Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

Ingiltere'de insaat muhendisligi hakkinda

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby Tirintaz » Wed Feb 01, 2012 1:48 am

hcho wrote:
Turkiye'den gelince buradaki Turkler'den medet ummak dusulen genel bir hata. Bu Turk insaninin kotu olmasindan kaynaklanan bir sey degil, burada ise yarayacak kadar Turk olmamasi esas problem. Insaat isinde muhendis-mimar olarak calisan toplam 1000 tane Turk varsa cok sasiririm. Bunlardan belki 100 tanesi patron seviyesinde istedigi gibi insiyatif kullanan adamlardir. Digereleri maasli calisan manevra alani cok genis olmayan kisilerdir buyuk ihtimalle.

.

Tekrar merhabalar,

Öncelikle tşk ediyorum inceliğiniz ve yorumlarınız için fakat benim orda anlatmak veya yapmak istediğim şey iş bulmak veya bu konuda yardım talep etmek değildi.Sadece bir türk olarak gelip burda çeşitli zorluklardan geçmiş birisinden 2 kelime öğrenebilirsem diye düşünmüştüm.En azından bi tavsiye bi yol gösterir 2 kelimede olsa tecrübelerini paylaşır diye.Bu bi yerde çalışan da olabilir patronda veya piyasada iş yapanda.
Ama tabi yine de yanlış bi durum bunu anlamış bulunmaktayım.

Saygılar..
Tırnağın varsa başını kaşıyacaksın,Savaşmayı biliyorsan londrada yaşayacaksın..
Tirintaz

New postby hcho » Wed Feb 01, 2012 9:19 am

Birisine 3 ay ucretsiz calismak istediginizi soylemissiniz, ona istinaden insiyatif kullanabilen Turk insaat muhendisi hesabina girismistim.

Yaptiginiz yanlis degil, eksik; yanlis anlasilma olmasin. Turklerin yaninda burali insanlari da kovalamaniz lazim.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby rambo » Wed Feb 01, 2012 10:20 pm

hcho ya hak veriyorum bu konuda.

Ben insaat sektorunde calistim burda 2006dan beri. 2008den beri ortalik cok kotu bu sektorde. Uzmanlik alanim farkli oldugu icin, Public sectorde bir ise girip yari yariya rahatladim sayilir(stresi cok farkli malesef kamu sektorunde calismanin).

Daha dun 2 senedir burda is arayan, insaat muhendisi arkadasim terketti londrayi. Enerji sektorunde bikac yeni, startup sirketlerde contractor olarak calisti ama hic bi gelecek yok.

2006 den beri, insaat sektorundeki cevrem'in nerdeyse yuzde 90'u terketti londrayi, issizlik ve kisitliliktan dolayi.

Ama genelde cogu suanda, Honkong yada Qatarda. Inanilmaz talep var, yapilandirma cok oldugu icin. (cogu ingiliz arkadasimda buralarda calisiyorlar birkac senedir, ingilteredeki mortgage larini odeyebilmek icin!!)

Maasiniz, hayat standardiniz ve keyfiniz yerindeyse turkiyeden kipirdamayin derim tavsiye.
rambo
ROBERT PLANT

New postby Tirintaz » Wed Feb 01, 2012 11:33 pm

hcho wrote:Birisine 3 ay ucretsiz calismak istediginizi soylemissiniz, ona istinaden insiyatif kullanabilen Turk insaat muhendisi hesabina girismistim.

Yaptiginiz yanlis degil, eksik; yanlis anlasilma olmasin. Turklerin yaninda burali insanlari da kovalamaniz lazim.

Sayın abim bu konuda haklısınız fakat o teklifte bulunduğum insan insiyatifi tamamen elinde olan birisiydi.Orda vurgulamak istediğim konu onun karakteri ve tavrıydı.burada sizde varsınız.beni tanımadan hiçbir beklenti veya çıkar olmadan fikirlerinizi paylaşabiliyorsanız o sizin karakterinizin güzelliğindendir.ama öte taraftan o insan hayır bile demiyorsa bu sizi takmadığından kaynaklanıyor.

Benim esas amacıma gelince:iş bulmak maaşlı çalışmak değil.bunu tr de de yapabilrdim pekala.Türklerin yanında çalışırsam piyasayı öğrenebilme ihtimalim olur diye düşünmüştüm.Aslında yoğunlaştığım konu okşin dan eski evleri alıp tadilat yapıp satma olayı.bi nevi tr deki müteahhitlik.ama burada kar paylarının daha fazla olduğunu duymuştum.bu konuda fikirleriniz tecrübeleriniz veya öneriliniz varmıdır?paylaşırsanız sevinirim.
Tirintaz

New postby hcho » Thu Feb 02, 2012 8:50 am

Renovasyon isi 2008den once bir milli spor haline gelmisti, televizyonlarda showlari falan vardi. Muhasebecisinden sekretere, taksicisinden bakkala herkes bir ev alip, elden gecirip satma pesindeydi. Sonra krizle birlikte para arzi cekilince bayagi zarar eden, batan oldu. Londra disinda talep daralmasi da var diyorlar.

Bugun yapilir mi? Dogru maliyetler ve dogru sermayeyle yapilir. Dogru sermaye diyorum, cunku burada bir evi ha deyince satamiyorsun, surec Turkiye'ye kiyasla bayagi uzun, alicinin mortgage cikti, surveyor geldi gitti, kontratlar hazirlandi, avukatlar imzaladi falan derken paranin banka hesabiniza gecmesi aylar surebilir. Nakit akisi sorunu yasamamak icin saglam sermaye lazim kanimca.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby Tirintaz » Fri Feb 03, 2012 5:37 pm

Walla ağaoğlu gibi yatırım kapasitesi olmasada kendi çapımızda bişeyler yapmayı planlıyoruz.Sürec uzun sürecektir elbette ama ben onu kısmete bağlıyorum.kimiside daha içinden çıkmadan satmış olabiliyor.nitekim örneklerini duydum ve gördüm.
Peki şu anda da durum vaziyet aynımı yani her önüne gelen yapar bi pozisyondamı??bide şu tv showunun olduğunu bende hatırlıyorum ama programın adı neydi hatırlamadm :)
Tirintaz

New postby hcho » Sat Feb 04, 2012 12:40 pm

Yok su anda sadece cebinden yapan yapabiliyor. Kredi musluklari kisildigi icin her isteyen yapamiyor.

Televizyon programlari da artik cekilmiyor sanirim. Eski programlar Sky ya da Virgin gibi dijital platformlarin emlak kanallarinda donuyor.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby ikarus » Wed May 30, 2012 8:34 pm

Merhaba,
Ben Türkiye'de İnşaat mühendisliği öğrencisiyim. Önümüzdeki sene okuldaki son senem. 4. sınıf oldum. Erasmus öğrenci değişimi programı Staj hareketliliği ile 2013 yazında İngiltere'ye gelmeye hak kazandım. Ama staj yapacağım iş yerini bulma konusunda okul yardımcı olmuyor ve 1 ay içinde bulmam gerekiyor. Transportatin konusunda olabilir. Tren, metro, asfalt yol vs. Betonarme konusunda da olabilir. Hangi alanda daha kolay bulabilirim. 1 sene sonra yapacağım staj için şimdi kabul görebilir miyim stajyer olarak? Muhtemelen zaten maaş almayacağım. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Başvuru yapabileceğim bir link bir mail adresi ya da firma isimleri bile iş görür :) bir de aylık yaşam gideri minimum kaç pound? Londra olması şart değil başka bir şehir de de iş bulabilirsem kabulümdür.
ikarus

New postby temren » Wed May 30, 2012 10:11 pm

Insaat muhendisliginin Ingilizcesi Civil Engineering miydi arkadaslar?

Is arama sitelerinde "Civil Engineer" diye arama yapinca pek birsey cikmiyor, yada cikanlardan ben anlam cikaramadim (Monster' da "placement student" secenegi bile var; sanirim bu senin durumuna tekamul ediyor):
http://jobsearch.monster.co.uk/jobs/Eng ... cy=uk&vw=d
http://www.careerstructure.com/JobSearc ... bType1=557

Bu site sozde sirf civil engineering isleri icin ama her turlu is var (ilgilenenler icin Java Developer gordum), belki sen birseyler cikarirsin:
http://www.civilengineeringjobs.co.uk

Hazreti Google' a danisinca ("Civil Engineer Jobs" diye aradim) soyle bir site buldum:
http://www.capitaras.co.uk/Infrastructure/
Tarif ettigin ulasim tarzi seylerle ilgileniyorlar gibi. Bir mail at, belki birseyler cikar.

Insaat muhendisligi hakkinda, nasil yazildigi disinda, bilgisi olmayan benden alabilecegin yardim bu kadar.

Erasmus' un nasil calistigi hakkinda da pek fikrim yok, okul niye yardimci olmuyor?
temren

New postby ikarus » Thu May 31, 2012 7:35 am

1-2 dönem için yurt dışında öğrenim görmek için çıktığında Üniversiteler arası ikili anlaşmalar yapılıyor o konuda yardımcı oluyorlar fakat şirketler için böyle bir durum söz konusu değil neden bilmiyorum olsa keşke benim internetten uğraşmamla olacak işe benzemiyor bu 1 ayım kaldı ama hemen bakıyorum attığın linklere teşekkür ederim.
ikarus

New postby maglev » Fri Jul 04, 2014 10:02 am

merhabalar, ben de iki yıl önce ikarusun bahsettiği konu ile ilgili fikir almak isteyecektim :) inşaat mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim, ingiltere'de staj yapmak istiyorum. bu konu ile ilgili nerelere başvurabilirim, başvuru yaparken nelere dikkat etmeliyim? yardımcı olabilirseniz çok sevinirim :)
maglev

New postby denise » Fri Jul 04, 2014 5:24 pm

@maglev,

Sanirim vize turune bagli olarak durum degisebiliyor.Asagidaki siteye goz atmanda fayda olabilir.

http://www.ukcisa.org.uk/International- ... r-studies/

Benim bu linklerden anladigim kadari ile sadece Tier 4 ile gelebilirsen work experience yapabiliyorsun.
Uc yil once bi tanidik turist vizesi ile geldiginde 2 hafta staj yapmisti kucuk capli ozel bir sirkette, sahibi Turk oldugu icin ayarlayabilmistik. Ben NHS de calisiyorum ve staj ayarlamaya calistim kendisine, maalesef basarili olamadim. Pasaportunu gorduklerinde red ettiler ve sadece UK, EU ve UK oturma izni olan kisilerin work experiece/ volunteering yapabilecegini soyledi HR bana. Sebep olarak da Policy and Regulations (Health and Safety) dedi,yani staj yapan kisinin saglik ve guvenlik kosullarindan ve yol masraflarindan staji yaptigin yer sorumlu oluyor ve UK vatandasi olmayanlara work experience yaptiramiyorlar bundan dolayi.

Buyuk sirketlerde durum NHS ile aynidir diye dusunuyorum, sektorden sektore durum degisebilir tabii ama insaat muhendisligi de bir suru regulasyonu olan bir meslek dali bildigim kadari ile. Eger sektorden tanidiklarin yoksa sirketlere direk telefon etmeni / mail atmani tavsiye derim.
denise

New postby ongino » Fri Oct 17, 2014 11:50 am

Selam arkadaslar,Insaat Muhendisyim ve is bulmakta bayagi bir zorlaniyorum,yardimci olabilecek varmi acaba ?(londra)
ongino

New postby bigmaster » Tue Nov 25, 2014 7:30 am

ongino ben de gidecegim bu eylul de construction management masteri yapip pesine senin hesap kosturayim istiyorum. Belki Londra olmaz hani baska ulkeye gonderirler, bechtel aecom vs bunlari denedin mi. Benim 6 senelik bir tecrubem var iyi yerlerde calistim alman bir firmadayim 15 aydir ama sonuna geldik.

Soruya soru oldu ama sen bi bahseder misin naparsin nasil calisma izni aldin, hem bana yol hem diger arkadaslara firsat olsun seni anlasinlar
bigmaster

New postby bigmaster » Wed Nov 26, 2014 8:48 am

Arkadaslar Selamlar,
Cok uzun olmadi arastirmalara basladigim ama forumda ilintili her konuyu okudum.
Benim durum hafif bir farklilik gosteriyor, bileninden bir tavsiye alayim yoksa arastirmakla sonuca ulasamiycam.

Durumum su sekilde, Insaat muhendisiyim mezun olali 5 senedir katar, arabistan buyuk endustri projelerinde dolasiyorum. Iyi de isler yaptim. Son 1.5 senedir bir alman firmasindayim, gayet iyiydim ama iste sagol yoluna devam et diyorlar. Ayni ayar bir firma bulamam belli bisey.

Bu noktada arkadastan aldigim parlak fikir su sekilde belli bir tecruben var dilin var git biraz osha nebosh sertifika topla, londra da master yap buyuk firmalara kapak atmaya calis.

Baktim londra da kalip calismak pek benim harcim degil ama oralarda buyuk firmalarla irtibat kurup yine baska ulkelerde acaba bechteldir, aecomdur, ch2m hill dir is bulup gidebilir miyim. Oluru var mi yoksa macera mi olur bos para mi veririz o kadar. Elimden geldigince iyi bir universite de construction management yapayim sonra stajdir kariyer olanaklaridir kostursam bu firmalara girmenin yolu var midir. Londra da bu sekilde baglantilar kurulabilir mi.

Bu baglamda tecrubesi olan duyan bilen sayin arkadaslar iki satir bisey yazarsaniz sevinirim
bigmaster

PreviousNext

Return to der Karrierismus