğunu, ingilizcelerinin bizden çok daha iyi olduğunu düşünürseniz kendinizi ona göre değerlendirin.
Kimseye gelin ya da gelmeyin demiyorum aksine gelebilen herkes gelsin, ancak hesabınızı iyi yapıp gelin, anlaşma onaylandıktan sonrası daha sıkıntılı bir süreç.

Kendi alanımla ilgili olarak gördüğüm DevOps ihtiyacının çok fazla olduğu, bu anlamda azure, aws, CI/CD toolları vs bunları bilerek mümkünse sertifika alarak gelirseniz şansınız çok artar.

Herkese allah kolaylık versin.
cacangg

New postby gndlf » Sat May 12, 2018 7:07 pm

1) Contract iş yaparken her ay maaş gibi ücret alıyorsunuz. Bu durum vize alırken sorun olmuyor mu? Yani aslında contract iş bile yapsanız IR35 kategorisine girmiyormusunuz? Bu konuda vizeyi değerlendirenler bu ince farka nasıl yaklaşıyor? Hakikaten contract iş yaptığımızı nasıl kanıtlayabiliriz? Biraz açıklık getirebilirseniz memnun olurum. Gerçekten imkan olmasına rağmen bu contract iş alma riskini ben kaldıramıyorum. Düşünsenize o kadar başvuru yap, uğraş, sonra bir bakacaklar ve diyecekler ki: bu ne böyle sen maaşlı çalışıyor gibisin burda...

2) Saçma gelebilir ama gerekli olabileceği için: Contract örneği varsa paylaşırmısınız? Bu belge kira sözleşmesi gibi çokça sayfalardan mı oluşuyor ?

3) İşyerine gittiğinizde (contract iş için) size İngiltere'de kalma hakkınızı soruyorlar mı? Pasaport, nino vs isteniyor mu? Self-employed birisinin nino vermesine hiç gerek yok gibi ama pasaport / brp görmek istiyorlar mı genelde?

Teşekkürler
gndlf

New postby orduevi » Sun May 13, 2018 4:56 pm

@gndlf IR35 karegorisine girmemek icin kontratta haftanin 5 gunu client ofisinde calismak zorunlu, alet edevat client tarafından karsilanir, hizmeti veren kisi senin adin ve soyadın seklinde yazarsa disguised employee olursun. Firmanin outsource aldigini göstermen lazım kontratta. Recruitment agency ile imzalanan kontratlar bu yüzden sikintili. Ayrıca Home Office tek ana client 2 - 3 ufak ara faturalari artık yemiyor. Yeni policy aciklandi ve contractor tek müşteri ltd. firmalar basarisiz firma kabul ediliyor.

Client ofisine gittiğinde sana birşey sormazlar ama firma business hesabi, BRP etc. yasal olarak ltd. firmanın servis vermesi icin gerekli olan herseyi agency / client mutlaka sorgular.
orduevi

New postby gndlf » Sun May 13, 2018 7:55 pm

@orduevi
1) "Firmanin outsource aldigini göstermen lazım kontratta" > Kontratı kendimiz modifiye ederek bunun üzerine vurgu mu yapmamız daha mı iyi olur? ( "... kişisi ... adresindeki danışmanlık firmasından bize ... hizmetlerini sağlayacaktır" şeklinde)

2) "IR35 karegorisine girmemek icin kontratta haftanin 5 gunu client ofisinde calismak zorunlu" > Aslında gizli çalışan olmamak için bir kişinin kendi ofisinde çalışıyor olması gerekmez mi? Çünkü yoksa aynen bir çalışan gibi başkasının yanında oluyor. Eğer dediğiniz doğruysa home office contract çalışacak biri sizce çok mu riskli olur?

Teşekkürler
gndlf

New postby orduevi » Sun May 13, 2018 10:02 pm

@gndlf cevaplar asagida.

1) Agency'ye verdigi kontratı update etmek istediğini söyleyebilirsin. Cogu buna hayır der ama evet diyenlerde var. Agency ile calismamak en güzeli ama bir o kadar da zor. Client ile direkt calisirsan kontratı güncelleme sansin daha da artar.

2) Evet en güzeli kendi ofisinde calisman ama client buna genelde karsi çıkar. Cok cok uzun sure calismissan veya kisa surede iyi is cikarir ve güven kazanirsan evinden / ofisinden de calisirsin. Home Office contractor tek müşteri olarak calistigin kanaatine varırsa şirketini basarisiz gorur. Tek ana client ve 1 - 2 web sitesi kucuk client ile artık Home Office basarisiz şirket olarak goruyor. Ben 3 yillik vizemi alırken birden cok ana müşteriyle dosya hazirlamistim. Isler once cok kotuydu ama ikinci yarida toparladım. Cok sansliydim diyebilirim. Kapi kapiyi acti ve simdi agency ile calismiyorum.

Geldiginde once agency ile calis, Onun sözleşmesini imzala ve 3 - 6 ay arası calis. 1. yilin sonunda imzaladigin kontratı uzatma başvuruna koymazsın. Ama çalısmaya basladiktan sonra gozun açık olsun. Baska firmalarla da tanışmaya bak. Sure kisa. 2 - 3 ana müşterin olsun. Odedikleri rate'ler birbirine yakin olsun. O zaman sorun olmaz.

Birde yeni vizesini alanlar ve hazırlık surecinde olaranlarin cevaplamasını istedim. Bunları danışmanlar anlatmiyor mu? AA başvurusuna hazırlanırken pozitif ve negatif ne varsa danismanlarin söylemesi gerekir. Oteki turlu ilk yıl vizesi alındıktan sonra bu konular ortaya cikinca eldeki hesap carsiya uymadı seklide oluyor.
orduevi

New postby gndlf » Mon May 14, 2018 4:03 pm

@orduevi

Teşekkür ederim detaylı anlatımınız için. Konuyla ilgili 4 sorum:
1) Anladığım kadarıyla IR35 kategorisi sadece limited şirketi olanları kapsıyor (vergiden kaçmak için shareholder olanları). Bu durumda sizce şahıs işletmesi üzerinden kontratlı iş yapan birinin vizeyi değerlendiren memurlar tarafından "gizli çalışan" olarak sınıflandırılma riski varmıdır?

2) Sizce tek müşteri ile kontratlı çalışan 2.şahıs işletmesi açmak (kontratsız çalışan bir al-sat işine ek olarak) vize memurunu durduk yere tedirgin eder mi? (Bunu niye başlattın diye aklına takılır mı?)

3) Vize memurları tarafından iyi değerlendirilmek için imzalayacağımız kontratta: işyeri adresimiz, işi yapan olarak ismimizin belirtilmesi dışında aklınızda kalan, ve sizce modifiye edilmesi gereken diğer ifadeler var mı? (ör: "We are pleased to offer you a short term appointment" yerine "We are pleased to acquire your services to supply our marketing needs" şeklinde işi bizim yapacağımızı vurgulamak gibi)

4) Kontratlarda kaç saat çalışılacağı yazıyorsa, günde 7 saat çalışacağı yazan bir kişinin 4 müşterisi olursa 4 x 7 = 28 saat oluyor. Bu durumda working hours kısmının kontratta olmamasına veya az süre kapsamasına siz de dikkat etmişmiydiniz

>Acentalar konusunda: Bırak buraya gelince ne yapılacağını, nelerle karşılaşılacağını, daha doğru düzgün iş planı yapabilen, İngilizce yazabilen bir acenta yok (İngilteredeki acentalar da tamemen aynı durumda). Başıma gelenleri ilerleyen günlerde ve ilgili başlığa yazmayı düşünüyorum, burda belki bir kişi okur da hayatını bu insanlara güvenerek şekillendirmez.

Tekrar teşekkürler
gndlf

New postby orduevi » Mon May 14, 2018 4:23 pm

@gndlf

1 - 2) Sole trader veya ltd. şirketi farketmez. Gizli calisan olamazsın ve birden cok müşterin olmak zorunda. 1 ana müşteri ve 2 - 3 ufak müşteriye fatura donemi artık yok. Basarisiz firma kategorisine girersin. Ayni rate'lerde 2 - 3 müşterin olmalı. Günlük £300 fatura kesiyorsan ayni günler icin baska firmalara ayni rakami kesmelisin. Veya firmana ait bir urun olur ve bunu satarsan, müşterilerini aylık, yillik hizmet aboneliğine bağlayıp fatura kesersen o da olur.

3) Kontrat detaylı bir is. Benim kendi şirket kontratim var ve onu imzalatıyorum. Yukarida dediğim gibi kontratta firmanın on planda olması gerek, haftanin 5 gunu client ofisinde calışma zorunluluğun olmamali vs. Bu arada eger isteyen olursa kendi şirketimin kontratını paylaşmıyorum cunku benim şirketime özel yazdırdım ve AA uzatma başvurularında göstereceğim. Birbirinin kopyası contract'lar Home Office'e gitmesin.

Kontratimda günlük rate'im yaziyor. Ama ayni gun 3 farklı müşteriye de hizmet veriyor olabilirim. Kapim calindigi anda rate'imi alirim. Ister 1 saat calisirim ister 10 saat. Benim bileceğim is ve bu kontratımda yaziyor. Bir çeşit danismanlik ücreti gibi. Telefonda immigration advisor'i ararsın ve görüşmek icin yarim saatine £150 isterler. Ben günlük rate olarak tanimladim ama saat belirtmedim.
orduevi

New postby gndlf » Mon May 14, 2018 5:10 pm

@orduevi
Tabi sizi anlıyorum. Yine sade ve anlaşılır cevabınız için teşekkür ederim.
Şu konuda da bana bilgi verirmisiniz: kontratınızda siz "service provider" sıfatını mı üstleniyorsunuz? Çünkü service based işlerde "özne" olarak kontrat üzerinde "signed between orduevi ltd (hereafter the "service provider") and abc ltd (hereafter "you") " yazmalı değil mi?
gndlf

New postby orduevi » Mon May 14, 2018 7:31 pm

@gndlf

Bu antlasma firma adi(bundan sonra client olarak gececek) ve firma adi(bundan sonra service provider olarak gececek) arasındadir. Kontratin en sonunda da iki firmadan kisilerin isim soyad ve imzalari olmali.
orduevi

New postby gndlf » Thu May 17, 2018 2:23 pm

@orduevi Teşekkürler. Peki müşterileriniz her ay hesabınıza para yatırınca vize memurları huysuzlanmıyormu? 6 ay bile olsa hesaba sürekli sabit miktar yatarsa sizce de sakıncalı değil mi?
gndlf

PreviousNext

Return to der Karrierismus