Board index Alaturka Londra Emlakçı

Kira sözleşmelerinde nelere dikkat etmeli

Başımızı sokacak bir yer arayışı

New postby merci » Thu Apr 24, 2008 2:15 pm

buda yeni gelenler için önemli soru işaretleri
Türkiye de çok kontrat işlemez ; illaki kontrat imzalayacaksan alırsın kırtasiyeciden kira kontratını herkes sağ salim....
ama bunların kira kültürü bile farklı analaşılan

Tecrübelerinizi ve uyarılarınızı rica ediyorum sevgili kıdemli arkadaşlarımızdan
merci
ROBERT PLANT

New postby davsan » Sun Apr 27, 2008 6:36 pm

ben su an oturdugum ev haric hep ev paylastim ve hep kontrat benden once zaten orta oturan kisilerin uzerineydi, o yuzden cok tecrubeli sayilmam ama bu bir tane kontratli tecrubemle bir kac noktayi vurgulayabilirim.

- evi dayali doseli tutuyorsaniz icindeki esyalarin tek tek yazildigi, durumlarinin belirtildigi (saglam, bozuk..) bir kagit hazirliyorlar, onu imzaliyorsunuz. onu dikkatlice okuyun derim. zaten siz tasindiginizda bozuk olan bir sey icin bir de cikista siz bozmussunuz gibi para odemek durumunda kalmayin.

- kontrati fesh etmenin kosullarina dikkat edin. kac gun/ay onceden taraflarin birbirine haber vermesi gerekiyormus falan...

- burda genelde kontratlar cok da uzun sureli olmuyor. enflasyonun da cok yuksek olmadigini dusunursek, cogu zaman kontratlarda zam lafi gecmiyor- 2 yilliksa kontrat 2 yil ayni kirayi oduyorsunuz. ama ona da dikkat etmek de yarar var.

simdilik bunlar geliyor aklima...
davsan
BAŞKAN

New postby haphazard » Sun Apr 27, 2008 6:41 pm

davsan,

ev paylasimi yapilacagini dusunursek ve kontrat sizden once yapilmissa bu durumlarda nelere dikkat etmeliyiz?

x kisi bize 1 ay sonra kontratim biticek sen gel 1 ay otur, parasini bana ver dedigi durumlarda nasil bir yol izlenmeli?
haphazard
ROGER WATERS

New postby davsan » Sun Apr 27, 2008 6:46 pm

riskli bir durumdur derim. muahakkak bu kiraci degisimi olayindan kontratin diger tarafi haberdar edilmeli derim (yani emlakci ya da ev sahibi). hemen depozitle ilgili hesaplasma yapilmalidir.

yok bu x kisisi size kimseyi haberdar etmeden gel kal, boyle masraf az olur falan derse ve siz de illa inanmak istiyorsaniz, alacaginiz risk karsiligi daha dusuk kira onerin.
davsan
BAŞKAN

New postby 386-DX » Sun Apr 27, 2008 8:49 pm

Bence özellikle tanımadığınız birileriyle kalıyorsanız hiçbir şeyi varsaymamak lazım. Yani kontratta yazanla ev sahibinin sözü çelişiyorsa ev sahibine güvenmeyin. Kendisi kötü niyetli olmasa bile, çok iyi anlaşsanız bile yarın öbür gün olur olmaz bir şeyden aranız bozulabilir.

Onun dışında benim gördüğüm kadarıyla oda ya da ev kiralayanlar için de ayrı kontrat yapılabiliyor. Yani bir evde 3 kişi kalıyorsa 3 ayrı kontrat yapılması mümkün. Buna ek olarak bazı kontratlarda kiracının kiraladığı evi başka birine devretmesinin yasak olduğu gibi hükümler de olabiliyor. Özellikle kıl bir ev sahibine denk gelirseniz anında sokakta bulabilirsiniz kendinizi. Dolayısıyla böyle bir şey düşünüyorsanız bile en azından odayı size veren elemanın imzaladığı kontratı inceleyin.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby 386-DX » Thu May 29, 2008 12:27 pm

386-DX
ROBERT PLANT

New postby orange » Fri Oct 03, 2008 2:13 pm

Merhaba,

Bir arkadaşım eve taşındı.. 2 kişi kalıyorlar evde.. Kontratta da 2 kişi kalacaklar diye yazılmış.. Yakın gelecekte ingiltereye gitmeyi planlıyorum. Onlarla aynı evi paylaşmayı düşünüyorum. Kira kontratına sonradan dahil olmak mümkün mü? İngilterede şirket kurmak veya banka hesabı açmak için adrese ihtiyacım olacak ve bu adresi göstermek için kira kontratında adım yazmalı diye düşünüyorum. Yanılıyor muyum?
orange

New postby abbulu » Fri Oct 03, 2008 2:50 pm

@orange

Adres asagi yukari hersey icin gerekli. Kontrat meselesi ev sahibi ile ilgili biseydir diye tahmin ediyorum.
abbulu
ROGER WATERS

New postby Flavio Briatore » Fri Oct 03, 2008 4:54 pm

Mutfakta şu buharın dışarı çıkması için aletten yok,ev sahibi gelipte mutfağın içine ettiniz diyebilr mi ?

Özellikle uyardık bu konuda ama,takarsan sorun olmaz diye,olsun dedi.Emlakçıya dedik sözleşmeye ekletebilir misin diye oda sözleşmeler fix değişmez,ama onun eksik yaptığı birşey için sizi sorumlu tutamaz dedi.
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby merci » Sat Oct 04, 2008 10:30 pm

@orange
kira kontratini banka hesabi acmakta kullanamiyorsun normal sartlar altinda
banka hesabin olmadan neredeyse felc oluyorsun
kusura bakma kotu haber vermek istemezdim. ama bazen sans faktoru iyi insanlara denk gelmek falan filan umarim her sey gonlunce olur

p.s. adres tespiti icin NHS den doktordan gelmis resmi yazi H.R dan adiniza gelmis tax payee mektuplari baska banka ekstreleri ve felan ve filan adamlarin kendilerine ait kimlikleri bile yok yeni basiyorlar tam bir tavuk mu yumurta mi durumu
merci
ROBERT PLANT

New postby diyab » Sun Oct 05, 2008 6:20 am

@orange
Utility bill'lerden birine ismini ekletebilirsin. Hesap acmak icin kontrata ismini koydurmaya gerek yok.
Uyanık TV şimdi App Store'da! Kullanın kullandırın efenim...
http://itunes.apple.com/tr/app/uyan-k-t ... 70868?mt=8
diyab
ROBERT PLANT

New postby baris » Sun Oct 05, 2008 12:22 pm

dun ilk defa taze bir kira kontratosu imzalamis biri olarak riske girmemeyi tercih ettim ve management isini emlakcinin yaptigi bir ev tuttum. ev sahibiyle emlakcinin telefon gorusmesine kulak misafiri oldugumda emlakcinin kiradan her ay %10 komisyon aldigini duydum.
bu durumda ev sahibiyle muhattap olmak durumunda kalmiyorum. evde bir sorun olunca emlakciya telefon ediyorum ve kontrata gore 24 saat icinde bu sorunu duzeltmesi gerekiyor. (musluk patlar, hirsiz kapiyi kirar vs..) belki ayda 50 pound fazla veriyorumdur ama anlamadigim seylere imza atmak durumunda kalmadim. arada en azindan bir hakem var. hakemin de avukatlari var.
umarim basima bir sey gelmez.
baris
ROGER WATERS

New postby davsan » Sun Oct 05, 2008 1:27 pm

ben managed prop'a otururken cok daha mutluydum- bi sey bozuldugunda emlakciya haber veriyorsun, aninda gelip hallettiriyor birilerine.evde olman gerekmiyor, eleman bulman gerekmiyor... ev sahibiyle yuruyunce bu isler 5 kat daha zor oluyor! bi dahaki sefere managed prop'tan baskasini tutmayacagim.
davsan
BAŞKAN

New postby baris » Sun Oct 05, 2008 1:47 pm

davsan baskan, sagolasin icime serin sular serptin :)
her seyi deneme yanilma yontemiyle ogreniyorum. sonuclarini tahmin edemedigim bir cok sey yapiyorum. anksiyeti olmaya baslamisti artik. henuz ters giden bir sey olmadi. sans hala yanimda.
baris
ROGER WATERS

New postby merci » Mon Oct 06, 2008 8:33 pm

@orange @diyab

utility bill e adini ekletene kadar akla karayi seciyorsun burada bir cok utility bill zaten 3 ayda bir faturalandiriliyor
hizli bir seyler dusunuyorsan
buraya ilk geliste git hemen NHS ye kaydol
onlardan mektup iste bunun karsiligini senden nakit olarak talep ediyorlar hazirlikli ol kimse kimseye alti ustu bir yazi deyip vermiyor
NHS den mektubu alinca
address proof olarak kullaniyorsun banka da sak diye hesabini aciyor.
Bol sans
merci
ROBERT PLANT

Next

Return to Emlakçı