Board index Çalış çalış nereye kadar? der Karrierismus

iş arıyorum

İş hayatı ile ilgili teknik-taktik varyasyonlar

New postby steel » Fri Feb 12, 2016 1:36 pm

türkiye'de iş bulma süreci 8 ay , ingilterede minimum 3-4 aydır. bu nedenle daha işin başındasın aramaya devam.
steel

New postby 386-DX » Fri Feb 12, 2016 2:34 pm

Benim gördüğüm ilk işi bulmak ortalama 2 ay sürüyor. Geldikten üç gün sonra bulan bir arkadaşım da oldu.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby hamdiceylan » Fri Feb 12, 2016 4:33 pm

Cevaplarınız için teşekkür ederim, peki iş bulmanın 3 gün yada 4 ay olması arasındaki fark şans mı yoksa yetenek mi?

Tam olarak nedir burda iş bulma sürecini hızlandıracak şeyler bunları anlamaya çalışıyorum. Application Tracking Systemlerin nasıl CV okuduğunu degerlendirdigini falan incelemeye başladım artık :) :)
hamdiceylan

New postby direnc » Mon Feb 15, 2016 8:33 am

Benim gördüğüm ilk işi bulmak ortalama 2 aydan fazla sürüyor. Geldikten 8 ay sonra bulan bir arkadaşım da olmuş.
direnc

New postby cinawar » Mon Feb 15, 2016 10:19 am

Permanent işlerde de durum aynı mı acaba? yoksa sadece contractor bacağında mı bu sorunlar mevcut ?
cinawar

New postby 386-DX » Mon Feb 15, 2016 10:42 am

Biraz şans biraz yetenek. Contractor bulmak çok daha zor.
Her halükarda en zoru ilk işi bulmak.

UK tecrübeniz yoksa "Acaba bu adam hakikaten işi biliyor mudur, bizim ortamlara uyum sağlayabilir mi, burada yerleşik midir, üç ay sonra dönmek ister mi" gibi çekinceleri olduğu için genelde önceden çalışmış olanları tercih ediyorlar. O yüzden ilk işte çok seçici olmamak belki iyi bir fikir olabilir.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby hcho » Mon Feb 15, 2016 10:58 am

Benim gordugum 3 ana problem var, 2sini asmak cok kolay, 3.su biraz sans biraz da sebat istiyor:

1)CV. Turkiye'de kullanilan formatla olmaz o is. Permanent is icin CV yazmakla Contractor icin yazmak arasinda da daglar kadar fark var. Surekli degistirin CVnizi, ise yarar formati bulana kadar ayarlarla oynamak sart.

2)Aksan. Isterseniz Turkiye'nin en iyi okulundan mezun olun, agir bir aksanla konusuyor olacaksiniz Ingilizce'yi. Tamamen kurtulamak belki mumkun degil ama biraz da olsa yumusatmanin sonsuz faydasi var. Tavsiyem bir cafe de, ya da barda calisin. Kayit disi olur, cash in hand olur, alacaginiz para az olabilir hic onemli degil. Yeter ki is sizi konustursun.

3)Malesef Turkiye'deki profosyonellik anlayisi ile buradaki arasinda bir ucurum var. Falanca teknolojide 2 sene tecrubeliyim dediginiz de buradaki beklenti o isin en ince detayina hakim olmaniz yonunde, Turkiye'de sabunlayip gecebilirsiniz. O yuzden teknik anlamda bir rekalibrasyon gerekiyor. Bu CVyi inceltmek demek. Olmaz. Sans burada devreye giriyor. Eger zaman yonunden sikismis bir sirkete denk gelebilirseniz teknik zaafiyete cok takilmayabilirler.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby espoir » Tue Feb 16, 2016 1:19 am

genelde yorumlar IT sektoru uzerine, Insaat ve enerji sektorunde iş arayan biri olarak gozlemlerimi aktarayım belki ilgili birine faydası olur.
ank.ant. oldugundan contractor ilanlara bakıyorum,ilk işi 3 ay sonra bulabilmiştim. şimdi tekrar iş bakıyorum ama pek verimli bi surec olmuyor, bazı arkadasların dediği gibi gunde onlarca yerden aramadıkları gibi haftada en fazla 5-6 yerden genelde database guncellemek için arıyorlar, CV de çok bos sayılmaz, farklı ulkelerde buyuk projelerde deneyimleri kapsayan 10 yıllık tecrube yazılı, belki hcho nun dediği gibi cv formatıyla oynamak lazım.
Benim gozlemlerime gore
1-ilanların buyuk kısmı altyapı işleri için çıkıyor (demiryolu ağırlıklı) bu konuda tecrubeniz pek yoksa işiniz zorlaşıyor
2-zaten cogu ilan UK deneyimini sart kosuyor
3-securty clearance veya UK driving licence onsartlarına da sıkca rastlıyorum
4-sahada calısacaklar için bazı sertifikalar sart,ozellikle CSCS
yukarıda saydıklarım gibi bazı detaylar basvurulabilecek işlerin sayısını epey azaltıyor kendi adıma,zaten contractor iş ilan sayısı permanenta gore 1/5 -1/10 oranlarında geziyor.
Sonuc olarak bu sektorlerde bir IT sektoru kadar contractor ilanı goremezsiniz
espoir

New postby ege10 » Tue Feb 16, 2016 9:15 am

selam @espoir,

bende inşaat ve energy sectorundeyim, uzun zamandır ingilteredeyim. sustainability consultant işim. ancak gecen temmuz ayından bu yana bu sektörde iş bulmak artık daha zor. çünkü building regulations part L ve zero carbon buildings yönetmelikleri kaldırıldı gecen temmuz ayında 2015 budget kapsamında george osborn tarafından. birde ben şöyle düşünüyorum bu sektörde olan insan profili oldukca high level ingilizler ve eğitim seviyeleri çok yüksek. bu sebebden biz yabancıları tercih etmiyorlar. birde zaten contractor olmak daha da zor. ben contractor olan insanlara baktım bu sektördeki hepsi cidden ingilterenin en ünlü mhendisleri ciddi eğitimleri var ve bizim gibi tr den gelenlerin alt yapısı yeterli olamıyor. bir de native ingilizce konuşmadığımız için. maalesef tercih edilme sebebi olmuyoruz. it sectorunde bakılınca çok farklı milletten kişiler var. inşaat ve energy sektörü ise ingiliz hollandalı eu vatandaşı falan. eğitim tecrübe iyi olsa bile biz tercih edilmiyoruz çünkü bizi değil bir ingilizi işe alıyorlar. çok rastladım buna.
ege10

New postby espoir » Tue Feb 16, 2016 12:44 pm

@ege10 soylediklerine katılıyorum
bir de zaten bu sektordeki isler, local authorities&regulations gibi seylere cok daha bagimli , o yuzden ulkedeki isleyise,sisteme hakim kişileri tercih ediyorlar, o yuzden cogu işde Uk experience olmaması direk eleme sebebi
IT gibi sektorler, ulkeye ozgu kurallara daha az bagimli oldugundan dunyanin her yerindn insan, daha rahat gelip calisabiliyor
ben 6 aydir Ingiltere deyim,yanildigim noktalar olabilir ama genel izlenimim bu yonde
espoir

New postby 386-DX » Sun Feb 21, 2016 11:57 pm

hcho ile tam olarak aynı fikirde değilim.

CV'nin formatı elbette önemli. Türkiye'dekinin aksine fotoğraftır, doğum tarihidir gibi kişisel ve işle alakasız ayrıntıları CV'ye koymamanız gerekiyor. Yine anlamsız etiketlerden ve görev tanımlarından ziyade önceki işlerinizdeki katkı ve başarılarınızı öne çıkarmanız gerekiyor. Yani "x şirketinde y projesinde z görevinde çalıştım" yerine "şu şu projede şunları şunları yaptım" diyebilmeniz önemli. Onun dışında contractor ve perm CV'si arasında benim gördüğüm bir fark yok.

Kişisel ve profesyonel düzeyde iletişim kurabilecek kadar İngilizce bilmeniz (hele ki daha üst pozisyonlar için) çok önemli. Ancak müşterilerle doğrudan muhattap olmayacaksanız aksan gibi kozmetik ayrıntılar hiç önemli değil. Teknik pozisyona başvuruyorsanız asıl belirleyici kriter teknik bilgi, beceri ve tecrübeleriniz.

CV'nizde yalan söylemek iş ahlakınızla ilgili bir sorun. Genelde direkt elenmenize yol açar. "Onu bilmiyorum aslında ama yazmışım işte, idare ediverin" diye kıvıramazsınız. Az bildiklerinizi yazıp sorarlarsa az biliyorum diyebilirsiniz ama göz göre göre yalan söylemenin haklı bir yanını ben de göremiyorum. Yoksa kimse 2 senelik Java tecrübesi olan adayın Java'nın içini dışını bilmesini beklemiyor.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby Palermonte » Thu Mar 03, 2016 12:38 pm

Bende 4 aydır İngiltere'de iş arayan bir makine mühendisi olarak gözlemlerimi paylaşayım. Espoir'in de belirttiği gibi özellikle teknik konularda local authority & regulationlara hakim olmak çok önemli. MEP sektöründe çalışanlar için aslında çok boş pozisyon var ama hepsi ilgili sertifikaları istiyor. Elektrik için 17th edition, gaz için F-Gas sertifikaları olmadan ve ilgili regulationları bilmeden bu sektörde çalışmak neredeyse imkansız. Sertifikaların fiyatları da oldukça pahalı. Sıfırdan 17th Edition almak için 2000-2500 GBP gözden çıkarmak gerekiyor. Tabi ki tecrübeniz varsa sadece ana eğitimleri alıp sınava girebilirsiniz ama yine en az 1000 GBP gerekiyor.

İmalat sektöründe de farklı sıkıntılar var. Ben Firmalar zaten belli bir seviyeye gelmiş, bu yüzden şu an tamamen süreç geliştirme, yalın üretim, 6 sigma konularında tecrübeli elemanlar aranıyor. Açık pozisyon sayısı da oldukça düşük. Ben daha önceden imalatla alakalı çalıştığım için bu sektördeki işlere bakıyorum ama daha uygun birşey bulamadım. Şu an farkı bir yöne nasıl kayabilirim diye düşünüyorum açıkcası.
Palermonte

New postby cinawar » Thu Mar 03, 2016 1:45 pm

IT sektoru için bir kaç telefon numarası paylaşmak isterim

20 3814 8138
20 3500 2856
cinawar

New postby burcu emran » Thu Dec 15, 2016 9:25 am

merhaba,
bir sorum olacak işle alakalı ama doğru başlıkta mıyım bilemiyorum? Şöyle ki; eşim şuan Londra'da ben ve çocuğumuzda kısmetse 2017 aralık gibi gelmiş olacağız. şuan Türkiye'de medya sektöründe çalışmaktayım. sorum şu ki; oraya gelmeden önce buradan ne gibi sertifikalar edinirsem orada iş bulma şansım artar? mesela, aşçılık, pastacılık, kuaförlük, çocuk bakım vb. ne iş olursa yaparım kafasındayım illa tv sektöründe iş arayışında olmayacağım. oraya gelmeden önce elimden geldiğince donanımlı olmak istiyorum. fikirleriniz bekliyorum.
şimdiden teşekkürler...
burcu emran

New postby esraersal » Thu Dec 15, 2016 11:55 am

İş olayı biraz çalıştığınız sektörle de alakalı. Benim 20 gün falan oldu ama birkaç iş yaptım. Freelance çalıştığım için biraz daha kolay olmuş olabilir tabii
esraersal

PreviousNext

Return to der Karrierismus