Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Contract işler hakkında bilgi

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby alabora » Wed Dec 07, 2016 10:43 am

@orduevi selamlar ,
Belki bu topic tam olarak yeri değil ama müsadenle bir kaç soru sormak istiyorum.
Bende hernekadar yazmasamda bp hazırlama sürecinde olup gitmeyi düşününenlerdenim.Senin vizeyi alma sürecinden itibaren takip ediyorum.
@denizkocaboga ile ve dolayısıyla seninle benzer niteliklere sahibim. Tr de fena olmayan bir işim ve bu niteliklere göre ortalama bir maaşım var. Açıkcası seni gördükten sonra rahatımı bozmayıp vazmıgeçsem diye düşünmüyor değilim. Sorularıma gelince ;
*Örneğin www.jobserve.co.uk burada temelde c# ile çok sayıda ilan var. Bu ilanlara kanmamak mı gerekiyor ,çoğu Tr deki gibi cv toplamak için geçilmiş fake ilanlar mıdır?
* Senin mi beklentilerin çok farklı , yoksa gerçekten iddia edildiği gibi IT piyasası ve dolayısıyla iş olanakları çok da iyi değil mi ?

orduevi wrote:
denizkocaboga wrote:Merhaba arkadaşlar,
32 yaşındayım.
Yazılımcıyım
10+ yıl tecrübem var. İyi bir yazılımcı olduğumu düşünüyorum.
C# dilinde uzmanım.
Evliyim. Çocuğum yok

Bu koşullar altında Ankara anlaşmasıyla ingiltereye gitsem subcontractor olarak iş bulup tutunabilme şansım var mı?

İş bulma olanağı ve ücretler konusunda bilgi vermeniz mümkün mü?

Is olanaklari yazilimcilar icin genelde Londra'da. Bende bu yuzden Londra'ya yerlestim ama neredeyse 6 aydir interview yapmanin otesine gecemedim. Benimde 10+ yil yazilim tecrubem var. Is bulanlar bizleri aydinlatirsaniz sevinirim. Agency ler surekli ariyor ama subcontractor olarak calisabilecegimi soyledigimde nedense biz sonra arariz diyip aramiyorlar. Su ana kadar 14k cepten yedim. C# yazilimcilari ortalama gunde 200 - 250 gbp ye calisiyorlar.
alabora

New postby orduevi » Fri Dec 09, 2016 10:13 am

@alabora konu aslinda ozetle su, recruitment agency ler yazilimcilara ulasmak icin fake ilanlarin yaninda expire olmus ilanlari bile kaldirmiyorlar. Bende Turkiye'deyken Google'daki ilanlara inanarak bir plan yaptim ve geldim Londra'ya. Gorusmeler yapiyorum ama mobile app developer olarak bir projeye 100 senior mobile yazilimcisi basvurursa dogal olarak sana sira gelmiyor. Gorusme yaptiginda da senden mutlaka iyi birisi cikiyor. C# larin durumu daha kotu. Gunde £200 civari oneriliyor.

Sene sonuna kadar bir fatura kesemezsem bankadaki parama guveniyorum. Oldukca yuklu miktarda param var. Paranin hatirina belki uzatma vizesi alabilirim. Alamazsam Canada'ya gidecegim.

Sana tavsiyem eger iyi kazaniyorsan Turkiye'de Avustralya, Canada, Yeni Zellanda vb. permanent visa basvurularini degerlendir. Turkiye'nin durumu malum ve herkes gitmek istiyor. Ankara Anlasmasi permanent visa degil. Birikmis parayla bir nevi kumar oynamak. Sene sonunda fatura kesemezsen TR'ye donmekten baska secenek kalmiyor.

Londra en fazla is olanaklarinin oldugu sehir. Ingiltere'nin diger sehirlerini TR'deki sehirler gibi dusunebilirsin. Is olanaklari ve odemeler ona gore az. Olurda pasaport alirsam ileride emeklilik icin Ingiltere'deki baska bir sehri dusunebilirim. Para Londra'da var. Londra'da cevremde calisan yazilimcilar var. Gunluk @300 - £350 arasi kazaniyorlar. Turk yazilimcilarla tanismadim henuz.
orduevi

New postby LaSagra » Fri Dec 09, 2016 1:19 pm

Leeds de veya cevresinde, aslinda genelde Yorkshire bolgesinde baya contract isler var, buranin avantaji, is var ama cok fazla eleman yok. Benim calistigim firma, baya bir sure developer aradi, piyasada eleman cok yok falan diye bahsediyorlardi.

"Ingiltere nin diger sehirlerini Turkiye deki gibi dusunme" olayi, bence pek dogru degil, maasli calisanlar icin ucret dusuk olabilir ama contractor olanlar icin pek de dusuk degil. Aslinda yine deneyim yilina ve ne konuda uzman olduguna gore degisir, ilk etapta bence heryerde dusuk alirsin piyasaya gore ama bir iki contract isler yaptiktan sonra hersey normale doner.

Leeds de calismak isteyen varsa benimle irtibata gecebilir, benim calistigim firma Java/C# developer ariyordu. Yardimci olabilirim, onun disinda birlikte birseyler yapilabiliriz, bazen frontend islerini hizlica yapacak birilerine ihtiyacim oluyor.
LaSagra

New postby ssslondra » Fri Dec 09, 2016 2:33 pm

LaSagra wrote:Leeds de veya cevresinde, aslinda genelde Yorkshire bolgesinde baya contract isler var, buranin avantaji, is var ama cok fazla eleman yok. Benim calistigim firma, baya bir sure developer aradi, piyasada eleman cok yok falan diye bahsediyorlardi.

"Ingiltere nin diger sehirlerini Turkiye deki gibi dusunme" olayi, bence pek dogru degil, maasli calisanlar icin ucret dusuk olabilir ama contractor olanlar icin pek de dusuk degil. Aslinda yine deneyim yilina ve ne konuda uzman olduguna gore degisir, ilk etapta bence heryerde dusuk alirsin piyasaya gore ama bir iki contract isler yaptiktan sonra hersey normale doner.

Leeds de calismak isteyen varsa benimle irtibata gecebilir, benim calistigim firma Java/C# developer ariyordu. Yardimci olabilirim, onun disinda birlikte birseyler yapilabiliriz, bazen frontend islerini hizlica yapacak birilerine ihtiyacim oluyor.

Merhabalar,
Bahsettiğiniz konuyla ilgili sizinle iletime geçmek istiyorum. Mail adresinizi paylaşabilir misiniz rica etsem?
Teşekkürler
ssslondra

New postby LaSagra » Fri Dec 09, 2016 2:45 pm

Forumdan mesaj atilir diye dusundum ama disabled galiba.

lasagradef (at) gmail com adresine mail atabilirsin, konusuruz.
LaSagra

New postby orduevi » Fri Dec 09, 2016 5:34 pm

@LaSagra Leeds'deki firmaya Londra'dan calisabilir miyim? Nasil iletisime gecebiliriz?
orduevi

New postby LaSagra » Mon Dec 12, 2016 11:17 am

@orduevi, remote calisma pek olasi degil, bu is buyuk ihtimalle client site isi, o yuzden burda olup client a gitmeni isteyeceklerdir.
LaSagra

New postby Emre » Wed Dec 14, 2016 5:08 pm

İş fırsatları için ben bark.com'u tavsiye ederim. Şirket profili oluşturmanız gerekecek. Site komisyon almıyor. Ancak potansiyel müşterilere mesaj atmak ücretli. Onun için de bark kredisi dedikleri şeyi almak gerekiyor. İlan verilen işe göre ödenen tutar değişiyor. Ama çok yüksek rakamlar değil. 1-2 sterlin. Mesaj atılan müşteri cevap verdiği takdirde kalan mesajlaşmalar ücretsiz. Sonrasında zaten işi alırsanız, ödemeyi direkt müşteriden alıyorsunuz.

Ajanslara kaydolup onların iş bulmalarını beklemektense veya sağa sola CV bekleyip beklemektense bence bu şekilde saldırmak faydalı olabilir. Çünkü işler sürekli güncel ve gerçek kişilerden birinci elden geliyor.

Edit: Bunların da gözü açılmış. Cevap yazma fiyatlarını arttırmışlar. Önerimi geri alıyorum. Şu anda bir iş için attığım mesaja £10 ödedim. Önceden 1-2 sterlindi. Ama yine de denenebilir tabi. İşi alma ihtimaliniz yüksekse.
Ankara Anlaşması ILR Bağış Kampanyası Linki
https://www.gofundme.com/ecaasettlement
Emre

New postby blackadder » Sat Mar 18, 2017 9:22 am

LaSagra wrote:
melih154 wrote:Merhaba arkadaslar,

2 aydir calismakta oldugum agency firmasindan Ankara anlasmasi vizemin "right to work" olmadigi, bu yuzden su anki kontratim ile calisamayacagim soylendi, yazili olarak durumu iletmelerini bekliyorum.(Ancak belgeleri kontrol edebilmisler) Ayni durum bu hafta icinde IT Contractor olarak is arayan arkadaslarimin da basina geldi.

Sizlerin de is ararken, ise basladiginizda, vize belgeniz kontrol edildiginde basina geldi mi? Ne yaparak onlediniz veya kimlerden destek aldiniz? Kontrat yenileme, Immigration Advisor veya avukattan destek alma?

Iliski, benim agency'e, agency'nin bana fatura kesmesi seklinde gerceklesiyor.

Kontratimda soyle bir madde bulunuyor:
2.3 For the avoidance of doubt, this Agreement does not give rise to a contract of employment or any form of contractual relationship between the Employment Business(agency) and the Relevant Consultant(ben).

Tesekkurler.

Ben de vizeden dolayi red cevabi almistim bir firmadan, allahtan ise baslamamistim. Contractor bir posizyon icin gorusme yaptik, hersey olumlu gecti, benden belge falan istediler hazirlayip yolladim, ise baslama tarihini konustuk vs. Bir kac gun sonra bir mail geldi elemanlardan, bu vize turuyle bizle calisamazsin diye bir aciklama vardi. Bazi sirketler Ankara anlasmasini bilmiyorlar, bunun en guzel cozumu bence ltd. sirketi kurmak, su anki contractor olarak calistigim firma, gorusmeye baslamadan once bunu sart kosmustu. Ben de gidip ltd sirketimi kurup, kendi sirketim ile sozlesmemi yaptim, daha guvenilir oluyor sanirim.

Ben sahis sirketi olarak calismayi planliyordum, teknik olarak cok farkli olsalarda, pratikte cok zor degil, iyi bir accountant ile calismani tavsiye ederim.

Merhaba,

Vize başvuruma az bir süre kalmışken bir recruitment agency ile telefonda mülakat yaptık. Herşey yolunda gittikten sonra tekrar arandım ve vize türümden dolayı benle çalışamayacaklarını söylediler.

Bu başlıkta benzer tecrübeler okudum. Açıkçası daha önce ECAA vizesi ile agency'ler üzerinden contract işleri alınabiliyor ve hatta birçok kişi bu şekilde çalışıyor diye biliyordum.

Konuştuğum kişinin ECAA vizesini biliyordu, hatta kendisi sordu şu vize değil mi diye.

Ben limited şirketimi kurup, contract bazlı işlere başvurmayı planlıyordum. Bu işlerin de çoğu agency'ler tarafından kontrol ediliyor. Yasal olarak agency ile çalışıp çalışamama konusunda net bir bilgisi olan veya olumlu/olumsuz tecrübeleri olan arkadaşlar tecrübelerini paylaşabilirse çok sevinirim.

Teşekkürler.
blackadder

New postby cinawar » Tue Mar 28, 2017 9:12 am

Permanent çalışabilecek ve bana sponsor olacak firma tanıdığı olan var mı arkadaşlar ? 12yıl tecrübe son 4 yılı Java investment bank. Derivatives, Bonds, Irs Swap , Bloomberg reuters deal toolları etc.

Kısacası yatırım bankası veya etrading yapan firmalara katkım buyuk olur.

yeşillendirmenizi bekliyorum.

saygılar.
cinawar

New postby merope » Wed Apr 12, 2017 5:39 pm

ya ben buna inanamıyorum
Kızkardeşim ankara anlaşmasında ve şu an çalışamazsın diyor muhasebeci. Kız pazartesi işe girdi, resmen çıkacak mı şimdi yani, şaka gibi!
hcho wrote:Kontrat piyasasina bir dayak geliyor. Kamu sektorundeki kontratlarin tamami IR35 dahilinde sayilacakmis. Degisiklik onumuzdeki Nisan'dan itibaren gecerli ama izel sektore kacis basladi. Artan arz fiyatlari asagi cekecektir.
merope
ROGER WATERS

New postby cagria » Wed Apr 12, 2017 10:27 pm

merope wrote:ya ben buna inanamıyorum
Kızkardeşim ankara anlaşmasında ve şu an çalışamazsın diyor muhasebeci. Kız pazartesi işe girdi, resmen çıkacak mı şimdi yani, şaka gibi!
hcho wrote:Kontrat piyasasina bir dayak geliyor. Kamu sektorundeki kontratlarin tamami IR35 dahilinde sayilacakmis. Degisiklik onumuzdeki Nisan'dan itibaren gecerli ama izel sektore kacis basladi. Artan arz fiyatlari asagi cekecektir.

Cok uzuldum. Bunu diyen contract is yaptıgı firmanın muhasebecisi mi?
cagria

New postby merope » Thu Apr 13, 2017 8:26 am

Evet muhasebeci, ayrica İngiliz bir kaç arkadaşım vardı onlar sa ir35 içindeyim dememek için işlerinden ayrılmışlar. Biri nhs de çalışıyordu SharePoint ustune
merope
ROGER WATERS

New postby aliyksel » Fri Apr 14, 2017 5:46 am

Merhaba,

Kızkardeşiniz ltd. kurmuşmuy du? ltd kurunca da aynı sorun oluyor mu acaba?
aliyksel

New postby scc » Tue May 23, 2017 11:03 am

Merhaba arkadaşlar,

Bir yerle görüşüyorum. Kadın ısrarla çalışma iznimi falan soruyor. Aklıma geldi, benzeri bir durum yaşayan arkadaşların "bak contractor/self employer çalışmamda bir sıkıtı yok" minvalinde bir resmi article beyan ediyorlardı. (Forumda görmüştüm hatta, ama bulamıyorum) Onun linki ya da belgesi kolayında olan biri paylaşabilir mi?
Ben de paralelde arıyorum, bulunca yazacağım.
scc

PreviousNext

Return to der Karrierismus