Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Contract işler hakkında bilgi

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby abbulu » Sat Dec 06, 2014 7:28 pm

Hayir etmezler. Turkiye usulu dusunuyorsun :)
abbulu
ROGER WATERS

New postby tesco » Sat Dec 06, 2014 7:41 pm

Aynen öyle yahu :) alışmam zaman alacak. Sen de IT sektöründe çalışıyorsun değil mi?
tesco

New postby eycu » Mon Feb 02, 2015 10:12 am

Arkadaslar selam,

Daha once hep fulltime calismistim. Gectigimiz hafta, bir recruitment agency araciligiyla onlarin uzerinden calisacagim bir contract buldum.

Limited sirketim ile bu sirket arasinda yapilacak olan kontrati gonderdiler. Kontratin en son sayfasinda da 'Opt out notification' diye imzalanacak bir belge var. Internet'ten bir suru sey okudum. Ancak yine de sizlere de bir danismak istedim.

Bunu imzalamanin avantaj ve dezavantajlari nedir? IR35 acisindan ne getirip ne goturur?

Tesekkurler,
Eycu
eycu

New postby abbulu » Mon Feb 02, 2015 10:18 am

Opt out etmeye cok zorluyor agency ler. Bildigim kadariyla ir35 acisindan cok buyuk bir etkisi yoktur olmasinin veya olmamasinin. Ama olurda timesheet doldurmadin sen diye parani odemek istemezler ise, opt-out etti isen pek birsey yapamiyorsun. Ama opt-in isen timesheet e gerek yoktur, soke soke parani alabiliyorsun. Ben opt-out ettim ama cok pisman oldum. Su anki agency ile odeme konusunda sikinti yasiyorum. Ama daha onceki kontratlarda da opt-out etmistim ve herhangi bir sorun yasamadim ama sorun olmayacak demek degil. Fakat bir sonraki contract imda opt-out etmeyi dusunmuyorum her ihtimale karsi.
abbulu
ROGER WATERS

New postby eycu » Mon Feb 02, 2015 10:54 am

Abbulu tesekkurler cevabin icin. Agency ile konustum. Bana IR35 acisindan avantajli duruma geciyorsun diye anlattilar. Internette bircok yer de opt-out etmeyin yaziyor. Pek icime sinmedi anlattiklari. Kararsiz kaldim!
eycu

New postby abbulu » Mon Feb 02, 2015 11:57 am

Dedigim gibi agencyler opt-out etmeni istiyolar cunku bir conflict durumunda biz parayi odemiyoruz diyebiliyorlar hemen. opt-out etmenin bariz bir sekile ir35 etti etiigini yazanlar sadece agency ler, onun disinda HMRC nin sitesine baktigin IR35 disinda olmak icin gereken sartlar belli, opt-out olmak ile ilgili ben birsey gormedim diye hatirliyorum. Dedigim gibi, ben opt-out yaptigima pismanim ve bir sonrakinde opt-out yapmayi dusunmuyorum. Ama ayni zamanda simdiye kadar son contract im haric bir problem yasamadim.
abbulu
ROGER WATERS

New postby eycu » Mon Feb 02, 2015 12:07 pm

Tekrar tesekkurler Abbulu! Bu arada senin agency hangisiydi? Daha once sorun yasamadiklarin hangileri? Benim calistigim IC Creative.
eycu

New postby abbulu » Mon Feb 02, 2015 1:02 pm

Sorun yasadigim sirket Manpower ama sorun cozuldu yani odememezlik gibi birsey yapmadilar, sadece ugrastirdilar baya. Su an aklimda olan diger agency experis var sadece. Baya duzenli calisiyordu experis.
abbulu
ROGER WATERS

New postby eycu » Mon Feb 02, 2015 4:38 pm

Agency'e opt out etmek istemiyorum dedim. Karar senin ancak o zaman employee gibi olursun. IR35 acısından dezavantajlı olur. Haftada 48 saatten fazla calisamazsin gibi seyler söylediler! Kafa karıştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar!
eycu

New postby abbulu » Tue Feb 03, 2015 9:47 pm

Haftada 48 saatten fazla zaten calismayacaksin o yuzden sorun yok. Hatta daha iyi cunku seni haftada 48 saatten fazla calistiramazlar. Gayet mantikli

Haftalik 35, 37.5 veya 40 saat calisiyor olacaksin.
Hadi diyelim bir gun de overtime yaptin o zmn da 48 olur en fazla. Pazar gunu de ayaklarini uzatir dinlenirsin.
abbulu
ROGER WATERS

New postby hcho » Wed Feb 04, 2015 9:12 pm

Israrin iki sebebi var:

1)Musteri topu atip odeme yapmazsa agency isin icinden mali yara almadan siyrilabiliyor
2)Kontrat bittikten sonra 8 hafta ile sinirli ayni musteri ile agency olmadan baska bir kontrat imazalamayi engelleyen bir kural var. Opt out edince cok daha uzun bir sure(genelde 1 sene civari) dayatabiliyorlar.

Kisacasi opt out ederseniz adamlar icin balli kaymak oluyor. Hic bir mali risk almaksizin sirtinizdan para kazaniyorlar. Adamlari aradan cikartma ihtimalinizi de bayagi dusuruyorlar. Israrin sebebi bu. Size soyledikleride kafanizi bulandirmak icin.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby eycu » Fri Feb 06, 2015 4:35 am

Tesekkurler @abbulu, tesekkurler @hcho. Kontrati istediğim hale getirmeleri bir hafta surdu. Dun imzalayıp gönderebildim sonunda.
eycu

New postby melih154 » Wed Feb 18, 2015 4:17 pm

Merhaba arkadaslar,

2 aydir calismakta oldugum agency firmasindan Ankara anlasmasi vizemin "right to work" olmadigi, bu yuzden su anki kontratim ile calisamayacagim soylendi, yazili olarak durumu iletmelerini bekliyorum.(Ancak belgeleri kontrol edebilmisler) Ayni durum bu hafta icinde IT Contractor olarak is arayan arkadaslarimin da basina geldi.

Sizlerin de is ararken, ise basladiginizda, vize belgeniz kontrol edildiginde basina geldi mi? Ne yaparak onlediniz veya kimlerden destek aldiniz? Kontrat yenileme, Immigration Advisor veya avukattan destek alma?

Iliski, benim agency'e, agency'nin bana fatura kesmesi seklinde gerceklesiyor.

Kontratimda soyle bir madde bulunuyor:
2.3 For the avoidance of doubt, this Agreement does not give rise to a contract of employment or any form of contractual relationship between the Employment Business(agency) and the Relevant Consultant(ben).

Tesekkurler.
melih154

New postby melih154 » Wed Feb 18, 2015 11:36 pm

Daha soruma cevap alamadan contract'im immediate effect ile iptal edildi:)

Home Office ile HMRC'nin Employment konusunda ayni yoruma sahip iseler, bu agency(en buyuklerden) ile calisan 1000lerce contractor'in da IR35'e tabi olmasi gerektigini dusunuyorum.

Iptal sebebinden hukuki olarak neler cikacagini merak ediyorum.
melih154

New postby tesco » Sat Mar 14, 2015 12:40 am

@melih154 right to work olayini anlamadim. zaten boyle sirket kurup calisan binlerce kisi var. senin onlardan farkin sadece vizenin farkli olmasi ama is konusunda diger contracterlardan bir farkin yok.

ankara anlasmasiyla uk de cok buyuk firmalar dahil bircok yerde contractor olarak calisanlar var boyle bir problem ilk defa duyuyorum. agency hays' mi?
tesco

PreviousNext

Return to der Karrierismus